Irish Championships 1950
General 1950-07-10 - 1950-07-15
Amateur
Grass
5
Dublin, Fitzwilliam Lawn Tennis Club, Wilton Place
Ireland
Source The Irish Times
Media
Winner Cyril Aubrey Kemp
Players
Dr. Harry Barniville
B.J. Barry
Leslie R. Belford
John J. Blayney
Ivar McGrath Boden
Roy G. Brown
Harry P. Crowe
Jack C. Dawson
Cornelius Anthony Denvir
Gerard D. (Gerry) Fitzpatrick
B.J. Barry
Leslie R. Belford
John J. Blayney
Ivar McGrath Boden
Roy G. Brown
Harry P. Crowe
Jack C. Dawson
Cornelius Anthony Denvir
Gerard D. (Gerry) Fitzpatrick
Raymund Francis Egan
A.A. Farrell
Jim J. Fitzgibbon
J. Gibbons
Joseph Dominik (Joe) Hackett
Mr Hard Court
F.John Horne
Cyril Aubrey Kemp
Frank Kenny
Jeff Lee
Johan Pieter August (John) Linck
A.A. Farrell
Jim J. Fitzgibbon
J. Gibbons
Joseph Dominik (Joe) Hackett
Mr Hard Court
F.John Horne
Cyril Aubrey Kemp
Frank Kenny
Jeff Lee
Johan Pieter August (John) Linck
David Lurie
T.J. McDonald
Joseph Patrick McHale
Trevor George Brooke McVeagh
Harold P. Morris
Matthew (Matt) Murphy
Brian W. Rooke
J.N. Sheridan
R.W. Tunney
T.J. McDonald
Joseph Patrick McHale
Trevor George Brooke McVeagh
Harold P. Morris
Matthew (Matt) Murphy
Brian W. Rooke
J.N. Sheridan
R.W. Tunney
Rounds
Round 1
Cyril Kemp*
T.J. McDonald
T.J. McDonald
6-3
6-2
Dr. Harry Barniville*
Harry P. Crowe
Harry P. Crowe
6-0
6-3
R.W. Tunney*
J.N. Sheridan
J.N. Sheridan
6-2
6-1
Raymund Francis Egan*
Jack C. Dawson
Jack C. Dawson
7-5
6-1
Joe McHale*
Jeff Lee
Jeff Lee
6-0
6-0
David Lurie*
Mr Hard Court
Mr Hard Court
6-2
6-3
Johan Pieter August (John) Linck*
J. Gibbons
J. Gibbons
6-2
6-2
Ivar McGrath Boden*
B.J. Barry
B.J. Barry
6-0
6-0
Jim J. Fitzgibbon*
Leslie R. Belford
Leslie R. Belford
6-1
6-3
Matthew (Matt) Murphy*
Harold P. Morris
Harold P. Morris
16-14
7-5
Frank Kenny*
A.A. Farrell
A.A. Farrell
6-3
6-3
John J. Blayney*
George McVeagh
George McVeagh
6-4
1-6
6-2
Gerry Fitzpatrick*
Roy G. Brown
Roy G. Brown
6-4
1-6
6-2
Brian W. Rooke*
F.John Horne
F.John Horne
7-5
6-1
Cornelius Anthony Denvir*
bye
Joseph Dominik (Joe) Hackett*
bye
Round 2
Cyril Kemp*
Dr. Harry Barniville
Dr. Harry Barniville
w.o.
Raymund Francis Egan*
R.W. Tunney
R.W. Tunney
6-3
6-4
Joseph Dominik (Joe) Hackett*
Cornelius Anthony Denvir
Cornelius Anthony Denvir
?
David Lurie*
Joe McHale
Joe McHale
6-4
7-9
6-3
Johan Pieter August (John) Linck*
Ivar McGrath Boden
Ivar McGrath Boden
6-2
8-6
Matthew (Matt) Murphy*
Jim J. Fitzgibbon
Jim J. Fitzgibbon
6-8
6-4
6-3
Frank Kenny*
John J. Blayney
John J. Blayney
6-0
6-1
Brian W. Rooke*
Gerry Fitzpatrick
Gerry Fitzpatrick
6-3
7-5
Quarterfinals
Cyril Kemp*
Raymund Francis Egan
Raymund Francis Egan
6-4
6-1
David Lurie*
Joseph Dominik (Joe) Hackett
Joseph Dominik (Joe) Hackett
4-6
7-5
6-3
Johan Pieter August (John) Linck*
Matthew (Matt) Murphy
Matthew (Matt) Murphy
6-0
6-4
Brian W. Rooke*
Frank Kenny
Frank Kenny
6-3
6-4
Semifinals
Cyril Kemp*
David Lurie
David Lurie
6-0
7-5
6-4
Brian W. Rooke*
Johan Pieter August (John) Linck
Johan Pieter August (John) Linck
7-5
6-3
6-2
Final
Cyril Kemp*
Brian W. Rooke
Brian W. Rooke
6-1
6-3
6-3
Tournament
Round 1
Cyril Kemp*
T.J. McDonald
T.J. McDonald
Dr. Harry Barniville*
Harry P. Crowe
Harry P. Crowe
Raymund Francis Egan*
Jack C. Dawson
Jack C. Dawson
R.W. Tunney*
J.N. Sheridan
J.N. Sheridan
David Lurie*
Mr Hard Court
Mr Hard Court
Joe McHale*
Jeff Lee
Jeff Lee
Joseph Dominik (Joe) Hackett*
Cornelius Anthony Denvir*
Brian W. Rooke*
F.John Horne
F.John Horne
Gerry Fitzpatrick*
Roy G. Brown
Roy G. Brown
Frank Kenny*
A.A. Farrell
A.A. Farrell
John J. Blayney*
George McVeagh
George McVeagh
Johan Pieter August (John) Linck*
J. Gibbons
J. Gibbons
Ivar McGrath Boden*
B.J. Barry
B.J. Barry
Matthew (Matt) Murphy*
Harold P. Morris
Harold P. Morris
Jim J. Fitzgibbon*
Leslie R. Belford
Leslie R. Belford
Round 2
Cyril Kemp*
Dr. Harry Barniville
Dr. Harry Barniville
Raymund Francis Egan*
R.W. Tunney
R.W. Tunney
David Lurie*
Joe McHale
Joe McHale
Joseph Dominik (Joe) Hackett*
Cornelius Anthony Denvir
Cornelius Anthony Denvir
Brian W. Rooke*
Gerry Fitzpatrick
Gerry Fitzpatrick
Frank Kenny*
John J. Blayney
John J. Blayney
Johan Pieter August (John) Linck*
Ivar McGrath Boden
Ivar McGrath Boden
Matthew (Matt) Murphy*
Jim J. Fitzgibbon
Jim J. Fitzgibbon
Quarterfinals
Cyril Kemp*
Raymund Francis Egan
Raymund Francis Egan
David Lurie*
Joseph Dominik (Joe) Hackett
Joseph Dominik (Joe) Hackett
Brian W. Rooke*
Frank Kenny
Frank Kenny
Johan Pieter August (John) Linck*
Matthew (Matt) Murphy
Matthew (Matt) Murphy
Semifinals
Cyril Kemp*
David Lurie
David Lurie
Brian W. Rooke*
Johan Pieter August (John) Linck
Johan Pieter August (John) Linck
Final
Cyril Kemp*
Brian W. Rooke
Brian W. Rooke