South Australian Championships 1948
General 1947-12-26 - 1948-01-03
Amateur
Grass
6
Adelaide, Memorial Drive Park Courts
Australia
Source The Advertiser
Info Draw: 41
Media
Winner James (Jim) Brink
Players
Maxwell Harry (Max) Bonner
James (Jim) Brink
Lionel Bernard Brodie
Donald William (Don) Candy
Reginald C. Clements
Raymond Jackson (Ray) Cock
Jack Dart
David Davidson
E.J. Easson
M.R. Fraser
G.O’H. Giles
Donald Leslie (Don) Goodger
John H. (Jack) Hann
Jack W. Harvey
James (Jim) Brink
Lionel Bernard Brodie
Donald William (Don) Candy
Reginald C. Clements
Raymond Jackson (Ray) Cock
Jack Dart
David Davidson
E.J. Easson
M.R. Fraser
G.O’H. Giles
Donald Leslie (Don) Goodger
John H. (Jack) Hann
Jack W. Harvey
Neville Head
Wally J. Hearn
Harward Armstrong (Ward) Hillier
Murray C. Hogben
Henry Christian (Harry) Hopman
Keith A. Huelin
William Lean
Ross J. Lock
William Francis (Frank) Lonergan
Leonard D. (Leo) Lonergan
Colin Foster Long
Robert J. McCarthy
Kenneth Bruce (Ken) McGregor
Alan E. Morris
Wally J. Hearn
Harward Armstrong (Ward) Hillier
Murray C. Hogben
Henry Christian (Harry) Hopman
Keith A. Huelin
William Lean
Ross J. Lock
William Francis (Frank) Lonergan
Leonard D. (Leo) Lonergan
Colin Foster Long
Robert J. McCarthy
Kenneth Bruce (Ken) McGregor
Alan E. Morris
Edward (Eddie) Moylan
Douglas Maxwell (Max) Newcombe
Ian Occleshaw
J.P. Quirk
Neville Quist
D.J. Reardon
David T. Rowe
Gordon Bryant Schwartz
Clarrie C. Schwarz
Frank Arthur Sedgman
Albert George (Bert) Tonkin
Hubert Thomas (Tom) sr. Warhurst
F.E. Young
Douglas Maxwell (Max) Newcombe
Ian Occleshaw
J.P. Quirk
Neville Quist
D.J. Reardon
David T. Rowe
Gordon Bryant Schwartz
Clarrie C. Schwarz
Frank Arthur Sedgman
Albert George (Bert) Tonkin
Hubert Thomas (Tom) sr. Warhurst
F.E. Young
Rounds
Round 1
The remaining players had a bye.
Jack Dart*
F.E. Young
F.E. Young
5-7
6-1
6-3
6-2
Ian Occleshaw*
D.J. Reardon
D.J. Reardon
6-4
6-1
4-6
6-2
Gordon Bryant Schwartz*
Alan E. Morris
Alan E. Morris
6-3
6-1
6-3
Don Candy*
Murray C. Hogben
Murray C. Hogben
6-3
6-1
6-3
Bert Tonkin*
G.O’H. Giles
G.O’H. Giles
6-3
6-2
6-2
Tom Warhurst*
M.R. Fraser
M.R. Fraser
6-1
6-3
6-4
Clarrie C. Schwarz*
Wally J. Hearn
Wally J. Hearn
6-0
6-1
7-5
Max Newcombe*
Jack W. Harvey
Jack W. Harvey
6-2
6-1
6-1
Colin Long*
J.P. Quirk
J.P. Quirk
6-0
6-2
6-0
Round 2
James (Jim) Brink*
Donald Leslie (Don) Goodger
Donald Leslie (Don) Goodger
6-0
6-2
6-3
John H. (Jack) Hann*
Keith A. Huelin
Keith A. Huelin
6-2
6-2
8-6
Raymond Jackson (Ray) Cock*
David T. Rowe
David T. Rowe
6-1
6-2
4-6
6-1
Robert J. McCarthy*
Neville Quist
Neville Quist
6-3
6-1
6-0
Jack Dart*
Ian Occleshaw
Ian Occleshaw
6-2
6-2
6-3
Don Candy*
Gordon Bryant Schwartz
Gordon Bryant Schwartz
6-1
6-2
6-3
Bert Tonkin*
David Davidson
David Davidson
6-1
6-3
4-6
6-4
Frank Sedgman*
Ross J. Lock
Ross J. Lock
6-3
6-2
7-5
Lionel Brodie*
William Francis (Frank) Lonergan
William Francis (Frank) Lonergan
6-2
6-3
4-6
6-2
Neville Head*
E.J. Easson
E.J. Easson
6-0
6-2
4-6
6-1
Tom Warhurst*
Clarrie C. Schwarz
Clarrie C. Schwarz
6-3
4-6
6-2
7-5
Colin Long*
Max Newcombe
Max Newcombe
6-2
6-0
7-5
Harry Hopman*
Harward Armstrong (Ward) Hillier
Harward Armstrong (Ward) Hillier
6-4
6-3
6-3
Max Bonner*
William Lean
William Lean
6-0
6-2
6-3
Reginald C. Clements*
Ken McGregor
Ken McGregor
6-3
6-4
2-6
6-3
Edward (Eddie) Moylan*
Leo Lonergan
Leo Lonergan
7-5
6-3
6-3
Round 3
James (Jim) Brink*
John H. (Jack) Hann
John H. (Jack) Hann
6-0
6-0
6-1
Robert J. McCarthy*
Raymond Jackson (Ray) Cock
Raymond Jackson (Ray) Cock
6-2
3-6
6-2
6-1
Jack Dart*
Don Candy
Don Candy
3-6
6-1
6-2
6-0
Frank Sedgman*
Bert Tonkin
Bert Tonkin
8-6
4-6
6-2
6-0
Lionel Brodie*
Neville Head
Neville Head
6-2
6-3
6-0
Colin Long*
Tom Warhurst
Tom Warhurst
6-3
6-3
8-6
Harry Hopman*
Max Bonner
Max Bonner
6-1
5-7
6-2
6-4
Edward (Eddie) Moylan*
Reginald C. Clements
Reginald C. Clements
6-0
6-1
6-1
Quarterfinals
James (Jim) Brink*
Robert J. McCarthy
Robert J. McCarthy
6-2
6-4
6-4
Frank Sedgman*
Jack Dart
Jack Dart
6-2
2-6
6-3
6-3
Edward (Eddie) Moylan*
Harry Hopman
Harry Hopman
6-4
6-3
8-6
Lionel Brodie*
Colin Long
Colin Long
6-3
3-6
3-6
9-7
6-3
Semifinals
James (Jim) Brink*
Frank Sedgman
Frank Sedgman
6-3
2-6
6-4
7-9
7-5
Edward (Eddie) Moylan*
Lionel Brodie
Lionel Brodie
6-8
3-6
6-4
6-1
6-2
Final
James (Jim) Brink*
Edward (Eddie) Moylan
Edward (Eddie) Moylan
6-4
6-4
6-3
Tournament
Round 1
Bert Tonkin*
G.O’H. Giles
G.O’H. Giles
Jack Dart*
F.E. Young
F.E. Young
Ian Occleshaw*
D.J. Reardon
D.J. Reardon
Don Candy*
Murray C. Hogben
Murray C. Hogben
Gordon Bryant Schwartz*
Alan E. Morris
Alan E. Morris
Colin Long*
J.P. Quirk
J.P. Quirk
Max Newcombe*
Jack W. Harvey
Jack W. Harvey
Tom Warhurst*
M.R. Fraser
M.R. Fraser
Clarrie C. Schwarz*
Wally J. Hearn
Wally J. Hearn
Round 2
James (Jim) Brink*
Donald Leslie (Don) Goodger
Donald Leslie (Don) Goodger
John H. (Jack) Hann*
Keith A. Huelin
Keith A. Huelin
Robert J. McCarthy*
Neville Quist
Neville Quist
Raymond Jackson (Ray) Cock*
David T. Rowe
David T. Rowe
Frank Sedgman*
Ross J. Lock
Ross J. Lock
Bert Tonkin*
David Davidson
David Davidson
Jack Dart*
Ian Occleshaw
Ian Occleshaw
Don Candy*
Gordon Bryant Schwartz
Gordon Bryant Schwartz
Edward (Eddie) Moylan*
Leo Lonergan
Leo Lonergan
Reginald C. Clements*
Ken McGregor
Ken McGregor
Harry Hopman*
Harward Armstrong (Ward) Hillier
Harward Armstrong (Ward) Hillier
Max Bonner*
William Lean
William Lean
Lionel Brodie*
William Francis (Frank) Lonergan
William Francis (Frank) Lonergan
Neville Head*
E.J. Easson
E.J. Easson
Colin Long*
Max Newcombe
Max Newcombe
Tom Warhurst*
Clarrie C. Schwarz
Clarrie C. Schwarz
Round 3
James (Jim) Brink*
John H. (Jack) Hann
John H. (Jack) Hann
Robert J. McCarthy*
Raymond Jackson (Ray) Cock
Raymond Jackson (Ray) Cock
Frank Sedgman*
Bert Tonkin
Bert Tonkin
Jack Dart*
Don Candy
Don Candy
Edward (Eddie) Moylan*
Reginald C. Clements
Reginald C. Clements
Harry Hopman*
Max Bonner
Max Bonner
Lionel Brodie*
Neville Head
Neville Head
Colin Long*
Tom Warhurst
Tom Warhurst
Quarterfinals
James (Jim) Brink*
Robert J. McCarthy
Robert J. McCarthy
Frank Sedgman*
Jack Dart
Jack Dart
Edward (Eddie) Moylan*
Harry Hopman
Harry Hopman
Lionel Brodie*
Colin Long
Colin Long
Semifinals
James (Jim) Brink*
Frank Sedgman
Frank Sedgman
Edward (Eddie) Moylan*
Lionel Brodie
Lionel Brodie
Final
James (Jim) Brink*
Edward (Eddie) Moylan
Edward (Eddie) Moylan