New South Wales Championships 1929
General 1929-02-23 - 1929-03-02
Amateur
Grass
6
Sydney, White City Tennis Club Stadium, Rushcutters Bay
Australia
Source The Sydney Morning Herald
Info Draw: 41
Report Mens doubles finals: Crawford/Hopman def. Clemenger/Moon 6-3 8-6 3-6 6-2
Mixed doubles final: Moon/Akhurst def. Baker/Meaney 13-11 6-1
Media
Winner John Herbert (Jack) Crawford
Players
D. Adams
Leslie Edward (Les) Baker
I. Bowater
Norman Leslie Brown
R.E. Brown
Edward Budrodeen
Alexander C. (Alec) Carmichael
E.W. Carr
John (Jack) Clemenger
Herbert Coram
John Herbert (Jack) Crawford
Colin Cropper
Charles Joseph Donohoe
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Leslie Edward (Les) Baker
I. Bowater
Norman Leslie Brown
R.E. Brown
Edward Budrodeen
Alexander C. (Alec) Carmichael
E.W. Carr
John (Jack) Clemenger
Herbert Coram
John Herbert (Jack) Crawford
Colin Cropper
Charles Joseph Donohoe
Charles Raymond (Ray) Dunlop
James Fitzgerald
Henry Edmund George (Harry) Gibbes
John N.R. (Jack) Griffiths
John Henry Glad (Jack) Hopman
Henry Christian (Harry) Hopman
Geoffrey Moore Hungerford
Frederick Ernst Walter (Fred) Kalms
J.T. Kelso
Malcolm Howard Kilminster
J. Law
W.G. Maunsell
Edgar Forest (Gar) Moon
Ellis Hamilton Munro
D. O'Neill
Henry Edmund George (Harry) Gibbes
John N.R. (Jack) Griffiths
John Henry Glad (Jack) Hopman
Henry Christian (Harry) Hopman
Geoffrey Moore Hungerford
Frederick Ernst Walter (Fred) Kalms
J.T. Kelso
Malcolm Howard Kilminster
J. Law
W.G. Maunsell
Edgar Forest (Gar) Moon
Ellis Hamilton Munro
D. O'Neill
Frank O’Connor
Alfred Norman (Norman) Peach
Herbert S. Reynolds
T.A. Richards
William L. Simpson
J.F. Smith
Clifford Ewing S. Sproule
E.W. Statham
David (Dave) Thompson
William Bruce Walker
Arthur James (Jim) Willard
Guy Rex Williams
J. Woodhouse
Alfred Norman (Norman) Peach
Herbert S. Reynolds
T.A. Richards
William L. Simpson
J.F. Smith
Clifford Ewing S. Sproule
E.W. Statham
David (Dave) Thompson
William Bruce Walker
Arthur James (Jim) Willard
Guy Rex Williams
J. Woodhouse
Rounds
Round 1
The remaining players had a bye.
Charles Joseph Donohoe*
Colin Cropper
Colin Cropper
6-2
6-4
6-4
Norman Peach*
Ellis Hamilton Munro
Ellis Hamilton Munro
6-3
6-3
6-2
William L. Simpson*
D. O'Neill
D. O'Neill
7-5
6-4
6-1
Geoffrey Moore Hungerford*
I. Bowater
I. Bowater
6-0
6-1
6-3
Leslie Edward (Les) Baker*
D. Adams
D. Adams
6-2
6-4
6-2
William Bruce Walker*
Edward Budrodeen
Edward Budrodeen
6-1
6-1
6-1
Harry Gibbes*
J.T. Kelso
J.T. Kelso
6-3
7-5
6-3
R.E. Brown*
John Henry Glad (Jack) Hopman
John Henry Glad (Jack) Hopman
6-4
6-4
0-6
6-4
Clifford Sproule*
Herbert Coram
Herbert Coram
6-1
6-3
6-2
Round 2
Jack Crawford*
Frank O’Connor
Frank O’Connor
6-3
6-2
6-3
J.F. Smith*
Herbert S. Reynolds
Herbert S. Reynolds
6-4
5-7
7-5
6-4
E.W. Statham*
Norman Leslie Brown
Norman Leslie Brown
6-4
0-6
6-1
6-4
Edgar Moon*
Malcolm Howard Kilminster
Malcolm Howard Kilminster
6-0
6-1
6-2
Harry Hopman*
E.W. Carr
E.W. Carr
6-0
6-1
6-0
Charles Joseph Donohoe*
W.G. Maunsell
W.G. Maunsell
6-3
6-1
6-2
John N.R. (Jack) Griffiths*
William L. Simpson
William L. Simpson
9-7
6-1
6-0
Norman Peach*
Geoffrey Moore Hungerford
Geoffrey Moore Hungerford
6-1
6-2
6-3
Fred Kalms*
J. Law
J. Law
6-4
6-4
6-4
Guy Rex Williams*
T.A. Richards
T.A. Richards
6-0
6-0
6-0
Alexander C. (Alec) Carmichael*
J. Woodhouse
J. Woodhouse
6-1
6-1
6-0
John (Jack) Clemenger*
David (Dave) Thompson
David (Dave) Thompson
6-2
6-3
6-2
Leslie Edward (Les) Baker*
William Bruce Walker
William Bruce Walker
7-5
6-2
6-1
Jim Willard*
Harry Gibbes
Harry Gibbes
7-5
6-2
ret.
Charles Raymond (Ray) Dunlop*
James Fitzgerald
James Fitzgerald
6-0
6-4
6-1
Clifford Sproule*
R.E. Brown
R.E. Brown
6-2
6-0
6-0
Round 3
Jack Crawford*
J.F. Smith
J.F. Smith
6-1
6-3
6-3
Edgar Moon*
E.W. Statham
E.W. Statham
6-1
6-1
6-1
Harry Hopman*
Charles Joseph Donohoe
Charles Joseph Donohoe
6-4
6-3
2-6
ret.
Norman Peach*
John N.R. (Jack) Griffiths
John N.R. (Jack) Griffiths
4-6
4-6
6-0
6-3
6-2
Fred Kalms*
Guy Rex Williams
Guy Rex Williams
6-3
6-1
6-1
John (Jack) Clemenger*
Alexander C. (Alec) Carmichael
Alexander C. (Alec) Carmichael
6-4
6-1
6-3
Leslie Edward (Les) Baker*
Jim Willard
Jim Willard
1-6
6-3
6-1
6-4
Clifford Sproule*
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Charles Raymond (Ray) Dunlop
6-4
6-3
6-2
Quarterfinals
Jack Crawford*
Edgar Moon
Edgar Moon
6-4
6-1
6-1
Norman Peach*
Harry Hopman
Harry Hopman
7-5
7-5
1-6
6-4
Fred Kalms*
John (Jack) Clemenger
John (Jack) Clemenger
1-6
6-1
6-4
6-2
Clifford Sproule*
Leslie Edward (Les) Baker
Leslie Edward (Les) Baker
9-7
6-2
6-4
Semifinals
Jack Crawford*
Norman Peach
Norman Peach
6-2
6-3
6-3
Clifford Sproule*
Fred Kalms
Fred Kalms
4-6
6-1
7-5
4-6
6-2
Final
Jack Crawford*
Clifford Sproule
Clifford Sproule
6-4
6-3
6-3
Tournament
Round 1
Norman Peach*
Ellis Hamilton Munro
Ellis Hamilton Munro
Geoffrey Moore Hungerford*
I. Bowater
I. Bowater
William L. Simpson*
D. O'Neill
D. O'Neill
Charles Joseph Donohoe*
Colin Cropper
Colin Cropper
Clifford Sproule*
Herbert Coram
Herbert Coram
R.E. Brown*
John Henry Glad (Jack) Hopman
John Henry Glad (Jack) Hopman
Leslie Edward (Les) Baker*
D. Adams
D. Adams
William Bruce Walker*
Edward Budrodeen
Edward Budrodeen
Harry Gibbes*
J.T. Kelso
J.T. Kelso
Round 2
Jack Crawford*
Frank O’Connor
Frank O’Connor
J.F. Smith*
Herbert S. Reynolds
Herbert S. Reynolds
Edgar Moon*
Malcolm Howard Kilminster
Malcolm Howard Kilminster
E.W. Statham*
Norman Leslie Brown
Norman Leslie Brown
Norman Peach*
Geoffrey Moore Hungerford
Geoffrey Moore Hungerford
John N.R. (Jack) Griffiths*
William L. Simpson
William L. Simpson
Harry Hopman*
E.W. Carr
E.W. Carr
Charles Joseph Donohoe*
W.G. Maunsell
W.G. Maunsell
Clifford Sproule*
R.E. Brown
R.E. Brown
Charles Raymond (Ray) Dunlop*
James Fitzgerald
James Fitzgerald
Leslie Edward (Les) Baker*
William Bruce Walker
William Bruce Walker
Jim Willard*
Harry Gibbes
Harry Gibbes
Fred Kalms*
J. Law
J. Law
Guy Rex Williams*
T.A. Richards
T.A. Richards
John (Jack) Clemenger*
David (Dave) Thompson
David (Dave) Thompson
Alexander C. (Alec) Carmichael*
J. Woodhouse
J. Woodhouse
Round 3
Jack Crawford*
J.F. Smith
J.F. Smith
Edgar Moon*
E.W. Statham
E.W. Statham
Norman Peach*
John N.R. (Jack) Griffiths
John N.R. (Jack) Griffiths
Harry Hopman*
Charles Joseph Donohoe
Charles Joseph Donohoe
Clifford Sproule*
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Charles Raymond (Ray) Dunlop
Leslie Edward (Les) Baker*
Jim Willard
Jim Willard
Fred Kalms*
Guy Rex Williams
Guy Rex Williams
John (Jack) Clemenger*
Alexander C. (Alec) Carmichael
Alexander C. (Alec) Carmichael
Quarterfinals
Jack Crawford*
Edgar Moon
Edgar Moon
Norman Peach*
Harry Hopman
Harry Hopman
Clifford Sproule*
Leslie Edward (Les) Baker
Leslie Edward (Les) Baker
Fred Kalms*
John (Jack) Clemenger
John (Jack) Clemenger
Semifinals
Jack Crawford*
Norman Peach
Norman Peach
Clifford Sproule*
Fred Kalms
Fred Kalms
Final
Jack Crawford*
Clifford Sproule
Clifford Sproule