Connecticut State Indoors 1966
General 0000-00-00 - 1966-04-03
Amateur
Indoor
5
Bloomfield,Conn.
United States of America
Source World Tennis
Media
Winner Frank (Buddy) Goeltz Jr.
Players
Reynolds Acker
Gerald (Jerry) Barrack
R. Breightman
Charlie Briggs
William (Bill) Cashman
Paul S. Fein
Stu Fitelson
Frank (Buddy) Goeltz Jr.
Gerald (Jerry) Barrack
R. Breightman
Charlie Briggs
William (Bill) Cashman
Paul S. Fein
Stu Fitelson
Frank (Buddy) Goeltz Jr.
Richard (Rich) Heath
Edward (Ted) Hoehn
Robert Jacobs
Robert (Bob) Kiniry
Harry R. Kirsch
A. Kubilius
John B. Mayotte Jr
Aram Miller
Edward (Ted) Hoehn
Robert Jacobs
Robert (Bob) Kiniry
Harry R. Kirsch
A. Kubilius
John B. Mayotte Jr
Aram Miller
Bernard Older
John Paskavitsch
Paul Power
Robert (Bob) Saltman
Gerald (Jerry) Slobin
Joe C. Vay
Arthur Watson
John Paskavitsch
Paul Power
Robert (Bob) Saltman
Gerald (Jerry) Slobin
Joe C. Vay
Arthur Watson
Rounds
Round 1
Robert (Bob) Kiniry*
Joe C. Vay
Joe C. Vay
12-10
5-7
6-3
Bernard Older*
Stu Fitelson
Stu Fitelson
6-1
6-4
Paul S. Fein*
Robert Jacobs
Robert Jacobs
6-3
6-1
John B. Mayotte Jr*
Charlie Briggs
Charlie Briggs
6-2
6-8
6-4
Arthur Watson*
R. Breightman
R. Breightman
6-4
7-5
Reynolds Acker*
John Paskavitsch
John Paskavitsch
6-2
6-1
William (Bill) Cashman*
Paul Power
Paul Power
6-2
4-6
ret.
Round 2
Ted Hoehn*
Richard (Rich) Heath
Richard (Rich) Heath
10-8
6-3
Robert (Bob) Kiniry*
Bernard Older
Bernard Older
6-4
6-3
Gerald (Jerry) Barrack*
Paul S. Fein
Paul S. Fein
7-5
6-0
John B. Mayotte Jr*
Aram Miller
Aram Miller
5-7
9-7
6-3
Frank (Buddy) Goeltz Jr.*
Robert (Bob) Saltman
Robert (Bob) Saltman
6-1
4-6
6-0
Harry R. Kirsch*
Arthur Watson
Arthur Watson
6-1
6-4
Reynolds Acker*
A. Kubilius
A. Kubilius
6-2
6-3
Gerald (Jerry) Slobin*
William (Bill) Cashman
William (Bill) Cashman
6-4
6-1
Quarterfinals
Ted Hoehn*
Robert (Bob) Kiniry
Robert (Bob) Kiniry
w.o.
John B. Mayotte Jr*
Gerald (Jerry) Barrack
Gerald (Jerry) Barrack
6-4
6-3
Frank (Buddy) Goeltz Jr.*
Harry R. Kirsch
Harry R. Kirsch
1-6
6-4
7-5
Gerald (Jerry) Slobin*
Reynolds Acker
Reynolds Acker
7-5
6-2
Semifinals
Ted Hoehn*
John B. Mayotte Jr
John B. Mayotte Jr
8-6
8-6
Frank (Buddy) Goeltz Jr.*
Gerald (Jerry) Slobin
Gerald (Jerry) Slobin
8-6
3-6
7-5
Final
Frank (Buddy) Goeltz Jr.*
Ted Hoehn
Ted Hoehn
2-6
6-2
6-2
Tournament
Round 1
Arthur Watson*
R. Breightman
R. Breightman
William (Bill) Cashman*
Paul Power
Paul Power
Reynolds Acker*
John Paskavitsch
John Paskavitsch
Robert (Bob) Kiniry*
Joe C. Vay
Joe C. Vay
Bernard Older*
Stu Fitelson
Stu Fitelson
John B. Mayotte Jr*
Charlie Briggs
Charlie Briggs
Paul S. Fein*
Robert Jacobs
Robert Jacobs
Round 2
Frank (Buddy) Goeltz Jr.*
Robert (Bob) Saltman
Robert (Bob) Saltman
Harry R. Kirsch*
Arthur Watson
Arthur Watson
Gerald (Jerry) Slobin*
William (Bill) Cashman
William (Bill) Cashman
Reynolds Acker*
A. Kubilius
A. Kubilius
Ted Hoehn*
Richard (Rich) Heath
Richard (Rich) Heath
Robert (Bob) Kiniry*
Bernard Older
Bernard Older
John B. Mayotte Jr*
Aram Miller
Aram Miller
Gerald (Jerry) Barrack*
Paul S. Fein
Paul S. Fein
Quarterfinals
Frank (Buddy) Goeltz Jr.*
Harry R. Kirsch
Harry R. Kirsch
Gerald (Jerry) Slobin*
Reynolds Acker
Reynolds Acker
Ted Hoehn*
Robert (Bob) Kiniry
Robert (Bob) Kiniry
John B. Mayotte Jr*
Gerald (Jerry) Barrack
Gerald (Jerry) Barrack
Semifinals
Frank (Buddy) Goeltz Jr.*
Gerald (Jerry) Slobin
Gerald (Jerry) Slobin
Ted Hoehn*
John B. Mayotte Jr
John B. Mayotte Jr
Final
Frank (Buddy) Goeltz Jr.*
Ted Hoehn
Ted Hoehn