US Clay Courts 1934
General 1934-07-02 - 1934-07-08
Amateur
Clay
5
Chicago, Ill.
United States of America
Source American Lawn Tennis
Media
Winner Bryan Morel (Bitsy) Grant
Players
Maitland Alexander
D.D. Barr
Norman Bickel
Robert (Lefty) Bryan
John Donald (Don) Budge
Philip George Castlen
Dr James Cohn
P. Dixon
Bryan Morel (Bitsy) Grant
Thane Halstead
Walter T. Hayes
D.D. Barr
Norman Bickel
Robert (Lefty) Bryan
John Donald (Don) Budge
Philip George Castlen
Dr James Cohn
P. Dixon
Bryan Morel (Bitsy) Grant
Thane Halstead
Walter T. Hayes
Arthur Hodges Hendrix
Wilbur Eugene Hess
Wilmer Moore Hines
Gilbert A. Hunt
V. Johns
Art Kaiser
Karl Kamrath Jr
Constantine Gene (Gene) Mako
John McDiarmid
Frank Andrew Parker
Leonard S. Patterson
Wilbur Eugene Hess
Wilmer Moore Hines
Gilbert A. Hunt
V. Johns
Art Kaiser
Karl Kamrath Jr
Constantine Gene (Gene) Mako
John McDiarmid
Frank Andrew Parker
Leonard S. Patterson
Henry Justin Prusoff
Scott Clifton Rexinger
N. Ruckman
Milton Philip Ruehl
W. Rummel
John (Jack) Shostrom
Don Sink
John Hal Surface jr
John Pitman (Jack) Tidball
Al Winston
Scott Clifton Rexinger
N. Ruckman
Milton Philip Ruehl
W. Rummel
John (Jack) Shostrom
Don Sink
John Hal Surface jr
John Pitman (Jack) Tidball
Al Winston
Rounds
Round 3
Bryan Grant*
Walter T. Hayes
Walter T. Hayes
9-7
7-5
Leonard S. Patterson*
W. Rummel
W. Rummel
6-3
6-1
Arthur Hendrix*
Karl Kamrath Jr
Karl Kamrath Jr
6-2
6-2
Thane Halstead*
Gilbert A. Hunt
Gilbert A. Hunt
4-6
6-1
10-8
Gene Mako*
Al Winston
Al Winston
6-3
6-0
Wilmer Hines*
Don Sink
Don Sink
6-2
7-5
Milton Philip Ruehl*
John McDiarmid
John McDiarmid
2-6
6-1
7-5
Henry Prusoff*
P. Dixon
P. Dixon
6-2
6-2
Frank Parker*
Art Kaiser
Art Kaiser
6-0
6-2
D.D. Barr*
Dr James Cohn
Dr James Cohn
6-0
2-6
6-3
Robert (Lefty) Bryan*
Norman Bickel
Norman Bickel
6-4
6-3
Scott Clifton Rexinger*
N. Ruckman
N. Ruckman
6-0
6-1
Jack Tidball*
John Hal Surface jr
John Hal Surface jr
6-3
7-5
Wilbur Eugene Hess*
V. Johns
V. Johns
6-2
6-3
Don Budge*
Maitland Alexander
Maitland Alexander
6-2
8-6
John (Jack) Shostrom*
Philip George Castlen
Philip George Castlen
6-3
2-6
6-0
Round 4
Bryan Grant*
Leonard S. Patterson
Leonard S. Patterson
7-5
6-3
Arthur Hendrix*
Thane Halstead
Thane Halstead
8-10
6-4
6-3
Gene Mako*
Wilmer Hines
Wilmer Hines
6-4
6-3
Henry Prusoff*
Milton Philip Ruehl
Milton Philip Ruehl
6-4
6-1
Frank Parker*
D.D. Barr
D.D. Barr
6-1
6-2
Robert (Lefty) Bryan*
Scott Clifton Rexinger
Scott Clifton Rexinger
6-4
6-3
Jack Tidball*
Wilbur Eugene Hess
Wilbur Eugene Hess
3-6
6-3
6-1
Don Budge*
John (Jack) Shostrom
John (Jack) Shostrom
6-3
6-4
Quarterfinals
Bryan Grant*
Arthur Hendrix
Arthur Hendrix
4-6
6-1
6-1
6-2
Gene Mako*
Henry Prusoff
Henry Prusoff
9-11
5-7
6-0
6-1
7-5
Frank Parker*
Robert (Lefty) Bryan
Robert (Lefty) Bryan
3-6
6-0
6-3
7-5
Don Budge*
Jack Tidball
Jack Tidball
6-2
1-6
10-8
6-1
Semifinals
Bryan Grant*
Gene Mako
Gene Mako
6-3
6-3
6-3
Don Budge*
Frank Parker
Frank Parker
2-6
3-6
6-3
6-0
9-7
Final
Bryan Grant*
Don Budge
Don Budge
6-2
8-6
6-3
Tournament
Round 3
Bryan Grant*
Walter T. Hayes
Walter T. Hayes
Leonard S. Patterson*
W. Rummel
W. Rummel
Arthur Hendrix*
Karl Kamrath Jr
Karl Kamrath Jr
Thane Halstead*
Gilbert A. Hunt
Gilbert A. Hunt
Gene Mako*
Al Winston
Al Winston
Wilmer Hines*
Don Sink
Don Sink
Henry Prusoff*
P. Dixon
P. Dixon
Milton Philip Ruehl*
John McDiarmid
John McDiarmid
Don Budge*
Maitland Alexander
Maitland Alexander
John (Jack) Shostrom*
Philip George Castlen
Philip George Castlen
Jack Tidball*
John Hal Surface jr
John Hal Surface jr
Wilbur Eugene Hess*
V. Johns
V. Johns
Frank Parker*
Art Kaiser
Art Kaiser
D.D. Barr*
Dr James Cohn
Dr James Cohn
Robert (Lefty) Bryan*
Norman Bickel
Norman Bickel
Scott Clifton Rexinger*
N. Ruckman
N. Ruckman
Round 4
Bryan Grant*
Leonard S. Patterson
Leonard S. Patterson
Arthur Hendrix*
Thane Halstead
Thane Halstead
Gene Mako*
Wilmer Hines
Wilmer Hines
Henry Prusoff*
Milton Philip Ruehl
Milton Philip Ruehl
Don Budge*
John (Jack) Shostrom
John (Jack) Shostrom
Jack Tidball*
Wilbur Eugene Hess
Wilbur Eugene Hess
Frank Parker*
D.D. Barr
D.D. Barr
Robert (Lefty) Bryan*
Scott Clifton Rexinger
Scott Clifton Rexinger
Quarterfinals
Bryan Grant*
Arthur Hendrix
Arthur Hendrix
Gene Mako*
Henry Prusoff
Henry Prusoff
Don Budge*
Jack Tidball
Jack Tidball
Frank Parker*
Robert (Lefty) Bryan
Robert (Lefty) Bryan
Semifinals
Bryan Grant*
Gene Mako
Gene Mako
Don Budge*
Frank Parker
Frank Parker
Final
Bryan Grant*
Don Budge
Don Budge