Australian Open 1926
General 1926-01-23 - 1926-02-02
Grandslam
Hardcourt
6
Adelaide, Memorial drive
Australia
Source Australian open draw sheets, Tennis Australia
Media
Winner John Bailey (Jack) Hawkes
Players
James Outram Anderson
Alan Sigismund Barnard
Kenneth (Ken) Berriman
Dudley Glen Cameron
Alfred Cecil Chave
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
L.G. Collins
Arthur Leonard Collins
John Herbert (Jack) Crawford
Basil Shaw Fitchett
Markus Andrew (Mark) Fogarty
Ronald Douglas Ford
Robert A. (Bob) Fotheringham
Rice Thomas Hopkins Gemmell
William Henry Halliday
Alan Sigismund Barnard
Kenneth (Ken) Berriman
Dudley Glen Cameron
Alfred Cecil Chave
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
L.G. Collins
Arthur Leonard Collins
John Herbert (Jack) Crawford
Basil Shaw Fitchett
Markus Andrew (Mark) Fogarty
Ronald Douglas Ford
Robert A. (Bob) Fotheringham
Rice Thomas Hopkins Gemmell
William Henry Halliday
Angus Clifford (Cliff) Harvey
John Bailey (Jack) Hawkes
Dr Garton Maxwell (Gar) Hone
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
Peter Dovell Hooper
Henry Christian (Harry) Hopman
Dr. William R. (Jogger) James
Cecil Herbert Lamb
Stanley Gordon (Pao Hua) Lum
Donald L. Mellish
Edgar Forest (Gar) Moon
Alan Colin Newton
Dr Harry Carew Nott
Patrick (Pat) O'Hara Wood
Gerald Leighton Patterson
John Bailey (Jack) Hawkes
Dr Garton Maxwell (Gar) Hone
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
Peter Dovell Hooper
Henry Christian (Harry) Hopman
Dr. William R. (Jogger) James
Cecil Herbert Lamb
Stanley Gordon (Pao Hua) Lum
Donald L. Mellish
Edgar Forest (Gar) Moon
Alan Colin Newton
Dr Harry Carew Nott
Patrick (Pat) O'Hara Wood
Gerald Leighton Patterson
Alfred Norman (Norman) Peach
E. Richmond
Ernest Thomas Rowe
Richard Emil Schlesinger
John Olley Sherwood
Walter Herbert Smith
D. Smith
Clifford Ewing S. Sproule
Alan Murray Treloar
Jack B. Turner
Rupert Carl Wertheim
Arthur James (Jim) Willard
E. Richmond
Ernest Thomas Rowe
Richard Emil Schlesinger
John Olley Sherwood
Walter Herbert Smith
D. Smith
Clifford Ewing S. Sproule
Alan Murray Treloar
Jack B. Turner
Rupert Carl Wertheim
Arthur James (Jim) Willard
Rounds
Round 1
Dr. William R. (Jogger) James*
Markus Andrew (Mark) Fogarty
Markus Andrew (Mark) Fogarty
3-6
6-2
6-1
6-2
Basil Shaw Fitchett*
Alfred Cecil Chave
Alfred Cecil Chave
3-6
6-1
6-1
6-4
John Olley Sherwood*
Angus Clifford (Cliff) Harvey
Angus Clifford (Cliff) Harvey
7-5
6-1
8-6
Dr Harry Carew Nott*
Alan Colin Newton
Alan Colin Newton
6-1
3-6
6-4
5-7
6-1
Edgar Moon*
Gerald Patterson
Gerald Patterson
6-8
5-7
7-5
6-4
6-3
Kenneth (Ken) Berriman*
Alan Sigismund Barnard
Alan Sigismund Barnard
6-4
6-2
6-3
Rupert Wertheim*
Jack B. Turner
Jack B. Turner
6-2
6-0
6-4
Jim Willard*
Jack Crawford
Jack Crawford
6-1
6-1
6-2
Garton Hone*
Clifford Sproule
Clifford Sproule
6-4
11-9
6-2
Dr Francis Raymond (Frank) Hone*
Walter Herbert Smith
Walter Herbert Smith
6-4
8-6
6-1
Ernest Rowe*
Stanley Gordon (Pao Hua) Lum
Stanley Gordon (Pao Hua) Lum
6-4
8-6
4-6
3-6
6-1
Round 2
James Anderson*
L.G. Collins
L.G. Collins
6-0
6-0
6-0
Rice Gemmell*
Markus Andrew (Mark) Fogarty
Markus Andrew (Mark) Fogarty
6-1
6-0
6-2
Dudley Glen Cameron*
D. Smith
D. Smith
6-1
6-2
6-4
John Bailey (Jack) Hawkes*
Ronald Douglas Ford
Ronald Douglas Ford
6-3
6-0
6-2
Garton Hone*
Basil Shaw Fitchett
Basil Shaw Fitchett
7-5
6-2
6-2
Dr Harry Carew Nott*
John Olley Sherwood
John Olley Sherwood
11-9
7-5
6-3
Edgar Moon*
Kenneth (Ken) Berriman
Kenneth (Ken) Berriman
6-4
6-2
6-4
Ernest Rowe*
Rupert Wertheim
Rupert Wertheim
7-5
6-3
6-1
Peter Dovell Hooper*
William Henry Halliday
William Henry Halliday
2-6
7-5
6-1
4-6
7-5
Richard Schlesinger*
E. Richmond
E. Richmond
6-1
8-6
6-1
Donald L. Mellish*
Arthur Leonard Collins
Arthur Leonard Collins
6-0
6-0
6-3
Norman Peach*
Alan Murray Treloar
Alan Murray Treloar
6-4
6-4
7-5
Harry Hopman*
Cecil Herbert Lamb
Cecil Herbert Lamb
6-4
6-2
6-4
Dr. William R. (Jogger) James*
Robert A. (Bob) Fotheringham
Robert A. (Bob) Fotheringham
10-8
6-3
6-4
Jim Willard*
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
6-1
6-0
6-1
Pat O'Hara Wood*
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
6-2
6-0
6-4
Round 3
James Anderson*
Rice Gemmell
Rice Gemmell
6-8
6-3
6-0
7-5
Pat O'Hara Wood*
Dudley Glen Cameron
Dudley Glen Cameron
6-1
6-2
7-5
John Bailey (Jack) Hawkes*
Dr. William R. (Jogger) James
Dr. William R. (Jogger) James
6-3
6-0
6-0
Garton Hone*
Dr Harry Carew Nott
Dr Harry Carew Nott
6-2
6-2
6-8
6-1
Ernest Rowe*
Edgar Moon
Edgar Moon
0-6
6-3
2-6
7-5
6-1
Richard Schlesinger*
Donald L. Mellish
Donald L. Mellish
6-3
6-3
2-6
6-2
Norman Peach*
Harry Hopman
Harry Hopman
7-5
6-3
7-5
Jim Willard*
Peter Dovell Hooper
Peter Dovell Hooper
6-1
6-4
6-4
Quarterfinals
John Bailey (Jack) Hawkes*
Garton Hone
Garton Hone
4-6
6-0
6-2
6-2
Richard Schlesinger*
Norman Peach
Norman Peach
6-4
6-1
5-7
6-3
James Anderson*
Pat O'Hara Wood
Pat O'Hara Wood
6-3
6-2
3-6
6-2
Jim Willard*
Ernest Rowe
Ernest Rowe
6-3
6-1
0-6
6-1
Semifinals
Jim Willard*
Richard Schlesinger
Richard Schlesinger
3-6
6-3
6-0
6-4
John Bailey (Jack) Hawkes*
James Anderson
James Anderson
6-8
7-5
6-3
6-4
Final
John Bailey (Jack) Hawkes*
Jim Willard
Jim Willard
6-1
6-3
6-1
Tournament
Round 1
Dr. William R. (Jogger) James*
Markus Andrew (Mark) Fogarty
Markus Andrew (Mark) Fogarty
Garton Hone*
Clifford Sproule
Clifford Sproule
Basil Shaw Fitchett*
Alfred Cecil Chave
Alfred Cecil Chave
Dr Harry Carew Nott*
Alan Colin Newton
Alan Colin Newton
John Olley Sherwood*
Angus Clifford (Cliff) Harvey
Angus Clifford (Cliff) Harvey
Jim Willard*
Jack Crawford
Jack Crawford
Dr Francis Raymond (Frank) Hone*
Walter Herbert Smith
Walter Herbert Smith
Ernest Rowe*
Stanley Gordon (Pao Hua) Lum
Stanley Gordon (Pao Hua) Lum
Rupert Wertheim*
Jack B. Turner
Jack B. Turner
Edgar Moon*
Gerald Patterson
Gerald Patterson
Kenneth (Ken) Berriman*
Alan Sigismund Barnard
Alan Sigismund Barnard
Round 2
John Bailey (Jack) Hawkes*
Ronald Douglas Ford
Ronald Douglas Ford
Dr. William R. (Jogger) James*
Robert A. (Bob) Fotheringham
Robert A. (Bob) Fotheringham
Garton Hone*
Basil Shaw Fitchett
Basil Shaw Fitchett
Dr Harry Carew Nott*
John Olley Sherwood
John Olley Sherwood
James Anderson*
L.G. Collins
L.G. Collins
Rice Gemmell*
Markus Andrew (Mark) Fogarty
Markus Andrew (Mark) Fogarty
Pat O'Hara Wood*
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
Harold Alan Ernest (Tiny) Coldham
Dudley Glen Cameron*
D. Smith
D. Smith
Jim Willard*
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
Dr Francis Raymond (Frank) Hone
Peter Dovell Hooper*
William Henry Halliday
William Henry Halliday
Ernest Rowe*
Rupert Wertheim
Rupert Wertheim
Edgar Moon*
Kenneth (Ken) Berriman
Kenneth (Ken) Berriman
Richard Schlesinger*
E. Richmond
E. Richmond
Donald L. Mellish*
Arthur Leonard Collins
Arthur Leonard Collins
Norman Peach*
Alan Murray Treloar
Alan Murray Treloar
Harry Hopman*
Cecil Herbert Lamb
Cecil Herbert Lamb
Round 3
John Bailey (Jack) Hawkes*
Dr. William R. (Jogger) James
Dr. William R. (Jogger) James
Garton Hone*
Dr Harry Carew Nott
Dr Harry Carew Nott
James Anderson*
Rice Gemmell
Rice Gemmell
Pat O'Hara Wood*
Dudley Glen Cameron
Dudley Glen Cameron
Jim Willard*
Peter Dovell Hooper
Peter Dovell Hooper
Ernest Rowe*
Edgar Moon
Edgar Moon
Richard Schlesinger*
Donald L. Mellish
Donald L. Mellish
Norman Peach*
Harry Hopman
Harry Hopman
Quarterfinals
John Bailey (Jack) Hawkes*
Garton Hone
Garton Hone
James Anderson*
Pat O'Hara Wood
Pat O'Hara Wood
Jim Willard*
Ernest Rowe
Ernest Rowe
Richard Schlesinger*
Norman Peach
Norman Peach
Semifinals
John Bailey (Jack) Hawkes*
James Anderson
James Anderson
Jim Willard*
Richard Schlesinger
Richard Schlesinger
Final
John Bailey (Jack) Hawkes*
Jim Willard
Jim Willard