South Australian Championships 1921
General 1921-02-21 - 1921-02-26
Amateur
Grass
5
Adelaide, Oval Courts
Australia
Source The Advertiser and The Register
Info Draw: 32
Media
Winner Gerald Leighton Patterson
Players
Roy Latham Billing
G. Bosisto
Douglas Clive Braham
Howard Samuel Allmond Bungey
William McLeod Cleland
Stanley Goldsworthy Cocks
Albert Norman Dawkins
Dr. Colin Gurner
Noel Mervyn Heath
F.G. Hicks
Dr Garton Maxwell (Gar) Hone
G. Bosisto
Douglas Clive Braham
Howard Samuel Allmond Bungey
William McLeod Cleland
Stanley Goldsworthy Cocks
Albert Norman Dawkins
Dr. Colin Gurner
Noel Mervyn Heath
F.G. Hicks
Dr Garton Maxwell (Gar) Hone
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
Ewart Kingsley Roberts
Thomas James Matthew Linn
Stanley Vincent Milligan
Dr Harry Carew Nott
Gerald Michael O'Dea
Gerald Leighton Patterson
G.M. Pearce
Dr Harold John Penny
Alfred Keith Pitman
E. Richmond
Ewart Kingsley Roberts
Thomas James Matthew Linn
Stanley Vincent Milligan
Dr Harry Carew Nott
Gerald Michael O'Dea
Gerald Leighton Patterson
G.M. Pearce
Dr Harold John Penny
Alfred Keith Pitman
E. Richmond
Ernest Thomas Rowe
Alexander Frederick Robert Scott
J.G. Smyth
H.E. Solomon
Cecil Stuart
Dr Donald James Robert Sumner
Arthur Roy Taylor
Noel Thomas
Ronald Victor Thomas
Royston Calder (Roy) Whitelaw
Alexander Frederick Robert Scott
J.G. Smyth
H.E. Solomon
Cecil Stuart
Dr Donald James Robert Sumner
Arthur Roy Taylor
Noel Thomas
Ronald Victor Thomas
Royston Calder (Roy) Whitelaw
Rounds
Round 1
Gerald Patterson*
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
9-7
10-8
6-2
Cecil Stuart*
Thomas James Matthew Linn
Thomas James Matthew Linn
6-2
7-5
5-7
6-3
J.G. Smyth*
Howard Samuel Allmond Bungey
Howard Samuel Allmond Bungey
6-2
13-11
6-1
Dr. Colin Gurner*
Douglas Clive Braham
Douglas Clive Braham
6-3
2-6
1-6
6-3
6-2
Arthur Roy Taylor*
Dr Donald James Robert Sumner
Dr Donald James Robert Sumner
6-4
6-4
6-2
Noel Thomas*
F.G. Hicks
F.G. Hicks
6-3
1-6
6-4
9-7
Garton Hone*
Dr Harry Carew Nott
Dr Harry Carew Nott
2-6
6-2
5-7
6-3
6-4
Ernest Rowe*
H.E. Solomon
H.E. Solomon
6-3
8-6
6-4
Alexander Frederick Robert Scott*
Albert Norman Dawkins
Albert Norman Dawkins
6-2
7-5
6-2
Noel Mervyn Heath*
Stanley Goldsworthy Cocks
Stanley Goldsworthy Cocks
2-6
6-1
6-2
4-6
6-3
Dr Harold John Penny*
Gerald Michael O'Dea
Gerald Michael O'Dea
6-1
6-2
7-5
Ewart Kingsley Roberts*
G. Bosisto
G. Bosisto
w.o.
Stanley Vincent Milligan*
E. Richmond
E. Richmond
6-1
6-1
6-3
Alfred Keith Pitman*
William McLeod Cleland
William McLeod Cleland
6-3
6-4
7-5
Roy Latham Billing*
G.M. Pearce
G.M. Pearce
6-2
7-5
6-1
Ronald Victor Thomas*
Royston Calder (Roy) Whitelaw
Royston Calder (Roy) Whitelaw
6-3
6-1
6-0
Round 2
Gerald Patterson*
Cecil Stuart
Cecil Stuart
6-3
6-3
6-4
Dr. Colin Gurner*
J.G. Smyth
J.G. Smyth
6-2
6-4
6-4
Arthur Roy Taylor*
Noel Thomas
Noel Thomas
6-0
6-3
ret.
Ernest Rowe*
Garton Hone
Garton Hone
6-2
6-3
5-7
5-7
6-4
Alexander Frederick Robert Scott*
Noel Mervyn Heath
Noel Mervyn Heath
6-1
6-2
5-7
6-0
Ewart Kingsley Roberts*
Dr Harold John Penny
Dr Harold John Penny
4-6
8-6
6-1
6-1
Stanley Vincent Milligan*
Alfred Keith Pitman
Alfred Keith Pitman
6-2
4-6
6-3
6-4
Ronald Victor Thomas*
Roy Latham Billing
Roy Latham Billing
6-2
6-1
6-3
Quarterfinals
Gerald Patterson*
Dr. Colin Gurner
Dr. Colin Gurner
7-5
6-3
7-5
Ernest Rowe*
Arthur Roy Taylor
Arthur Roy Taylor
6-3
2-6
6-4
3-6
6-4
Alexander Frederick Robert Scott*
Ewart Kingsley Roberts
Ewart Kingsley Roberts
4-6
10-8
6-2
6-3
Ronald Victor Thomas*
Stanley Vincent Milligan
Stanley Vincent Milligan
w.o.
Semifinals
Gerald Patterson*
Ernest Rowe
Ernest Rowe
8-6
6-4
1-6
6-3
Ronald Victor Thomas*
Alexander Frederick Robert Scott
Alexander Frederick Robert Scott
8-6
4-6
6-3
6-0
Final
Gerald Patterson*
Ronald Victor Thomas
Ronald Victor Thomas
18-16
6-3
1-1
ret.
Tournament
Round 1
Gerald Patterson*
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
Cecil Stuart*
Thomas James Matthew Linn
Thomas James Matthew Linn
Dr. Colin Gurner*
Douglas Clive Braham
Douglas Clive Braham
J.G. Smyth*
Howard Samuel Allmond Bungey
Howard Samuel Allmond Bungey
Ernest Rowe*
H.E. Solomon
H.E. Solomon
Garton Hone*
Dr Harry Carew Nott
Dr Harry Carew Nott
Arthur Roy Taylor*
Dr Donald James Robert Sumner
Dr Donald James Robert Sumner
Noel Thomas*
F.G. Hicks
F.G. Hicks
Ronald Victor Thomas*
Royston Calder (Roy) Whitelaw
Royston Calder (Roy) Whitelaw
Roy Latham Billing*
G.M. Pearce
G.M. Pearce
Stanley Vincent Milligan*
E. Richmond
E. Richmond
Alfred Keith Pitman*
William McLeod Cleland
William McLeod Cleland
Alexander Frederick Robert Scott*
Albert Norman Dawkins
Albert Norman Dawkins
Noel Mervyn Heath*
Stanley Goldsworthy Cocks
Stanley Goldsworthy Cocks
Ewart Kingsley Roberts*
G. Bosisto
G. Bosisto
Dr Harold John Penny*
Gerald Michael O'Dea
Gerald Michael O'Dea
Round 2
Gerald Patterson*
Cecil Stuart
Cecil Stuart
Dr. Colin Gurner*
J.G. Smyth
J.G. Smyth
Ernest Rowe*
Garton Hone
Garton Hone
Arthur Roy Taylor*
Noel Thomas
Noel Thomas
Ronald Victor Thomas*
Roy Latham Billing
Roy Latham Billing
Stanley Vincent Milligan*
Alfred Keith Pitman
Alfred Keith Pitman
Alexander Frederick Robert Scott*
Noel Mervyn Heath
Noel Mervyn Heath
Ewart Kingsley Roberts*
Dr Harold John Penny
Dr Harold John Penny
Quarterfinals
Gerald Patterson*
Dr. Colin Gurner
Dr. Colin Gurner
Ernest Rowe*
Arthur Roy Taylor
Arthur Roy Taylor
Ronald Victor Thomas*
Stanley Vincent Milligan
Stanley Vincent Milligan
Alexander Frederick Robert Scott*
Ewart Kingsley Roberts
Ewart Kingsley Roberts
Semifinals
Gerald Patterson*
Ernest Rowe
Ernest Rowe
Ronald Victor Thomas*
Alexander Frederick Robert Scott
Alexander Frederick Robert Scott
Final
Gerald Patterson*
Ronald Victor Thomas
Ronald Victor Thomas