New South Wales Championships 1919
General 1919-12-06 - 1919-12-13
Amateur
Grass
5
Sydney, Double Bay Courts, Manning Road
Australia
Source The Sydney Morning Herald
Info Draw: 25
Media
Winner James Outram Anderson
Players
Elias Outram Anderson
James Outram Anderson
G.H. Booth
C.C.B. Cross
Richard (Ritchie) Eagle
Ralph Joseph Goodman
Stewart Hamilton Henderson
Eric David Lloyd Jones
James Outram Anderson
G.H. Booth
C.C.B. Cross
Richard (Ritchie) Eagle
Ralph Joseph Goodman
Stewart Hamilton Henderson
Eric David Lloyd Jones
Edward G. Jordan
Hector Walker Kirkpatrick
Matthew Henry (Henry) Marsh
G. Moorhead
Robert Neil
Alfred Norman (Norman) Peach
Henry Francis Anderson (Frank) Peach
Robert Whitelock (Bob) Phillips
James H.A. (Jack) Pike
Hector Walker Kirkpatrick
Matthew Henry (Henry) Marsh
G. Moorhead
Robert Neil
Alfred Norman (Norman) Peach
Henry Francis Anderson (Frank) Peach
Robert Whitelock (Bob) Phillips
James H.A. (Jack) Pike
Dr Morris James Plomley
Dr. Eric Olbasditon Pockley
Horace Michael Rice
Dr Austin Douglas Storey
Frederick Richard Vaughan Timbury
Clarence Vernon Todd
Lindsay John Todd
Harold Nevil Wilson
Dr. Eric Olbasditon Pockley
Horace Michael Rice
Dr Austin Douglas Storey
Frederick Richard Vaughan Timbury
Clarence Vernon Todd
Lindsay John Todd
Harold Nevil Wilson
Rounds
Round 1
James Anderson*
G.H. Booth
G.H. Booth
6-0
6-1
6-2
Dr Morris James Plomley*
Lindsay Todd
Lindsay Todd
6-0
6-1
ret.
Edward G. Jordan*
Stewart Hamilton Henderson
Stewart Hamilton Henderson
6-3
6-4
6-2
Henry Marsh*
Richard (Ritchie) Eagle
Richard (Ritchie) Eagle
5-7
6-2
6-2
6-1
James H.A. (Jack) Pike*
C.C.B. Cross
C.C.B. Cross
6-3
6-4
6-2
Horace Rice*
Ralph Joseph Goodman
Ralph Joseph Goodman
6-4
6-1
6-2
Robert Neil*
Norman Peach
Norman Peach
6-0
6-3
6-1
Frank Peach*
bye
G. Moorhead*
bye
Frederick Richard Vaughan Timbury*
bye
Hector Walker Kirkpatrick*
bye
Clarence Todd*
Eric Pockley
Eric Pockley
6-1
4-6
6-2
6-1
Dr Austin Douglas Storey*
Elias Outram Anderson
Elias Outram Anderson
6-2
6-2
5-7
6-2
Eric David Lloyd Jones*
bye
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
bye
Harold Nevil Wilson*
bye
Round 2
James Anderson*
Edward G. Jordan
Edward G. Jordan
6-0
4-1
ret.
Henry Marsh*
Frank Peach
Frank Peach
w.o.
Hector Walker Kirkpatrick*
Harold Nevil Wilson
Harold Nevil Wilson
6-4
5-7
6-4
1-6
6-4
Clarence Todd*
Dr Austin Douglas Storey
Dr Austin Douglas Storey
7-5
6-3
6-2
Dr Morris James Plomley*
James H.A. (Jack) Pike
James H.A. (Jack) Pike
6-0
6-3
6-4
G. Moorhead*
Frederick Richard Vaughan Timbury
Frederick Richard Vaughan Timbury
3-6
7-5
6-4
6-2
Horace Rice*
Eric David Lloyd Jones
Eric David Lloyd Jones
6-0
6-3
6-4
Robert Neil*
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Robert Whitelock (Bob) Phillips
6-4
6-4
6-0
Quarterfinals
James Anderson*
Henry Marsh
Henry Marsh
6-1
6-3
6-3
Clarence Todd*
Hector Walker Kirkpatrick
Hector Walker Kirkpatrick
6-3
6-3
6-3
Dr Morris James Plomley*
G. Moorhead
G. Moorhead
7-5
6-3
6-0
Robert Neil*
Horace Rice
Horace Rice
6-3
6-2
ret.
Semifinals
James Anderson*
Dr Morris James Plomley
Dr Morris James Plomley
w.o.
Robert Neil*
Clarence Todd
Clarence Todd
6-3
6-1
4-6
6-3
Final
James Anderson*
Robert Neil
Robert Neil
9-7
2-6
7-5
6-1
Tournament
Round 1
James Anderson*
G.H. Booth
G.H. Booth
Edward G. Jordan*
Stewart Hamilton Henderson
Stewart Hamilton Henderson
Henry Marsh*
Richard (Ritchie) Eagle
Richard (Ritchie) Eagle
Frank Peach*
Dr Morris James Plomley*
Lindsay Todd
Lindsay Todd
James H.A. (Jack) Pike*
C.C.B. Cross
C.C.B. Cross
G. Moorhead*
Frederick Richard Vaughan Timbury*
Robert Neil*
Norman Peach
Norman Peach
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
Horace Rice*
Ralph Joseph Goodman
Ralph Joseph Goodman
Eric David Lloyd Jones*
Clarence Todd*
Eric Pockley
Eric Pockley
Dr Austin Douglas Storey*
Elias Outram Anderson
Elias Outram Anderson
Hector Walker Kirkpatrick*
Harold Nevil Wilson*
Round 2
James Anderson*
Edward G. Jordan
Edward G. Jordan
Henry Marsh*
Frank Peach
Frank Peach
Dr Morris James Plomley*
James H.A. (Jack) Pike
James H.A. (Jack) Pike
G. Moorhead*
Frederick Richard Vaughan Timbury
Frederick Richard Vaughan Timbury
Robert Neil*
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Horace Rice*
Eric David Lloyd Jones
Eric David Lloyd Jones
Clarence Todd*
Dr Austin Douglas Storey
Dr Austin Douglas Storey
Hector Walker Kirkpatrick*
Harold Nevil Wilson
Harold Nevil Wilson
Quarterfinals
James Anderson*
Henry Marsh
Henry Marsh
Dr Morris James Plomley*
G. Moorhead
G. Moorhead
Robert Neil*
Horace Rice
Horace Rice
Clarence Todd*
Hector Walker Kirkpatrick
Hector Walker Kirkpatrick
Semifinals
James Anderson*
Dr Morris James Plomley
Dr Morris James Plomley
Robert Neil*
Clarence Todd
Clarence Todd
Final
James Anderson*
Robert Neil
Robert Neil