Eastern Clay Court Championships 1963


General 0000-00-00 - 1963-07-01
Open
Clay
6
Hackensack, New Jersey
United States of America

Source World Tennis



Media


Winner Alexander T. (Lex) Wood


Players
Joseph W. (Joe) Abrahamson
Gerald A. Alleyne
George A. Ball
Robert M. (Bob) Barker
Bailey Brown
C. Clyde Buck
Leslie (Les) Buck
Winton (Wink) Charlop
Bill Dixon
Harry E. Fauquier
Alan P. Fleming
Jack Geller
Harold German
Francois Godbout
Frank (Buddy) Goeltz Jr.
Stephen (Steve) Gottlieb
Robert Ford (Bob) Greene
Edward (Ted) Hoehn
Ronald (Ron) Kerdasha
Anthony (Tony) Lieberman
John F. Mangan
Vernon (Vern) Morgan
Richard (Dick) Raskind
Thomas C. (Tom) Richardson
William J. III (Bill) Scarlett
Fritz Schunck
Jim Swift
William (Bill) Tym
Bronson Van Wyck
Alexander T. (Lex) Wood


Rounds
Round 2
Anthony (Tony) Lieberman*
Stephen (Steve) Gottlieb
6-2 6-3
Jim Swift*
Bronson Van Wyck
10-8 6-2
George A. Ball*
Gerald A. Alleyne
4-6 6-1 6-0
Leslie (Les) Buck*
Joseph W. (Joe) Abrahamson
3-6 6-3 6-2

Round 3
Harold German*
Winton (Wink) Charlop
6-4 6-3
Fritz Schunck*
Vernon (Vern) Morgan
6-0 6-3
Jack Geller*
Thomas C. (Tom) Richardson
6-4 3-6 6-4
Bill Dixon*
Frank (Buddy) Goeltz Jr.
7-5 6-4
Anthony (Tony) Lieberman*
Jim Swift
6-1 6-3
Robert M. (Bob) Barker*
Robert Ford (Bob) Greene
6-4 10-8
William J. III (Bill) Scarlett*
Alan P. Fleming
6-4 6-4
Harry E. Fauquier*
C. Clyde Buck
w.o.
Ted Hoehn*
George A. Ball
6-4 1-6 6-3
William (Bill) Tym*
Leslie (Les) Buck
6-3 6-0

Round 4
Fritz Schunck*
Harold German
6-4 6-2
Richard (Dick) Raskind*
Bailey Brown
3-6 6-4 6-3
Jack Geller*
Bill Dixon
6-4 6-2
Robert M. (Bob) Barker*
Anthony (Tony) Lieberman
6-4 6-3
William J. III (Bill) Scarlett*
John F. Mangan
9-7 7-5
Harry E. Fauquier*
Ronald (Ron) Kerdasha
6-1 6-2
Francois Godbout*
Ted Hoehn
6-1 6-2
Alexander T. (Lex) Wood*
William (Bill) Tym
3-6 7-5 6-0

Quarterfinals
Richard (Dick) Raskind*
Fritz Schunck
6-4 6-2
Robert M. (Bob) Barker*
Jack Geller
4-6 6-3 6-3
Harry E. Fauquier*
William J. III (Bill) Scarlett
6-4 6-2
Alexander T. (Lex) Wood*
Francois Godbout
6-3 7-5

Semifinals
Richard (Dick) Raskind*
Robert M. (Bob) Barker
6-4 8-6
Alexander T. (Lex) Wood*
Harry E. Fauquier
6-1 6-2

Final
Alexander T. (Lex) Wood*
Richard (Dick) Raskind
7-5 6-2 6-2


Tournament
Round 2
Leslie (Les) Buck*
Joseph W. (Joe) Abrahamson
George A. Ball*
Gerald A. Alleyne
Anthony (Tony) Lieberman*
Stephen (Steve) Gottlieb
Jim Swift*
Bronson Van Wyck
Round 3
William (Bill) Tym*
Leslie (Les) Buck
Ted Hoehn*
George A. Ball
Harry E. Fauquier*
C. Clyde Buck
William J. III (Bill) Scarlett*
Alan P. Fleming
Fritz Schunck*
Vernon (Vern) Morgan
Harold German*
Winton (Wink) Charlop
Robert M. (Bob) Barker*
Robert Ford (Bob) Greene
Anthony (Tony) Lieberman*
Jim Swift
Jack Geller*
Thomas C. (Tom) Richardson
Bill Dixon*
Frank (Buddy) Goeltz Jr.
Round 4
Alexander T. (Lex) Wood*
William (Bill) Tym
Francois Godbout*
Ted Hoehn
Harry E. Fauquier*
Ronald (Ron) Kerdasha
William J. III (Bill) Scarlett*
John F. Mangan
Richard (Dick) Raskind*
Bailey Brown
Fritz Schunck*
Harold German
Robert M. (Bob) Barker*
Anthony (Tony) Lieberman
Jack Geller*
Bill Dixon
Quarterfinals
Alexander T. (Lex) Wood*
Francois Godbout
Harry E. Fauquier*
William J. III (Bill) Scarlett
Richard (Dick) Raskind*
Fritz Schunck
Robert M. (Bob) Barker*
Jack Geller
Semifinals
Alexander T. (Lex) Wood*
Harry E. Fauquier
Richard (Dick) Raskind*
Robert M. (Bob) Barker
Final
Alexander T. (Lex) Wood*
Richard (Dick) Raskind