Nassau Bowl 1954
General 0000-00-00 - 1954-08-28
Amateur
Unknown
5
Glen Cove, New York
United States of America
Source World Tennis
Media
Winner Marion Anthony (Tony) Trabert
Players
Luis Alberto Ayala
John Edward Barrett
Roger Becker
Robert Bedard (Bédard)
Thomas Pollok (Tom) Brown
Herbert H. Browne Jr.
Ashley John Cooper
Tim Coss
William M. (Bill) Cranston
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey
Gerald Arthur (Jerry) DeWitts
John Edward Barrett
Roger Becker
Robert Bedard (Bédard)
Thomas Pollok (Tom) Brown
Herbert H. Browne Jr.
Ashley John Cooper
Tim Coss
William M. (Bill) Cranston
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey
Gerald Arthur (Jerry) DeWitts
Calhoun Dickson
Jon Aleander (Jack) Douglas
Roy Stanley Emerson
Herbert (Herb) Flam
Donald Guy (Don) Flye
Donald H. Fontana
John W. (Jack) Frost
Sammy Giammalva sr
Andres R. Hammersley Núñez
Leslie Clarke (Les) jr. Longshore
Lorne Garnet Main
Jon Aleander (Jack) Douglas
Roy Stanley Emerson
Herbert (Herb) Flam
Donald Guy (Don) Flye
Donald H. Fontana
John W. (Jack) Frost
Sammy Giammalva sr
Andres R. Hammersley Núñez
Leslie Clarke (Les) jr. Longshore
Lorne Garnet Main
J. Allen Morris
Gerald H. (Jerry) Moss
Robert M. (Bob) Perry
William W. (Bill) Quillian
Gilbert James (Gil) Shea
Sheridan (Sherry) Snyder
Chauncey Depew Steele Jr.
Marion Anthony (Tony) Trabert
Jack Meredith Tuero
Owen Gordon Williams
Gerald H. (Jerry) Moss
Robert M. (Bob) Perry
William W. (Bill) Quillian
Gilbert James (Gil) Shea
Sheridan (Sherry) Snyder
Chauncey Depew Steele Jr.
Marion Anthony (Tony) Trabert
Jack Meredith Tuero
Owen Gordon Williams
Rounds
Round 1
Tony Trabert*
Tim Coss
Tim Coss
6-1
10-8
Sammy Giammalva sr*
Roger Becker
Roger Becker
6-4
4-6
6-3
Gilbert James (Gil) Shea*
Leslie Clarke (Les) jr. Longshore
Leslie Clarke (Les) jr. Longshore
9-7
7-5
Luis Ayala*
John W. (Jack) Frost
John W. (Jack) Frost
6-4
6-2
Lorne Main*
Jack Meredith Tuero
Jack Meredith Tuero
8-6
6-2
Herbert (Herb) Flam*
Chauncey Depew Steele Jr.
Chauncey Depew Steele Jr.
6-4
6-2
Calhoun Dickson*
Gerald Arthur (Jerry) DeWitts
Gerald Arthur (Jerry) DeWitts
3-6
7-5
6-3
Robert M. (Bob) Perry*
Herbert H. Browne Jr.
Herbert H. Browne Jr.
6-0
8-6
Donald Guy (Don) Flye*
John Barrett
John Barrett
6-4
6-4
Robert Bedard*
Sheridan (Sherry) Snyder
Sheridan (Sherry) Snyder
6-2
6-2
Owen Gordon Williams*
Gerald H. (Jerry) Moss
Gerald H. (Jerry) Moss
6-3
6-2
William W. (Bill) Quillian*
Andres Hammersley
Andres Hammersley
6-1
6-4
Roy Emerson*
Donald H. Fontana
Donald H. Fontana
5-7
6-3
6-4
J. Allen Morris*
Jon Aleander (Jack) Douglas
Jon Aleander (Jack) Douglas
6-1
6-3
Tom Brown*
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey
6-2
6-0
William M. (Bill) Cranston*
Ashley Cooper
Ashley Cooper
6-4
6-1
Round 2
Tony Trabert*
Sammy Giammalva sr
Sammy Giammalva sr
6-4
6-1
Luis Ayala*
Gilbert James (Gil) Shea
Gilbert James (Gil) Shea
4-6
5-2
ret.
Herbert (Herb) Flam*
Calhoun Dickson
Calhoun Dickson
6-1
7-5
Robert M. (Bob) Perry*
Donald Guy (Don) Flye
Donald Guy (Don) Flye
8-6
9-7
Owen Gordon Williams*
Robert Bedard
Robert Bedard
6-2
6-3
William W. (Bill) Quillian*
Roy Emerson
Roy Emerson
6-3
1-6
9-7
Tom Brown*
J. Allen Morris
J. Allen Morris
6-3
7-5
Lorne Main*
William M. (Bill) Cranston
William M. (Bill) Cranston
6-8
6-3
6-3
Quarterfinals
Tony Trabert*
Luis Ayala
Luis Ayala
7-5
3-6
6-1
Robert M. (Bob) Perry*
Owen Gordon Williams
Owen Gordon Williams
4-6
6-3
6-2
Tom Brown*
William W. (Bill) Quillian
William W. (Bill) Quillian
6-3
6-2
Herbert (Herb) Flam*
Lorne Main
Lorne Main
6-4
6-3
Semifinals
Tom Brown*
Robert M. (Bob) Perry
Robert M. (Bob) Perry
6-1
6-1
Tony Trabert*
Herbert (Herb) Flam
Herbert (Herb) Flam
6-2
3-6
6-2
Final
Tony Trabert*
Tom Brown
Tom Brown
6-3
6-3
Tournament
Round 1
Tony Trabert*
Tim Coss
Tim Coss
Sammy Giammalva sr*
Roger Becker
Roger Becker
Luis Ayala*
John W. (Jack) Frost
John W. (Jack) Frost
Gilbert James (Gil) Shea*
Leslie Clarke (Les) jr. Longshore
Leslie Clarke (Les) jr. Longshore
Herbert (Herb) Flam*
Chauncey Depew Steele Jr.
Chauncey Depew Steele Jr.
Calhoun Dickson*
Gerald Arthur (Jerry) DeWitts
Gerald Arthur (Jerry) DeWitts
Lorne Main*
Jack Meredith Tuero
Jack Meredith Tuero
William M. (Bill) Cranston*
Ashley Cooper
Ashley Cooper
Tom Brown*
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey
Dr. Edward Geiser (Ed) Dailey
J. Allen Morris*
Jon Aleander (Jack) Douglas
Jon Aleander (Jack) Douglas
William W. (Bill) Quillian*
Andres Hammersley
Andres Hammersley
Roy Emerson*
Donald H. Fontana
Donald H. Fontana
Robert M. (Bob) Perry*
Herbert H. Browne Jr.
Herbert H. Browne Jr.
Donald Guy (Don) Flye*
John Barrett
John Barrett
Owen Gordon Williams*
Gerald H. (Jerry) Moss
Gerald H. (Jerry) Moss
Robert Bedard*
Sheridan (Sherry) Snyder
Sheridan (Sherry) Snyder
Round 2
Tony Trabert*
Sammy Giammalva sr
Sammy Giammalva sr
Luis Ayala*
Gilbert James (Gil) Shea
Gilbert James (Gil) Shea
Herbert (Herb) Flam*
Calhoun Dickson
Calhoun Dickson
Lorne Main*
William M. (Bill) Cranston
William M. (Bill) Cranston
Tom Brown*
J. Allen Morris
J. Allen Morris
William W. (Bill) Quillian*
Roy Emerson
Roy Emerson
Robert M. (Bob) Perry*
Donald Guy (Don) Flye
Donald Guy (Don) Flye
Owen Gordon Williams*
Robert Bedard
Robert Bedard
Quarterfinals
Tony Trabert*
Luis Ayala
Luis Ayala
Herbert (Herb) Flam*
Lorne Main
Lorne Main
Tom Brown*
William W. (Bill) Quillian
William W. (Bill) Quillian
Robert M. (Bob) Perry*
Owen Gordon Williams
Owen Gordon Williams
Semifinals
Tony Trabert*
Herbert (Herb) Flam
Herbert (Herb) Flam
Tom Brown*
Robert M. (Bob) Perry
Robert M. (Bob) Perry
Final
Tony Trabert*
Tom Brown
Tom Brown