Tasmanian Championships 1934
General 1934-03-31 - 1934-04-04
Amateur
Grass
5
Hobart, New Town Association Courts, Creek Road
Australia
Source The Mercury
Info Draw: 21
Media
Winner Reginald Walter Weedon Ewin
Players
Alan Sigismund Barnard
R.L. Bell
E.H. Boyd
J.G. Cooper
Dr. C. Duncombe
Reginald Walter Weedon Ewin
Lieutenant Norman Roy Gatenby
William John Gerlach
R.L. Bell
E.H. Boyd
J.G. Cooper
Dr. C. Duncombe
Reginald Walter Weedon Ewin
Lieutenant Norman Roy Gatenby
William John Gerlach
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
A.J. Green
E. Hopkins
Sir Allan Walton Knight
Stanley Edward Clifford Lade
Norman Edgar Little
Colin A. McKenzie
N.E. Murray
A.J. Green
E. Hopkins
Sir Allan Walton Knight
Stanley Edward Clifford Lade
Norman Edgar Little
Colin A. McKenzie
N.E. Murray
Rounds
Round 1
The remaining Players had a bye.
N.E. Murray*
Stanley Edward Clifford Lade
Stanley Edward Clifford Lade
w.o.
J.G. Cooper*
E.R. Seager
E.R. Seager
11-9
1-6
6-2
Colin A. McKenzie*
R.L. Bell
R.L. Bell
6-0
6-0
Lieutenant Norman Roy Gatenby*
Dr. C. Duncombe
Dr. C. Duncombe
w.o.
C.A. Page*
Alan Sigismund Barnard
Alan Sigismund Barnard
6-2
6-8
6-2
Round 2
Reg Ewin*
E.H. Boyd
E.H. Boyd
6-0
6-0
L.J. Tate*
A.J. Green
A.J. Green
6-3
4-6
6-2
Norman Edgar Little*
N.E. Murray
N.E. Murray
6-0
6-1
Lieutenant Stanley Houghton Gifford*
J.G. Cooper
J.G. Cooper
6-2
6-3
Colin A. McKenzie*
Lieutenant Norman Roy Gatenby
Lieutenant Norman Roy Gatenby
6-3
5-7
6-4
C.A. Page*
N.H. Wilcox
N.H. Wilcox
2-6
6-1
6-4
William John Gerlach*
Eric Arthur Stewart
Eric Arthur Stewart
7-5
6-0
Sir Allan Walton Knight*
E. Hopkins
E. Hopkins
6-3
6-2
Quarterfinals
Reg Ewin*
L.J. Tate
L.J. Tate
6-2
6-2
Lieutenant Stanley Houghton Gifford*
Norman Edgar Little
Norman Edgar Little
6-3
6-4
Colin A. McKenzie*
C.A. Page
C.A. Page
6-2
6-4
Sir Allan Walton Knight*
William John Gerlach
William John Gerlach
6-3
10-8
Semifinals
Reg Ewin*
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
6-0
6-1
Sir Allan Walton Knight*
Colin A. McKenzie
Colin A. McKenzie
6-3
6-4
Final
Reg Ewin*
Sir Allan Walton Knight
Sir Allan Walton Knight
6-2
8-6
6-3
Tournament
Round 1
J.G. Cooper*
E.R. Seager
E.R. Seager
N.E. Murray*
Stanley Edward Clifford Lade
Stanley Edward Clifford Lade
Colin A. McKenzie*
R.L. Bell
R.L. Bell
Lieutenant Norman Roy Gatenby*
Dr. C. Duncombe
Dr. C. Duncombe
C.A. Page*
Alan Sigismund Barnard
Alan Sigismund Barnard
Round 2
Reg Ewin*
E.H. Boyd
E.H. Boyd
L.J. Tate*
A.J. Green
A.J. Green
Lieutenant Stanley Houghton Gifford*
J.G. Cooper
J.G. Cooper
Norman Edgar Little*
N.E. Murray
N.E. Murray
Sir Allan Walton Knight*
E. Hopkins
E. Hopkins
William John Gerlach*
Eric Arthur Stewart
Eric Arthur Stewart
Colin A. McKenzie*
Lieutenant Norman Roy Gatenby
Lieutenant Norman Roy Gatenby
C.A. Page*
N.H. Wilcox
N.H. Wilcox
Quarterfinals
Reg Ewin*
L.J. Tate
L.J. Tate
Lieutenant Stanley Houghton Gifford*
Norman Edgar Little
Norman Edgar Little
Sir Allan Walton Knight*
William John Gerlach
William John Gerlach
Colin A. McKenzie*
C.A. Page
C.A. Page
Semifinals
Reg Ewin*
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
Lieutenant Stanley Houghton Gifford
Sir Allan Walton Knight*
Colin A. McKenzie
Colin A. McKenzie
Final
Reg Ewin*
Sir Allan Walton Knight
Sir Allan Walton Knight