Tasmanian Championships 1949
General 1949-04-16 - 1949-04-20
Amateur
Grass
5
Launceston, Association Ground Courts
Australia
Source The Mercury
Info Played on 21 courts.
Draw: 32
Media
Winner Colin Foster Long
Players
Theo H. Alexander
John (Jack) S. Barnett
T. Bennett
A. Best
Donald William (Don) Candy
John Herbert (Jack) Crawford
Donald Eldridge
A.J. Green
Horace Sydney (Syd) Harrex
Geoffrey C. Harvey
W.E. Holmes
John (Jack) S. Barnett
T. Bennett
A. Best
Donald William (Don) Candy
John Herbert (Jack) Crawford
Donald Eldridge
A.J. Green
Horace Sydney (Syd) Harrex
Geoffrey C. Harvey
W.E. Holmes
R.Murray Hudson
R.E. Lewis
Hugh William Duncan Loane
Colin Foster Long
Donald Gordon Lovett
Arthur John Matthews
B. Peter (Pat) Molloy
W.H. Morrison
A. Paterson
David Claude Penman
Russell Pratt
R.E. Lewis
Hugh William Duncan Loane
Colin Foster Long
Donald Gordon Lovett
Arthur John Matthews
B. Peter (Pat) Molloy
W.H. Morrison
A. Paterson
David Claude Penman
Russell Pratt
Adrian Karl Quist
Ian R. Reeman
Clive Rogers
Eric Richard Saggers
Roger Donald Sculthorpe
Eric Campbell Stewart
Ernest George Targett
Trevor Richard Treweek
Trevor Way
R.M. Wells
Ian R. Reeman
Clive Rogers
Eric Richard Saggers
Roger Donald Sculthorpe
Eric Campbell Stewart
Ernest George Targett
Trevor Richard Treweek
Trevor Way
R.M. Wells
Rounds
Round 1
Adrian Quist*
Ernest George Targett
Ernest George Targett
6-1
6-3
Theo H. Alexander*
Eric Richard Saggers
Eric Richard Saggers
6-0
6-1
B. Peter (Pat) Molloy*
Donald Eldridge
Donald Eldridge
6-1
6-1
Geoffrey C. Harvey*
W.E. Holmes
W.E. Holmes
6-3
6-3
Jack Crawford*
Trevor Richard Treweek
Trevor Richard Treweek
6-3
6-0
A.J. Green*
Clive Rogers
Clive Rogers
6-2
6-3
Donald Gordon Lovett*
T. Bennett
T. Bennett
6-1
6-1
Arthur John Matthews*
R.M. Wells
R.M. Wells
6-0
6-4
Colin Long*
Horace Sydney (Syd) Harrex
Horace Sydney (Syd) Harrex
6-3
6-1
W.H. Morrison*
Roger Donald Sculthorpe
Roger Donald Sculthorpe
6-0
6-2
John (Jack) S. Barnett*
A. Paterson
A. Paterson
6-1
6-0
Trevor Way*
Hugh William Duncan Loane
Hugh William Duncan Loane
6-0
6-3
Don Candy*
Ian R. Reeman
Ian R. Reeman
6-0
6-0
Russell Pratt*
R.Murray Hudson
R.Murray Hudson
6-3
7-5
Eric Stewart*
David Claude Penman
David Claude Penman
6-0
6-0
A. Best*
R.E. Lewis
R.E. Lewis
6-3
6-2
Round 2
Adrian Quist*
Theo H. Alexander
Theo H. Alexander
6-1
7-5
B. Peter (Pat) Molloy*
Geoffrey C. Harvey
Geoffrey C. Harvey
6-3
6-3
Jack Crawford*
A.J. Green
A.J. Green
6-0
6-3
Donald Gordon Lovett*
Arthur John Matthews
Arthur John Matthews
6-0
6-3
Colin Long*
W.H. Morrison
W.H. Morrison
6-3
6-2
John (Jack) S. Barnett*
Trevor Way
Trevor Way
7-5
6-2
Don Candy*
Russell Pratt
Russell Pratt
6-3
6-4
Eric Stewart*
A. Best
A. Best
6-2
6-2
Quarterfinals
Adrian Quist*
B. Peter (Pat) Molloy
B. Peter (Pat) Molloy
10-8
6-4
Jack Crawford*
Donald Gordon Lovett
Donald Gordon Lovett
6-4
4-6
6-2
Colin Long*
John (Jack) S. Barnett
John (Jack) S. Barnett
6-3
7-5
Don Candy*
Eric Stewart
Eric Stewart
3-6
9-7
6-1
Semifinals
Adrian Quist*
Jack Crawford
Jack Crawford
6-4
6-4
Colin Long*
Don Candy
Don Candy
8-6
6-2
Final
Colin Long*
Adrian Quist
Adrian Quist
6-3
7-5
4-6
3-6
6-3
Tournament
Round 1
Colin Long*
Horace Sydney (Syd) Harrex
Horace Sydney (Syd) Harrex
W.H. Morrison*
Roger Donald Sculthorpe
Roger Donald Sculthorpe
John (Jack) S. Barnett*
A. Paterson
A. Paterson
Trevor Way*
Hugh William Duncan Loane
Hugh William Duncan Loane
Don Candy*
Ian R. Reeman
Ian R. Reeman
Russell Pratt*
R.Murray Hudson
R.Murray Hudson
Eric Stewart*
David Claude Penman
David Claude Penman
A. Best*
R.E. Lewis
R.E. Lewis
Adrian Quist*
Ernest George Targett
Ernest George Targett
Theo H. Alexander*
Eric Richard Saggers
Eric Richard Saggers
B. Peter (Pat) Molloy*
Donald Eldridge
Donald Eldridge
Geoffrey C. Harvey*
W.E. Holmes
W.E. Holmes
Jack Crawford*
Trevor Richard Treweek
Trevor Richard Treweek
A.J. Green*
Clive Rogers
Clive Rogers
Donald Gordon Lovett*
T. Bennett
T. Bennett
Arthur John Matthews*
R.M. Wells
R.M. Wells
Round 2
Colin Long*
W.H. Morrison
W.H. Morrison
John (Jack) S. Barnett*
Trevor Way
Trevor Way
Don Candy*
Russell Pratt
Russell Pratt
Eric Stewart*
A. Best
A. Best
Adrian Quist*
Theo H. Alexander
Theo H. Alexander
B. Peter (Pat) Molloy*
Geoffrey C. Harvey
Geoffrey C. Harvey
Jack Crawford*
A.J. Green
A.J. Green
Donald Gordon Lovett*
Arthur John Matthews
Arthur John Matthews
Quarterfinals
Colin Long*
John (Jack) S. Barnett
John (Jack) S. Barnett
Don Candy*
Eric Stewart
Eric Stewart
Adrian Quist*
B. Peter (Pat) Molloy
B. Peter (Pat) Molloy
Jack Crawford*
Donald Gordon Lovett
Donald Gordon Lovett
Semifinals
Colin Long*
Don Candy
Don Candy
Adrian Quist*
Jack Crawford
Jack Crawford
Final
Colin Long*
Adrian Quist
Adrian Quist