Northern Lawn Tennis Association Tournament 1921
General 1921-05-30 - 1921-06-04
Amateur
Grass
6
Manchester
England
Source Lawn Tennis and Badminton
Info 38th edition
Draw: 34
Media
Winner Randolph Lycett
Players
G.L. Allen
C.G. Banister
Alfred Ernest Beamish
E.B. Bowen
A.C. Butler
Xenophon Casdagli (Kasdaglis)
G.H. Dethick
Alexander Sutherland (Alex) Drew
Dr. Fitzgerald
Leslie Allison Godfree
B.S. Greenwood
R.E. Hallett
Eric Talbot Hollins
C.G. Banister
Alfred Ernest Beamish
E.B. Bowen
A.C. Butler
Xenophon Casdagli (Kasdaglis)
G.H. Dethick
Alexander Sutherland (Alex) Drew
Dr. Fitzgerald
Leslie Allison Godfree
B.S. Greenwood
R.E. Hallett
Eric Talbot Hollins
Harold King
W.D. List
Randolph Lycett
Theodore Michel Mavrogordato
Louis Albert Meldon
Norman Melland Jr
J. Mercer
C. Miller
F. Newton
T.L. Parke
William D. Radcliffe
Lord Rochdale
R.C. Roe
W.D. List
Randolph Lycett
Theodore Michel Mavrogordato
Louis Albert Meldon
Norman Melland Jr
J. Mercer
C. Miller
F. Newton
T.L. Parke
William D. Radcliffe
Lord Rochdale
R.C. Roe
J.R. Scott
Charles Frederick Scroope
Thomas Yeo Sherwell
C.T. Thomas
K.T. Thomas
Alan Martin Wedd
Robert Cecil Willcock
Maxwell (Max) Woosnam
C.W. Wright
William Henry Zimmern
Charles Frederick Scroope
Thomas Yeo Sherwell
C.T. Thomas
K.T. Thomas
Alan Martin Wedd
Robert Cecil Willcock
Maxwell (Max) Woosnam
C.W. Wright
William Henry Zimmern
Rounds
Round 1
26 players had a bye.
Theodore Mavrogordato*
Norman Melland Jr
Norman Melland Jr
6-0
6-2
6-1
Thomas Yeo Sherwell*
Harold King
Harold King
6-1
6-3
6-4
B.S. Greenwood*
G.H. Dethick
G.H. Dethick
6-2
6-1
6-1
G.L. Allen*
R.E. Hallett
R.E. Hallett
7-5
6-2
3-6
8-6
Round 2
Alexander Sutherland (Alex) Drew*
J. Mercer
J. Mercer
6-3
6-0
6-1
Eric Talbot Hollins*
Dr. Fitzgerald
Dr. Fitzgerald
6-2
6-1
6-1
Robert Cecil Willcock*
R.C. Roe
R.C. Roe
3-6
6-1
6-2
4-6
9-7
Maxwell (Max) Woosnam*
W.D. List
W.D. List
6-4
6-1
6-2
C. Miller*
C.G. Banister
C.G. Banister
6-3
6-0
6-0
Charles Frederick Scroope*
C.T. Thomas
C.T. Thomas
6-1
6-3
6-0
Theodore Mavrogordato*
Lord Rochdale
Lord Rochdale
6-0
6-1
6-2
Thomas Yeo Sherwell*
B.S. Greenwood
B.S. Greenwood
7-5
6-2
6-1
Randolph Lycett*
G.L. Allen
G.L. Allen
6-0
6-1
Xenophon Casdagli (Kasdaglis)*
C.W. Wright
C.W. Wright
6-0
6-0
6-3
E.B. Bowen*
Alan Martin Wedd
Alan Martin Wedd
6-1
6-4
2-6
1-6
6-5
A.C. Butler*
T.L. Parke
T.L. Parke
6-4
6-1
6-3
Alfred Beamish*
William D. Radcliffe
William D. Radcliffe
14-12
8-6
6-2
Louis Meldon*
K.T. Thomas
K.T. Thomas
6-1
6-0
6-0
Leslie Allison Godfree*
William Henry Zimmern
William Henry Zimmern
6-0
6-1
6-2
J.R. Scott*
F. Newton
F. Newton
8-10
7-5
7-5
1-6
8-6
Round 3
Alexander Sutherland (Alex) Drew*
Eric Talbot Hollins
Eric Talbot Hollins
6-3
6-1
6-3
Maxwell (Max) Woosnam*
Robert Cecil Willcock
Robert Cecil Willcock
6-0
6-2
6-0
Charles Frederick Scroope*
C. Miller
C. Miller
6-1
6-3
6-1
Theodore Mavrogordato*
Thomas Yeo Sherwell
Thomas Yeo Sherwell
6-0
6-0
6-4
Randolph Lycett*
Xenophon Casdagli (Kasdaglis)
Xenophon Casdagli (Kasdaglis)
6-4
6-2
ret.
A.C. Butler*
E.B. Bowen
E.B. Bowen
6-1
6-2
6-2
Alfred Beamish*
Louis Meldon
Louis Meldon
6-3
6-2
6-0
Leslie Allison Godfree*
J.R. Scott
J.R. Scott
6-0
6-0
ret.
Quarterfinals
Maxwell (Max) Woosnam*
Alexander Sutherland (Alex) Drew
Alexander Sutherland (Alex) Drew
6-2
2-6
6-3
6-0
Theodore Mavrogordato*
Charles Frederick Scroope
Charles Frederick Scroope
3-6
6-2
11-9
6-1
Randolph Lycett*
A.C. Butler
A.C. Butler
6-1
6-1
6-2
Alfred Beamish*
Leslie Allison Godfree
Leslie Allison Godfree
6-3
6-3
6-2
Semifinals
Theodore Mavrogordato*
Maxwell (Max) Woosnam
Maxwell (Max) Woosnam
4-6
6-4
5-7
6-3
6-3
Randolph Lycett*
Alfred Beamish
Alfred Beamish
6-1
6-3
6-3
Final
Randolph Lycett*
Theodore Mavrogordato
Theodore Mavrogordato
8-6
2-6
6-4
1-6
6-4
Tournament
Round 1
G.L. Allen*
R.E. Hallett
R.E. Hallett
Theodore Mavrogordato*
Norman Melland Jr
Norman Melland Jr
Thomas Yeo Sherwell*
Harold King
Harold King
B.S. Greenwood*
G.H. Dethick
G.H. Dethick
Round 2
Randolph Lycett*
G.L. Allen
G.L. Allen
Xenophon Casdagli (Kasdaglis)*
C.W. Wright
C.W. Wright
A.C. Butler*
T.L. Parke
T.L. Parke
E.B. Bowen*
Alan Martin Wedd
Alan Martin Wedd
Alfred Beamish*
William D. Radcliffe
William D. Radcliffe
Louis Meldon*
K.T. Thomas
K.T. Thomas
Leslie Allison Godfree*
William Henry Zimmern
William Henry Zimmern
J.R. Scott*
F. Newton
F. Newton
Theodore Mavrogordato*
Lord Rochdale
Lord Rochdale
Thomas Yeo Sherwell*
B.S. Greenwood
B.S. Greenwood
Charles Frederick Scroope*
C.T. Thomas
C.T. Thomas
C. Miller*
C.G. Banister
C.G. Banister
Maxwell (Max) Woosnam*
W.D. List
W.D. List
Robert Cecil Willcock*
R.C. Roe
R.C. Roe
Alexander Sutherland (Alex) Drew*
J. Mercer
J. Mercer
Eric Talbot Hollins*
Dr. Fitzgerald
Dr. Fitzgerald
Round 3
Randolph Lycett*
Xenophon Casdagli (Kasdaglis)
Xenophon Casdagli (Kasdaglis)
A.C. Butler*
E.B. Bowen
E.B. Bowen
Alfred Beamish*
Louis Meldon
Louis Meldon
Leslie Allison Godfree*
J.R. Scott
J.R. Scott
Theodore Mavrogordato*
Thomas Yeo Sherwell
Thomas Yeo Sherwell
Charles Frederick Scroope*
C. Miller
C. Miller
Maxwell (Max) Woosnam*
Robert Cecil Willcock
Robert Cecil Willcock
Alexander Sutherland (Alex) Drew*
Eric Talbot Hollins
Eric Talbot Hollins
Quarterfinals
Randolph Lycett*
A.C. Butler
A.C. Butler
Alfred Beamish*
Leslie Allison Godfree
Leslie Allison Godfree
Theodore Mavrogordato*
Charles Frederick Scroope
Charles Frederick Scroope
Maxwell (Max) Woosnam*
Alexander Sutherland (Alex) Drew
Alexander Sutherland (Alex) Drew
Semifinals
Randolph Lycett*
Alfred Beamish
Alfred Beamish
Theodore Mavrogordato*
Maxwell (Max) Woosnam
Maxwell (Max) Woosnam
Final
Randolph Lycett*
Theodore Mavrogordato
Theodore Mavrogordato