World Hardcourt Championships 1920
General 1920-05-23 - 1920-05-30
Amateur
Clay
5
Saint-Cloud, sur les courts du Stade Francais
-
Source Ayres 1921
Info From "Ayres' Almanack" (1921): "After an interval of six years - for the competition in 1919 was invitation inter-allied affair - the world's hard court championships (so designated by the International Federation) were revived, under George Simond's management, in the Stade Francais. Sylvan Saint Cloud (said 'The Field' special correspondent [Arthur Wallis Myers]) had never looked better, and, to judge by the variety of sports ringed around the lawn tennis matches on Whit Monday, young France was more than herself again; her athletic zeal, bottled up during the war, was bursting forth with almost ungovernable energy. Something like a score of pistol shots rang forth on the fringe of the courts during the afternoon, signalling the start of foot races and other Olympic trials. Luckily the applause from the centre court - a model of that at Wimbledon - drowned these excursions and alarums. The weather for the first four days was hot and thundery.
Report Gentlemen's doubles
Final: Gobert/Laurentz - Mishu/Blackbeard 6-4 6-2 6-1
Mixed doubles (Draw=16)
First round
Germaine Golding/William Laurentz d. Lady Gertrude Denman/Hon N. Lytton (GB) 6-0, 6-0
Dorothy Holman (GB)/Noel Turnbull (GB) d. Marie Danet/Toto Brugnon 7-5 6-2
Isabel Fonrodona (Sp)/Manuel Alonso (Sp) d. Mrs Nathaniel Niles (US)/Nathaniel Niles (US) 6-2 6-4
Marie Conquet/Marcel Dupont d. Elisabeth d'Ayen/Nicolae Mishu (Rom) 0-6 7-5 6-3
Jeanne Vaussard/Erik Tegner (Den) d. Mrs Sanderson/Major Brown 6-4 3-6 6-0
Phyllis Satterthwaite (GB)/Percival Davson (GB) d. Genevieve Cousin/Marcel Cousin 6-1 4-6 6-3
Olive Winslow (SA)/Charles Winslow (SA) d. Panchita Subirana (Sp)/Enrique Flaquer (Sp) ????
Suzanne Amblard/Max Decugis d. Daisy Speranza/Zenzo Shimidzu (Jpn) 4-6 6-4 6-3
Quarterfinals
Golding/Laurentz d Holman/Turnbull 6-1 6-1
Conquet/Dupont d Fonrodona/Alonso 6-3 6-4
Vaussard/Tegner d Satterthwaite/Davson 2-6 6-4 6-2
Amblard/Decugis d Winslow/Winslow 6-4 8-6
Semifinals
Golding/Laurentz d Conquet/Dupont 6-0 6-3
Amblard/Decugis d Vaussard/Tegner 6-2 10-8
Final
Germaine Golding/William Laurentz d. Suzanne Amblard/Max Decugis default (Amblard injured hand)
Draw note:
Olive Winslow married to Charles Winslow-often listed as Mrs C Winslow.
Media
Winner William Hector Auguste Edmond Laurentz
Players
José María Alonso de Areyzaga
Manuel Alonso de Areyzaga
Cecil Roberts Blackbeard
Jacques (Toto) Brugnon
Maurice Cousin
Roger Marie Robert Danet
Percival May Davson
Paul Louis René (René) de Grenus
Luis de Olivares
Maxime Omer Mathieu (Max) Decugis (Décugis)
George Henry Dodd
Manuel Alonso de Areyzaga
Cecil Roberts Blackbeard
Jacques (Toto) Brugnon
Maurice Cousin
Roger Marie Robert Danet
Percival May Davson
Paul Louis René (René) de Grenus
Luis de Olivares
Maxime Omer Mathieu (Max) Decugis (Décugis)
George Henry Dodd
Eduardo Flaquer Vázquez
Mr. Gerald
Alain Jacques Georges Marie Gerbault
André Maurice Henri Gobert
Pierre Michel Hirsch
William Hector Auguste Edmond Laurentz
Jean-Richard le Besnerais
Arthur M. Lovibond
S. Martin
Nicolae Mishu
Arthur Wallis Myers
Mr. Gerald
Alain Jacques Georges Marie Gerbault
André Maurice Henri Gobert
Pierre Michel Hirsch
William Hector Auguste Edmond Laurentz
Jean-Richard le Besnerais
Arthur M. Lovibond
S. Martin
Nicolae Mishu
Arthur Wallis Myers
Nathaniel William (Nat) Niles
Brian Ivan Cobham Norton
Louis Bosman Raymond
G. Sabragh
Zenzo Shimidzu
Erik Tegner
Oswald Graham Noel Turnbull
Charles Lyndhurst Winslow
Brian Ivan Cobham Norton
Louis Bosman Raymond
G. Sabragh
Zenzo Shimidzu
Erik Tegner
Oswald Graham Noel Turnbull
Charles Lyndhurst Winslow
Rounds
Round 1
Pierre Hirsch*
Max Decugis
Max Decugis
7-5
7-5
6-4
William Laurentz*
Luis de Olivares
Luis de Olivares
6-0
6-1
6-0
George Dodd*
Roger Danet
Roger Danet
6-4
7-5
6-4
Zenzo Shimidzu*
Jacques (Toto) Brugnon
Jacques (Toto) Brugnon
6-3
6-3
6-7
6-1
Nicolae Mishu*
Percival Davson
Percival Davson
7-5
6-1
3-6
6-1
Manuel Alonso*
Alain Gerbault
Alain Gerbault
6-2
6-1
6-3
Brian Norton*
René de Grenus
René de Grenus
6-1
5-7
6-2
6-4
Louis Raymond*
Maurice Cousin
Maurice Cousin
4-6
6-2
7-5
6-3
Oswald Graham Noel Turnbull*
S. Martin
S. Martin
6-2
6-0
6-0
Cecil Roberts Blackbeard*
Eduardo Flaquer
Eduardo Flaquer
w.o.
Erik Tegner*
Jean-Richard le Besnerais
Jean-Richard le Besnerais
6-0
6-3
6-4
Arthur M. Lovibond*
G. Sabragh
G. Sabragh
3-6
6-0
6-0
6-1
André Gobert*
José María Alonso de Areyzaga
José María Alonso de Areyzaga
6-3
6-1
6-1
Nathaniel Niles*
Mr. Gerald
Mr. Gerald
6-1
6-3
6-1
Round 2
Pierre Hirsch*
Arthur Wallis Myers
Arthur Wallis Myers
6-2
6-2
6-1
William Laurentz*
George Dodd
George Dodd
6-3
9-7
6-0
Zenzo Shimidzu*
Nicolae Mishu
Nicolae Mishu
7-5
3-6
6-1
5-3
ret.
Manuel Alonso*
Brian Norton
Brian Norton
6-2
6-8
6-2
6-1
Louis Raymond*
Oswald Graham Noel Turnbull
Oswald Graham Noel Turnbull
4-6
6-4
6-1
7-5
Erik Tegner*
Cecil Roberts Blackbeard
Cecil Roberts Blackbeard
9-7
7-5
6-3
André Gobert*
Arthur M. Lovibond
Arthur M. Lovibond
6-4
6-3
6-2
Charles Winslow*
Nathaniel Niles
Nathaniel Niles
0-6
12-14
6-0
6-1
6-4
Quarterfinals
William Laurentz*
Pierre Hirsch
Pierre Hirsch
6-1
6-0
6-3
Manuel Alonso*
Zenzo Shimidzu
Zenzo Shimidzu
6-4
7-5
3-6
7-5
Erik Tegner*
Louis Raymond
Louis Raymond
w.o.
André Gobert*
Charles Winslow
Charles Winslow
7-5
7-5
7-5
Semifinals
William Laurentz*
Manuel Alonso
Manuel Alonso
6-2
6-3
8-6
André Gobert*
Erik Tegner
Erik Tegner
w.o.
Final
William Laurentz*
André Gobert
André Gobert
9-7
6-2
3-6
6-2
Tournament
Round 1
William Laurentz*
Luis de Olivares
Luis de Olivares
George Dodd*
Roger Danet
Roger Danet
Pierre Hirsch*
Max Decugis
Max Decugis
Manuel Alonso*
Alain Gerbault
Alain Gerbault
Brian Norton*
René de Grenus
René de Grenus
Zenzo Shimidzu*
Jacques (Toto) Brugnon
Jacques (Toto) Brugnon
Nicolae Mishu*
Percival Davson
Percival Davson
André Gobert*
José María Alonso de Areyzaga
José María Alonso de Areyzaga
Arthur M. Lovibond*
G. Sabragh
G. Sabragh
Nathaniel Niles*
Mr. Gerald
Mr. Gerald
Erik Tegner*
Jean-Richard le Besnerais
Jean-Richard le Besnerais
Cecil Roberts Blackbeard*
Eduardo Flaquer
Eduardo Flaquer
Louis Raymond*
Maurice Cousin
Maurice Cousin
Oswald Graham Noel Turnbull*
S. Martin
S. Martin
Round 2
William Laurentz*
George Dodd
George Dodd
Pierre Hirsch*
Arthur Wallis Myers
Arthur Wallis Myers
Manuel Alonso*
Brian Norton
Brian Norton
Zenzo Shimidzu*
Nicolae Mishu
Nicolae Mishu
André Gobert*
Arthur M. Lovibond
Arthur M. Lovibond
Charles Winslow*
Nathaniel Niles
Nathaniel Niles
Erik Tegner*
Cecil Roberts Blackbeard
Cecil Roberts Blackbeard
Louis Raymond*
Oswald Graham Noel Turnbull
Oswald Graham Noel Turnbull
Quarterfinals
William Laurentz*
Pierre Hirsch
Pierre Hirsch
Manuel Alonso*
Zenzo Shimidzu
Zenzo Shimidzu
André Gobert*
Charles Winslow
Charles Winslow
Erik Tegner*
Louis Raymond
Louis Raymond
Semifinals
William Laurentz*
Manuel Alonso
Manuel Alonso
André Gobert*
Erik Tegner
Erik Tegner
Final
William Laurentz*
André Gobert
André Gobert