City of Perth 1928
General 1928-04-06 - 1928-04-09
Amateur
Grass
7
Perth, Royal Kings Park Tennis Club
Australia
Source The West Australian
Info Draw: 76
Media
Winner Edgar Forest (Gar) Moon
Players
F. Abrahamson
A. Barrett
Herbert Parfitt Blacker
Douglas Clive Braham
Eric John Bray
Norman Kenneth Brearley
Frank W. Broadhurst
G.L. Broderick
Norman Everard Brookes
Basil Bruce sr
R.A. Cameron
J. Camm
Alexander C. (Alec) Carmichael
B. Carwardine
C.H. Champion
William McLeod Cleland
A.G. Colclough
Marcus Coleman
Regner Olaf (Jack) Cummings
Robert Drummond Stott
Edwin C. Eastman
Francis Charles Edmondson
Clement Leonard Evans
Keith Raddon Farrant
Ronald Douglas Ford
H.T. Goodby
A. Barrett
Herbert Parfitt Blacker
Douglas Clive Braham
Eric John Bray
Norman Kenneth Brearley
Frank W. Broadhurst
G.L. Broderick
Norman Everard Brookes
Basil Bruce sr
R.A. Cameron
J. Camm
Alexander C. (Alec) Carmichael
B. Carwardine
C.H. Champion
William McLeod Cleland
A.G. Colclough
Marcus Coleman
Regner Olaf (Jack) Cummings
Robert Drummond Stott
Edwin C. Eastman
Francis Charles Edmondson
Clement Leonard Evans
Keith Raddon Farrant
Ronald Douglas Ford
H.T. Goodby
Hugh Victor Halbert
Max Halbert
W.A. Hall
William Henry Halliday
T.L. Hicks
Mr. Holliday
Keith Allen Hough
Harold Daniel (Harry) Jacoby
Gordon H. James
Frank John Lefroy
Alton Clive Johns
Owen H. Johnston
Andrew Rowe Lang
Dudley R. Law
J.O. Lefroy
E.S. Ling
E. Ludeman
P. Mair
Keith Alister McDougall
J. McIntyre
J. McMurphy
H. Middleton
J. Miller
Dr. Nathaniel Mitchell
Edgar Forest (Gar) Moon
S.A. Mortimer
Max Halbert
W.A. Hall
William Henry Halliday
T.L. Hicks
Mr. Holliday
Keith Allen Hough
Harold Daniel (Harry) Jacoby
Gordon H. James
Frank John Lefroy
Alton Clive Johns
Owen H. Johnston
Andrew Rowe Lang
Dudley R. Law
J.O. Lefroy
E.S. Ling
E. Ludeman
P. Mair
Keith Alister McDougall
J. McIntyre
J. McMurphy
H. Middleton
J. Miller
Dr. Nathaniel Mitchell
Edgar Forest (Gar) Moon
S.A. Mortimer
Mallon Gillard Nation
Maxwell A. (Max) Noble
J.E. Parker
Jack Pericles
Robert Whitelock (Bob) Phillips
John Keith (Jack) Pilgrim
Malcolm Plaistowe
H.I. Powell
A. Provan
W.L. Reynolds
R.A. Robinson
Ray M. Rodda
B.O. Ryan
Thomas R. Scadden
Carl H. Schulz
L.J. Scott
E.V. Sewell
Leonard P. Spencer
R.C. Sticht
F.J.S. Thompson
Clarence Leslie Treloar
Victor Trounce
R.A. Watts
Colin W.D. Wishart
Maxwell A. (Max) Noble
J.E. Parker
Jack Pericles
Robert Whitelock (Bob) Phillips
John Keith (Jack) Pilgrim
Malcolm Plaistowe
H.I. Powell
A. Provan
W.L. Reynolds
R.A. Robinson
Ray M. Rodda
B.O. Ryan
Thomas R. Scadden
Carl H. Schulz
L.J. Scott
E.V. Sewell
Leonard P. Spencer
R.C. Sticht
F.J.S. Thompson
Clarence Leslie Treloar
Victor Trounce
R.A. Watts
Colin W.D. Wishart
Rounds
Round 1
The remaining Players had a bye.
Edgar Moon*
T.L. Hicks
T.L. Hicks
6-0
6-0
Dudley R. Law*
P. Mair
P. Mair
6-3
6-4
Keith Raddon Farrant*
J. McMurphy
J. McMurphy
6-4
3-6
6-1
J. Camm*
Robert Drummond Stott
Robert Drummond Stott
6-2
6-2
Frank W. Broadhurst*
F.J.S. Thompson
F.J.S. Thompson
6-1
6-3
Alexander C. (Alec) Carmichael*
H.I. Powell
H.I. Powell
6-2
6-3
Francis Charles Edmondson*
R.A. Robinson
R.A. Robinson
6-3
6-3
Ronald Douglas Ford*
E.V. Sewell
E.V. Sewell
6-2
6-0
Eric John Bray*
S.A. Mortimer
S.A. Mortimer
6-1
6-1
Keith Allen Hough*
J.E. Parker
J.E. Parker
6-0
6-1
J.O. Lefroy*
H.T. Goodby
H.T. Goodby
6-4
6-3
Colin W.D. Wishart*
Norman Brookes
Norman Brookes
6-3
6-2
Round 2
Edgar Moon*
Dudley R. Law
Dudley R. Law
6-1
6-0
J. Camm*
Keith Raddon Farrant
Keith Raddon Farrant
6-2
6-1
Hugh Victor Halbert*
Maxwell A. (Max) Noble
Maxwell A. (Max) Noble
6-1
9-7
Alexander C. (Alec) Carmichael*
Frank W. Broadhurst
Frank W. Broadhurst
6-2
6-3
William McLeod Cleland*
Dr. Nathaniel Mitchell
Dr. Nathaniel Mitchell
?
L.J. Scott*
Basil Bruce sr
Basil Bruce sr
4-6
7-5
6-1
A. Provan*
Malcolm Plaistowe
Malcolm Plaistowe
6-0
6-0
William Henry Halliday*
Leonard P. Spencer
Leonard P. Spencer
7-5
6-2
Norman Kenneth Brearley*
Max Halbert
Max Halbert
6-2
6-4
Keith Alister McDougall*
Andrew Rowe Lang
Andrew Rowe Lang
6-1
4-6
6-4
Mr. Holliday*
E.S. Ling
E.S. Ling
6-1
6-1
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
B.O. Ryan
B.O. Ryan
6-2
6-2
Marcus Coleman*
R.A. Watts
R.A. Watts
6-1
6-0
Thomas R. Scadden*
Mallon Gillard Nation
Mallon Gillard Nation
7-5
6-3
H. Middleton*
Victor Trounce
Victor Trounce
8-6
6-1
Clarence Leslie Treloar*
J. Miller
J. Miller
w.o.
Ronald Douglas Ford*
Francis Charles Edmondson
Francis Charles Edmondson
9-7
6-4
Eric John Bray*
Keith Allen Hough
Keith Allen Hough
6-1
6-3
Douglas Clive Braham*
Jack Pericles
Jack Pericles
6-0
6-2
J.O. Lefroy*
Colin W.D. Wishart
Colin W.D. Wishart
6-4
6-1
Carl H. Schulz*
C.H. Champion
C.H. Champion
6-4
6-2
W.L. Reynolds*
A. Barrett
A. Barrett
4-6
6-4
7-5
Herbert Parfitt Blacker*
John Keith (Jack) Pilgrim
John Keith (Jack) Pilgrim
6-1
6-4
Harry Jacoby*
R.A. Cameron
R.A. Cameron
6-1
6-0
Clement Leonard Evans*
W.A. Hall
W.A. Hall
6-2
6-2
Gordon H. James*
B. Carwardine
B. Carwardine
6-4
2-6
6-3
Ray M. Rodda*
E. Ludeman
E. Ludeman
6-3
6-0
Owen H. Johnston*
A.G. Colclough
A.G. Colclough
6-0
7-5
Alton Clive Johns*
F. Abrahamson
F. Abrahamson
5-7
8-6
6-3
Edwin C. Eastman*
G.L. Broderick
G.L. Broderick
6-2
4-6
6-3
R.C. Sticht*
Frank John Lefroy
Frank John Lefroy
5-7
6-1
6-4
Jack Cummings*
J. McIntyre
J. McIntyre
6-2
6-0
Round 3
Edgar Moon*
J. Camm
J. Camm
6-1
6-0
Alexander C. (Alec) Carmichael*
Hugh Victor Halbert
Hugh Victor Halbert
6-2
6-4
William McLeod Cleland*
L.J. Scott
L.J. Scott
6-4
6-3
William Henry Halliday*
A. Provan
A. Provan
6-3
6-0
Norman Kenneth Brearley*
Keith Alister McDougall
Keith Alister McDougall
6-4
6-3
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
Mr. Holliday
Mr. Holliday
6-3
6-3
Marcus Coleman*
Thomas R. Scadden
Thomas R. Scadden
6-3
6-4
Clarence Leslie Treloar*
H. Middleton
H. Middleton
6-2
6-1
Ronald Douglas Ford*
Eric John Bray
Eric John Bray
6-3
6-3
J.O. Lefroy*
Douglas Clive Braham
Douglas Clive Braham
3-6
6-2
6-4
Carl H. Schulz*
W.L. Reynolds
W.L. Reynolds
6-4
6-3
Harry Jacoby*
Herbert Parfitt Blacker
Herbert Parfitt Blacker
6-2
6-4
Clement Leonard Evans*
Gordon H. James
Gordon H. James
w.o.
Owen H. Johnston*
Ray M. Rodda
Ray M. Rodda
10-8
9-7
Alton Clive Johns*
Edwin C. Eastman
Edwin C. Eastman
6-4
6-3
Jack Cummings*
R.C. Sticht
R.C. Sticht
6-0
6-1
Round 4
Edgar Moon*
Alexander C. (Alec) Carmichael
Alexander C. (Alec) Carmichael
6-1
6-2
William McLeod Cleland*
William Henry Halliday
William Henry Halliday
3-6
7-5
7-5
Clarence Leslie Treloar*
Marcus Coleman
Marcus Coleman
6-4
6-2
Norman Kenneth Brearley*
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Robert Whitelock (Bob) Phillips
0-6
6-4
6-1
Ronald Douglas Ford*
J.O. Lefroy
J.O. Lefroy
6-2
6-4
Harry Jacoby*
Carl H. Schulz
Carl H. Schulz
6-1
6-2
Clement Leonard Evans*
Owen H. Johnston
Owen H. Johnston
6-2
6-2
Jack Cummings*
Alton Clive Johns
Alton Clive Johns
w.o.
Quarterfinals
Edgar Moon*
William McLeod Cleland
William McLeod Cleland
6-2
6-1
Norman Kenneth Brearley*
Clarence Leslie Treloar
Clarence Leslie Treloar
2-6
6-1
6-3
Ronald Douglas Ford*
Harry Jacoby
Harry Jacoby
6-2
6-0
Jack Cummings*
Clement Leonard Evans
Clement Leonard Evans
6-2
6-2
Semifinals
Edgar Moon*
Norman Kenneth Brearley
Norman Kenneth Brearley
6-1
6-4
6-4
Jack Cummings*
Ronald Douglas Ford
Ronald Douglas Ford
6-2
6-1
6-3
Final
Edgar Moon*
Jack Cummings
Jack Cummings
4-6
3-6
6-4
6-3
6-2
Tournament
Round 1
Edgar Moon*
T.L. Hicks
T.L. Hicks
Dudley R. Law*
P. Mair
P. Mair
J. Camm*
Robert Drummond Stott
Robert Drummond Stott
Keith Raddon Farrant*
J. McMurphy
J. McMurphy
Alexander C. (Alec) Carmichael*
H.I. Powell
H.I. Powell
Frank W. Broadhurst*
F.J.S. Thompson
F.J.S. Thompson
Ronald Douglas Ford*
E.V. Sewell
E.V. Sewell
Francis Charles Edmondson*
R.A. Robinson
R.A. Robinson
Eric John Bray*
S.A. Mortimer
S.A. Mortimer
Keith Allen Hough*
J.E. Parker
J.E. Parker
J.O. Lefroy*
H.T. Goodby
H.T. Goodby
Colin W.D. Wishart*
Norman Brookes
Norman Brookes
Round 2
Edgar Moon*
Dudley R. Law
Dudley R. Law
J. Camm*
Keith Raddon Farrant
Keith Raddon Farrant
Alexander C. (Alec) Carmichael*
Frank W. Broadhurst
Frank W. Broadhurst
Hugh Victor Halbert*
Maxwell A. (Max) Noble
Maxwell A. (Max) Noble
William McLeod Cleland*
Dr. Nathaniel Mitchell
Dr. Nathaniel Mitchell
L.J. Scott*
Basil Bruce sr
Basil Bruce sr
William Henry Halliday*
Leonard P. Spencer
Leonard P. Spencer
A. Provan*
Malcolm Plaistowe
Malcolm Plaistowe
Norman Kenneth Brearley*
Max Halbert
Max Halbert
Keith Alister McDougall*
Andrew Rowe Lang
Andrew Rowe Lang
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
B.O. Ryan
B.O. Ryan
Mr. Holliday*
E.S. Ling
E.S. Ling
Clarence Leslie Treloar*
J. Miller
J. Miller
H. Middleton*
Victor Trounce
Victor Trounce
Marcus Coleman*
R.A. Watts
R.A. Watts
Thomas R. Scadden*
Mallon Gillard Nation
Mallon Gillard Nation
Jack Cummings*
J. McIntyre
J. McIntyre
R.C. Sticht*
Frank John Lefroy
Frank John Lefroy
Alton Clive Johns*
F. Abrahamson
F. Abrahamson
Edwin C. Eastman*
G.L. Broderick
G.L. Broderick
Clement Leonard Evans*
W.A. Hall
W.A. Hall
Gordon H. James*
B. Carwardine
B. Carwardine
Owen H. Johnston*
A.G. Colclough
A.G. Colclough
Ray M. Rodda*
E. Ludeman
E. Ludeman
Ronald Douglas Ford*
Francis Charles Edmondson
Francis Charles Edmondson
Eric John Bray*
Keith Allen Hough
Keith Allen Hough
J.O. Lefroy*
Colin W.D. Wishart
Colin W.D. Wishart
Douglas Clive Braham*
Jack Pericles
Jack Pericles
Harry Jacoby*
R.A. Cameron
R.A. Cameron
Herbert Parfitt Blacker*
John Keith (Jack) Pilgrim
John Keith (Jack) Pilgrim
Carl H. Schulz*
C.H. Champion
C.H. Champion
W.L. Reynolds*
A. Barrett
A. Barrett
Round 3
Edgar Moon*
J. Camm
J. Camm
Alexander C. (Alec) Carmichael*
Hugh Victor Halbert
Hugh Victor Halbert
William McLeod Cleland*
L.J. Scott
L.J. Scott
William Henry Halliday*
A. Provan
A. Provan
Norman Kenneth Brearley*
Keith Alister McDougall
Keith Alister McDougall
Robert Whitelock (Bob) Phillips*
Mr. Holliday
Mr. Holliday
Clarence Leslie Treloar*
H. Middleton
H. Middleton
Marcus Coleman*
Thomas R. Scadden
Thomas R. Scadden
Jack Cummings*
R.C. Sticht
R.C. Sticht
Alton Clive Johns*
Edwin C. Eastman
Edwin C. Eastman
Clement Leonard Evans*
Gordon H. James
Gordon H. James
Owen H. Johnston*
Ray M. Rodda
Ray M. Rodda
Ronald Douglas Ford*
Eric John Bray
Eric John Bray
J.O. Lefroy*
Douglas Clive Braham
Douglas Clive Braham
Harry Jacoby*
Herbert Parfitt Blacker
Herbert Parfitt Blacker
Carl H. Schulz*
W.L. Reynolds
W.L. Reynolds
Round 4
Edgar Moon*
Alexander C. (Alec) Carmichael
Alexander C. (Alec) Carmichael
William McLeod Cleland*
William Henry Halliday
William Henry Halliday
Norman Kenneth Brearley*
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Robert Whitelock (Bob) Phillips
Clarence Leslie Treloar*
Marcus Coleman
Marcus Coleman
Jack Cummings*
Alton Clive Johns
Alton Clive Johns
Clement Leonard Evans*
Owen H. Johnston
Owen H. Johnston
Ronald Douglas Ford*
J.O. Lefroy
J.O. Lefroy
Harry Jacoby*
Carl H. Schulz
Carl H. Schulz
Quarterfinals
Edgar Moon*
William McLeod Cleland
William McLeod Cleland
Norman Kenneth Brearley*
Clarence Leslie Treloar
Clarence Leslie Treloar
Jack Cummings*
Clement Leonard Evans
Clement Leonard Evans
Ronald Douglas Ford*
Harry Jacoby
Harry Jacoby
Semifinals
Edgar Moon*
Norman Kenneth Brearley
Norman Kenneth Brearley
Jack Cummings*
Ronald Douglas Ford
Ronald Douglas Ford
Final
Edgar Moon*
Jack Cummings
Jack Cummings