All-Russian Championships 1910
General 1910-07-06 - 1910-07-12
Amateur
Clay
5
Moskwa
Russia
Source Lawn-Tennis und Golf, Lawn tennis and badminton, 28/7/1910
Info 4th edition
Draw: 22
Media
Winner Mikhail Nikolayevich Sumarokov-Elston
Players
Alexander Appolonovich Alenitsin
Mr. Alexeiev
H.D. Bell
Mr. Birse
Walter George (Vladimir) Bray
George Walter William Henry Bray
Mr. Flota
Mr. Foerster
Mr. Alexeiev
H.D. Bell
Mr. Birse
Walter George (Vladimir) Bray
George Walter William Henry Bray
Mr. Flota
Mr. Foerster
Mr. Gisico
W. Gladky
Mr. Lepach
Laurence Parbury
Alexander P. Petrocochino
Alexis Raffalovich
Mr. Seidel
Mr. Stachowitz
W. Gladky
Mr. Lepach
Laurence Parbury
Alexander P. Petrocochino
Alexis Raffalovich
Mr. Seidel
Mr. Stachowitz
Mikhail Nikolayevich Sumarokov-Elston
Mr. Uspensky I
Mr. Uspensky II
Mr. Wentzely
Mr. Werbitzky
Mr. Zeumer
Mr. Uspensky I
Mr. Uspensky II
Mr. Wentzely
Mr. Werbitzky
Mr. Zeumer
Rounds
Round 1
Mikhail Sumarokov-Elston*
Mr. Gisico
Mr. Gisico
6-1
6-1
6-1
Alexander P. Petrocochino*
Mr. Alexeiev
Mr. Alexeiev
6-4
6-2
6-1
Mr. Foerster*
Mr. Flota
Mr. Flota
w.o.
Mr. Uspensky II*
Mr. Wentzely
Mr. Wentzely
6-1
6-3
6-4
Mr. Lepach*
Mr. Zeumer
Mr. Zeumer
7-5
8-6
6-4
Mr. Stachowitz*
Mr. Uspensky I
Mr. Uspensky I
?
Round 2
Mikhail Sumarokov-Elston*
Walter George (Vladimir) Bray
Walter George (Vladimir) Bray
6-0
6-0
6-2
Mr. Foerster*
Alexander P. Petrocochino
Alexander P. Petrocochino
6-1
7-5
6-1
Alexis Raffalovich*
George Vassilievich Bray
George Vassilievich Bray
w.o.
Mr. Seidel*
Mr. Birse
Mr. Birse
6-0
7-5
2-6
6-2
Laurence Parbury*
Mr. Uspensky II
Mr. Uspensky II
6-1
6-1
6-0
Mr. Lepach*
Mr. Stachowitz
Mr. Stachowitz
6-4
0-6
6-2
6-1
Mr. Werbitzky*
H.D. Bell
H.D. Bell
w.o.
Alexander Appolonovich Alenitsin*
W. Gladky
W. Gladky
6-1
7-5
6-3
Quarterfinals
Mikhail Sumarokov-Elston*
Mr. Foerster
Mr. Foerster
6-1
6-1
6-3
Mr. Seidel*
Alexis Raffalovich
Alexis Raffalovich
6-4
6-4
6-4
Laurence Parbury*
Mr. Lepach
Mr. Lepach
6-1
6-0
6-1
Alexander Appolonovich Alenitsin*
Mr. Werbitzky
Mr. Werbitzky
6-1
6-2
6-0
Semifinals
Mikhail Sumarokov-Elston*
Mr. Seidel
Mr. Seidel
6-3
6-4
6-0
Alexander Appolonovich Alenitsin*
Laurence Parbury
Laurence Parbury
5-7
6-1
7-5
6-3
Final
Mikhail Sumarokov-Elston*
Alexander Appolonovich Alenitsin
Alexander Appolonovich Alenitsin
6-4
3-6
6-4
6-4
Tournament
Round 1
Mikhail Sumarokov-Elston*
Mr. Gisico
Mr. Gisico
Mr. Foerster*
Mr. Flota
Mr. Flota
Alexander P. Petrocochino*
Mr. Alexeiev
Mr. Alexeiev
Mr. Uspensky II*
Mr. Wentzely
Mr. Wentzely
Mr. Lepach*
Mr. Zeumer
Mr. Zeumer
Mr. Stachowitz*
Mr. Uspensky I
Mr. Uspensky I
Round 2
Mikhail Sumarokov-Elston*
Walter George (Vladimir) Bray
Walter George (Vladimir) Bray
Mr. Foerster*
Alexander P. Petrocochino
Alexander P. Petrocochino
Mr. Seidel*
Mr. Birse
Mr. Birse
Alexis Raffalovich*
George Vassilievich Bray
George Vassilievich Bray
Alexander Appolonovich Alenitsin*
W. Gladky
W. Gladky
Mr. Werbitzky*
H.D. Bell
H.D. Bell
Laurence Parbury*
Mr. Uspensky II
Mr. Uspensky II
Mr. Lepach*
Mr. Stachowitz
Mr. Stachowitz
Quarterfinals
Mikhail Sumarokov-Elston*
Mr. Foerster
Mr. Foerster
Mr. Seidel*
Alexis Raffalovich
Alexis Raffalovich
Alexander Appolonovich Alenitsin*
Mr. Werbitzky
Mr. Werbitzky
Laurence Parbury*
Mr. Lepach
Mr. Lepach
Semifinals
Mikhail Sumarokov-Elston*
Mr. Seidel
Mr. Seidel
Alexander Appolonovich Alenitsin*
Laurence Parbury
Laurence Parbury
Final
Mikhail Sumarokov-Elston*
Alexander Appolonovich Alenitsin
Alexander Appolonovich Alenitsin