British Covered Court Championships 1954
General 1954-10-11 - 1954-10-16
Amateur
Indoor
5
Queens Club
England
Source World Tennis
Media
Winner Jaroslav Drobny
Players
Tommy Anderson
John Peter Archer
Henry Billington
Eric Raymond (Ed) Bulmer
Donald William (Don) Butler
H.A. (Tony) Clark
Michael Grenfell (Mike) Davies
Jaroslav Drobny
Colin William Hannam
John Alfred Thomas Horn
John Peter Archer
Henry Billington
Eric Raymond (Ed) Bulmer
Donald William (Don) Butler
H.A. (Tony) Clark
Michael Grenfell (Mike) Davies
Jaroslav Drobny
Colin William Hannam
John Alfred Thomas Horn
Dennis B. Hughes
Mirek Kizlink
William Arthur (Billy) Knight
Keith Lavarack
S. Derrick Lester
Alan Ronald Mills
Gordon E. Mudge
Gerald Davies (Gerry) Oakley
Oliver B. Simon Prenn
Wladyslaw Skonecki
Mirek Kizlink
William Arthur (Billy) Knight
Keith Lavarack
S. Derrick Lester
Alan Ronald Mills
Gordon E. Mudge
Gerald Davies (Gerry) Oakley
Oliver B. Simon Prenn
Wladyslaw Skonecki
Keith Frederic Spurgeon
Czeslaw Spychala
Robert C. (Bobby) Thorn
Cuthbert Collingwood (Teddy) Tinling
Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
Howard Francis Walton
John M. Ward
Robert Keith (Bobby) Wilson
Czeslaw Spychala
Robert C. (Bobby) Thorn
Cuthbert Collingwood (Teddy) Tinling
Ignacy Hanislaw Tloczynski (Tloczyński)
Howard Francis Walton
John M. Ward
Robert Keith (Bobby) Wilson
Rounds
Round 1
John Horn*
Cuthbert Collingwood (Teddy) Tinling
Cuthbert Collingwood (Teddy) Tinling
6-1
9-7
Gerald Davies (Gerry) Oakley*
Eric Raymond (Ed) Bulmer
Eric Raymond (Ed) Bulmer
4-6
6-2
8-6
Alan Mills*
Ignacy Tloczynski
Ignacy Tloczynski
2-6
6-3
6-4
Colin William Hannam*
Billy Knight
Billy Knight
6-3
6-8
6-4
Howard Francis Walton*
Czeslaw Spychala
Czeslaw Spychala
8-10
8-6
6-3
Gordon E. Mudge*
John Peter Archer
John Peter Archer
6-0
6-3
Henry Billington*
Tommy Anderson
Tommy Anderson
6-2
6-1
John M. Ward*
Mirek Kizlink
Mirek Kizlink
6-2
6-2
Keith Lavarack*
S. Derrick Lester
S. Derrick Lester
4-6
6-1
6-3
Mike Davies*
Oliver Prenn
Oliver Prenn
7-5
6-1
H.A. (Tony) Clark*
Robert C. (Bobby) Thorn
Robert C. (Bobby) Thorn
4-6
6-1
6-2
Bobby Wilson*
Dennis B. Hughes
Dennis B. Hughes
6-0
6-1
Round 2
Jaroslav Drobny*
Keith Frederic Spurgeon
Keith Frederic Spurgeon
6-0
6-1
Wladyslaw Skonecki*
Donald Butler
Donald Butler
6-3
6-3
Mike Davies*
Keith Lavarack
Keith Lavarack
6-3
6-3
Alan Mills*
H.A. (Tony) Clark
H.A. (Tony) Clark
6-2
6-1
Henry Billington*
John M. Ward
John M. Ward
7-5
4-6
6-1
Gerald Davies (Gerry) Oakley*
Colin William Hannam
Colin William Hannam
8-6
6-2
Bobby Wilson*
John Horn
John Horn
9-7
6-1
Gordon E. Mudge*
Howard Francis Walton
Howard Francis Walton
5-7
6-4
6-3
Quarterfinals
Wladyslaw Skonecki*
Mike Davies
Mike Davies
7-5
6-4
Bobby Wilson*
Alan Mills
Alan Mills
6-2
6-1
Gerald Davies (Gerry) Oakley*
Henry Billington
Henry Billington
5-5
ret.
Jaroslav Drobny*
Gordon E. Mudge
Gordon E. Mudge
4-6
6-2
6-3
Semifinals
Jaroslav Drobny*
Gerald Davies (Gerry) Oakley
Gerald Davies (Gerry) Oakley
5-7
8-6
4-6
9-7
6-2
Wladyslaw Skonecki*
Bobby Wilson
Bobby Wilson
3-6
6-3
8-6
6-4
Final
Jaroslav Drobny*
Wladyslaw Skonecki
Wladyslaw Skonecki
7-5
7-9
6-4
6-4
Tournament
Round 1
Gordon E. Mudge*
John Peter Archer
John Peter Archer
Howard Francis Walton*
Czeslaw Spychala
Czeslaw Spychala
Gerald Davies (Gerry) Oakley*
Eric Raymond (Ed) Bulmer
Eric Raymond (Ed) Bulmer
Colin William Hannam*
Billy Knight
Billy Knight
Henry Billington*
Tommy Anderson
Tommy Anderson
John M. Ward*
Mirek Kizlink
Mirek Kizlink
Mike Davies*
Oliver Prenn
Oliver Prenn
Keith Lavarack*
S. Derrick Lester
S. Derrick Lester
Bobby Wilson*
Dennis B. Hughes
Dennis B. Hughes
John Horn*
Cuthbert Collingwood (Teddy) Tinling
Cuthbert Collingwood (Teddy) Tinling
Alan Mills*
Ignacy Tloczynski
Ignacy Tloczynski
H.A. (Tony) Clark*
Robert C. (Bobby) Thorn
Robert C. (Bobby) Thorn
Round 2
Jaroslav Drobny*
Keith Frederic Spurgeon
Keith Frederic Spurgeon
Gordon E. Mudge*
Howard Francis Walton
Howard Francis Walton
Gerald Davies (Gerry) Oakley*
Colin William Hannam
Colin William Hannam
Henry Billington*
John M. Ward
John M. Ward
Wladyslaw Skonecki*
Donald Butler
Donald Butler
Mike Davies*
Keith Lavarack
Keith Lavarack
Bobby Wilson*
John Horn
John Horn
Alan Mills*
H.A. (Tony) Clark
H.A. (Tony) Clark
Quarterfinals
Jaroslav Drobny*
Gordon E. Mudge
Gordon E. Mudge
Gerald Davies (Gerry) Oakley*
Henry Billington
Henry Billington
Wladyslaw Skonecki*
Mike Davies
Mike Davies
Bobby Wilson*
Alan Mills
Alan Mills
Semifinals
Jaroslav Drobny*
Gerald Davies (Gerry) Oakley
Gerald Davies (Gerry) Oakley
Wladyslaw Skonecki*
Bobby Wilson
Bobby Wilson
Final
Jaroslav Drobny*
Wladyslaw Skonecki
Wladyslaw Skonecki