Victorian Championships 1922
General 1922-11-17 - 1922-11-27
Amateur
Grass
6
Melbourne, Albert Cricket Ground, St. Kilda Road
Australia
Source The Age
Info Draw: 53
Media
Winner Gerald Leighton Patterson
Players
Leslie Glen Addison
Charles Simmill Buckley
C.W. Clarke
John (Jack) Clemenger
Gordon William Rivers Dickinson
Samuel Percival England
Dr. Keith Douglas Fairley
Charles Joseph Finlayson
Thomas King (Timothy) Fitchett
Sir Clive Hamilton Fitts
Herbert William Goldby
A.C. Gray
Dr. Colin Gurner
Dr Herbert Francis Chaworth Hallowes
John Bailey (Jack) Hawkes
Beilby Valnere Hawthorn
Noel Mervyn Heath
Edmund Francis Herring
Dr Garton Maxwell (Gar) Hone
Charles Simmill Buckley
C.W. Clarke
John (Jack) Clemenger
Gordon William Rivers Dickinson
Samuel Percival England
Dr. Keith Douglas Fairley
Charles Joseph Finlayson
Thomas King (Timothy) Fitchett
Sir Clive Hamilton Fitts
Herbert William Goldby
A.C. Gray
Dr. Colin Gurner
Dr Herbert Francis Chaworth Hallowes
John Bailey (Jack) Hawkes
Beilby Valnere Hawthorn
Noel Mervyn Heath
Edmund Francis Herring
Dr Garton Maxwell (Gar) Hone
B.A. Hunt
Clifford Newell Illingworth
Arthur Garfield H. Illingworth
Samuel Eades Jamison
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Hector Walker Kirkpatrick
Ian Donald McInnes
Nelson Campbell McLean
T.N. Mitchell
Gerald Leighton Patterson
Dr Harold John Penny
Leslie Newburn Rainey
Horace Michael Rice
George Norman (Norman) Roberts
Thomas E. Robinson
Leslie Norman Roebuck
Ernest Thomas Rowe
Alexander Ernest Sandral
Clifford Newell Illingworth
Arthur Garfield H. Illingworth
Samuel Eades Jamison
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Hector Walker Kirkpatrick
Ian Donald McInnes
Nelson Campbell McLean
T.N. Mitchell
Gerald Leighton Patterson
Dr Harold John Penny
Leslie Newburn Rainey
Horace Michael Rice
George Norman (Norman) Roberts
Thomas E. Robinson
Leslie Norman Roebuck
Ernest Thomas Rowe
Alexander Ernest Sandral
Prosper William Sandral
Richard Emil Schlesinger
C.I. Shepherd
Aubrey Reginald Sieler
N.F. Smith
Norman William Strange
Cecil Stuart
Ronald Victor Thomas
M. Van den Driche
Frederick Elliott Von Frankenberg
T.H. Weigall
Rupert Carl Wertheim
W.A. Wise
R. Woods
Arthur Ferdinand Yencken
Edward Druce (Ted) Yencken
Richard Emil Schlesinger
C.I. Shepherd
Aubrey Reginald Sieler
N.F. Smith
Norman William Strange
Cecil Stuart
Ronald Victor Thomas
M. Van den Driche
Frederick Elliott Von Frankenberg
T.H. Weigall
Rupert Carl Wertheim
W.A. Wise
R. Woods
Arthur Ferdinand Yencken
Edward Druce (Ted) Yencken
Rounds
Round 1
The remaining players had a bye.
Gerald Patterson*
Frederick Elliott Von Frankenberg
Frederick Elliott Von Frankenberg
6-2
6-1
6-1
Beilby Valnere Hawthorn*
Arthur Garfield H. Illingworth
Arthur Garfield H. Illingworth
7-5
6-3
6-2
Garton Hone*
R. Woods
R. Woods
6-4
3-6
6-1
6-3
Leslie Newburn Rainey*
C.W. Clarke
C.W. Clarke
6-1
6-4
6-0
W.A. Wise*
B.A. Hunt
B.A. Hunt
6-4
9-7
6-3
Richard Schlesinger*
Alexander Ernest Sandral
Alexander Ernest Sandral
6-1
6-1
7-5
Aubrey Reginald Sieler*
Herbert William Goldby
Herbert William Goldby
6-0
6-0
6-0
Cecil Stuart*
M. Van den Driche
M. Van den Driche
6-3
6-3
6-4
Ernest Rowe*
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
6-4
4-6
7-5
6-3
Nelson Campbell McLean*
Clifford Newell Illingworth
Clifford Newell Illingworth
6-3
6-3
6-1
Sir Clive Hamilton Fitts*
Edmund Francis Herring
Edmund Francis Herring
6-2
1-6
4-6
8-6
6-2
Ian Donald McInnes*
Dr. Keith Douglas Fairley
Dr. Keith Douglas Fairley
6-0
6-3
6-1
Ronald Victor Thomas*
Norman William Strange
Norman William Strange
6-2
6-2
6-0
Charles Joseph Finlayson*
Leslie Glen Addison
Leslie Glen Addison
7-5
6-3
6-4
Thomas E. Robinson*
A.C. Gray
A.C. Gray
7-5
6-0
6-0
Thomas King (Timothy) Fitchett*
Dr Harold John Penny
Dr Harold John Penny
6-3
6-2
6-4
Samuel Eades Jamison*
N.F. Smith
N.F. Smith
6-2
1-6
6-0
5-7
ret.
Prosper William Sandral*
Dr Herbert Francis Chaworth Hallowes
Dr Herbert Francis Chaworth Hallowes
1-6
6-3
4-6
6-4
6-4
Rupert Wertheim*
T.N. Mitchell
T.N. Mitchell
6-2
6-1
6-3
Edward Druce (Ted) Yencken*
C.I. Shepherd
C.I. Shepherd
4-6
6-3
6-0
7-5
Samuel Percival England*
Hector Walker Kirkpatrick
Hector Walker Kirkpatrick
w.o.
Noel Mervyn Heath*
John (Jack) Clemenger
John (Jack) Clemenger
6-1
6-4
6-3
Round 2
Gerald Patterson*
Nelson Campbell McLean
Nelson Campbell McLean
6-0
6-3
6-3
Garton Hone*
Beilby Valnere Hawthorn
Beilby Valnere Hawthorn
7-5
6-4
6-3
Leslie Newburn Rainey*
W.A. Wise
W.A. Wise
6-2
6-2
6-1
Aubrey Reginald Sieler*
Richard Schlesinger
Richard Schlesinger
6-2
7-5
1-6
6-2
Norman Roberts*
Arthur Ferdinand Yencken
Arthur Ferdinand Yencken
7-5
4-6
5-7
10-8
6-4
Leslie Norman Roebuck*
bye
T.H. Weigall*
Horace Rice
Horace Rice
w.o.
Ian Donald McInnes*
Sir Clive Hamilton Fitts
Sir Clive Hamilton Fitts
6-4
6-3
7-5
Ronald Victor Thomas*
Charles Joseph Finlayson
Charles Joseph Finlayson
6-4
6-2
6-3
Thomas King (Timothy) Fitchett*
Thomas E. Robinson
Thomas E. Robinson
6-4
6-4
6-2
Ernest Rowe*
Prosper William Sandral
Prosper William Sandral
7-5
6-3
6-4
Rupert Wertheim*
Samuel Eades Jamison
Samuel Eades Jamison
6-1
6-4
6-1
Cecil Stuart*
Edward Druce (Ted) Yencken
Edward Druce (Ted) Yencken
6-1
6-1
6-1
Noel Mervyn Heath*
Samuel Percival England
Samuel Percival England
12-10
6-4
13-11
Dr. Colin Gurner*
Charles Simmill Buckley
Charles Simmill Buckley
3-6
6-8
8-6
6-0
7-5
John Bailey (Jack) Hawkes*
Gordon William Rivers Dickinson
Gordon William Rivers Dickinson
6-1
6-4
3-6
6-3
Round 3
Gerald Patterson*
Garton Hone
Garton Hone
6-1
3-6
6-0
6-4
Aubrey Reginald Sieler*
Leslie Newburn Rainey
Leslie Newburn Rainey
9-11
14-12
ret.
Norman Roberts*
Leslie Norman Roebuck
Leslie Norman Roebuck
7-5
7-5
13-11
Ian Donald McInnes*
T.H. Weigall
T.H. Weigall
6-4
6-1
6-0
Ronald Victor Thomas*
Thomas King (Timothy) Fitchett
Thomas King (Timothy) Fitchett
4-6
6-4
6-3
6-4
Rupert Wertheim*
Ernest Rowe
Ernest Rowe
5-7
4-6
6-3
6-4
7-5
Cecil Stuart*
Noel Mervyn Heath
Noel Mervyn Heath
4-6
6-4
6-1
6-4
John Bailey (Jack) Hawkes*
Dr. Colin Gurner
Dr. Colin Gurner
6-0
6-0
6-2
Quarterfinals
Gerald Patterson*
Aubrey Reginald Sieler
Aubrey Reginald Sieler
6-2
6-4
6-0
Ian Donald McInnes*
Norman Roberts
Norman Roberts
6-2
5-7
8-6
6-8
7-5
Ronald Victor Thomas*
Rupert Wertheim
Rupert Wertheim
6-2
6-4
6-1
John Bailey (Jack) Hawkes*
Cecil Stuart
Cecil Stuart
6-1
8-6
6-1
Semifinals
Gerald Patterson*
Ian Donald McInnes
Ian Donald McInnes
8-6
6-2
6-2
John Bailey (Jack) Hawkes*
Ronald Victor Thomas
Ronald Victor Thomas
5-7
6-0
6-2
6-1
Final
Gerald Patterson*
John Bailey (Jack) Hawkes
John Bailey (Jack) Hawkes
6-3
6-3
2-6
7-5
Tournament
Round 1
Gerald Patterson*
Frederick Elliott Von Frankenberg
Frederick Elliott Von Frankenberg
Nelson Campbell McLean*
Clifford Newell Illingworth
Clifford Newell Illingworth
Garton Hone*
R. Woods
R. Woods
Beilby Valnere Hawthorn*
Arthur Garfield H. Illingworth
Arthur Garfield H. Illingworth
Aubrey Reginald Sieler*
Herbert William Goldby
Herbert William Goldby
Richard Schlesinger*
Alexander Ernest Sandral
Alexander Ernest Sandral
Leslie Newburn Rainey*
C.W. Clarke
C.W. Clarke
W.A. Wise*
B.A. Hunt
B.A. Hunt
Ian Donald McInnes*
Dr. Keith Douglas Fairley
Dr. Keith Douglas Fairley
Sir Clive Hamilton Fitts*
Edmund Francis Herring
Edmund Francis Herring
Cecil Stuart*
M. Van den Driche
M. Van den Driche
Edward Druce (Ted) Yencken*
C.I. Shepherd
C.I. Shepherd
Noel Mervyn Heath*
John (Jack) Clemenger
John (Jack) Clemenger
Samuel Percival England*
Hector Walker Kirkpatrick
Hector Walker Kirkpatrick
Ronald Victor Thomas*
Norman William Strange
Norman William Strange
Charles Joseph Finlayson*
Leslie Glen Addison
Leslie Glen Addison
Thomas King (Timothy) Fitchett*
Dr Harold John Penny
Dr Harold John Penny
Thomas E. Robinson*
A.C. Gray
A.C. Gray
Rupert Wertheim*
T.N. Mitchell
T.N. Mitchell
Samuel Eades Jamison*
N.F. Smith
N.F. Smith
Ernest Rowe*
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Robert Matthew (Kiddie) Kidston
Prosper William Sandral*
Dr Herbert Francis Chaworth Hallowes
Dr Herbert Francis Chaworth Hallowes
Round 2
Gerald Patterson*
Nelson Campbell McLean
Nelson Campbell McLean
Garton Hone*
Beilby Valnere Hawthorn
Beilby Valnere Hawthorn
Aubrey Reginald Sieler*
Richard Schlesinger
Richard Schlesinger
Leslie Newburn Rainey*
W.A. Wise
W.A. Wise
Ian Donald McInnes*
Sir Clive Hamilton Fitts
Sir Clive Hamilton Fitts
T.H. Weigall*
Horace Rice
Horace Rice
Norman Roberts*
Arthur Ferdinand Yencken
Arthur Ferdinand Yencken
Leslie Norman Roebuck*
John Bailey (Jack) Hawkes*
Gordon William Rivers Dickinson
Gordon William Rivers Dickinson
Dr. Colin Gurner*
Charles Simmill Buckley
Charles Simmill Buckley
Cecil Stuart*
Edward Druce (Ted) Yencken
Edward Druce (Ted) Yencken
Noel Mervyn Heath*
Samuel Percival England
Samuel Percival England
Ronald Victor Thomas*
Charles Joseph Finlayson
Charles Joseph Finlayson
Thomas King (Timothy) Fitchett*
Thomas E. Robinson
Thomas E. Robinson
Rupert Wertheim*
Samuel Eades Jamison
Samuel Eades Jamison
Ernest Rowe*
Prosper William Sandral
Prosper William Sandral
Round 3
Gerald Patterson*
Garton Hone
Garton Hone
Aubrey Reginald Sieler*
Leslie Newburn Rainey
Leslie Newburn Rainey
Ian Donald McInnes*
T.H. Weigall
T.H. Weigall
Norman Roberts*
Leslie Norman Roebuck
Leslie Norman Roebuck
John Bailey (Jack) Hawkes*
Dr. Colin Gurner
Dr. Colin Gurner
Cecil Stuart*
Noel Mervyn Heath
Noel Mervyn Heath
Ronald Victor Thomas*
Thomas King (Timothy) Fitchett
Thomas King (Timothy) Fitchett
Rupert Wertheim*
Ernest Rowe
Ernest Rowe
Quarterfinals
Gerald Patterson*
Aubrey Reginald Sieler
Aubrey Reginald Sieler
Ian Donald McInnes*
Norman Roberts
Norman Roberts
John Bailey (Jack) Hawkes*
Cecil Stuart
Cecil Stuart
Ronald Victor Thomas*
Rupert Wertheim
Rupert Wertheim
Semifinals
Gerald Patterson*
Ian Donald McInnes
Ian Donald McInnes
John Bailey (Jack) Hawkes*
Ronald Victor Thomas
Ronald Victor Thomas
Final
Gerald Patterson*
John Bailey (Jack) Hawkes
John Bailey (Jack) Hawkes