Sheffield 1906
General 1906-06-04 - 1906-06-06
Amateur
Grass
6
Sheffield, Sheffield and Hallamshire LTC
England
Source Lawn Tennis and Badminton
Media
Winner Anthony Frederick (Tony) Wilding
Players
Frank Warner Abbatt
Donald Fossick Alderson
J. Allen
Stewart Melville Banker
E.C. Benson
A. Black
H.T. Bradbury
Henry Simmons Burbridge
Francis Ernest Montagu Chambers
Samuel Ernest Chesterman
Ernest Newstead Falkner
F.J. Furnival
Donald Fossick Alderson
J. Allen
Stewart Melville Banker
E.C. Benson
A. Black
H.T. Bradbury
Henry Simmons Burbridge
Francis Ernest Montagu Chambers
Samuel Ernest Chesterman
Ernest Newstead Falkner
F.J. Furnival
J. St. G. Heath
J. Jenkinson
J.H. Layton
S. Maleham
Robert Carrington Middleton
George Brownill Moss
John Francis Moss
H. Nelson-Wright
C. Padley
G.A. Parker
P. Roberts
H.C. Smedley
J. Jenkinson
J.H. Layton
S. Maleham
Robert Carrington Middleton
George Brownill Moss
John Francis Moss
H. Nelson-Wright
C. Padley
G.A. Parker
P. Roberts
H.C. Smedley
John Percy Stanley
Geoffrey Thomas Unwin
Sidney Watson
Ernest Watson
Reg. Webster
H.D. Webster
H.J. Weston
Anthony Frederick (Tony) Wilding
Francis Sturmer (Frank) Wilding
Herbert Osborn Wraith
Geoffrey Thomas Unwin
Sidney Watson
Ernest Watson
Reg. Webster
H.D. Webster
H.J. Weston
Anthony Frederick (Tony) Wilding
Francis Sturmer (Frank) Wilding
Herbert Osborn Wraith
Rounds
Round 1
Reg. Webster*
G.A. Parker
G.A. Parker
7-5
6-4
C. Padley*
H.T. Bradbury
H.T. Bradbury
w.o.
Round 2
Ernest Watson*
J. St. G. Heath
J. St. G. Heath
6-1
6-1
A. Black*
Ernest Newstead Falkner
Ernest Newstead Falkner
6-3
6-1
Frank Warner Abbatt*
John Percy Stanley
John Percy Stanley
6-1
6-1
Sidney Watson*
S. Maleham
S. Maleham
6-3
6-2
Geoffrey Thomas Unwin*
Donald Fossick Alderson
Donald Fossick Alderson
6-4
6-1
John Francis Moss*
E.C. Benson
E.C. Benson
7-5
6-4
Reg. Webster*
George Brownill Moss
George Brownill Moss
6-0
6-1
C. Padley*
Francis Ernest Montagu Chambers
Francis Ernest Montagu Chambers
6-4
6-1
Francis Sturmer (Frank) Wilding*
H.D. Webster
H.D. Webster
6-1
6-4
Tony Wilding*
P. Roberts
P. Roberts
6-1
6-0
F.J. Furnival*
J. Allen
J. Allen
5-7
6-2
6-4
H. Nelson-Wright*
Stewart Melville Banker
Stewart Melville Banker
8-6
6-4
J. Jenkinson*
H.J. Weston
H.J. Weston
7-5
6-3
Robert Carrington Middleton*
Henry Simmons Burbridge
Henry Simmons Burbridge
6-1
6-1
Samuel Ernest Chesterman*
Herbert Osborn Wraith
Herbert Osborn Wraith
6-3
7-5
H.C. Smedley*
J.H. Layton
J.H. Layton
6-2
6-2
Round 3
Ernest Watson*
A. Black
A. Black
6-2
6-2
Frank Warner Abbatt*
Francis Sturmer (Frank) Wilding
Francis Sturmer (Frank) Wilding
6-2
2-6
6-1
Sidney Watson*
Geoffrey Thomas Unwin
Geoffrey Thomas Unwin
6-3
6-0
John Francis Moss*
Reg. Webster
Reg. Webster
w.o.
Tony Wilding*
C. Padley
C. Padley
6-0
6-0
H. Nelson-Wright*
F.J. Furnival
F.J. Furnival
6-2
6-2
J. Jenkinson*
Robert Carrington Middleton
Robert Carrington Middleton
6-4
6-1
Samuel Ernest Chesterman*
H.C. Smedley
H.C. Smedley
6-4
6-1
Quarterfinals
Ernest Watson*
Frank Warner Abbatt
Frank Warner Abbatt
6-2
6-2
Sidney Watson*
John Francis Moss
John Francis Moss
10-12
ret.
Tony Wilding*
H. Nelson-Wright
H. Nelson-Wright
6-2
6-3
J. Jenkinson*
Samuel Ernest Chesterman
Samuel Ernest Chesterman
6-4
7-5
Semifinals
Ernest Watson*
Sidney Watson
Sidney Watson
w.o.
Tony Wilding*
J. Jenkinson
J. Jenkinson
6-1
6-2
Final
Tony Wilding*
Ernest Watson
Ernest Watson
6-1
6-0
6-1
Tournament
Round 1
C. Padley*
H.T. Bradbury
H.T. Bradbury
Reg. Webster*
G.A. Parker
G.A. Parker
Round 2
Tony Wilding*
P. Roberts
P. Roberts
C. Padley*
Francis Ernest Montagu Chambers
Francis Ernest Montagu Chambers
H. Nelson-Wright*
Stewart Melville Banker
Stewart Melville Banker
F.J. Furnival*
J. Allen
J. Allen
J. Jenkinson*
H.J. Weston
H.J. Weston
Robert Carrington Middleton*
Henry Simmons Burbridge
Henry Simmons Burbridge
Samuel Ernest Chesterman*
Herbert Osborn Wraith
Herbert Osborn Wraith
H.C. Smedley*
J.H. Layton
J.H. Layton
Ernest Watson*
J. St. G. Heath
J. St. G. Heath
A. Black*
Ernest Newstead Falkner
Ernest Newstead Falkner
Frank Warner Abbatt*
John Percy Stanley
John Percy Stanley
Francis Sturmer (Frank) Wilding*
H.D. Webster
H.D. Webster
Sidney Watson*
S. Maleham
S. Maleham
Geoffrey Thomas Unwin*
Donald Fossick Alderson
Donald Fossick Alderson
John Francis Moss*
E.C. Benson
E.C. Benson
Reg. Webster*
George Brownill Moss
George Brownill Moss
Round 3
Tony Wilding*
C. Padley
C. Padley
H. Nelson-Wright*
F.J. Furnival
F.J. Furnival
J. Jenkinson*
Robert Carrington Middleton
Robert Carrington Middleton
Samuel Ernest Chesterman*
H.C. Smedley
H.C. Smedley
Ernest Watson*
A. Black
A. Black
Frank Warner Abbatt*
Francis Sturmer (Frank) Wilding
Francis Sturmer (Frank) Wilding
Sidney Watson*
Geoffrey Thomas Unwin
Geoffrey Thomas Unwin
John Francis Moss*
Reg. Webster
Reg. Webster
Quarterfinals
Tony Wilding*
H. Nelson-Wright
H. Nelson-Wright
J. Jenkinson*
Samuel Ernest Chesterman
Samuel Ernest Chesterman
Ernest Watson*
Frank Warner Abbatt
Frank Warner Abbatt
Sidney Watson*
John Francis Moss
John Francis Moss
Semifinals
Tony Wilding*
J. Jenkinson
J. Jenkinson
Ernest Watson*
Sidney Watson
Sidney Watson
Final
Tony Wilding*
Ernest Watson
Ernest Watson