US Open 1945
General 1945-09-02 - 1945-09-15
Grandslam
Grass
6
Forest Hills, NY/West Side Tennis Club
United States of America
Info Source: Bill Talbert, Tennis Observed
Separate US and Foreign Seedings
Media
Winner Frank Andrew Parker
Players
George A. Ball
Bernard (Tut) Bartzen
Herbert (Buddy) Behrens
Richard Joseph Bender
Mark Brown
Thomas Burke Jr.
Harold Raymond (Harry) Buttimer
Nicholas Anthony (Nick) Buzolich
Thomas B. (Tommy) Chambers
Elwood Thomas Cooke
W. Robert (Bob) Dixon
Robert (Bob) Falkenburg
Herbert (Herb) Flam
Gordon Giles
Seymour Greenberg
Frank Guernsey
Francisco (Pancho) Guerrero Arcocha
Bernard (Tut) Bartzen
Herbert (Buddy) Behrens
Richard Joseph Bender
Mark Brown
Thomas Burke Jr.
Harold Raymond (Harry) Buttimer
Nicholas Anthony (Nick) Buzolich
Thomas B. (Tommy) Chambers
Elwood Thomas Cooke
W. Robert (Bob) Dixon
Robert (Bob) Falkenburg
Herbert (Herb) Flam
Gordon Giles
Seymour Greenberg
Frank Guernsey
Francisco (Pancho) Guerrero Arcocha
J. Gilbert (Gil) Hall
Donald C. (Don) Hamilton Jr
Andres R. Hammersley Núñez
Ladislav Hecht
Archie Henderson
Charles R. Hunt
James Livingstone
Brendan Hubert (Bren) Macken
Jack McManis
Tom Molloy
Edward (Eddie) Moylan
Gardnar Putnam Mulloy
Henry (Hank) Osten
Frank Andrew Parker
Robert Peacock
Rolor Ray
Henri Rochon
Donald C. (Don) Hamilton Jr
Andres R. Hammersley Núñez
Ladislav Hecht
Archie Henderson
Charles R. Hunt
James Livingstone
Brendan Hubert (Bren) Macken
Jack McManis
Tom Molloy
Edward (Eddie) Moylan
Gardnar Putnam Mulloy
Henry (Hank) Osten
Frank Andrew Parker
Robert Peacock
Rolor Ray
Henri Rochon
Harrison Ficks Rowbotham
Alejo Domingo Russell
Sidney (Sid) Schwartz
Francisco Olegario (Pancho) Segura Cano
Francis Xavier (Frank) Shields
Chauncey Depew Steele Jr.
John Hal Surface jr
William Franklin (Billy) Talbert
Bruce Thomas
Jack Meredith Tuero
John William Van Ryn
Heraldo Walter Weiss
Fred West
Sidney Burr Wood Jr.
Alejo Domingo Russell
Sidney (Sid) Schwartz
Francisco Olegario (Pancho) Segura Cano
Francis Xavier (Frank) Shields
Chauncey Depew Steele Jr.
John Hal Surface jr
William Franklin (Billy) Talbert
Bruce Thomas
Jack Meredith Tuero
John William Van Ryn
Heraldo Walter Weiss
Fred West
Sidney Burr Wood Jr.
Rounds
Round 1
Gardnar Mulloy*
Sidney (Sid) Schwartz
Sidney (Sid) Schwartz
6-4
6-4
Frank Guernsey*
Harrison Ficks Rowbotham
Harrison Ficks Rowbotham
8-6
6-4
Nicholas Anthony (Nick) Buzolich*
Jack McManis
Jack McManis
6-4
6-4
Sidney Wood jr.*
Henri Rochon
Henri Rochon
6-3
8-6
Elwood Thomas Cooke*
Bernard (Tut) Bartzen
Bernard (Tut) Bartzen
6-1
6-4
J. Gilbert (Gil) Hall*
Chauncey Depew Steele Jr.
Chauncey Depew Steele Jr.
6-4
6-1
Mark Brown*
Thomas Burke Jr.
Thomas Burke Jr.
6-8
6-4
6-1
Herbert (Herb) Flam*
Heraldo Weiss
Heraldo Weiss
6-1
6-2
Billy Talbert*
Charles R. Hunt
Charles R. Hunt
6-1
6-0
W. Robert (Bob) Dixon*
Richard Joseph Bender
Richard Joseph Bender
6-2
4-6
6-4
Herbert (Buddy) Behrens*
Fred West
Fred West
6-0
6-3
Brendan Hubert (Bren) Macken*
John Van Ryn
John Van Ryn
6-3
7-5
Frank Shields*
Donald C. (Don) Hamilton Jr
Donald C. (Don) Hamilton Jr
6-3
6-2
Edward (Eddie) Moylan*
Gordon Giles
Gordon Giles
8-6
6-2
Robert Peacock*
Henry (Hank) Osten
Henry (Hank) Osten
6-0
6-3
Alejo Russell*
Jack Meredith Tuero
Jack Meredith Tuero
7-5
6-2
Round 2
Frank Parker*
George A. Ball
George A. Ball
6-1
6-2
Rolor Ray*
Francisco (Pancho) Guerrero Arcocha
Francisco (Pancho) Guerrero Arcocha
6-4
6-2
Seymour Greenberg*
Thomas B. (Tommy) Chambers
Thomas B. (Tommy) Chambers
6-1
6-3
Tom Molloy*
Ladislav Hecht
Ladislav Hecht
w.o.
Frank Guernsey*
Gardnar Mulloy
Gardnar Mulloy
4-6
6-3
6-4
Sidney Wood jr.*
Nicholas Anthony (Nick) Buzolich
Nicholas Anthony (Nick) Buzolich
6-3
6-3
Elwood Thomas Cooke*
J. Gilbert (Gil) Hall
J. Gilbert (Gil) Hall
6-3
5-7
6-2
Herbert (Herb) Flam*
Mark Brown
Mark Brown
7-5
6-2
Billy Talbert*
W. Robert (Bob) Dixon
W. Robert (Bob) Dixon
6-3
6-2
Herbert (Buddy) Behrens*
Brendan Hubert (Bren) Macken
Brendan Hubert (Bren) Macken
3-6
6-3
6-3
Frank Shields*
Edward (Eddie) Moylan
Edward (Eddie) Moylan
6-3
6-2
Alejo Russell*
Robert Peacock
Robert Peacock
6-2
6-3
Pancho Segura*
Harold Raymond (Harry) Buttimer
Harold Raymond (Harry) Buttimer
6-2
6-4
John Hal Surface jr*
Bruce Thomas
Bruce Thomas
6-4
3-6
6-3
Robert (Bob) Falkenburg*
Archie Henderson
Archie Henderson
6-2
6-2
James Livingstone*
Andres Hammersley
Andres Hammersley
6-3
1-6
6-3
Round 3
Frank Parker*
Rolor Ray
Rolor Ray
6-1
6-0
Seymour Greenberg*
Tom Molloy
Tom Molloy
6-1
6-1
Sidney Wood jr.*
Frank Guernsey
Frank Guernsey
6-3
6-2
Elwood Thomas Cooke*
Herbert (Herb) Flam
Herbert (Herb) Flam
6-2
6-2
Billy Talbert*
Herbert (Buddy) Behrens
Herbert (Buddy) Behrens
6-1
6-4
Alejo Russell*
Frank Shields
Frank Shields
4-6
6-4
6-2
Pancho Segura*
John Hal Surface jr
John Hal Surface jr
7-5
6-8
6-2
Robert (Bob) Falkenburg*
James Livingstone
James Livingstone
7-5
6-4
Quarterfinals
Frank Parker*
Seymour Greenberg
Seymour Greenberg
6-2
6-3
6-2
Elwood Thomas Cooke*
Sidney Wood jr.
Sidney Wood jr.
10-12
7-5
6-4
2-6
6-0
Billy Talbert*
Alejo Russell
Alejo Russell
6-1
6-2
9-7
Pancho Segura*
Robert (Bob) Falkenburg
Robert (Bob) Falkenburg
6-2
4-6
6-1
6-1
Semifinals
Frank Parker*
Elwood Thomas Cooke
Elwood Thomas Cooke
6-1
8-6
7-5
Billy Talbert*
Pancho Segura
Pancho Segura
7-5
6-3
6-4
Final
Frank Parker*
Billy Talbert
Billy Talbert
14-12
6-1
6-2
Tournament
Round 1
Elwood Thomas Cooke*
Bernard (Tut) Bartzen
Bernard (Tut) Bartzen
J. Gilbert (Gil) Hall*
Chauncey Depew Steele Jr.
Chauncey Depew Steele Jr.
Herbert (Herb) Flam*
Heraldo Weiss
Heraldo Weiss
Mark Brown*
Thomas Burke Jr.
Thomas Burke Jr.
Sidney Wood jr.*
Henri Rochon
Henri Rochon
Nicholas Anthony (Nick) Buzolich*
Jack McManis
Jack McManis
Frank Guernsey*
Harrison Ficks Rowbotham
Harrison Ficks Rowbotham
Gardnar Mulloy*
Sidney (Sid) Schwartz
Sidney (Sid) Schwartz
Billy Talbert*
Charles R. Hunt
Charles R. Hunt
W. Robert (Bob) Dixon*
Richard Joseph Bender
Richard Joseph Bender
Herbert (Buddy) Behrens*
Fred West
Fred West
Brendan Hubert (Bren) Macken*
John Van Ryn
John Van Ryn
Alejo Russell*
Jack Meredith Tuero
Jack Meredith Tuero
Robert Peacock*
Henry (Hank) Osten
Henry (Hank) Osten
Frank Shields*
Donald C. (Don) Hamilton Jr
Donald C. (Don) Hamilton Jr
Edward (Eddie) Moylan*
Gordon Giles
Gordon Giles
Round 2
Frank Parker*
George A. Ball
George A. Ball
Rolor Ray*
Francisco (Pancho) Guerrero Arcocha
Francisco (Pancho) Guerrero Arcocha
Seymour Greenberg*
Thomas B. (Tommy) Chambers
Thomas B. (Tommy) Chambers
Tom Molloy*
Ladislav Hecht
Ladislav Hecht
Elwood Thomas Cooke*
J. Gilbert (Gil) Hall
J. Gilbert (Gil) Hall
Herbert (Herb) Flam*
Mark Brown
Mark Brown
Sidney Wood jr.*
Nicholas Anthony (Nick) Buzolich
Nicholas Anthony (Nick) Buzolich
Frank Guernsey*
Gardnar Mulloy
Gardnar Mulloy
Billy Talbert*
W. Robert (Bob) Dixon
W. Robert (Bob) Dixon
Herbert (Buddy) Behrens*
Brendan Hubert (Bren) Macken
Brendan Hubert (Bren) Macken
Alejo Russell*
Robert Peacock
Robert Peacock
Frank Shields*
Edward (Eddie) Moylan
Edward (Eddie) Moylan
Pancho Segura*
Harold Raymond (Harry) Buttimer
Harold Raymond (Harry) Buttimer
John Hal Surface jr*
Bruce Thomas
Bruce Thomas
Robert (Bob) Falkenburg*
Archie Henderson
Archie Henderson
James Livingstone*
Andres Hammersley
Andres Hammersley
Round 3
Frank Parker*
Rolor Ray
Rolor Ray
Seymour Greenberg*
Tom Molloy
Tom Molloy
Elwood Thomas Cooke*
Herbert (Herb) Flam
Herbert (Herb) Flam
Sidney Wood jr.*
Frank Guernsey
Frank Guernsey
Billy Talbert*
Herbert (Buddy) Behrens
Herbert (Buddy) Behrens
Alejo Russell*
Frank Shields
Frank Shields
Pancho Segura*
John Hal Surface jr
John Hal Surface jr
Robert (Bob) Falkenburg*
James Livingstone
James Livingstone
Quarterfinals
Frank Parker*
Seymour Greenberg
Seymour Greenberg
Elwood Thomas Cooke*
Sidney Wood jr.
Sidney Wood jr.
Billy Talbert*
Alejo Russell
Alejo Russell
Pancho Segura*
Robert (Bob) Falkenburg
Robert (Bob) Falkenburg
Semifinals
Frank Parker*
Elwood Thomas Cooke
Elwood Thomas Cooke
Billy Talbert*
Pancho Segura
Pancho Segura
Final
Frank Parker*
Billy Talbert
Billy Talbert