Dewar Cup Fourth Leg 1968
General 1968-11-04 - 1968-11-09
Open
Indoor
6
Torquay
Great Britain
Source World tennis
Info Was 5th leg this year
Media
Winner Robert Anthony John (Bob) Hewitt
Players
Juan Carlos Arroyo
J. Arthur
Remzi Aydin
M. Barlow
John Edward Barrett
A.J. Biggs
Malcolm Lees Booth
P. Bowry
Douglas T. Briscoe
Laurie Chapman
John Graham Clifton
Ashley Compton-Dando
L.P. (Julian) Coni
John Richard Cooper
Stuart Creed
Owen Keir Davidson
B. Day
Declan Dwyer
Edward A. (Eddie) Fox
Ray Gibbs
J. Arthur
Remzi Aydin
M. Barlow
John Edward Barrett
A.J. Biggs
Malcolm Lees Booth
P. Bowry
Douglas T. Briscoe
Laurie Chapman
John Graham Clifton
Ashley Compton-Dando
L.P. (Julian) Coni
John Richard Cooper
Stuart Creed
Owen Keir Davidson
B. Day
Declan Dwyer
Edward A. (Eddie) Fox
Ray Gibbs
J. Glaister
W.K. Good
Michael Preston (Mike) Hann
Colin William Hannam
Colin W. Hess
Robert Anthony John (Bob) Hewitt
Robert Neville (Bob) Howe
Clive Bruce Hutchins
Paul Raymond Hutchins
Jan Kukal
Martin Ladbrooke
A. Letherby
David Alan Lloyd
Malcolm D. MacLagan Jr.
Stanley John Matthews
Kevin McCollum
Colin E. McHugo
Sherry J. Meaking
J. Mugford
Lindsey P. Murphy
W.K. Good
Michael Preston (Mike) Hann
Colin William Hannam
Colin W. Hess
Robert Anthony John (Bob) Hewitt
Robert Neville (Bob) Howe
Clive Bruce Hutchins
Paul Raymond Hutchins
Jan Kukal
Martin Ladbrooke
A. Letherby
David Alan Lloyd
Malcolm D. MacLagan Jr.
Stanley John Matthews
Kevin McCollum
Colin E. McHugo
Sherry J. Meaking
J. Mugford
Lindsey P. Murphy
Graeme Notman
John Geoffrey Paish
Brian C. Palmer
T. Park
Simon J. Partridge
Onny Parun
Roger A. Power
E. Robbins
Michael John (Mike) Sangster
John Satchwell-Smith
L. Satchwell-Smith
Keith Frederic Spurgeon
Graham Rodney Stilwell
Paul W. Sussams
Ross A.V. Walker
Stephen Anthony Warboys
Keith E. Wooldridge
John Geoffrey Paish
Brian C. Palmer
T. Park
Simon J. Partridge
Onny Parun
Roger A. Power
E. Robbins
Michael John (Mike) Sangster
John Satchwell-Smith
L. Satchwell-Smith
Keith Frederic Spurgeon
Graham Rodney Stilwell
Paul W. Sussams
Ross A.V. Walker
Stephen Anthony Warboys
Keith E. Wooldridge
Rounds
Round 1
Ashley Compton-Dando*
John Cooper
John Cooper
6-1
4-6
6-4
John Paish*
Sherry J. Meaking
Sherry J. Meaking
6-1
6-2
Paul W. Sussams*
Ray Gibbs
Ray Gibbs
6-3
6-1
John Clifton*
Laurie Chapman
Laurie Chapman
6-0
6-4
J. Glaister*
J. Arthur
J. Arthur
6-1
6-1
Graham Stilwell*
Juan Carlos Arroyo
Juan Carlos Arroyo
6-1
6-1
Colin E. McHugo*
W.K. Good
W.K. Good
6-1
6-0
Keith E. Wooldridge*
P. Bowry
P. Bowry
6-2
6-1
John Satchwell-Smith*
Declan Dwyer
Declan Dwyer
6-2
6-1
L.P. (Julian) Coni*
A.J. Biggs
A.J. Biggs
6-0
6-1
Remzi Aydin*
A. Letherby
A. Letherby
6-2
6-1
Martin Ladbrooke*
Douglas T. Briscoe
Douglas T. Briscoe
6-0
6-1
Simon J. Partridge*
L. Satchwell-Smith
L. Satchwell-Smith
6-3
6-1
Michael Sangster*
Clive Hutchins
Clive Hutchins
6-1
6-2
Graeme Notman*
Malcolm D. MacLagan Jr.
Malcolm D. MacLagan Jr.
8-6
6-0
Kevin McCollum*
Colin W. Hess
Colin W. Hess
6-2
14-12
Colin William Hannam*
J. Mugford
J. Mugford
6-0
4-6
6-0
Jan Kukal*
M. Barlow
M. Barlow
6-0
6-1
Michael Preston (Mike) Hann*
Stuart Creed
Stuart Creed
3-6
6-3
7-5
Onny Parun*
B. Day
B. Day
6-0
6-1
Roger A. Power*
T. Park
T. Park
6-0
6-3
Paul Raymond Hutchins*
Brian C. Palmer
Brian C. Palmer
4-6
6-3
6-1
Keith Frederic Spurgeon*
Ross Walker
Ross Walker
7-5
6-2
Owen Davidson*
Malcolm Lees Booth
Malcolm Lees Booth
6-0
6-2
John Barrett*
Edward A. (Eddie) Fox
Edward A. (Eddie) Fox
6-1
6-1
Round 2
Bob Hewitt*
Ashley Compton-Dando
Ashley Compton-Dando
6-2
6-0
John Paish*
Stephen Warboys
Stephen Warboys
6-0
6-3
John Barrett*
Paul W. Sussams
Paul W. Sussams
4-6
6-2
6-2
John Clifton*
J. Glaister
J. Glaister
6-0
6-0
Graham Stilwell*
Colin E. McHugo
Colin E. McHugo
6-3
6-0
David Lloyd*
E. Robbins
E. Robbins
6-2
6-3
Keith E. Wooldridge*
John Satchwell-Smith
John Satchwell-Smith
6-0
6-2
L.P. (Julian) Coni*
Remzi Aydin
Remzi Aydin
6-2
6-4
Bob Howe*
Martin Ladbrooke
Martin Ladbrooke
6-3
6-4
Michael Sangster*
Simon J. Partridge
Simon J. Partridge
6-1
6-3
Graeme Notman*
Kevin McCollum
Kevin McCollum
8-6
6-1
Jan Kukal*
Colin William Hannam
Colin William Hannam
6-2
6-1
Onny Parun*
Michael Preston (Mike) Hann
Michael Preston (Mike) Hann
6-4
6-4
Paul Raymond Hutchins*
Roger A. Power
Roger A. Power
6-4
6-0
Stanley Matthews*
Keith Frederic Spurgeon
Keith Frederic Spurgeon
6-2
8-6
Owen Davidson*
Lindsey P. Murphy
Lindsey P. Murphy
6-2
6-0
Round 3
Bob Hewitt*
John Paish
John Paish
6-1
6-2
John Barrett*
John Clifton
John Clifton
10-8
6-3
Graham Stilwell*
David Lloyd
David Lloyd
6-2
6-2
Keith E. Wooldridge*
L.P. (Julian) Coni
L.P. (Julian) Coni
6-2
6-1
Michael Sangster*
Bob Howe
Bob Howe
6-1
6-0
Jan Kukal*
Graeme Notman
Graeme Notman
6-1
6-2
Onny Parun*
Paul Raymond Hutchins
Paul Raymond Hutchins
4-6
6-2
6-3
Owen Davidson*
Stanley Matthews
Stanley Matthews
6-4
6-1
Quarterfinals
Graham Stilwell*
Keith E. Wooldridge
Keith E. Wooldridge
6-1
3-6
6-3
Jan Kukal*
Michael Sangster
Michael Sangster
9-7
2-6
8-6
Owen Davidson*
Onny Parun
Onny Parun
6-2
6-3
Bob Hewitt*
John Barrett
John Barrett
6-4
7-5
Semifinals
Bob Hewitt*
Graham Stilwell
Graham Stilwell
6-1
11-9
Owen Davidson*
Jan Kukal
Jan Kukal
6-3
6-2
Final
Bob Hewitt*
Owen Davidson
Owen Davidson
6-3
6-4
Tournament
Round 1
Ashley Compton-Dando*
John Cooper
John Cooper
John Paish*
Sherry J. Meaking
Sherry J. Meaking
John Barrett*
Edward A. (Eddie) Fox
Edward A. (Eddie) Fox
Paul W. Sussams*
Ray Gibbs
Ray Gibbs
John Clifton*
Laurie Chapman
Laurie Chapman
J. Glaister*
J. Arthur
J. Arthur
Graham Stilwell*
Juan Carlos Arroyo
Juan Carlos Arroyo
Colin E. McHugo*
W.K. Good
W.K. Good
Keith E. Wooldridge*
P. Bowry
P. Bowry
John Satchwell-Smith*
Declan Dwyer
Declan Dwyer
L.P. (Julian) Coni*
A.J. Biggs
A.J. Biggs
Remzi Aydin*
A. Letherby
A. Letherby
Owen Davidson*
Malcolm Lees Booth
Malcolm Lees Booth
Keith Frederic Spurgeon*
Ross Walker
Ross Walker
Onny Parun*
B. Day
B. Day
Michael Preston (Mike) Hann*
Stuart Creed
Stuart Creed
Paul Raymond Hutchins*
Brian C. Palmer
Brian C. Palmer
Roger A. Power*
T. Park
T. Park
Jan Kukal*
M. Barlow
M. Barlow
Colin William Hannam*
J. Mugford
J. Mugford
Graeme Notman*
Malcolm D. MacLagan Jr.
Malcolm D. MacLagan Jr.
Kevin McCollum*
Colin W. Hess
Colin W. Hess
Michael Sangster*
Clive Hutchins
Clive Hutchins
Simon J. Partridge*
L. Satchwell-Smith
L. Satchwell-Smith
Martin Ladbrooke*
Douglas T. Briscoe
Douglas T. Briscoe
Round 2
Bob Hewitt*
Ashley Compton-Dando
Ashley Compton-Dando
John Paish*
Stephen Warboys
Stephen Warboys
John Barrett*
Paul W. Sussams
Paul W. Sussams
John Clifton*
J. Glaister
J. Glaister
Graham Stilwell*
Colin E. McHugo
Colin E. McHugo
David Lloyd*
E. Robbins
E. Robbins
Keith E. Wooldridge*
John Satchwell-Smith
John Satchwell-Smith
L.P. (Julian) Coni*
Remzi Aydin
Remzi Aydin
Owen Davidson*
Lindsey P. Murphy
Lindsey P. Murphy
Stanley Matthews*
Keith Frederic Spurgeon
Keith Frederic Spurgeon
Onny Parun*
Michael Preston (Mike) Hann
Michael Preston (Mike) Hann
Paul Raymond Hutchins*
Roger A. Power
Roger A. Power
Jan Kukal*
Colin William Hannam
Colin William Hannam
Graeme Notman*
Kevin McCollum
Kevin McCollum
Michael Sangster*
Simon J. Partridge
Simon J. Partridge
Bob Howe*
Martin Ladbrooke
Martin Ladbrooke
Round 3
Bob Hewitt*
John Paish
John Paish
John Barrett*
John Clifton
John Clifton
Graham Stilwell*
David Lloyd
David Lloyd
Keith E. Wooldridge*
L.P. (Julian) Coni
L.P. (Julian) Coni
Owen Davidson*
Stanley Matthews
Stanley Matthews
Onny Parun*
Paul Raymond Hutchins
Paul Raymond Hutchins
Jan Kukal*
Graeme Notman
Graeme Notman
Michael Sangster*
Bob Howe
Bob Howe
Quarterfinals
Bob Hewitt*
John Barrett
John Barrett
Graham Stilwell*
Keith E. Wooldridge
Keith E. Wooldridge
Owen Davidson*
Onny Parun
Onny Parun
Jan Kukal*
Michael Sangster
Michael Sangster
Semifinals
Bob Hewitt*
Graham Stilwell
Graham Stilwell
Owen Davidson*
Jan Kukal
Jan Kukal
Final
Bob Hewitt*
Owen Davidson
Owen Davidson