South Australian Championships 1923
General 1923-03-16 - 1923-03-24
Amateur
Grass
6
Adelaide, Oval Courts
Australia
Source The Register
Info Draw: 43
Media
Winner Gerald Leighton Patterson
Players
Leslie Glen Addison
Clarence Herbert Benson
Roy Latham Billing
L.G. Collins
Arthur Leonard Collins
Wilfred Bruce (Bruce) Dive
Guy B. Fisher
Sir Clive Hamilton Fitts
LeRoy Taunton Guerin
Dr. Colin Gurner
Dr Garton Maxwell (Gar) Hone
Ronald Bertram (Ray) Hone
F.W. Hoopman
Frederick Ernst Walter (Fred) Kalms
Ewart Kingsley Roberts
Clarence Herbert Benson
Roy Latham Billing
L.G. Collins
Arthur Leonard Collins
Wilfred Bruce (Bruce) Dive
Guy B. Fisher
Sir Clive Hamilton Fitts
LeRoy Taunton Guerin
Dr. Colin Gurner
Dr Garton Maxwell (Gar) Hone
Ronald Bertram (Ray) Hone
F.W. Hoopman
Frederick Ernst Walter (Fred) Kalms
Ewart Kingsley Roberts
Guy Austin Lendon
Thomas James Matthew Linn
Ian Donald McInnes
Percy John Nairn
Dr Harry Carew Nott
Gerald Michael O'Dea
F.B. Oldfield
Gerald Leighton Patterson
Henry Francis Anderson (Frank) Peach
Dr Harold John Penny
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Alfred Keith Pitman
John Ernest (Jack) Pontt
Leslie Newburn Rainey
A.N. Reid
Thomas James Matthew Linn
Ian Donald McInnes
Percy John Nairn
Dr Harry Carew Nott
Gerald Michael O'Dea
F.B. Oldfield
Gerald Leighton Patterson
Henry Francis Anderson (Frank) Peach
Dr Harold John Penny
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Alfred Keith Pitman
John Ernest (Jack) Pontt
Leslie Newburn Rainey
A.N. Reid
Horace Michael Rice
E. Richmond
Ernest Thomas Rowe
Ross Sawers
Alexander Frederick Robert Scott
H.E. Solomon
Cecil Stuart
Dr Donald James Robert Sumner
Noel Thomas
Ronald Victor Thomas
Ron C. Thomson
Alan Murray Treloar
J.G. Turner
E. Richmond
Ernest Thomas Rowe
Ross Sawers
Alexander Frederick Robert Scott
H.E. Solomon
Cecil Stuart
Dr Donald James Robert Sumner
Noel Thomas
Ronald Victor Thomas
Ron C. Thomson
Alan Murray Treloar
J.G. Turner
Rounds
Round 1
The remaining Players had a bye.
Garton Hone*
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Robert Whitelock (Bob) Phillips
6-3
6-3
6-0
Clarence Herbert Benson*
J.G. Turner
J.G. Turner
3-6
6-2
4-6
ret.
H.E. Solomon*
Noel Thomas
Noel Thomas
w.o.
Sir Clive Hamilton Fitts*
L.G. Collins
L.G. Collins
6-1
6-1
6-3
Dr. Colin Gurner*
F.W. Hoopman
F.W. Hoopman
4-6
7-5
6-1
6-4
E. Richmond*
LeRoy Taunton Guerin
LeRoy Taunton Guerin
6-0
6-0
6-2
Ian Donald McInnes*
John Ernest (Jack) Pontt
John Ernest (Jack) Pontt
6-2
3-6
6-3
6-3
Roy Latham Billing*
Guy Austin Lendon
Guy Austin Lendon
5-7
4-6
6-3
6-3
6-4
Ernest Rowe*
Alfred Keith Pitman
Alfred Keith Pitman
6-0
3-6
6-1
7-5
Thomas James Matthew Linn*
Horace Rice
Horace Rice
w.o.
Cecil Stuart*
Ronald Bertram (Ray) Hone
Ronald Bertram (Ray) Hone
6-3
6-2
7-5
Round 2
Gerald Patterson*
A.N. Reid
A.N. Reid
6-0
6-0
6-1
Dr Harry Carew Nott*
Percy John Nairn
Percy John Nairn
6-3
6-0
6-0
Leslie Newburn Rainey*
Leslie Glen Addison
Leslie Glen Addison
7-5
4-6
6-4
4-6
6-3
Alexander Frederick Robert Scott*
Gerald Michael O'Dea
Gerald Michael O'Dea
w.o.
Garton Hone*
Clarence Herbert Benson
Clarence Herbert Benson
6-2
6-2
6-2
Ross Sawers*
H.E. Solomon
H.E. Solomon
w.o.
Sir Clive Hamilton Fitts*
Wilfred Bruce (Bruce) Dive
Wilfred Bruce (Bruce) Dive
6-3
6-4
4-6
6-1
Dr. Colin Gurner*
E. Richmond
E. Richmond
w.o.
Ian Donald McInnes*
Alan Murray Treloar
Alan Murray Treloar
8-10
6-3
6-0
6-4
Dr Harold John Penny*
Roy Latham Billing
Roy Latham Billing
3-6
6-0
3-6
8-6
6-2
Ernest Rowe*
Thomas James Matthew Linn
Thomas James Matthew Linn
3-6
6-3
4-6
6-3
9-7
Cecil Stuart*
Dr Donald James Robert Sumner
Dr Donald James Robert Sumner
6-2
6-2
6-3
Ronald Victor Thomas*
F.B. Oldfield
F.B. Oldfield
w.o.
Guy B. Fisher*
Frank Peach
Frank Peach
3-6
6-1
6-2
2-6
ret.
Fred Kalms*
Ron C. Thomson
Ron C. Thomson
7-9
6-2
6-3
8-6
Ewart Kingsley Roberts*
Arthur Leonard Collins
Arthur Leonard Collins
6-0
6-1
6-4
Round 3
Gerald Patterson*
Dr Harry Carew Nott
Dr Harry Carew Nott
6-2
6-2
6-4
Leslie Newburn Rainey*
Alexander Frederick Robert Scott
Alexander Frederick Robert Scott
6-4
6-1
6-4
Garton Hone*
Ross Sawers
Ross Sawers
7-5
6-3
6-2
Sir Clive Hamilton Fitts*
Dr. Colin Gurner
Dr. Colin Gurner
6-4
6-2
6-0
Ian Donald McInnes*
Dr Harold John Penny
Dr Harold John Penny
6-8
10-8
6-1
4-6
6-4
Ernest Rowe*
Cecil Stuart
Cecil Stuart
1-6
6-3
5-7
6-2
6-2
Ronald Victor Thomas*
Guy B. Fisher
Guy B. Fisher
w.o.
Fred Kalms*
Ewart Kingsley Roberts
Ewart Kingsley Roberts
6-4
6-4
4-6
6-3
Quarterfinals
Gerald Patterson*
Leslie Newburn Rainey
Leslie Newburn Rainey
7-5
6-3
1-6
4-6
6-3
Garton Hone*
Sir Clive Hamilton Fitts
Sir Clive Hamilton Fitts
6-4
6-3
6-4
Ian Donald McInnes*
Ernest Rowe
Ernest Rowe
7-5
4-6
5-7
6-3
6-3
Ronald Victor Thomas*
Fred Kalms
Fred Kalms
6-4
6-3
6-4
Semifinals
Gerald Patterson*
Garton Hone
Garton Hone
6-4
6-3
3-6
6-1
Ian Donald McInnes*
Ronald Victor Thomas
Ronald Victor Thomas
4-6
6-4
6-8
7-5
6-4
Final
Gerald Patterson*
Ian Donald McInnes
Ian Donald McInnes
6-3
6-4
7-5
Tournament
Round 1
Garton Hone*
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Clarence Herbert Benson*
J.G. Turner
J.G. Turner
H.E. Solomon*
Noel Thomas
Noel Thomas
Sir Clive Hamilton Fitts*
L.G. Collins
L.G. Collins
Dr. Colin Gurner*
F.W. Hoopman
F.W. Hoopman
E. Richmond*
LeRoy Taunton Guerin
LeRoy Taunton Guerin
Ian Donald McInnes*
John Ernest (Jack) Pontt
John Ernest (Jack) Pontt
Roy Latham Billing*
Guy Austin Lendon
Guy Austin Lendon
Ernest Rowe*
Alfred Keith Pitman
Alfred Keith Pitman
Thomas James Matthew Linn*
Horace Rice
Horace Rice
Cecil Stuart*
Ronald Bertram (Ray) Hone
Ronald Bertram (Ray) Hone
Round 2
Gerald Patterson*
A.N. Reid
A.N. Reid
Dr Harry Carew Nott*
Percy John Nairn
Percy John Nairn
Leslie Newburn Rainey*
Leslie Glen Addison
Leslie Glen Addison
Alexander Frederick Robert Scott*
Gerald Michael O'Dea
Gerald Michael O'Dea
Garton Hone*
Clarence Herbert Benson
Clarence Herbert Benson
Ross Sawers*
H.E. Solomon
H.E. Solomon
Sir Clive Hamilton Fitts*
Wilfred Bruce (Bruce) Dive
Wilfred Bruce (Bruce) Dive
Dr. Colin Gurner*
E. Richmond
E. Richmond
Ian Donald McInnes*
Alan Murray Treloar
Alan Murray Treloar
Dr Harold John Penny*
Roy Latham Billing
Roy Latham Billing
Ernest Rowe*
Thomas James Matthew Linn
Thomas James Matthew Linn
Cecil Stuart*
Dr Donald James Robert Sumner
Dr Donald James Robert Sumner
Ronald Victor Thomas*
F.B. Oldfield
F.B. Oldfield
Guy B. Fisher*
Frank Peach
Frank Peach
Fred Kalms*
Ron C. Thomson
Ron C. Thomson
Ewart Kingsley Roberts*
Arthur Leonard Collins
Arthur Leonard Collins
Round 3
Gerald Patterson*
Dr Harry Carew Nott
Dr Harry Carew Nott
Leslie Newburn Rainey*
Alexander Frederick Robert Scott
Alexander Frederick Robert Scott
Garton Hone*
Ross Sawers
Ross Sawers
Sir Clive Hamilton Fitts*
Dr. Colin Gurner
Dr. Colin Gurner
Ian Donald McInnes*
Dr Harold John Penny
Dr Harold John Penny
Ernest Rowe*
Cecil Stuart
Cecil Stuart
Ronald Victor Thomas*
Guy B. Fisher
Guy B. Fisher
Fred Kalms*
Ewart Kingsley Roberts
Ewart Kingsley Roberts
Quarterfinals
Gerald Patterson*
Leslie Newburn Rainey
Leslie Newburn Rainey
Garton Hone*
Sir Clive Hamilton Fitts
Sir Clive Hamilton Fitts
Ian Donald McInnes*
Ernest Rowe
Ernest Rowe
Ronald Victor Thomas*
Fred Kalms
Fred Kalms
Semifinals
Gerald Patterson*
Garton Hone
Garton Hone
Ian Donald McInnes*
Ronald Victor Thomas
Ronald Victor Thomas
Final
Gerald Patterson*
Ian Donald McInnes
Ian Donald McInnes