Western States Championships 1946
General 1946-07-08 - 1946-07-14
Open
Unknown
5
Indianapolis / Woodstock Club
United States of America
Source American Lawn Tennis
Media
Winner William Franklin (Billy) Talbert
Players
Edward Charles (Ed) Alloo
Felicisimo Hermoso Ampon
George A. Ball
Bernard (Tut) Bartzen
Herbert (Buddy) Behrens
James (Jim) Brink
Norman K. Brooks
Frank Campbell
Clarence D. (Nick) Carter
Earl Harry Cochell
George Counts
Felicisimo Hermoso Ampon
George A. Ball
Bernard (Tut) Bartzen
Herbert (Buddy) Behrens
James (Jim) Brink
Norman K. Brooks
Frank Campbell
Clarence D. (Nick) Carter
Earl Harry Cochell
George Counts
John (Jack) Cushingham
Edwin (Eddie) Davis Jr.
Raymundo Deyro
James Andrew (Jimmy) Evert
Robert (Bob) Falkenburg
Thomas (Tom) Falkenburg
Herbert (Herb) Flam
Seymour Greenberg
Clyde David Hippenstiel
Gardner Elmer (Gardy) Larned
Henry Edward (Harry) Likas jr
Edwin (Eddie) Davis Jr.
Raymundo Deyro
James Andrew (Jimmy) Evert
Robert (Bob) Falkenburg
Thomas (Tom) Falkenburg
Herbert (Herb) Flam
Seymour Greenberg
Clyde David Hippenstiel
Gardner Elmer (Gardy) Larned
Henry Edward (Harry) Likas jr
Samuel (Sam) Match
Charles H. Samson
Amado Sanchez
Paul Scherrer
Gilbert James (Gil) Shea
Hugh W. Stewart
Dan Sullivan
William Franklin (Billy) Talbert
Byron Thomas
Bruce Thomas
Charles H. Samson
Amado Sanchez
Paul Scherrer
Gilbert James (Gil) Shea
Hugh W. Stewart
Dan Sullivan
William Franklin (Billy) Talbert
Byron Thomas
Bruce Thomas
Rounds
Round 3
Seymour Greenberg*
Clyde David Hippenstiel
Clyde David Hippenstiel
6-3
6-2
Bruce Thomas*
Edwin (Eddie) Davis Jr.
Edwin (Eddie) Davis Jr.
6-2
6-2
Clarence D. (Nick) Carter*
Gilbert James (Gil) Shea
Gilbert James (Gil) Shea
6-4
6-1
Samuel (Sam) Match*
James Andrew (Jimmy) Evert
James Andrew (Jimmy) Evert
4-6
6-3
7-5
Robert (Bob) Falkenburg*
Dan Sullivan
Dan Sullivan
6-4
6-4
John (Jack) Cushingham*
Hugh W. Stewart
Hugh W. Stewart
6-1
6-4
Bernard (Tut) Bartzen*
Charles H. Samson
Charles H. Samson
6-4
6-4
Felicisimo Ampon*
Norman K. Brooks
Norman K. Brooks
3-6
6-0
6-1
Billy Talbert*
Frank Campbell
Frank Campbell
6-1
6-1
Raymundo Deyro*
Herbert (Buddy) Behrens
Herbert (Buddy) Behrens
6-3
8-6
Gardner Larned*
Thomas (Tom) Falkenburg
Thomas (Tom) Falkenburg
6-0
3-6
8-6
Harry Likas*
Paul Scherrer
Paul Scherrer
6-1
6-3
Herbert (Herb) Flam*
George Counts
George Counts
6-3
6-4
Edward Charles (Ed) Alloo*
James (Jim) Brink
James (Jim) Brink
6-3
1-6
10-8
Earl Cochell*
Byron Thomas
Byron Thomas
6-1
5-7
8-6
Amado Sanchez*
George A. Ball
George A. Ball
7-5
6-3
Round 4
Seymour Greenberg*
Bruce Thomas
Bruce Thomas
6-4
6-0
Clarence D. (Nick) Carter*
Samuel (Sam) Match
Samuel (Sam) Match
6-4
6-0
Robert (Bob) Falkenburg*
John (Jack) Cushingham
John (Jack) Cushingham
6-4
8-6
Felicisimo Ampon*
Bernard (Tut) Bartzen
Bernard (Tut) Bartzen
6-1
6-4
Billy Talbert*
Raymundo Deyro
Raymundo Deyro
6-2
6-2
Gardner Larned*
Harry Likas
Harry Likas
6-4
7-5
Herbert (Herb) Flam*
Edward Charles (Ed) Alloo
Edward Charles (Ed) Alloo
6-4
6-0
Amado Sanchez*
Earl Cochell
Earl Cochell
6-3
8-10
6-3
Quarterfinals
Seymour Greenberg*
Clarence D. (Nick) Carter
Clarence D. (Nick) Carter
6-4
7-5
Robert (Bob) Falkenburg*
Felicisimo Ampon
Felicisimo Ampon
12-10
8-6
Billy Talbert*
Gardner Larned
Gardner Larned
6-4
4-6
6-1
Herbert (Herb) Flam*
Amado Sanchez
Amado Sanchez
6-3
8-10
6-3
Semifinals
Seymour Greenberg*
Robert (Bob) Falkenburg
Robert (Bob) Falkenburg
6-2
6-1
7-5
Billy Talbert*
Herbert (Herb) Flam
Herbert (Herb) Flam
6-2
6-3
6-0
Final
Billy Talbert*
Seymour Greenberg
Seymour Greenberg
6-2
6-2
4-6
7-5
Tournament
Round 3
Billy Talbert*
Frank Campbell
Frank Campbell
Raymundo Deyro*
Herbert (Buddy) Behrens
Herbert (Buddy) Behrens
Gardner Larned*
Thomas (Tom) Falkenburg
Thomas (Tom) Falkenburg
Harry Likas*
Paul Scherrer
Paul Scherrer
Herbert (Herb) Flam*
George Counts
George Counts
Edward Charles (Ed) Alloo*
James (Jim) Brink
James (Jim) Brink
Amado Sanchez*
George A. Ball
George A. Ball
Earl Cochell*
Byron Thomas
Byron Thomas
Seymour Greenberg*
Clyde David Hippenstiel
Clyde David Hippenstiel
Bruce Thomas*
Edwin (Eddie) Davis Jr.
Edwin (Eddie) Davis Jr.
Clarence D. (Nick) Carter*
Gilbert James (Gil) Shea
Gilbert James (Gil) Shea
Samuel (Sam) Match*
James Andrew (Jimmy) Evert
James Andrew (Jimmy) Evert
Robert (Bob) Falkenburg*
Dan Sullivan
Dan Sullivan
John (Jack) Cushingham*
Hugh W. Stewart
Hugh W. Stewart
Felicisimo Ampon*
Norman K. Brooks
Norman K. Brooks
Bernard (Tut) Bartzen*
Charles H. Samson
Charles H. Samson
Round 4
Billy Talbert*
Raymundo Deyro
Raymundo Deyro
Gardner Larned*
Harry Likas
Harry Likas
Herbert (Herb) Flam*
Edward Charles (Ed) Alloo
Edward Charles (Ed) Alloo
Amado Sanchez*
Earl Cochell
Earl Cochell
Seymour Greenberg*
Bruce Thomas
Bruce Thomas
Clarence D. (Nick) Carter*
Samuel (Sam) Match
Samuel (Sam) Match
Robert (Bob) Falkenburg*
John (Jack) Cushingham
John (Jack) Cushingham
Felicisimo Ampon*
Bernard (Tut) Bartzen
Bernard (Tut) Bartzen
Quarterfinals
Billy Talbert*
Gardner Larned
Gardner Larned
Herbert (Herb) Flam*
Amado Sanchez
Amado Sanchez
Seymour Greenberg*
Clarence D. (Nick) Carter
Clarence D. (Nick) Carter
Robert (Bob) Falkenburg*
Felicisimo Ampon
Felicisimo Ampon
Semifinals
Billy Talbert*
Herbert (Herb) Flam
Herbert (Herb) Flam
Seymour Greenberg*
Robert (Bob) Falkenburg
Robert (Bob) Falkenburg
Final
Billy Talbert*
Seymour Greenberg
Seymour Greenberg