Buxton 1907
General 1907-08-12 - 1907-08-17
Amateur
Grass
4
Buxton
England
Source Ayres 1908
Info Draw: 28
Report Mens doubles final: C. Miller/Brownsword def. Read/Read 7-5 15-13
Mixed doubles final: Hilda Lane/Percy Brownsword def. Connie Meyer/Henry Read 6-3 6-4
Media
Winner Alfred Leonard Bentley
Players
Donald Fossick Alderson
W.H. Anstee
C.W. Armstrong
Alfred Leonard Bentley
Bertram Dickinson Byfield
Clunie Saint Clair Miller
W.H. Anstee
C.W. Armstrong
Alfred Leonard Bentley
Bertram Dickinson Byfield
Clunie Saint Clair Miller
Rounds
Round 2
Geoffrey Blenkinsop Youll*
V.S. Ward
V.S. Ward
6-2
6-1
G.B. Morton*
G.A. Read
G.A. Read
5-7
6-4
6-1
Clunie Saint Clair Miller*
W.H. Anstee
W.H. Anstee
6-0
6-3
Henry Marvelle (Harry) Read*
A. Georges Watson
A. Georges Watson
6-3
1-1
ret.
William Charles Youll*
Geoffrey Thomas Unwin
Geoffrey Thomas Unwin
6-0
5-7
6-1
Bertram Dickinson Byfield*
H.T. Royle
H.T. Royle
6-2
6-2
Alfred Leonard Bentley*
C.W. Armstrong
C.W. Armstrong
6-0
6-1
Donald Fossick Alderson*
C.H. Oliverson
C.H. Oliverson
7-5
7-5
Quarterfinals
Geoffrey Blenkinsop Youll*
G.B. Morton
G.B. Morton
6-2
6-2
Henry Marvelle (Harry) Read*
Clunie Saint Clair Miller
Clunie Saint Clair Miller
6-3
8-6
Donald Fossick Alderson*
William Charles Youll
William Charles Youll
6-0
5-7
6-1
Alfred Leonard Bentley*
Bertram Dickinson Byfield
Bertram Dickinson Byfield
6-0
6-4
Semifinals
Geoffrey Blenkinsop Youll*
Henry Marvelle (Harry) Read
Henry Marvelle (Harry) Read
6-4
4-6
6-2
Alfred Leonard Bentley*
Donald Fossick Alderson
Donald Fossick Alderson
6-3
6-1
Final
Alfred Leonard Bentley*
Geoffrey Blenkinsop Youll
Geoffrey Blenkinsop Youll
3-6
6-2
6-4
Tournament
Round 2
Alfred Leonard Bentley*
C.W. Armstrong
C.W. Armstrong
Bertram Dickinson Byfield*
H.T. Royle
H.T. Royle
Donald Fossick Alderson*
C.H. Oliverson
C.H. Oliverson
William Charles Youll*
Geoffrey Thomas Unwin
Geoffrey Thomas Unwin
Geoffrey Blenkinsop Youll*
V.S. Ward
V.S. Ward
G.B. Morton*
G.A. Read
G.A. Read
Henry Marvelle (Harry) Read*
A. Georges Watson
A. Georges Watson
Clunie Saint Clair Miller*
W.H. Anstee
W.H. Anstee
Quarterfinals
Alfred Leonard Bentley*
Bertram Dickinson Byfield
Bertram Dickinson Byfield
Donald Fossick Alderson*
William Charles Youll
William Charles Youll
Geoffrey Blenkinsop Youll*
G.B. Morton
G.B. Morton
Henry Marvelle (Harry) Read*
Clunie Saint Clair Miller
Clunie Saint Clair Miller
Semifinals
Alfred Leonard Bentley*
Donald Fossick Alderson
Donald Fossick Alderson
Geoffrey Blenkinsop Youll*
Henry Marvelle (Harry) Read
Henry Marvelle (Harry) Read
Final
Alfred Leonard Bentley*
Geoffrey Blenkinsop Youll
Geoffrey Blenkinsop Youll