Nassau Bowl 1940
General 1940-07-01 - 1940-07-07
Amateur
Unknown
5
Glen Cove, Long Island, NY/Nassau CC
United States of America
Source American Lawn Tennis
Media
Winner Frank Louis Kovacs
Players
Edwin Gordon Amark
Owen Anderson
J. Norman Anderson
Edgar T. Appleby
Theodore Constant (Ted) Backe Jr.
Frank Joseph Bowden
Stephen (Steve) Bromley Sr.
Elwood Thomas Cooke
S. Ellsworth (Sandy) Davenport III
Hunt T. Dickinson
August (Gus) Ganzenmuller
Owen Anderson
J. Norman Anderson
Edgar T. Appleby
Theodore Constant (Ted) Backe Jr.
Frank Joseph Bowden
Stephen (Steve) Bromley Sr.
Elwood Thomas Cooke
S. Ellsworth (Sandy) Davenport III
Hunt T. Dickinson
August (Gus) Ganzenmuller
William E. (Billy) Gillespie
Frank Guernsey
J. Gilbert (Gil) Hall
Robert Leland Harman
Ladislav Hecht
Gilbert A. Hunt
Joseph (Joe) Raphael Hunt
Frank Louis Kovacs
John Albert (Jack) Kramer
John G. (Jack) Mahoney
Cedric Aylwin Major
Frank Guernsey
J. Gilbert (Gil) Hall
Robert Leland Harman
Ladislav Hecht
Gilbert A. Hunt
Joseph (Joe) Raphael Hunt
Frank Louis Kovacs
John Albert (Jack) Kramer
John G. (Jack) Mahoney
Cedric Aylwin Major
Alistair Bradley Martin
Charles Mattmann
E.P. (Bud) Oelsner jr
J. Roberts
Frederick Rudolph (Ted) Schroeder
Francis Xavier (Frank) Shields
Chauncey Depew Steele Jr.
John Hal Surface jr
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
Sidney Burr Wood Jr.
Charles Mattmann
E.P. (Bud) Oelsner jr
J. Roberts
Frederick Rudolph (Ted) Schroeder
Francis Xavier (Frank) Shields
Chauncey Depew Steele Jr.
John Hal Surface jr
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
Sidney Burr Wood Jr.
Rounds
Round 1
Frank Kovacs*
E.P. (Bud) Oelsner jr
E.P. (Bud) Oelsner jr
6-0
6-2
Robert Harman*
Charles Mattmann
Charles Mattmann
7-5
6-2
Gilbert A. Hunt*
J. Norman Anderson
J. Norman Anderson
6-0
6-4
Jack Kramer*
Alistair Bradley Martin
Alistair Bradley Martin
4-6
6-2
6-2
Joseph Hunt*
Cedric Aylwin Major
Cedric Aylwin Major
6-2
6-1
Owen Anderson*
Edgar T. Appleby
Edgar T. Appleby
6-1
6-2
Sidney Wood jr.*
S. Ellsworth (Sandy) Davenport III
S. Ellsworth (Sandy) Davenport III
4-6
6-2
6-1
Ted Schroeder*
Theodore Constant (Ted) Backe Jr.
Theodore Constant (Ted) Backe Jr.
9-7
7-5
Elwood Thomas Cooke*
Hunt T. Dickinson
Hunt T. Dickinson
6-3
6-4
Edwin Amark*
Chauncey Depew Steele Jr.
Chauncey Depew Steele Jr.
6-8
6-4
11-9
William E. (Billy) Gillespie*
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
6-4
8-6
Ladislav Hecht*
Jack Mahoney
Jack Mahoney
6-1
6-1
John Hal Surface jr*
Stephen (Steve) Bromley Sr.
Stephen (Steve) Bromley Sr.
6-0
6-2
J. Gilbert (Gil) Hall*
Frank Joseph Bowden
Frank Joseph Bowden
6-2
4-6
16-14
Frank Guernsey*
August (Gus) Ganzenmuller
August (Gus) Ganzenmuller
6-2
6-3
Frank Shields*
J. Roberts
J. Roberts
6-1
6-1
Round 2
Frank Kovacs*
Robert Harman
Robert Harman
3-6
10-8
6-4
Gilbert A. Hunt*
Jack Kramer
Jack Kramer
6-4
8-6
Joseph Hunt*
Owen Anderson
Owen Anderson
6-2
6-4
Sidney Wood jr.*
Ted Schroeder
Ted Schroeder
7-5
7-5
Elwood Thomas Cooke*
Edwin Amark
Edwin Amark
6-4
6-3
William E. (Billy) Gillespie*
Ladislav Hecht
Ladislav Hecht
6-4
6-4
John Hal Surface jr*
J. Gilbert (Gil) Hall
J. Gilbert (Gil) Hall
3-6
6-3
6-4
Frank Guernsey*
Frank Shields
Frank Shields
64-
9-7
Quarterfinals
Frank Kovacs*
Gilbert A. Hunt
Gilbert A. Hunt
8-10
6-1
6-3
6-3
Joseph Hunt*
Sidney Wood jr.
Sidney Wood jr.
4-6
6-3
6-4
6-3
Elwood Thomas Cooke*
William E. (Billy) Gillespie
William E. (Billy) Gillespie
5-7
4-6
6-4
6-1
6-2
John Hal Surface jr*
Frank Guernsey
Frank Guernsey
8-6
6-1
6-3
Semifinals
Frank Kovacs*
Joseph Hunt
Joseph Hunt
6-2
6-1
2-6
6-3
Elwood Thomas Cooke*
John Hal Surface jr
John Hal Surface jr
4-6
6-3
6-0
6-1
Final
Frank Kovacs*
Elwood Thomas Cooke
Elwood Thomas Cooke
6-4
6-2
3-6
4-6
6-4
Tournament
Round 1
Frank Kovacs*
E.P. (Bud) Oelsner jr
E.P. (Bud) Oelsner jr
Robert Harman*
Charles Mattmann
Charles Mattmann
Gilbert A. Hunt*
J. Norman Anderson
J. Norman Anderson
Jack Kramer*
Alistair Bradley Martin
Alistair Bradley Martin
Joseph Hunt*
Cedric Aylwin Major
Cedric Aylwin Major
Owen Anderson*
Edgar T. Appleby
Edgar T. Appleby
Sidney Wood jr.*
S. Ellsworth (Sandy) Davenport III
S. Ellsworth (Sandy) Davenport III
Ted Schroeder*
Theodore Constant (Ted) Backe Jr.
Theodore Constant (Ted) Backe Jr.
Elwood Thomas Cooke*
Hunt T. Dickinson
Hunt T. Dickinson
Edwin Amark*
Chauncey Depew Steele Jr.
Chauncey Depew Steele Jr.
William E. (Billy) Gillespie*
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
Ernest Malcolm (Ernie) Sutter
Ladislav Hecht*
Jack Mahoney
Jack Mahoney
John Hal Surface jr*
Stephen (Steve) Bromley Sr.
Stephen (Steve) Bromley Sr.
J. Gilbert (Gil) Hall*
Frank Joseph Bowden
Frank Joseph Bowden
Frank Guernsey*
August (Gus) Ganzenmuller
August (Gus) Ganzenmuller
Frank Shields*
J. Roberts
J. Roberts
Round 2
Frank Kovacs*
Robert Harman
Robert Harman
Gilbert A. Hunt*
Jack Kramer
Jack Kramer
Joseph Hunt*
Owen Anderson
Owen Anderson
Sidney Wood jr.*
Ted Schroeder
Ted Schroeder
Elwood Thomas Cooke*
Edwin Amark
Edwin Amark
William E. (Billy) Gillespie*
Ladislav Hecht
Ladislav Hecht
John Hal Surface jr*
J. Gilbert (Gil) Hall
J. Gilbert (Gil) Hall
Frank Guernsey*
Frank Shields
Frank Shields
Quarterfinals
Frank Kovacs*
Gilbert A. Hunt
Gilbert A. Hunt
Joseph Hunt*
Sidney Wood jr.
Sidney Wood jr.
Elwood Thomas Cooke*
William E. (Billy) Gillespie
William E. (Billy) Gillespie
John Hal Surface jr*
Frank Guernsey
Frank Guernsey
Semifinals
Frank Kovacs*
Joseph Hunt
Joseph Hunt
Elwood Thomas Cooke*
John Hal Surface jr
John Hal Surface jr
Final
Frank Kovacs*
Elwood Thomas Cooke
Elwood Thomas Cooke