Mexico International 1967
General 0000-00-00 - 1967-04-02
Amateur
Unknown
6
Mexico city
Mexico
Source World tennis
Media
Winner Anthony Dalton (Tony) Roche
Players
Alfredo Alvarez
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Lucio Baltazar
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Patrice Beust
Roberto Chavez
Daniel Jean Bernard Contet
Mark M. Cox
Gaetano di Maso
Andre Donadieu
Željko Franulović
Luis Augusto Garcia
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Jose Maria Gisbert
Georges Goven
Clark Edward Graebner
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Lucio Baltazar
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Patrice Beust
Roberto Chavez
Daniel Jean Bernard Contet
Mark M. Cox
Gaetano di Maso
Andre Donadieu
Željko Franulović
Luis Augusto Garcia
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Jose Maria Gisbert
Georges Goven
Clark Edward Graebner
Istvan Pecs Gulyas
Humphrey H. Hose
François Jauffret
R. Nicky (Nikolaos) Kalogeropoulos
Ray Kelly
Thomaz Koch
Premjit J. Lall
Miguel Angel Langre
Marcelo Lara
Joaquin Loyo Mayo
Lancelot E. (Lance) Lumsden
Jose Edson Mandarino
Jorge Mendoza
Clint Nettleton
John David Newcombe
Alfonso Ochoa
Humphrey H. Hose
François Jauffret
R. Nicky (Nikolaos) Kalogeropoulos
Ray Kelly
Thomaz Koch
Premjit J. Lall
Miguel Angel Langre
Marcelo Lara
Joaquin Loyo Mayo
Lancelot E. (Lance) Lumsden
Jose Edson Mandarino
Jorge Mendoza
Clint Nettleton
John David Newcombe
Alfonso Ochoa
Uriel Oquendo
Charles (Charlito) Pasarell Jr.
Nikola (Niki) Pilic
George Clifford (Cliff) Richey Jr
Martin Claire (Marty) Riessen
Anthony Dalton (Tony) Roche
Carlos Schlettwein
Stuart Sherwood
Jaime Subirats
Fernando Tapia
Roger Taylor
Ion Tiriac
William (Bill) Tym
Edmundo Victoria
Charles (Charlito) Pasarell Jr.
Nikola (Niki) Pilic
George Clifford (Cliff) Richey Jr
Martin Claire (Marty) Riessen
Anthony Dalton (Tony) Roche
Carlos Schlettwein
Stuart Sherwood
Jaime Subirats
Fernando Tapia
Roger Taylor
Ion Tiriac
William (Bill) Tym
Edmundo Victoria
Rounds
Round 1
Thomaz Koch*
William (Bill) Tym
William (Bill) Tym
6-2
6-1
Georges Goven*
Uriel Oquendo
Uriel Oquendo
6-2
6-2
Miguel Angel Langre*
Željko Franulović
Željko Franulović
2-6
11-9
6-2
Ion Tiriac*
Stuart Sherwood
Stuart Sherwood
11-9
7-5
Patrice Beust*
Lucio Baltazar
Lucio Baltazar
10-8
6-8
6-1
Nikola (Niki) Pilic*
Clint Nettleton
Clint Nettleton
6-4
6-0
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Carlos Schlettwein
Carlos Schlettwein
7-5
6-4
Alfredo Alvarez*
Lancelot E. (Lance) Lumsden
Lancelot E. (Lance) Lumsden
7-5
4-6
7-5
Cliff Richey*
Roberto Chavez
Roberto Chavez
6-1
6-4
Jaime Subirats*
Fernando Tapia
Fernando Tapia
6-3
3-6
6-1
Istvan Gulyas*
Jorge Mendoza
Jorge Mendoza
6-2
6-1
Andre Donadieu*
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
8-6
6-2
Mark M. Cox*
Daniel Contet
Daniel Contet
6-2
6-0
Jose Edson Mandarino*
Humphrey H. Hose
Humphrey H. Hose
8-6
6-2
Round 2
John Newcombe*
Gaetano di Maso
Gaetano di Maso
6-8
6-2
6-2
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez*
Nick Kalogeropoulos
Nick Kalogeropoulos
6-1
3-6
6-2
Thomaz Koch*
Georges Goven
Georges Goven
7-5
7-5
Marcelo Lara*
Alfonso Ochoa
Alfonso Ochoa
6-4
5-7
6-3
Luis Augusto Garcia*
Edmundo Victoria
Edmundo Victoria
6-4
6-0
Marty Riessen*
Miguel Angel Langre
Miguel Angel Langre
6-2
6-0
Clark Graebner*
Ion Tiriac
Ion Tiriac
3-6
6-3
6-1
Nikola (Niki) Pilic*
Patrice Beust
Patrice Beust
6-3
6-2
Tony Roche*
Roger Taylor
Roger Taylor
6-1
6-2
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Alfredo Alvarez
Alfredo Alvarez
6-4
4-6
7-5
Cliff Richey*
Ray Kelly
Ray Kelly
6-3
6-1
Premjit J. Lall*
Jaime Subirats
Jaime Subirats
9-7
6-1
Joaquin Loyo Mayo*
Istvan Gulyas
Istvan Gulyas
6-3
6-4
Mark M. Cox*
Andre Donadieu
Andre Donadieu
1-6
6-1
6-3
Jose Edson Mandarino*
François Jauffret
François Jauffret
6-4
6-3
Jose Maria Gisbert*
Charlie Pasarell
Charlie Pasarell
6-4
6-4
Round 3
John Newcombe*
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
6-2
6-2
Thomaz Koch*
Marcelo Lara
Marcelo Lara
3-6
6-2
6-3
Marty Riessen*
Luis Augusto Garcia
Luis Augusto Garcia
6-2
7-5
Nikola (Niki) Pilic*
Clark Graebner
Clark Graebner
4-6
6-4
7-5
Tony Roche*
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
7-5
6-4
Cliff Richey*
Premjit J. Lall
Premjit J. Lall
6-3
8-6
Mark M. Cox*
Joaquin Loyo Mayo
Joaquin Loyo Mayo
3-6
6-3
6-4
Jose Edson Mandarino*
Jose Maria Gisbert
Jose Maria Gisbert
6-3
6-4
Quarterfinals
John Newcombe*
Thomaz Koch
Thomaz Koch
6-3
2-6
6-2
Marty Riessen*
Nikola (Niki) Pilic
Nikola (Niki) Pilic
18-16
12-10
Tony Roche*
Cliff Richey
Cliff Richey
6-4
4-6
6-2
Jose Edson Mandarino*
Mark M. Cox
Mark M. Cox
6-4
4-6
6-3
Semifinals
John Newcombe*
Marty Riessen
Marty Riessen
6-3
6-4
Tony Roche*
Jose Edson Mandarino
Jose Edson Mandarino
6-1
9-7
Final
Tony Roche*
John Newcombe
John Newcombe
4-6
3-6
7-5
6-3
8-6
Tournament
Round 1
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Carlos Schlettwein
Carlos Schlettwein
Alfredo Alvarez*
Lancelot E. (Lance) Lumsden
Lancelot E. (Lance) Lumsden
Cliff Richey*
Roberto Chavez
Roberto Chavez
Jaime Subirats*
Fernando Tapia
Fernando Tapia
Jose Edson Mandarino*
Humphrey H. Hose
Humphrey H. Hose
Mark M. Cox*
Daniel Contet
Daniel Contet
Andre Donadieu*
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Istvan Gulyas*
Jorge Mendoza
Jorge Mendoza
Thomaz Koch*
William (Bill) Tym
William (Bill) Tym
Georges Goven*
Uriel Oquendo
Uriel Oquendo
Miguel Angel Langre*
Željko Franulović
Željko Franulović
Nikola (Niki) Pilic*
Clint Nettleton
Clint Nettleton
Patrice Beust*
Lucio Baltazar
Lucio Baltazar
Ion Tiriac*
Stuart Sherwood
Stuart Sherwood
Round 2
Tony Roche*
Roger Taylor
Roger Taylor
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Alfredo Alvarez
Alfredo Alvarez
Cliff Richey*
Ray Kelly
Ray Kelly
Premjit J. Lall*
Jaime Subirats
Jaime Subirats
Jose Edson Mandarino*
François Jauffret
François Jauffret
Jose Maria Gisbert*
Charlie Pasarell
Charlie Pasarell
Mark M. Cox*
Andre Donadieu
Andre Donadieu
Joaquin Loyo Mayo*
Istvan Gulyas
Istvan Gulyas
John Newcombe*
Gaetano di Maso
Gaetano di Maso
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez*
Nick Kalogeropoulos
Nick Kalogeropoulos
Thomaz Koch*
Georges Goven
Georges Goven
Marcelo Lara*
Alfonso Ochoa
Alfonso Ochoa
Marty Riessen*
Miguel Angel Langre
Miguel Angel Langre
Luis Augusto Garcia*
Edmundo Victoria
Edmundo Victoria
Nikola (Niki) Pilic*
Patrice Beust
Patrice Beust
Clark Graebner*
Ion Tiriac
Ion Tiriac
Round 3
Tony Roche*
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Cliff Richey*
Premjit J. Lall
Premjit J. Lall
Jose Edson Mandarino*
Jose Maria Gisbert
Jose Maria Gisbert
Mark M. Cox*
Joaquin Loyo Mayo
Joaquin Loyo Mayo
John Newcombe*
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Thomaz Koch*
Marcelo Lara
Marcelo Lara
Marty Riessen*
Luis Augusto Garcia
Luis Augusto Garcia
Nikola (Niki) Pilic*
Clark Graebner
Clark Graebner
Quarterfinals
Tony Roche*
Cliff Richey
Cliff Richey
Jose Edson Mandarino*
Mark M. Cox
Mark M. Cox
John Newcombe*
Thomaz Koch
Thomaz Koch
Marty Riessen*
Nikola (Niki) Pilic
Nikola (Niki) Pilic
Semifinals
Tony Roche*
Jose Edson Mandarino
Jose Edson Mandarino
John Newcombe*
Marty Riessen
Marty Riessen
Final
Tony Roche*
John Newcombe
John Newcombe