Western Australia Championships 1925
General 1925-12-26 - 1926-01-02
Amateur
Grass
6
Perth, Kitchener Park Courts, Subiaco
Australia
Source The West Australian
Info Draw: 45
Media
Winner Rice Thomas Hopkins Gemmell
Players
R.H. Ackland
C.J. Ashbolt
Keith Austin Barker
A. Barrett
O.B. Bevan
Eric John Bray
Norman Kenneth Brearley
G.L. Broderick
H. Camm
E.P. Clarke
William McLeod Cleland
J.A. Clezy
R.W. Clifton
R.C. Crowther
Jack Curran
Francis Charles Edmondson
C.J. Ashbolt
Keith Austin Barker
A. Barrett
O.B. Bevan
Eric John Bray
Norman Kenneth Brearley
G.L. Broderick
H. Camm
E.P. Clarke
William McLeod Cleland
J.A. Clezy
R.W. Clifton
R.C. Crowther
Jack Curran
Francis Charles Edmondson
Clement Leonard Evans
Hector M.A. Fisher
Ronald Douglas Ford
Rice Thomas Hopkins Gemmell
R.M. Graebner
W.B. Heavey
G. Hines
Harold Daniel (Harry) Jacoby
Owen H. Johnston
Cecil Herbert Lamb
E.S. Ling
R. McBeth
Keith Alister McDougall
F. McKenzie
Dr. Nathaniel Mitchell
Victor Cranston Munt
Hector M.A. Fisher
Ronald Douglas Ford
Rice Thomas Hopkins Gemmell
R.M. Graebner
W.B. Heavey
G. Hines
Harold Daniel (Harry) Jacoby
Owen H. Johnston
Cecil Herbert Lamb
E.S. Ling
R. McBeth
Keith Alister McDougall
F. McKenzie
Dr. Nathaniel Mitchell
Victor Cranston Munt
Vere Berkeley Mursell
A.H. Parkes
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Alan J. Reid
W.M. Richards
Ray M. Rodda
Leonard P. Spencer
Harold Duncan (Harry) Stapledon
Edward William Sturm
Clarence Leslie Treloar
Victor Trounce
E.J.T. Warren
R. Woodhouse
A.H. Parkes
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Alan J. Reid
W.M. Richards
Ray M. Rodda
Leonard P. Spencer
Harold Duncan (Harry) Stapledon
Edward William Sturm
Clarence Leslie Treloar
Victor Trounce
E.J.T. Warren
R. Woodhouse
Rounds
Round 1
The remaining Players had a bye.
R.M. Graebner*
C.J. Ashbolt
C.J. Ashbolt
7-5
6-0
6-1
R.C. Crowther*
E.S. Ling
E.S. Ling
6-3
2-6
6-2
6-3
W.B. Heavey*
E.J.T. Warren
E.J.T. Warren
6-4
4-6
6-3
6-4
F. McKenzie*
Alan J. Reid
Alan J. Reid
8-6
7-5
6-3
Ronald Douglas Ford*
Cecil Herbert Lamb
Cecil Herbert Lamb
2-6
6-0
7-5
6-1
Edward William Sturm*
William McLeod Cleland
William McLeod Cleland
6-2
6-1
3-6
4-6
6-2
Clarence Leslie Treloar*
A.H. Parkes
A.H. Parkes
6-1
6-0
6-2
Francis Charles Edmondson*
R. McBeth
R. McBeth
6-2
5-7
6-1
6-2
Owen H. Johnston*
O.B. Bevan
O.B. Bevan
w.o.
Norman Kenneth Brearley*
Victor Trounce
Victor Trounce
6-0
6-1
6-2
Leonard P. Spencer*
Dr. Nathaniel Mitchell
Dr. Nathaniel Mitchell
6-2
6-4
6-1
Jack Curran*
Keith Alister McDougall
Keith Alister McDougall
6-4
0-6
6-4
6-4
G.L. Broderick*
R. Woodhouse
R. Woodhouse
6-0
6-2
7-5
Round 2
Rice Gemmell*
Victor Cranston Munt
Victor Cranston Munt
6-2
6-1
6-1
Harold Duncan (Harry) Stapledon*
A. Barrett
A. Barrett
6-1
6-2
6-3
Harry Jacoby*
Vere Berkeley Mursell
Vere Berkeley Mursell
w.o.
Ray M. Rodda*
H. Camm
H. Camm
6-4
3-6
7-5
6-1
R.M. Graebner*
R.C. Crowther
R.C. Crowther
6-1
6-1
6-1
F. McKenzie*
W.B. Heavey
W.B. Heavey
w.o.
Ronald Douglas Ford*
Clement Leonard Evans
Clement Leonard Evans
8-6
3-6
6-3
4-6
6-3
Clarence Leslie Treloar*
Edward William Sturm
Edward William Sturm
8-6
6-4
6-0
Francis Charles Edmondson*
Owen H. Johnston
Owen H. Johnston
w.o.
Norman Kenneth Brearley*
Leonard P. Spencer
Leonard P. Spencer
7-5
6-3
6-3
Jack Curran*
G.L. Broderick
G.L. Broderick
6-2
6-3
6-1
Keith Austin Barker*
J.A. Clezy
J.A. Clezy
2-6
2-6
6-0
6-2
6-2
Hector M.A. Fisher*
R.H. Ackland
R.H. Ackland
6-2
6-0
6-2
Eric John Bray*
G. Hines
G. Hines
8-6
3-6
6-3
6-2
E.P. Clarke*
W.M. Richards
W.M. Richards
6-4
6-4
7-5
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
R.W. Clifton
R.W. Clifton
6-1
6-0
6-1
Round 3
Rice Gemmell*
Harold Duncan (Harry) Stapledon
Harold Duncan (Harry) Stapledon
6-4
6-4
6-2
Harry Jacoby*
Ray M. Rodda
Ray M. Rodda
6-1
7-5
6-3
R.M. Graebner*
F. McKenzie
F. McKenzie
6-4
6-1
6-1
Clarence Leslie Treloar*
Ronald Douglas Ford
Ronald Douglas Ford
6-2
8-6
6-8
3-6
6-3
Francis Charles Edmondson*
Norman Kenneth Brearley
Norman Kenneth Brearley
6-0
4-1
ret.
Jack Curran*
Keith Austin Barker
Keith Austin Barker
6-2
2-6
1-6
7-5
6-4
Hector M.A. Fisher*
Eric John Bray
Eric John Bray
6-0
6-0
6-3
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
E.P. Clarke
E.P. Clarke
6-4
6-2
6-3
Quarterfinals
Rice Gemmell*
Harry Jacoby
Harry Jacoby
7-5
6-3
6-3
Clarence Leslie Treloar*
R.M. Graebner
R.M. Graebner
6-3
7-5
6-3
Francis Charles Edmondson*
Jack Curran
Jack Curran
6-1
6-1
6-3
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
Hector M.A. Fisher
Hector M.A. Fisher
7-5
6-3
6-2
Semifinals
Rice Gemmell*
Clarence Leslie Treloar
Clarence Leslie Treloar
6-3
6-4
4-6
4-6
6-1
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
Francis Charles Edmondson
Francis Charles Edmondson
6-3
6-3
6-1
Final
Rice Gemmell*
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Robert Whitelock (Bob) Phillips
6-2
8-6
6-2
Tournament
Round 1
Clarence Leslie Treloar*
A.H. Parkes
A.H. Parkes
Edward William Sturm*
William McLeod Cleland
William McLeod Cleland
Ronald Douglas Ford*
Cecil Herbert Lamb
Cecil Herbert Lamb
R.M. Graebner*
C.J. Ashbolt
C.J. Ashbolt
R.C. Crowther*
E.S. Ling
E.S. Ling
F. McKenzie*
Alan J. Reid
Alan J. Reid
W.B. Heavey*
E.J.T. Warren
E.J.T. Warren
Francis Charles Edmondson*
R. McBeth
R. McBeth
Owen H. Johnston*
O.B. Bevan
O.B. Bevan
Norman Kenneth Brearley*
Victor Trounce
Victor Trounce
Leonard P. Spencer*
Dr. Nathaniel Mitchell
Dr. Nathaniel Mitchell
Jack Curran*
Keith Alister McDougall
Keith Alister McDougall
G.L. Broderick*
R. Woodhouse
R. Woodhouse
Round 2
Rice Gemmell*
Victor Cranston Munt
Victor Cranston Munt
Harold Duncan (Harry) Stapledon*
A. Barrett
A. Barrett
Harry Jacoby*
Vere Berkeley Mursell
Vere Berkeley Mursell
Ray M. Rodda*
H. Camm
H. Camm
Clarence Leslie Treloar*
Edward William Sturm
Edward William Sturm
Ronald Douglas Ford*
Clement Leonard Evans
Clement Leonard Evans
R.M. Graebner*
R.C. Crowther
R.C. Crowther
F. McKenzie*
W.B. Heavey
W.B. Heavey
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
R.W. Clifton
R.W. Clifton
E.P. Clarke*
W.M. Richards
W.M. Richards
Hector M.A. Fisher*
R.H. Ackland
R.H. Ackland
Eric John Bray*
G. Hines
G. Hines
Francis Charles Edmondson*
Owen H. Johnston
Owen H. Johnston
Norman Kenneth Brearley*
Leonard P. Spencer
Leonard P. Spencer
Jack Curran*
G.L. Broderick
G.L. Broderick
Keith Austin Barker*
J.A. Clezy
J.A. Clezy
Round 3
Rice Gemmell*
Harold Duncan (Harry) Stapledon
Harold Duncan (Harry) Stapledon
Harry Jacoby*
Ray M. Rodda
Ray M. Rodda
Clarence Leslie Treloar*
Ronald Douglas Ford
Ronald Douglas Ford
R.M. Graebner*
F. McKenzie
F. McKenzie
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
E.P. Clarke
E.P. Clarke
Hector M.A. Fisher*
Eric John Bray
Eric John Bray
Francis Charles Edmondson*
Norman Kenneth Brearley
Norman Kenneth Brearley
Jack Curran*
Keith Austin Barker
Keith Austin Barker
Quarterfinals
Rice Gemmell*
Harry Jacoby
Harry Jacoby
Clarence Leslie Treloar*
R.M. Graebner
R.M. Graebner
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
Hector M.A. Fisher
Hector M.A. Fisher
Francis Charles Edmondson*
Jack Curran
Jack Curran
Semifinals
Rice Gemmell*
Clarence Leslie Treloar
Clarence Leslie Treloar
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
Francis Charles Edmondson
Francis Charles Edmondson
Final
Rice Gemmell*
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Robert Whitelock (Bob) Phillips