Suffolk Championships 1905
General 1905-08-07 - 1905-08-09
Amateur
Grass
5
Saxmundham
England
Source Lawn Tennis
Media
Winner Herbert Roper Barrett
Players
Charles Gladstone Allen
Edward Roy (Roy) Allen
Reginald Speke Barnes
L.H. Boys
J.C. Boys
Arthur Knox Cronin
A.E. Dodge
Claud Eastlake-Smith
Edward Roy (Roy) Allen
Reginald Speke Barnes
L.H. Boys
J.C. Boys
Arthur Knox Cronin
A.E. Dodge
Claud Eastlake-Smith
Evan Gwynne-Evans
David Marc Andrew Graham Hawes
C.E. Hunter
Theodore Michel Mavrogordato
F.L. Miller
Oswald Milne
Arthur Wallis Myers
Leonard Edwin Pretty
David Marc Andrew Graham Hawes
C.E. Hunter
Theodore Michel Mavrogordato
F.L. Miller
Oswald Milne
Arthur Wallis Myers
Leonard Edwin Pretty
Rounds
Round 1
B. Walker*
F.L. Miller
F.L. Miller
8-6
6-1
Edward Yatman*
Edgar William Timmis
Edgar William Timmis
6-3
6-4
L.H. Boys*
Evan Gwynne-Evans
Evan Gwynne-Evans
7-5
3-6
6-0
Naunton Julian Waller*
Alec Smith
Alec Smith
w.o.
Charles Gladstone Allen*
Claud Eastlake-Smith
Claud Eastlake-Smith
6-1
6-1
C.E. Hunter*
A.E. Dodge
A.E. Dodge
6-2
6-1
Round 2
David Marc Andrew Graham Hawes*
Arthur Wallis Myers
Arthur Wallis Myers
6-1
6-2
Edward Roy (Roy) Allen*
Reginald Speke Barnes
Reginald Speke Barnes
6-2
6-2
B. Walker*
Leonard Edwin Pretty
Leonard Edwin Pretty
6-3
6-3
Edward Yatman*
L.H. Boys
L.H. Boys
6-1
6-4
Charles Gladstone Allen*
Naunton Julian Waller
Naunton Julian Waller
6-1
6-3
C.E. Hunter*
Arthur Knox Cronin
Arthur Knox Cronin
5-7
6-2
6-1
Herbert Roper Barrett*
Oswald Milne
Oswald Milne
6-2
6-4
Theodore Mavrogordato*
J.C. Boys
J.C. Boys
6-0
6-4
Quarterfinals
Edward Roy (Roy) Allen*
David Marc Andrew Graham Hawes
David Marc Andrew Graham Hawes
6-2
6-2
Edward Yatman*
B. Walker
B. Walker
6-2
6-1
Charles Gladstone Allen*
C.E. Hunter
C.E. Hunter
6-3
6-1
Herbert Roper Barrett*
Theodore Mavrogordato
Theodore Mavrogordato
6-2
6-4
Semifinals
Edward Roy (Roy) Allen*
Edward Yatman
Edward Yatman
6-2
6-2
Herbert Roper Barrett*
Charles Gladstone Allen
Charles Gladstone Allen
6-2
6-3
Final
Herbert Roper Barrett*
Edward Roy (Roy) Allen
Edward Roy (Roy) Allen
6-2
6-3
6-1
Tournament
Round 1
Charles Gladstone Allen*
Claud Eastlake-Smith
Claud Eastlake-Smith
Naunton Julian Waller*
Alec Smith
Alec Smith
C.E. Hunter*
A.E. Dodge
A.E. Dodge
Edward Yatman*
Edgar William Timmis
Edgar William Timmis
L.H. Boys*
Evan Gwynne-Evans
Evan Gwynne-Evans
B. Walker*
F.L. Miller
F.L. Miller
Round 2
Herbert Roper Barrett*
Oswald Milne
Oswald Milne
Theodore Mavrogordato*
J.C. Boys
J.C. Boys
Charles Gladstone Allen*
Naunton Julian Waller
Naunton Julian Waller
C.E. Hunter*
Arthur Knox Cronin
Arthur Knox Cronin
Edward Roy (Roy) Allen*
Reginald Speke Barnes
Reginald Speke Barnes
David Marc Andrew Graham Hawes*
Arthur Wallis Myers
Arthur Wallis Myers
Edward Yatman*
L.H. Boys
L.H. Boys
B. Walker*
Leonard Edwin Pretty
Leonard Edwin Pretty
Quarterfinals
Herbert Roper Barrett*
Theodore Mavrogordato
Theodore Mavrogordato
Charles Gladstone Allen*
C.E. Hunter
C.E. Hunter
Edward Roy (Roy) Allen*
David Marc Andrew Graham Hawes
David Marc Andrew Graham Hawes
Edward Yatman*
B. Walker
B. Walker
Semifinals
Herbert Roper Barrett*
Charles Gladstone Allen
Charles Gladstone Allen
Edward Roy (Roy) Allen*
Edward Yatman
Edward Yatman
Final
Herbert Roper Barrett*
Edward Roy (Roy) Allen
Edward Roy (Roy) Allen