South Australian Championships 1967
General 0000-00-00 - 1967-12-17
Grass
6
Adelaide
Australia
Source World Tennis
Media
Winner John David Newcombe
Players
Garry Joseph Baulch
Mike L. Belkin
Ian Bidmeade
William Walter (Bill) Bowrey
Howard Broun
Ross Llewellyn Case
Karl Coombes
John Richard Cooper
Richard D. (Dick) Crealy
Peter William Curtis
Philip Clive (Phil) Dent
Roy Stanley Emerson
Brian E. Fairlie
Ian G. Fletcher
Mike L. Belkin
Ian Bidmeade
William Walter (Bill) Bowrey
Howard Broun
Ross Llewellyn Case
Karl Coombes
John Richard Cooper
Richard D. (Dick) Crealy
Peter William Curtis
Philip Clive (Phil) Dent
Roy Stanley Emerson
Brian E. Fairlie
Ian G. Fletcher
Anthony (Tony) Hammond
Brenton L. Higgins
Warren F. Jacques
C. Jans
Jan Leschly
William L. (Bill) Lloyd
Michael (Mick) Marchment
Elwyn McCabe
Barry McMillan
John David Newcombe
Onny Parun
Barry Phillips-Moore
Anthony Dalton (Tony) Roche
Raymond Owen (Ray) Ruffels
Brenton L. Higgins
Warren F. Jacques
C. Jans
Jan Leschly
William L. (Bill) Lloyd
Michael (Mick) Marchment
Elwyn McCabe
Barry McMillan
John David Newcombe
Onny Parun
Barry Phillips-Moore
Anthony Dalton (Tony) Roche
Raymond Owen (Ray) Ruffels
Eugene (Gene) Russo
Geoff Sara
Rodney Sellick
Graham Rodney Stilwell
Allan James Stone
Torben Ulrich
Alan Wall
J. Wells
Brian White
Gondo Widjojo
David Wright
Geoff Sara
Rodney Sellick
Graham Rodney Stilwell
Allan James Stone
Torben Ulrich
Alan Wall
J. Wells
Brian White
Gondo Widjojo
David Wright
Rounds
Round 1
Dick Crealy*
Elwyn McCabe
Elwyn McCabe
6-3
6-1
Graham Stilwell*
Ian Bidmeade
Ian Bidmeade
7-5
6-3
Brenton L. Higgins*
Warren F. Jacques
Warren F. Jacques
6-1
12-14
6-2
Rodney Sellick*
Karl Coombes
Karl Coombes
6-0
6-0
Bill Bowrey*
Garry Joseph Baulch
Garry Joseph Baulch
14-12
6-3
Ian G. Fletcher*
Eugene (Gene) Russo
Eugene (Gene) Russo
9-7
6-0
Phil Dent*
Gondo Widjojo
Gondo Widjojo
9-7
6-8
10-8
Round 2
Roy Emerson*
Michael (Mick) Marchment
Michael (Mick) Marchment
6-2
6-4
Dick Crealy*
Alan Wall
Alan Wall
6-3
6-2
Torben Ulrich*
Howard Broun
Howard Broun
6-2
7-5
Tony Roche*
David Wright
David Wright
10-8
6-1
Mike L. Belkin*
John Cooper
John Cooper
6-3
6-3
Graham Stilwell*
Geoff Sara
Geoff Sara
4-6
6-1
6-2
Onny Parun*
Brenton L. Higgins
Brenton L. Higgins
2-6
6-4
6-3
Brian E. Fairlie*
Rodney Sellick
Rodney Sellick
6-2
6-3
Bill Bowrey*
William L. (Bill) Lloyd
William L. (Bill) Lloyd
4-6
6-2
6-4
Peter Curtis*
Ian G. Fletcher
Ian G. Fletcher
6-3
6-3
Barry Phillips-Moore*
Phil Dent
Phil Dent
6-3
6-8
11-9
Ross Case*
C. Jans
C. Jans
9-7
6-1
Allan Stone*
Brian White
Brian White
6-3
6-4
John Newcombe*
J. Wells
J. Wells
6-2
6-3
Ray Ruffels*
Barry McMillan
Barry McMillan
6-2
6-2
Jan Leschly*
Anthony (Tony) Hammond
Anthony (Tony) Hammond
6-0
6-4
Round 3
Roy Emerson*
Ross Case
Ross Case
6-3
7-5
Dick Crealy*
Torben Ulrich
Torben Ulrich
14-12
6-3
Tony Roche*
Mike L. Belkin
Mike L. Belkin
6-2
6-2
Allan Stone*
Graham Stilwell
Graham Stilwell
6-3
10-8
John Newcombe*
Onny Parun
Onny Parun
6-2
6-2
Ray Ruffels*
Brian E. Fairlie
Brian E. Fairlie
6-2
8-6
Bill Bowrey*
Peter Curtis
Peter Curtis
6-4
7-9
6-2
Barry Phillips-Moore*
Jan Leschly
Jan Leschly
3-6
8-6
6-3
Quarterfinals
Roy Emerson*
Dick Crealy
Dick Crealy
6-3
7-5
6-2
Tony Roche*
Allan Stone
Allan Stone
6-2
6-4
6-4
John Newcombe*
Ray Ruffels
Ray Ruffels
6-3
6-2
3-6
6-3
Barry Phillips-Moore*
Bill Bowrey
Bill Bowrey
6-4
6-2
6-4
Semifinals
Tony Roche*
Roy Emerson
Roy Emerson
6-4
7-5
6-3
John Newcombe*
Barry Phillips-Moore
Barry Phillips-Moore
6-2
6-3
8-6
Final
John Newcombe*
Tony Roche
Tony Roche
6-4
6-3
3-6
11-9
Tournament
Round 1
Brenton L. Higgins*
Warren F. Jacques
Warren F. Jacques
Rodney Sellick*
Karl Coombes
Karl Coombes
Phil Dent*
Gondo Widjojo
Gondo Widjojo
Bill Bowrey*
Garry Joseph Baulch
Garry Joseph Baulch
Ian G. Fletcher*
Eugene (Gene) Russo
Eugene (Gene) Russo
Graham Stilwell*
Ian Bidmeade
Ian Bidmeade
Dick Crealy*
Elwyn McCabe
Elwyn McCabe
Round 2
John Newcombe*
J. Wells
J. Wells
Onny Parun*
Brenton L. Higgins
Brenton L. Higgins
Ray Ruffels*
Barry McMillan
Barry McMillan
Brian E. Fairlie*
Rodney Sellick
Rodney Sellick
Barry Phillips-Moore*
Phil Dent
Phil Dent
Jan Leschly*
Anthony (Tony) Hammond
Anthony (Tony) Hammond
Bill Bowrey*
William L. (Bill) Lloyd
William L. (Bill) Lloyd
Peter Curtis*
Ian G. Fletcher
Ian G. Fletcher
Tony Roche*
David Wright
David Wright
Mike L. Belkin*
John Cooper
John Cooper
Allan Stone*
Brian White
Brian White
Graham Stilwell*
Geoff Sara
Geoff Sara
Roy Emerson*
Michael (Mick) Marchment
Michael (Mick) Marchment
Ross Case*
C. Jans
C. Jans
Dick Crealy*
Alan Wall
Alan Wall
Torben Ulrich*
Howard Broun
Howard Broun
Round 3
John Newcombe*
Onny Parun
Onny Parun
Ray Ruffels*
Brian E. Fairlie
Brian E. Fairlie
Barry Phillips-Moore*
Jan Leschly
Jan Leschly
Bill Bowrey*
Peter Curtis
Peter Curtis
Tony Roche*
Mike L. Belkin
Mike L. Belkin
Allan Stone*
Graham Stilwell
Graham Stilwell
Roy Emerson*
Ross Case
Ross Case
Dick Crealy*
Torben Ulrich
Torben Ulrich
Quarterfinals
John Newcombe*
Ray Ruffels
Ray Ruffels
Barry Phillips-Moore*
Bill Bowrey
Bill Bowrey
Tony Roche*
Allan Stone
Allan Stone
Roy Emerson*
Dick Crealy
Dick Crealy
Semifinals
John Newcombe*
Barry Phillips-Moore
Barry Phillips-Moore
Tony Roche*
Roy Emerson
Roy Emerson
Final
John Newcombe*
Tony Roche
Tony Roche