Durham County Championships 1906
General 1906-06-27 - 1906-06-30
Amateur
Grass
6
Sunderland
England
Source Lawn Tennis and Badminton
Media
Winner Edward Roy (Roy) Allen
Players
Edward Roy (Roy) Allen
H. Bell
C.T. Benson
W.L. Carr
F. Carrick
Horace Arthur Bruce Chapman
H. Clark
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
C.R. Common
F.G. Cooke
H. Dunford
Stanley Gill
J.T. Gracie
Arthur Alexander Hall
H. Bell
C.T. Benson
W.L. Carr
F. Carrick
Horace Arthur Bruce Chapman
H. Clark
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
C.R. Common
F.G. Cooke
H. Dunford
Stanley Gill
J.T. Gracie
Arthur Alexander Hall
W. Hall
Hubert Laws
W.J. Lockerby
T. Lumsden
Alexander Morrice MacKay
J.J. Mein
Malcolm Nisbet
A.N. Other
Norman Hills Patterson
Leslie Oswald Sheridan Poidevin sr
W.D. Potts JR
Alan Proctor
G. Ralph
Sidney Brandon Rea
Hubert Laws
W.J. Lockerby
T. Lumsden
Alexander Morrice MacKay
J.J. Mein
Malcolm Nisbet
A.N. Other
Norman Hills Patterson
Leslie Oswald Sheridan Poidevin sr
W.D. Potts JR
Alan Proctor
G. Ralph
Sidney Brandon Rea
John R. Richardson
T.H. Sanderson
A.H. Stamp
H.T. Thompson
Ralph Douglas Watson
Frank Widdas
Henry Widdas
C.G. Widdas
Hugh Widdas
W.H. Wilson
Geoffrey Blenkinsop Youll
William Charles Youll
T.H. Sanderson
A.H. Stamp
H.T. Thompson
Ralph Douglas Watson
Frank Widdas
Henry Widdas
C.G. Widdas
Hugh Widdas
W.H. Wilson
Geoffrey Blenkinsop Youll
William Charles Youll
Rounds
Round 1
H. Bell*
Arthur Alexander Hall
Arthur Alexander Hall
6-3
6-1
William Charles Youll*
F.G. Cooke
F.G. Cooke
4-6
6-4
6-2
C.T. Benson*
W.L. Carr
W.L. Carr
6-3
8-6
Ralph Douglas Watson*
Malcolm Nisbet
Malcolm Nisbet
6-2
10-8
Henry Widdas*
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
6-2
6-4
F. Carrick*
H. Clark
H. Clark
6-1
6-3
H. Dunford*
W.D. Potts JR
W.D. Potts JR
w.o.
W. Hall*
H.T. Thompson
H.T. Thompson
6-1
6-4
Round 2
J.T. Gracie*
C.G. Widdas
C.G. Widdas
6-4
6-3
Stanley Gill*
T.H. Sanderson
T.H. Sanderson
6-4
5-7
6-3
T. Lumsden*
Alan Proctor
Alan Proctor
8-6
3-6
6-3
W.H. Wilson*
John R. Richardson
John R. Richardson
6-3
6-1
Edward Roy (Roy) Allen*
C.R. Common
C.R. Common
6-1
6-2
J.J. Mein*
A.H. Stamp
A.H. Stamp
6-1
6-3
William Charles Youll*
H. Bell
H. Bell
6-4
9-7
Ralph Douglas Watson*
C.T. Benson
C.T. Benson
3-6
6-3
6-4
F. Carrick*
Henry Widdas
Henry Widdas
6-2
6-3
H. Dunford*
W. Hall
W. Hall
6-8
7-5
6-0
W.J. Lockerby*
Horace Chapman
Horace Chapman
6-0
8-6
Norman Hills Patterson*
A.N. Other
A.N. Other
w.o.
Geoffrey Blenkinsop Youll*
Frank Widdas
Frank Widdas
6-3
6-3
Sidney Brandon Rea*
G. Ralph
G. Ralph
6-3
6-4
Leslie Poidevin sr*
Hugh Widdas
Hugh Widdas
6-4
6-2
Hubert Laws*
Alexander Morrice MacKay
Alexander Morrice MacKay
7-5
4-3
ret.
Round 3
J.T. Gracie*
Stanley Gill
Stanley Gill
6-4
6-4
W.H. Wilson*
T. Lumsden
T. Lumsden
w.o.
Edward Roy (Roy) Allen*
J.J. Mein
J.J. Mein
6-1
6-1
Ralph Douglas Watson*
William Charles Youll
William Charles Youll
6-2
5-7
6-3
F. Carrick*
H. Dunford
H. Dunford
6-4
6-2
W.J. Lockerby*
Norman Hills Patterson
Norman Hills Patterson
6-0
4-6
6-2
Geoffrey Blenkinsop Youll*
Sidney Brandon Rea
Sidney Brandon Rea
6-1
6-3
Leslie Poidevin sr*
Hubert Laws
Hubert Laws
6-0
6-3
Quarterfinals
W.H. Wilson*
J.T. Gracie
J.T. Gracie
6-4
6-0
Edward Roy (Roy) Allen*
Ralph Douglas Watson
Ralph Douglas Watson
7-5
6-2
W.J. Lockerby*
F. Carrick
F. Carrick
4-0
ret.
Leslie Poidevin sr*
Geoffrey Blenkinsop Youll
Geoffrey Blenkinsop Youll
6-1
6-2
Semifinals
Edward Roy (Roy) Allen*
W.H. Wilson
W.H. Wilson
6-2
6-2
Leslie Poidevin sr*
W.J. Lockerby
W.J. Lockerby
6-1
6-1
Final
Edward Roy (Roy) Allen*
Leslie Poidevin sr
Leslie Poidevin sr
0-6
6-4
6-1
6-4
Tournament
Round 1
Ralph Douglas Watson*
Malcolm Nisbet
Malcolm Nisbet
C.T. Benson*
W.L. Carr
W.L. Carr
William Charles Youll*
F.G. Cooke
F.G. Cooke
H. Bell*
Arthur Alexander Hall
Arthur Alexander Hall
F. Carrick*
H. Clark
H. Clark
Henry Widdas*
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
Harold Cecil (Harry) Coatsworth
H. Dunford*
W.D. Potts JR
W.D. Potts JR
W. Hall*
H.T. Thompson
H.T. Thompson
Round 2
Edward Roy (Roy) Allen*
C.R. Common
C.R. Common
J.J. Mein*
A.H. Stamp
A.H. Stamp
Ralph Douglas Watson*
C.T. Benson
C.T. Benson
William Charles Youll*
H. Bell
H. Bell
W.H. Wilson*
John R. Richardson
John R. Richardson
T. Lumsden*
Alan Proctor
Alan Proctor
J.T. Gracie*
C.G. Widdas
C.G. Widdas
Stanley Gill*
T.H. Sanderson
T.H. Sanderson
Leslie Poidevin sr*
Hugh Widdas
Hugh Widdas
Hubert Laws*
Alexander Morrice MacKay
Alexander Morrice MacKay
Geoffrey Blenkinsop Youll*
Frank Widdas
Frank Widdas
Sidney Brandon Rea*
G. Ralph
G. Ralph
W.J. Lockerby*
Horace Chapman
Horace Chapman
Norman Hills Patterson*
A.N. Other
A.N. Other
F. Carrick*
Henry Widdas
Henry Widdas
H. Dunford*
W. Hall
W. Hall
Round 3
Edward Roy (Roy) Allen*
J.J. Mein
J.J. Mein
Ralph Douglas Watson*
William Charles Youll
William Charles Youll
W.H. Wilson*
T. Lumsden
T. Lumsden
J.T. Gracie*
Stanley Gill
Stanley Gill
Leslie Poidevin sr*
Hubert Laws
Hubert Laws
Geoffrey Blenkinsop Youll*
Sidney Brandon Rea
Sidney Brandon Rea
W.J. Lockerby*
Norman Hills Patterson
Norman Hills Patterson
F. Carrick*
H. Dunford
H. Dunford
Quarterfinals
Edward Roy (Roy) Allen*
Ralph Douglas Watson
Ralph Douglas Watson
W.H. Wilson*
J.T. Gracie
J.T. Gracie
Leslie Poidevin sr*
Geoffrey Blenkinsop Youll
Geoffrey Blenkinsop Youll
W.J. Lockerby*
F. Carrick
F. Carrick
Semifinals
Edward Roy (Roy) Allen*
W.H. Wilson
W.H. Wilson
Leslie Poidevin sr*
W.J. Lockerby
W.J. Lockerby
Final
Edward Roy (Roy) Allen*
Leslie Poidevin sr
Leslie Poidevin sr