Taranaki Championships 1909
General 1909-01-14 - 1909-01-18
Amateur
Grass
5
New Plymouth, Taranaki, Vivian Street Courts
New Zealand
Source Taranaki Herald, Evening Star
Info Draw: 17
Report Mens doubles final: Parker/Brown def. Fisher/Wilding 6-4 6-4 9-7
Mixed doubles final: Kate Nunneley/Tony Wilding d. Lucy Powdrell/Francis Fisher 6-4 6-3
Media
Winner Anthony Frederick (Tony) Wilding
Players
John Annesley (Jack) Brailsford
Harold W. Brown
N.H. Caplen
Francis Marion Bates (Frank) Fisher
Dr. Ernest Faber Fookes
Lancelot Shadwell Jennings
Harold W. Brown
N.H. Caplen
Francis Marion Bates (Frank) Fisher
Dr. Ernest Faber Fookes
Lancelot Shadwell Jennings
W. Lints
John Connol Nicholson
Harry Alabaster Parker
J. Paton
Digory Warne (Warne) Pearse
Arthur Edwin Powdrell
John Connol Nicholson
Harry Alabaster Parker
J. Paton
Digory Warne (Warne) Pearse
Arthur Edwin Powdrell
Rounds
Round 1
The remaining Players had a bye.
John Annesley (Jack) Brailsford*
J. Paton
J. Paton
w.o.
Round 2
Stanley J. Smith*
W. Lints
W. Lints
6-1
6-2
John Connol Nicholson*
C.H. Weston
C.H. Weston
6-1
6-0
Harry Alabaster Parker*
Dr. Ernest Faber Fookes
Dr. Ernest Faber Fookes
6-1
6-1
Frank Fisher*
N.H. Caplen
N.H. Caplen
6-2
6-4
Tony Wilding*
Digory Warne (Warne) Pearse
Digory Warne (Warne) Pearse
6-0
6-3
Lancelot Shadwell Jennings*
Arthur Edwin Powdrell
Arthur Edwin Powdrell
6-3
6-2
John Annesley (Jack) Brailsford*
Stanley Powdrell
Stanley Powdrell
7-5
6-3
Harold W. Brown*
L.J. Taylor
L.J. Taylor
6-2
6-1
Quarterfinals
Stanley J. Smith*
John Connol Nicholson
John Connol Nicholson
w.o.
Frank Fisher*
Lancelot Shadwell Jennings
Lancelot Shadwell Jennings
3-6
6-3
6-3
Harry Alabaster Parker*
Harold W. Brown
Harold W. Brown
6-1
6-0
Tony Wilding*
John Annesley (Jack) Brailsford
John Annesley (Jack) Brailsford
6-2
6-0
Semifinals
Harry Alabaster Parker*
Frank Fisher
Frank Fisher
w.o.
Tony Wilding*
Stanley J. Smith
Stanley J. Smith
6-0
6-1
Final
Match stopped because of bad weather.
Tony Wilding*
Harry Alabaster Parker
Harry Alabaster Parker
6-4
5-3
ret.
Tournament
Round 1
John Annesley (Jack) Brailsford*
J. Paton
J. Paton
Round 2
Tony Wilding*
Digory Warne (Warne) Pearse
Digory Warne (Warne) Pearse
John Annesley (Jack) Brailsford*
Stanley Powdrell
Stanley Powdrell
Stanley J. Smith*
W. Lints
W. Lints
John Connol Nicholson*
C.H. Weston
C.H. Weston
Harry Alabaster Parker*
Dr. Ernest Faber Fookes
Dr. Ernest Faber Fookes
Harold W. Brown*
L.J. Taylor
L.J. Taylor
Frank Fisher*
N.H. Caplen
N.H. Caplen
Lancelot Shadwell Jennings*
Arthur Edwin Powdrell
Arthur Edwin Powdrell
Quarterfinals
Tony Wilding*
John Annesley (Jack) Brailsford
John Annesley (Jack) Brailsford
Stanley J. Smith*
John Connol Nicholson
John Connol Nicholson
Harry Alabaster Parker*
Harold W. Brown
Harold W. Brown
Frank Fisher*
Lancelot Shadwell Jennings
Lancelot Shadwell Jennings
Semifinals
Tony Wilding*
Stanley J. Smith
Stanley J. Smith
Harry Alabaster Parker*
Frank Fisher
Frank Fisher
Final
Tony Wilding*
Harry Alabaster Parker
Harry Alabaster Parker