Niagara International Tournament 1907
General 1907-08-28 - 1907-08-31
Amateur / Challenge
Grass
5
Niagara on the Lake, Queen´s Royal Hotel
Canada
Source Spalding 1908; Wright & Ditson 1908
Info Draw: 25
This year there probably was no Canadian International but just a National tournament and this one in Niagara. (see Spalding 1908, Wright@Ditson 1909)
Report Mens doubles final: Wright/Niles def. Chase/Kirkover 6-4 6-2 6-4
Mixed doubles final: Edith Rotch (US)/Nathaniel W. Niles (US) def. Miss Moore/Irving C. Wright (US) 3-6 6-4 6-3
Media
Winner Irving Christian Wright
Players
Mr. Albro
William L. Bryant
Ralph A. Burns
Angus Shaw Cassils
John Fortescue Foulkes
Reginald Tait Gaunt
Thomas Hammond Hall
Howard Bissell
C.A. Campbell
William L. Bryant
Ralph A. Burns
Angus Shaw Cassils
John Fortescue Foulkes
Reginald Tait Gaunt
Thomas Hammond Hall
Howard Bissell
C.A. Campbell
E.C. Carroll
Martin Aquilla Chase
Mr. Crangle
B.D. Cutler
Irving Christian Wright
John Fortescue Foulkes
Hart G. Jones
F.D. Kerr
Harold Donly (Harry) Kirkover
Oliver Tiffany Macklem
Martin Aquilla Chase
Mr. Crangle
B.D. Cutler
Irving Christian Wright
John Fortescue Foulkes
Hart G. Jones
F.D. Kerr
Harold Donly (Harry) Kirkover
Oliver Tiffany Macklem
Nathaniel William (Nat) Niles
C.B. Ross
Albert V. Routh
Captain Claude Russell-Brown
J.S. Schreiber
Thomas Yeo Sherwell
H. Smith
Sydney L. Smith
C.B. Ross
Albert V. Routh
Captain Claude Russell-Brown
J.S. Schreiber
Thomas Yeo Sherwell
H. Smith
Sydney L. Smith
Challenge round
Irving Christian Wright*
John Fortescue Foulkes
John Fortescue Foulkes
6-2
6-3
6-1
Rounds
Round 1
Nathaniel Niles*
Mr. Albro
Mr. Albro
6-2
6-2
Howard Bissell*
Angus Shaw Cassils
Angus Shaw Cassils
6-4
6-2
Thomas Hammond Hall*
C.B. Ross
C.B. Ross
6-2
6-4
Sydney L. Smith*
Albert V. Routh
Albert V. Routh
6-2
2-6
6-0
Harold Donly (Harry) Kirkover*
Captain Claude Russell-Brown
Captain Claude Russell-Brown
6-2
6-2
B.D. Cutler*
Reginald Tait Gaunt
Reginald Tait Gaunt
6-2
6-2
C.A. Campbell*
bye
Ralph A. Burns*
bye
Thomas Yeo Sherwell*
E.C. Carroll
E.C. Carroll
6-2
6-2
Oliver Tiffany Macklem*
F.D. Kerr
F.D. Kerr
6-3
7-5
H. Smith*
bye
Hart G. Jones*
bye
J.S. Schreiber*
bye
Martin Aquilla Chase*
William L. Bryant
William L. Bryant
6-1
6-2
Mr. Crangle*
bye
John Fortescue Foulkes*
bye
Round 2
Nathaniel Niles*
Thomas Hammond Hall
Thomas Hammond Hall
9-7
8-6
Howard Bissell*
Sydney L. Smith
Sydney L. Smith
6-1
6-3
Harold Donly (Harry) Kirkover*
B.D. Cutler
B.D. Cutler
6-4
6-2
Ralph A. Burns*
C.A. Campbell
C.A. Campbell
6-1
6-4
Thomas Yeo Sherwell*
Oliver Tiffany Macklem
Oliver Tiffany Macklem
6-1
6-2
H. Smith*
Hart G. Jones
Hart G. Jones
6-0
6-1
Martin Aquilla Chase*
J.S. Schreiber
J.S. Schreiber
6-2
6-2
John Fortescue Foulkes*
Mr. Crangle
Mr. Crangle
6-3
6-2
Quarterfinals
Nathaniel Niles*
Howard Bissell
Howard Bissell
6-2
6-3
Ralph A. Burns*
Harold Donly (Harry) Kirkover
Harold Donly (Harry) Kirkover
6-3
3-6
6-0
Thomas Yeo Sherwell*
H. Smith
H. Smith
6-1
6-2
John Fortescue Foulkes*
Martin Aquilla Chase
Martin Aquilla Chase
w.o.
Semifinals
Nathaniel Niles*
Ralph A. Burns
Ralph A. Burns
6-8
6-3
6-2
John Fortescue Foulkes*
Thomas Yeo Sherwell
Thomas Yeo Sherwell
w.o.
Final
John Fortescue Foulkes*
Nathaniel Niles
Nathaniel Niles
6-2
2-6
2-6
8-6
6-4
Tournament
Round 1
John Fortescue Foulkes*
Mr. Crangle*
Martin Aquilla Chase*
William L. Bryant
William L. Bryant
J.S. Schreiber*
Thomas Yeo Sherwell*
E.C. Carroll
E.C. Carroll
Oliver Tiffany Macklem*
F.D. Kerr
F.D. Kerr
H. Smith*
Hart G. Jones*
Nathaniel Niles*
Mr. Albro
Mr. Albro
Thomas Hammond Hall*
C.B. Ross
C.B. Ross
Howard Bissell*
Angus Shaw Cassils
Angus Shaw Cassils
Sydney L. Smith*
Albert V. Routh
Albert V. Routh
Ralph A. Burns*
C.A. Campbell*
Harold Donly (Harry) Kirkover*
Captain Claude Russell-Brown
Captain Claude Russell-Brown
B.D. Cutler*
Reginald Tait Gaunt
Reginald Tait Gaunt
Round 2
John Fortescue Foulkes*
Mr. Crangle
Mr. Crangle
Martin Aquilla Chase*
J.S. Schreiber
J.S. Schreiber
Thomas Yeo Sherwell*
Oliver Tiffany Macklem
Oliver Tiffany Macklem
H. Smith*
Hart G. Jones
Hart G. Jones
Nathaniel Niles*
Thomas Hammond Hall
Thomas Hammond Hall
Howard Bissell*
Sydney L. Smith
Sydney L. Smith
Ralph A. Burns*
C.A. Campbell
C.A. Campbell
Harold Donly (Harry) Kirkover*
B.D. Cutler
B.D. Cutler
Quarterfinals
John Fortescue Foulkes*
Martin Aquilla Chase
Martin Aquilla Chase
Thomas Yeo Sherwell*
H. Smith
H. Smith
Nathaniel Niles*
Howard Bissell
Howard Bissell
Ralph A. Burns*
Harold Donly (Harry) Kirkover
Harold Donly (Harry) Kirkover
Semifinals
John Fortescue Foulkes*
Thomas Yeo Sherwell
Thomas Yeo Sherwell
Nathaniel Niles*
Ralph A. Burns
Ralph A. Burns
Final
John Fortescue Foulkes*
Nathaniel Niles
Nathaniel Niles