Seabright Invitational 1938
General 1938-07-25 - 1938-07-31
Amateur
Unknown
6
Seabright, New Jersey
United States of America
Source American Lawn Tennis
Media
Winner Robert Larimore (Bobby) Riggs
Players
Wilmer Lawson Allison
J. Norman Anderson
D. Andrews
Russell Bobbitt
Martin Buxby
Elwood Thomas Cooke
L.W. Crossman Jr.
John Thomas Godfray Hope Doeg
Bryan Morel (Bitsy) Grant
Frank Guernsey
J. Gilbert (Gil) Hall
Charles Edgar Hare
Robert Leland Harman
Leonard Hartman
Donald S. Hawley
Archie Henderson
J. Norman Anderson
D. Andrews
Russell Bobbitt
Martin Buxby
Elwood Thomas Cooke
L.W. Crossman Jr.
John Thomas Godfray Hope Doeg
Bryan Morel (Bitsy) Grant
Frank Guernsey
J. Gilbert (Gil) Hall
Charles Edgar Hare
Robert Leland Harman
Leonard Hartman
Donald S. Hawley
Archie Henderson
Gilbert A. Hunt
Joseph (Joe) Raphael Hunt
Douglas Imhoff
Alfred Jarvis
Robert Kreplin (Bob) Kamrath
Frank Louis Kovacs
Abraham Ronald Lubin
Gregory S. Mangin
John McDiarmid
John Upshur Moorhead Jr
Robert Mouvet
Gardnar Putnam Mulloy
Chester Murphy
William Edward Murphy
Frank Andrew Parker
Gerard B. (Jeff) Podesta
Joseph (Joe) Raphael Hunt
Douglas Imhoff
Alfred Jarvis
Robert Kreplin (Bob) Kamrath
Frank Louis Kovacs
Abraham Ronald Lubin
Gregory S. Mangin
John McDiarmid
John Upshur Moorhead Jr
Robert Mouvet
Gardnar Putnam Mulloy
Chester Murphy
William Edward Murphy
Frank Andrew Parker
Gerard B. (Jeff) Podesta
Charles Rider
Robert Larimore (Bobby) Riggs
William W. (Bill) Robertson
Carlton Alexander Rood Jr
John (Jack) Shostrom
Charles Victor Shostrom
Howard V. Stephens Jr.
John Hal Surface jr
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
George Andrew Toley
Lewis (Lew) Wetherell
Richard Norris (Dick) Williams jr
Sidney Burr Wood Jr.
Robert Larimore (Bobby) Riggs
William W. (Bill) Robertson
Carlton Alexander Rood Jr
John (Jack) Shostrom
Charles Victor Shostrom
Howard V. Stephens Jr.
John Hal Surface jr
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
George Andrew Toley
Lewis (Lew) Wetherell
Richard Norris (Dick) Williams jr
Sidney Burr Wood Jr.
Rounds
Round 1
Bryan Grant*
Alfred Jarvis
Alfred Jarvis
9-7
6-4
Dick Williams jr*
Robert Mouvet
Robert Mouvet
9-7
6-4
Archie Henderson*
John Doeg
John Doeg
7-5
6-3
John McDiarmid*
Gregory S. Mangin
Gregory S. Mangin
6-2
6-0
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter*
Charles Rider
Charles Rider
6-4
6-1
J. Norman Anderson*
D. Andrews
D. Andrews
6-2
6-0
Frank Parker*
William W. (Bill) Robertson
William W. (Bill) Robertson
6-2
6-3
Carlton Alexander Rood Jr*
Martin Buxby
Martin Buxby
1-6
9-7
6-2
Frank Guernsey*
Charles Victor Shostrom
Charles Victor Shostrom
6-2
7-5
George Toley*
John Upshur Moorhead Jr
John Upshur Moorhead Jr
6-1
6-3
J. Gilbert (Gil) Hall*
Russell Bobbitt
Russell Bobbitt
6-3
6-3
Elwood Thomas Cooke*
L.W. Crossman Jr.
L.W. Crossman Jr.
6-4
6-2
Leonard Hartman*
Howard V. Stephens Jr.
Howard V. Stephens Jr.
6-1
4-6
6-4
Round 2
Bobby Riggs*
John (Jack) Shostrom
John (Jack) Shostrom
4-6
6-2
6-4
Gerard B. (Jeff) Podesta*
Lewis (Lew) Wetherell
Lewis (Lew) Wetherell
6-2
6-4
John Hal Surface jr*
Douglas Imhoff
Douglas Imhoff
6-2
1-6
6-4
Robert Harman*
Charles Hare
Charles Hare
8-6
2-6
6-4
Bryan Grant*
Dick Williams jr
Dick Williams jr
6-2
6-3
Gilbert A. Hunt*
Archie Henderson
Archie Henderson
6-2
7-9
6-1
Frank Kovacs*
John McDiarmid
John McDiarmid
6-4
6-2
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter*
J. Norman Anderson
J. Norman Anderson
6-4
6-2
Frank Parker*
Carlton Alexander Rood Jr
Carlton Alexander Rood Jr
6-2
6-0
Frank Guernsey*
Donald S. Hawley
Donald S. Hawley
6-2
6-2
George Toley*
J. Gilbert (Gil) Hall
J. Gilbert (Gil) Hall
9-7
12-10
Elwood Thomas Cooke*
Leonard Hartman
Leonard Hartman
6-0
6-1
Joseph Hunt*
Chester Murphy
Chester Murphy
6-0
6-2
Wilmer Allison*
Gardnar Mulloy
Gardnar Mulloy
2-6
6-1
6-4
Sidney Wood jr.*
Abraham Ronald Lubin
Abraham Ronald Lubin
7-5
6-3
Robert Kreplin (Bob) Kamrath*
William Edward Murphy
William Edward Murphy
3-6
6-2
6-4
Round 3
Bobby Riggs*
Gerard B. (Jeff) Podesta
Gerard B. (Jeff) Podesta
6-4
5-7
6-0
Robert Harman*
John Hal Surface jr
John Hal Surface jr
6-2
2-6
7-5
Bryan Grant*
Gilbert A. Hunt
Gilbert A. Hunt
3-6
10-8
6-2
Frank Kovacs*
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
6-2
6-3
Frank Parker*
Frank Guernsey
Frank Guernsey
8-6
6-3
Elwood Thomas Cooke*
George Toley
George Toley
6-4
6-3
Wilmer Allison*
Joseph Hunt
Joseph Hunt
6-1
6-4
Sidney Wood jr.*
Robert Kreplin (Bob) Kamrath
Robert Kreplin (Bob) Kamrath
3-6
6-2
6-4
Quarterfinals
Bobby Riggs*
Robert Harman
Robert Harman
1-6
6-3
6-2
Frank Kovacs*
Bryan Grant
Bryan Grant
6-3
6-2
Elwood Thomas Cooke*
Frank Parker
Frank Parker
7-5
6-2
Wilmer Allison*
Sidney Wood jr.
Sidney Wood jr.
6-4
4-6
6-2
Semifinals
Bobby Riggs*
Frank Kovacs
Frank Kovacs
4-6
6-3
6-2
6-0
Elwood Thomas Cooke*
Wilmer Allison
Wilmer Allison
6-3
6-4
6-4
Final
Bobby Riggs*
Elwood Thomas Cooke
Elwood Thomas Cooke
6-1
6-3
6-1
Tournament
Round 1
John McDiarmid*
Gregory S. Mangin
Gregory S. Mangin
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter*
Charles Rider
Charles Rider
J. Norman Anderson*
D. Andrews
D. Andrews
Bryan Grant*
Alfred Jarvis
Alfred Jarvis
Dick Williams jr*
Robert Mouvet
Robert Mouvet
Archie Henderson*
John Doeg
John Doeg
Elwood Thomas Cooke*
L.W. Crossman Jr.
L.W. Crossman Jr.
Leonard Hartman*
Howard V. Stephens Jr.
Howard V. Stephens Jr.
George Toley*
John Upshur Moorhead Jr
John Upshur Moorhead Jr
J. Gilbert (Gil) Hall*
Russell Bobbitt
Russell Bobbitt
Frank Parker*
William W. (Bill) Robertson
William W. (Bill) Robertson
Carlton Alexander Rood Jr*
Martin Buxby
Martin Buxby
Frank Guernsey*
Charles Victor Shostrom
Charles Victor Shostrom
Round 2
Bobby Riggs*
John (Jack) Shostrom
John (Jack) Shostrom
Gerard B. (Jeff) Podesta*
Lewis (Lew) Wetherell
Lewis (Lew) Wetherell
Robert Harman*
Charles Hare
Charles Hare
John Hal Surface jr*
Douglas Imhoff
Douglas Imhoff
Frank Kovacs*
John McDiarmid
John McDiarmid
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter*
J. Norman Anderson
J. Norman Anderson
Bryan Grant*
Dick Williams jr
Dick Williams jr
Gilbert A. Hunt*
Archie Henderson
Archie Henderson
Elwood Thomas Cooke*
Leonard Hartman
Leonard Hartman
George Toley*
J. Gilbert (Gil) Hall
J. Gilbert (Gil) Hall
Frank Parker*
Carlton Alexander Rood Jr
Carlton Alexander Rood Jr
Frank Guernsey*
Donald S. Hawley
Donald S. Hawley
Wilmer Allison*
Gardnar Mulloy
Gardnar Mulloy
Joseph Hunt*
Chester Murphy
Chester Murphy
Sidney Wood jr.*
Abraham Ronald Lubin
Abraham Ronald Lubin
Robert Kreplin (Bob) Kamrath*
William Edward Murphy
William Edward Murphy
Round 3
Bobby Riggs*
Gerard B. (Jeff) Podesta
Gerard B. (Jeff) Podesta
Robert Harman*
John Hal Surface jr
John Hal Surface jr
Frank Kovacs*
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
Bryan Grant*
Gilbert A. Hunt
Gilbert A. Hunt
Elwood Thomas Cooke*
George Toley
George Toley
Frank Parker*
Frank Guernsey
Frank Guernsey
Wilmer Allison*
Joseph Hunt
Joseph Hunt
Sidney Wood jr.*
Robert Kreplin (Bob) Kamrath
Robert Kreplin (Bob) Kamrath
Quarterfinals
Bobby Riggs*
Robert Harman
Robert Harman
Frank Kovacs*
Bryan Grant
Bryan Grant
Elwood Thomas Cooke*
Frank Parker
Frank Parker
Wilmer Allison*
Sidney Wood jr.
Sidney Wood jr.
Semifinals
Bobby Riggs*
Frank Kovacs
Frank Kovacs
Elwood Thomas Cooke*
Wilmer Allison
Wilmer Allison
Final
Bobby Riggs*
Elwood Thomas Cooke
Elwood Thomas Cooke