Northumberland Championships 1907
General 1907-07-29 - 1907-08-03
Amateur
Grass
6
Newcastle upon Tyne
England
Source Ayres 1908
Report Mens doubles final: Brookes/Sharp def. Hillyard/Eaves 6-3 6-3 6-3
Mixed doubles final: Dorothea Lambert Chambers/George Hillyard def. Blanche Hillyard/Norman Brookes (Aus) 7-5 2-6 6-3
Media
Winner Wilberforce Vaughan Eaves
Players
Henry K. Armstrong
Alfred Leonard Bentley
Norman Everard Brookes
William Butler Lloyd
F. Carrick
William L. Clements
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
Wilberforce Vaughan Eaves
A.H. Green
W. Hall
R. Head
George Whiteside Hillyard
Jack Montagu Hillyard
Alfred Leonard Bentley
Norman Everard Brookes
William Butler Lloyd
F. Carrick
William L. Clements
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
Wilberforce Vaughan Eaves
A.H. Green
W. Hall
R. Head
George Whiteside Hillyard
Jack Montagu Hillyard
Hubert Laws
Francis Gordon Lowe
Arthur Holden Lowe
T. Lumsden
J.J. Mein
P.H. Morrison
John Francis Moss
Arthur Wallis Myers
T.B. Pollard
J.S. Pollard
Sidney Brandon Rea
J.H. Roberts
Edward Joseph Sampson
Francis Gordon Lowe
Arthur Holden Lowe
T. Lumsden
J.J. Mein
P.H. Morrison
John Francis Moss
Arthur Wallis Myers
T.B. Pollard
J.S. Pollard
Sidney Brandon Rea
J.H. Roberts
Edward Joseph Sampson
Dr Granville Gilbert Sharp
C.W. Todd
Ralph Douglas Watson
Richard Millar Watson
Reg. Webster
Frank Widdas
Henry Widdas
Hugh Widdas
Percy Widdas
Geoffrey Blenkinsop Youll
William Charles Youll
C.W. Todd
Ralph Douglas Watson
Richard Millar Watson
Reg. Webster
Frank Widdas
Henry Widdas
Hugh Widdas
Percy Widdas
Geoffrey Blenkinsop Youll
William Charles Youll
Rounds
Round 1
W. Hall*
Jack Hillyard
Jack Hillyard
6-3
6-4
Percy Widdas*
Hubert Laws
Hubert Laws
6-3
7-9
7-5
John Francis Moss*
R. Head
R. Head
6-1
6-2
Norman Brookes*
Frank Widdas
Frank Widdas
6-0
6-1
Arthur Wallis Myers*
P.H. Morrison
P.H. Morrison
6-0
6-0
Gordon Lowe*
Arthur Lowe
Arthur Lowe
w.o.
Round 2
William L. Clements*
T. Lumsden
T. Lumsden
1-6
6-2
8-6
J.S. Pollard*
Richard Millar Watson
Richard Millar Watson
6-2
4-6
6-0
Ralph Douglas Watson*
Henry K. Armstrong
Henry K. Armstrong
6-4
4-6
6-3
Wilberforce Eaves*
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
6-1
6-0
Hugh Widdas*
F. Carrick
F. Carrick
8-6
8-6
Edward Joseph Sampson*
William Charles Youll
William Charles Youll
6-2
6-2
George Hillyard*
W. Hall
W. Hall
w.o.
John Francis Moss*
Percy Widdas
Percy Widdas
6-4
4-6
6-3
Norman Brookes*
Arthur Wallis Myers
Arthur Wallis Myers
6-3
7-5
A.H. Green*
Gordon Lowe
Gordon Lowe
6-3
6-3
Reg. Webster*
Geoffrey Blenkinsop Youll
Geoffrey Blenkinsop Youll
6-4
5-7
6-3
William Butler Lloyd*
J.J. Mein
J.J. Mein
6-3
6-1
Alfred Leonard Bentley*
J.H. Roberts
J.H. Roberts
6-1
6-3
Sidney Brandon Rea*
C.W. Todd
C.W. Todd
6-4
6-4
Dr Granville Gilbert Sharp*
Henry Widdas
Henry Widdas
12-10
6-2
Round 3
William L. Clements*
J.S. Pollard
J.S. Pollard
6-4
6-2
Wilberforce Eaves*
Ralph Douglas Watson
Ralph Douglas Watson
6-3
6-3
Edward Joseph Sampson*
Hugh Widdas
Hugh Widdas
6-1
6-1
George Hillyard*
John Francis Moss
John Francis Moss
13-11
6-1
A.H. Green*
Norman Brookes
Norman Brookes
w.o.
Reg. Webster*
William Butler Lloyd
William Butler Lloyd
6-2
6-3
Alfred Leonard Bentley*
T.B. Pollard
T.B. Pollard
6-0
6-2
Dr Granville Gilbert Sharp*
Sidney Brandon Rea
Sidney Brandon Rea
w.o.
Quarterfinals
Wilberforce Eaves*
William L. Clements
William L. Clements
6-4
6-2
George Hillyard*
Edward Joseph Sampson
Edward Joseph Sampson
6-3
6-3
A.H. Green*
Reg. Webster
Reg. Webster
?
Dr Granville Gilbert Sharp*
Alfred Leonard Bentley
Alfred Leonard Bentley
6-4
5-7
6-4
Semifinals
Wilberforce Eaves*
George Hillyard
George Hillyard
6-4
2-6
6-1
A.H. Green*
Dr Granville Gilbert Sharp
Dr Granville Gilbert Sharp
6-4
8-6
Final
Wilberforce Eaves*
A.H. Green
A.H. Green
6-2
6-1
6-2
Tournament
Round 1
W. Hall*
Jack Hillyard
Jack Hillyard
John Francis Moss*
R. Head
R. Head
Percy Widdas*
Hubert Laws
Hubert Laws
Gordon Lowe*
Arthur Lowe
Arthur Lowe
Norman Brookes*
Frank Widdas
Frank Widdas
Arthur Wallis Myers*
P.H. Morrison
P.H. Morrison
Round 2
Wilberforce Eaves*
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
Ralph Douglas Watson*
Henry K. Armstrong
Henry K. Armstrong
William L. Clements*
T. Lumsden
T. Lumsden
J.S. Pollard*
Richard Millar Watson
Richard Millar Watson
George Hillyard*
W. Hall
W. Hall
John Francis Moss*
Percy Widdas
Percy Widdas
Edward Joseph Sampson*
William Charles Youll
William Charles Youll
Hugh Widdas*
F. Carrick
F. Carrick
A.H. Green*
Gordon Lowe
Gordon Lowe
Norman Brookes*
Arthur Wallis Myers
Arthur Wallis Myers
Reg. Webster*
Geoffrey Blenkinsop Youll
Geoffrey Blenkinsop Youll
William Butler Lloyd*
J.J. Mein
J.J. Mein
Dr Granville Gilbert Sharp*
Henry Widdas
Henry Widdas
Sidney Brandon Rea*
C.W. Todd
C.W. Todd
Alfred Leonard Bentley*
J.H. Roberts
J.H. Roberts
Round 3
Wilberforce Eaves*
Ralph Douglas Watson
Ralph Douglas Watson
William L. Clements*
J.S. Pollard
J.S. Pollard
George Hillyard*
John Francis Moss
John Francis Moss
Edward Joseph Sampson*
Hugh Widdas
Hugh Widdas
A.H. Green*
Norman Brookes
Norman Brookes
Reg. Webster*
William Butler Lloyd
William Butler Lloyd
Dr Granville Gilbert Sharp*
Sidney Brandon Rea
Sidney Brandon Rea
Alfred Leonard Bentley*
T.B. Pollard
T.B. Pollard
Quarterfinals
Wilberforce Eaves*
William L. Clements
William L. Clements
George Hillyard*
Edward Joseph Sampson
Edward Joseph Sampson
A.H. Green*
Reg. Webster
Reg. Webster
Dr Granville Gilbert Sharp*
Alfred Leonard Bentley
Alfred Leonard Bentley
Semifinals
Wilberforce Eaves*
George Hillyard
George Hillyard
A.H. Green*
Dr Granville Gilbert Sharp
Dr Granville Gilbert Sharp
Final
Wilberforce Eaves*
A.H. Green
A.H. Green