Edgbaston 1894
General 1894-07-26 - 1894-07-28
Amateur
Grass
6
Birmingham, Edgbaston LTC
England
Source Pastime, The Field
Info Draw: 38
Report Mens doubles final (Draw: 24): Allen/Allen def. Baddeley/Baddeley w.o.
Media
Winner Wilfred Baddeley
Players
Charles Gladstone Allen
Edward Roy (Roy) Allen
Herbert Baddeley
Wilfred Baddeley
Harry Sibthorpe Barlow
R.A. Bennett
Captain Ernest Douglas Black
Arnold Wyersdale Blake
Percy Bateman Brown
Frederick Augustus L'Estrange Burgess
Bennet L'Estrange Burgess
Walter Castle
T.H. Charles
Edward Roy (Roy) Allen
Herbert Baddeley
Wilfred Baddeley
Harry Sibthorpe Barlow
R.A. Bennett
Captain Ernest Douglas Black
Arnold Wyersdale Blake
Percy Bateman Brown
Frederick Augustus L'Estrange Burgess
Bennet L'Estrange Burgess
Walter Castle
T.H. Charles
William Cranston
G.M. Davidson
Andrew Devitt
Henry James Wilson Fosbery
G.F. Goodman
A.H. Greening
Philip Grove
Herbert Romaine Hallward
W. Hasluck
Leslie Leopold Rudolph Hausburg
Campbell Bernhard Hausburg
William Sidney Nelson Heard
Arnold Herschell
G.M. Davidson
Andrew Devitt
Henry James Wilson Fosbery
G.F. Goodman
A.H. Greening
Philip Grove
Herbert Romaine Hallward
W. Hasluck
Leslie Leopold Rudolph Hausburg
Campbell Bernhard Hausburg
William Sidney Nelson Heard
Arnold Herschell
George Whiteside Hillyard
Stanley Johnstone
Thompson Jowett
J.E. Kingsley
William Saint George Frederick Perrott
Edward Arthur Pomeroy
Arthur Vickermann Priestley
Frank Lorymer Riseley
Arthur Henry Riseley
Albert Francis (Frank) Stoddart
Henry Bingham de Vic Tupper
R.G. Weston
Stanley Johnstone
Thompson Jowett
J.E. Kingsley
William Saint George Frederick Perrott
Edward Arthur Pomeroy
Arthur Vickermann Priestley
Frank Lorymer Riseley
Arthur Henry Riseley
Albert Francis (Frank) Stoddart
Henry Bingham de Vic Tupper
R.G. Weston
Rounds
Round 1
The remaining players had a bye.
Percy Bateman Brown*
G.M. Davidson
G.M. Davidson
6-2
6-2
Arnold Wyersdale Blake*
Arthur Vickermann Priestley
Arthur Vickermann Priestley
6-3
6-2
Henry James Wilson Fosbery*
William Sidney Nelson Heard
William Sidney Nelson Heard
6-4
ret.
William Cranston*
Thompson Jowett
Thompson Jowett
4-6
6-3
6-2
Arthur Henry Riseley*
Leslie Leopold Rudolph Hausburg
Leslie Leopold Rudolph Hausburg
6-4
4-6
6-2
G.F. Goodman*
Andrew Devitt
Andrew Devitt
6-3
6-1
Round 2
Albert Francis (Frank) Stoddart*
Captain Ernest Douglas Black
Captain Ernest Douglas Black
6-4
6-4
Campbell Bernhard Hausburg*
W. Hasluck
W. Hasluck
6-2
4-6
6-2
Arnold Herschell*
Bennet L'Estrange Burgess
Bennet L'Estrange Burgess
7-5
6-4
Harry Sibthorpe Barlow*
Henry Bingham de Vic Tupper
Henry Bingham de Vic Tupper
6-4
6-2
Herbert Baddeley*
T.H. Charles
T.H. Charles
6-2
6-3
Walter Castle*
Philip Grove
Philip Grove
6-2
7-5
Arnold Wyersdale Blake*
Percy Bateman Brown
Percy Bateman Brown
6-2
6-3
William Cranston*
Henry James Wilson Fosbery
Henry James Wilson Fosbery
6-3
7-5
G.F. Goodman*
Arthur Henry Riseley
Arthur Henry Riseley
6-3
2-6
8-6
R.A. Bennett*
Stanley Johnstone
Stanley Johnstone
1-6
6-2
6-3
George Hillyard*
Herbert Romaine Hallward
Herbert Romaine Hallward
6-2
2-6
6-3
R.G. Weston*
Frederick A. L'Estrange Burgess
Frederick A. L'Estrange Burgess
6-3
6-0
Wilfred Baddeley*
Edward Roy (Roy) Allen
Edward Roy (Roy) Allen
6-4
6-2
William Saint George Frederick Perrott*
J.E. Kingsley
J.E. Kingsley
8-6
6-1
A.H. Greening*
Edward Arthur Pomeroy
Edward Arthur Pomeroy
7-5
6-3
Charles Gladstone Allen*
Frank Riseley
Frank Riseley
2-6
6-3
6-4
Round 3
Walter Castle*
Albert Francis (Frank) Stoddart
Albert Francis (Frank) Stoddart
6-4
5-7
6-3
Arnold Herschell*
Campbell Bernhard Hausburg
Campbell Bernhard Hausburg
4-6
6-0
6-4
Harry Sibthorpe Barlow*
Herbert Baddeley
Herbert Baddeley
w.o.
William Cranston*
Arnold Wyersdale Blake
Arnold Wyersdale Blake
w.o.
G.F. Goodman*
R.A. Bennett
R.A. Bennett
w.o.
George Hillyard*
R.G. Weston
R.G. Weston
6-0
2-6
6-2
Wilfred Baddeley*
William Saint George Frederick Perrott
William Saint George Frederick Perrott
6-2
6-3
A.H. Greening*
Charles Gladstone Allen
Charles Gladstone Allen
w.o.
Quarterfinals
Walter Castle*
Arnold Herschell
Arnold Herschell
6-3
6-4
Harry Sibthorpe Barlow*
William Cranston
William Cranston
5-7
6-3
6-4
George Hillyard*
G.F. Goodman
G.F. Goodman
w.o.
Wilfred Baddeley*
A.H. Greening
A.H. Greening
6-1
6-1
Semifinals
Harry Sibthorpe Barlow*
Walter Castle
Walter Castle
w.o.
Wilfred Baddeley*
George Hillyard
George Hillyard
2-6
6-1
6-4
Final
Wilfred Baddeley*
Harry Sibthorpe Barlow
Harry Sibthorpe Barlow
6-2
4-6
0-6
6-4
6-4
Tournament
Round 1
G.F. Goodman*
Andrew Devitt
Andrew Devitt
Arthur Henry Riseley*
Leslie Leopold Rudolph Hausburg
Leslie Leopold Rudolph Hausburg
William Cranston*
Thompson Jowett
Thompson Jowett
Henry James Wilson Fosbery*
William Sidney Nelson Heard
William Sidney Nelson Heard
Arnold Wyersdale Blake*
Arthur Vickermann Priestley
Arthur Vickermann Priestley
Percy Bateman Brown*
G.M. Davidson
G.M. Davidson
Round 2
Wilfred Baddeley*
Edward Roy (Roy) Allen
Edward Roy (Roy) Allen
William Saint George Frederick Perrott*
J.E. Kingsley
J.E. Kingsley
A.H. Greening*
Edward Arthur Pomeroy
Edward Arthur Pomeroy
Charles Gladstone Allen*
Frank Riseley
Frank Riseley
George Hillyard*
Herbert Romaine Hallward
Herbert Romaine Hallward
R.G. Weston*
Frederick A. L'Estrange Burgess
Frederick A. L'Estrange Burgess
G.F. Goodman*
Arthur Henry Riseley
Arthur Henry Riseley
R.A. Bennett*
Stanley Johnstone
Stanley Johnstone
Harry Sibthorpe Barlow*
Henry Bingham de Vic Tupper
Henry Bingham de Vic Tupper
Herbert Baddeley*
T.H. Charles
T.H. Charles
William Cranston*
Henry James Wilson Fosbery
Henry James Wilson Fosbery
Arnold Wyersdale Blake*
Percy Bateman Brown
Percy Bateman Brown
Walter Castle*
Philip Grove
Philip Grove
Albert Francis (Frank) Stoddart*
Captain Ernest Douglas Black
Captain Ernest Douglas Black
Arnold Herschell*
Bennet L'Estrange Burgess
Bennet L'Estrange Burgess
Campbell Bernhard Hausburg*
W. Hasluck
W. Hasluck
Round 3
Wilfred Baddeley*
William Saint George Frederick Perrott
William Saint George Frederick Perrott
A.H. Greening*
Charles Gladstone Allen
Charles Gladstone Allen
George Hillyard*
R.G. Weston
R.G. Weston
G.F. Goodman*
R.A. Bennett
R.A. Bennett
Harry Sibthorpe Barlow*
Herbert Baddeley
Herbert Baddeley
William Cranston*
Arnold Wyersdale Blake
Arnold Wyersdale Blake
Walter Castle*
Albert Francis (Frank) Stoddart
Albert Francis (Frank) Stoddart
Arnold Herschell*
Campbell Bernhard Hausburg
Campbell Bernhard Hausburg
Quarterfinals
Wilfred Baddeley*
A.H. Greening
A.H. Greening
George Hillyard*
G.F. Goodman
G.F. Goodman
Harry Sibthorpe Barlow*
William Cranston
William Cranston
Walter Castle*
Arnold Herschell
Arnold Herschell
Semifinals
Wilfred Baddeley*
George Hillyard
George Hillyard
Harry Sibthorpe Barlow*
Walter Castle
Walter Castle
Final
Wilfred Baddeley*
Harry Sibthorpe Barlow
Harry Sibthorpe Barlow