Victorian Hardcourt Championships 1939
General 1939-06-09 - 1939-06-12
Amateur
Clay
5
Melbourne, St. Kilda Lawn Tennis Club, St. Kilda Cricket Ground
Australia
Source Trove archive of Australian newspapers
Info Draw: 32
Media
Winner Reginald Walter Weedon Ewin
Players
Claude W. Anderson
William Edward (Ted) Anstee
John Manton (James) Bayley
Philip Mervyn Benison
Lionel Bernard Brodie
E.M. Cannon
J. Clack
R. Compaan
Leonard James (Leo) Cussen
L.F. Day
Dr John Nelson Diggle
William Edward (Ted) Anstee
John Manton (James) Bayley
Philip Mervyn Benison
Lionel Bernard Brodie
E.M. Cannon
J. Clack
R. Compaan
Leonard James (Leo) Cussen
L.F. Day
Dr John Nelson Diggle
Heinrich Eifermann
Reginald Walter Weedon Ewin
Elvis Francis Hanger
Francis Ernest (Frank) Hearnden
G.A. Hodges
George Albert Holland
Edward J. Holst
Arthur Vincent Huxley
Ronald Arthur Courtenay Ince
David M. Kennedy
Colin Foster Long
Reginald Walter Weedon Ewin
Elvis Francis Hanger
Francis Ernest (Frank) Hearnden
G.A. Hodges
George Albert Holland
Edward J. Holst
Arthur Vincent Huxley
Ronald Arthur Courtenay Ince
David M. Kennedy
Colin Foster Long
Albert Hartley Maggs
Kenneth E. McIntyre
William Jamieson Milledge
Hector Herbert Oakley
R.B. Perkins
Colin Pym
William Lawrence (Bill) Ryan
Albert George (Bert) Tonkin
Charles Vickers-Willis
Mervyn Gerald Weston
Kenneth E. McIntyre
William Jamieson Milledge
Hector Herbert Oakley
R.B. Perkins
Colin Pym
William Lawrence (Bill) Ryan
Albert George (Bert) Tonkin
Charles Vickers-Willis
Mervyn Gerald Weston
Rounds
Round 1
Reg Ewin*
Francis Ernest (Frank) Hearnden
Francis Ernest (Frank) Hearnden
6-4
6-3
Albert Hartley Maggs*
Colin Pym
Colin Pym
6-2
6-2
Dr John Nelson Diggle*
William Lawrence (Bill) Ryan
William Lawrence (Bill) Ryan
w.o.
George Albert Holland*
G.A. Hodges
G.A. Hodges
6-0
6-0
William Edward (Ted) Anstee*
Philip Mervyn Benison
Philip Mervyn Benison
8-6
6-1
Edward J. Holst*
Ronald Arthur Courtenay Ince
Ronald Arthur Courtenay Ince
11-9
6-2
Hector Herbert Oakley*
E.M. Cannon
E.M. Cannon
6-4
6-1
Lionel Brodie*
Heinrich Eifermann
Heinrich Eifermann
6-3
6-4
Bert Tonkin*
R.B. Perkins
R.B. Perkins
w.o.
J. Clack*
William Jamieson Milledge
William Jamieson Milledge
6-2
5-7
6-2
Leonard James (Leo) Cussen*
Claude W. Anderson
Claude W. Anderson
6-0
6-1
Arthur Huxley*
Elvis Francis Hanger
Elvis Francis Hanger
6-0
6-1
Mervyn Gerald Weston*
L.F. Day
L.F. Day
6-2
6-3
Charles Vickers-Willis*
Kenneth E. McIntyre
Kenneth E. McIntyre
6-1
6-4
John Manton (James) Bayley*
R. Compaan
R. Compaan
8-6
6-3
Colin Long*
David M. Kennedy
David M. Kennedy
6-3
6-4
Round 2
Reg Ewin*
Albert Hartley Maggs
Albert Hartley Maggs
6-3
4-6
6-1
George Albert Holland*
Dr John Nelson Diggle
Dr John Nelson Diggle
6-1
6-4
William Edward (Ted) Anstee*
Edward J. Holst
Edward J. Holst
6-3
6-3
Lionel Brodie*
Hector Herbert Oakley
Hector Herbert Oakley
6-4
2-6
7-5
Bert Tonkin*
J. Clack
J. Clack
6-3
6-4
Arthur Huxley*
Leonard James (Leo) Cussen
Leonard James (Leo) Cussen
6-3
6-1
Mervyn Gerald Weston*
Charles Vickers-Willis
Charles Vickers-Willis
2-6
6-3
6-2
Colin Long*
John Manton (James) Bayley
John Manton (James) Bayley
6-1
6-3
Quarterfinals
Reg Ewin*
George Albert Holland
George Albert Holland
6-3
6-4
Lionel Brodie*
William Edward (Ted) Anstee
William Edward (Ted) Anstee
6-1
3-6
6-4
Bert Tonkin*
Arthur Huxley
Arthur Huxley
9-7
6-8
7-5
Colin Long*
Mervyn Gerald Weston
Mervyn Gerald Weston
6-8
6-3
6-3
Semifinals
Reg Ewin*
Lionel Brodie
Lionel Brodie
8-6
6-0
Colin Long*
Bert Tonkin
Bert Tonkin
6-4
6-0
Final
Reg Ewin*
Colin Long
Colin Long
6-4
6-1
Tournament
Round 1
Reg Ewin*
Francis Ernest (Frank) Hearnden
Francis Ernest (Frank) Hearnden
Albert Hartley Maggs*
Colin Pym
Colin Pym
George Albert Holland*
G.A. Hodges
G.A. Hodges
Dr John Nelson Diggle*
William Lawrence (Bill) Ryan
William Lawrence (Bill) Ryan
Lionel Brodie*
Heinrich Eifermann
Heinrich Eifermann
Hector Herbert Oakley*
E.M. Cannon
E.M. Cannon
William Edward (Ted) Anstee*
Philip Mervyn Benison
Philip Mervyn Benison
Edward J. Holst*
Ronald Arthur Courtenay Ince
Ronald Arthur Courtenay Ince
Colin Long*
David M. Kennedy
David M. Kennedy
John Manton (James) Bayley*
R. Compaan
R. Compaan
Mervyn Gerald Weston*
L.F. Day
L.F. Day
Charles Vickers-Willis*
Kenneth E. McIntyre
Kenneth E. McIntyre
Bert Tonkin*
R.B. Perkins
R.B. Perkins
J. Clack*
William Jamieson Milledge
William Jamieson Milledge
Arthur Huxley*
Elvis Francis Hanger
Elvis Francis Hanger
Leonard James (Leo) Cussen*
Claude W. Anderson
Claude W. Anderson
Round 2
Reg Ewin*
Albert Hartley Maggs
Albert Hartley Maggs
George Albert Holland*
Dr John Nelson Diggle
Dr John Nelson Diggle
Lionel Brodie*
Hector Herbert Oakley
Hector Herbert Oakley
William Edward (Ted) Anstee*
Edward J. Holst
Edward J. Holst
Colin Long*
John Manton (James) Bayley
John Manton (James) Bayley
Mervyn Gerald Weston*
Charles Vickers-Willis
Charles Vickers-Willis
Bert Tonkin*
J. Clack
J. Clack
Arthur Huxley*
Leonard James (Leo) Cussen
Leonard James (Leo) Cussen
Quarterfinals
Reg Ewin*
George Albert Holland
George Albert Holland
Lionel Brodie*
William Edward (Ted) Anstee
William Edward (Ted) Anstee
Colin Long*
Mervyn Gerald Weston
Mervyn Gerald Weston
Bert Tonkin*
Arthur Huxley
Arthur Huxley
Semifinals
Reg Ewin*
Lionel Brodie
Lionel Brodie
Colin Long*
Bert Tonkin
Bert Tonkin
Final
Reg Ewin*
Colin Long
Colin Long