West of England Championships 1951
General 1951-06-11 - 1951-06-16
Amateur
Grass
4
Bristol
England
Source American Lawn Tennis, Tennis Italiano
Media
Winner Louis Straight Clark
Players
Milan (Misko) Branovic
Basil Jack Bucknell
Harold Melville (Hal) Burrows jr
John W. (Peter) Cawthorn
Louis Straight Clark
Jaroslav Drobny
Basil Jack Bucknell
Harold Melville (Hal) Burrows jr
John W. (Peter) Cawthorn
Louis Straight Clark
Jaroslav Drobny
Josip Palada
David Aubrey Samaai
Douglas Herman Scharenguivel
Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
David Aubrey Samaai
Douglas Herman Scharenguivel
Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
Rounds
Round 2
John W. (Peter) Cawthorn*
Milan Matous
Milan Matous
6-3
6-4
Straight Clark*
A. Leeming
A. Leeming
6-3
6-1
Ignacy Tloczynski*
K. Ferguson
K. Ferguson
6-2
6-1
Milan (Misko) Branovic*
Basil Jack Bucknell
Basil Jack Bucknell
6-1
6-2
Jaroslav Drobny*
Douglas Herman Scharenguivel
Douglas Herman Scharenguivel
6-2
6-3
Koon Hung Ip*
David Samaai
David Samaai
6-2
6-1
Josip Palada*
B. Moggs
B. Moggs
6-4
6-4
Harold Melville (Hal) Burrows jr*
J.M. Martyrossian
J.M. Martyrossian
6-0
6-0
Quarterfinals
Jaroslav Drobny*
Koon Hung Ip
Koon Hung Ip
6-1
6-0
Harold Melville (Hal) Burrows jr*
Josip Palada
Josip Palada
6-1
6-1
John W. (Peter) Cawthorn*
Milan (Misko) Branovic
Milan (Misko) Branovic
11-9
6-2
Straight Clark*
Ignacy Tloczynski
Ignacy Tloczynski
6-4
6-2
Semifinals
Harold Melville (Hal) Burrows jr*
Jaroslav Drobny
Jaroslav Drobny
6-2
4-6
6-1
Straight Clark*
John W. (Peter) Cawthorn
John W. (Peter) Cawthorn
10-8
6-2
Final
Straight Clark*
Harold Melville (Hal) Burrows jr
Harold Melville (Hal) Burrows jr
9-7
3-6
5-7
1-6
7-5
Tournament
Round 2
Straight Clark*
A. Leeming
A. Leeming
Ignacy Tloczynski*
K. Ferguson
K. Ferguson
John W. (Peter) Cawthorn*
Milan Matous
Milan Matous
Milan (Misko) Branovic*
Basil Jack Bucknell
Basil Jack Bucknell
Harold Melville (Hal) Burrows jr*
J.M. Martyrossian
J.M. Martyrossian
Josip Palada*
B. Moggs
B. Moggs
Jaroslav Drobny*
Douglas Herman Scharenguivel
Douglas Herman Scharenguivel
Koon Hung Ip*
David Samaai
David Samaai
Quarterfinals
Straight Clark*
Ignacy Tloczynski
Ignacy Tloczynski
John W. (Peter) Cawthorn*
Milan (Misko) Branovic
Milan (Misko) Branovic
Harold Melville (Hal) Burrows jr*
Josip Palada
Josip Palada
Jaroslav Drobny*
Koon Hung Ip
Koon Hung Ip
Semifinals
Straight Clark*
John W. (Peter) Cawthorn
John W. (Peter) Cawthorn
Harold Melville (Hal) Burrows jr*
Jaroslav Drobny
Jaroslav Drobny
Final
Straight Clark*
Harold Melville (Hal) Burrows jr
Harold Melville (Hal) Burrows jr