Dixie Championships 1966
General 0000-00-00 - 1966-02-27
Amateur
Unknown
5
Tampa, Florida
United States of America
Source World Tennis
Media
Winner Eric Clifford (Cliff) Drysdale
Players
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Steve Beeland
Gustavo Castillo
Harry Coe
Paul De Zeeuw
Eric Clifford (Cliff) Drysdale
Robin Howard Evans
Jaime Jose Fillol sr
Julian R. Ganzabal
Luis Augusto Garcia
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Steve Beeland
Gustavo Castillo
Harry Coe
Paul De Zeeuw
Eric Clifford (Cliff) Drysdale
Robin Howard Evans
Jaime Jose Fillol sr
Julian R. Ganzabal
Luis Augusto Garcia
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
François Jauffret
Boro Jovanovic
Jose Edson Mandarino
Roberto (Bob) Marcher
Kenny Marcus
Dick Mechem
Jaidip Mukerjea
Armistead C. Neely
Nikola (Niki) Pilic
James C. (Jamie) Pressly Jr.
François Jauffret
Boro Jovanovic
Jose Edson Mandarino
Roberto (Bob) Marcher
Kenny Marcus
Dick Mechem
Jaidip Mukerjea
Armistead C. Neely
Nikola (Niki) Pilic
James C. (Jamie) Pressly Jr.
Luis Roa
Mickey Schad
Ernesto Schmidt
Fritz Schunck
Dimitri (Tim) Sturdza
Roger Taylor
William (Bill) Tym
Miguel Valdez
Alexander T. (Lex) Wood
Vicente Zarazua
Mickey Schad
Ernesto Schmidt
Fritz Schunck
Dimitri (Tim) Sturdza
Roger Taylor
William (Bill) Tym
Miguel Valdez
Alexander T. (Lex) Wood
Vicente Zarazua
Rounds
Round 1
Cliff Drysdale*
Armistead C. Neely
Armistead C. Neely
6-3
6-0
Vicente Zarazua*
Miguel Valdez
Miguel Valdez
6-1
6-3
Fritz Schunck*
Jaime Fillol Sr.
Jaime Fillol Sr.
6-3
9-7
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Paul De Zeeuw
Paul De Zeeuw
8-10
6-2
6-1
Jaidip Mukerjea*
James C. (Jamie) Pressly Jr.
James C. (Jamie) Pressly Jr.
6-1
6-3
Alexander T. (Lex) Wood*
Mickey Schad
Mickey Schad
6-1
9-7
Jose Edson Mandarino*
Ernesto Schmidt
Ernesto Schmidt
6-0
6-3
Nikola (Niki) Pilic*
Kenny Marcus
Kenny Marcus
6-3
6-4
Ronald Winston (Ronnie) Barnes*
Steve Beeland
Steve Beeland
6-4
6-2
François Jauffret*
Robin Howard Evans
Robin Howard Evans
6-1
6-0
Luis Augusto Garcia*
Gustavo Castillo
Gustavo Castillo
6-2
6-2
Roger Taylor*
Roberto (Bob) Marcher
Roberto (Bob) Marcher
6-2
6-2
William (Bill) Tym*
Julian R. Ganzabal
Julian R. Ganzabal
7-5
7-5
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez*
Luis Roa
Luis Roa
6-1
6-0
Dimitri (Tim) Sturdza*
Harry Coe
Harry Coe
6-2
3-6
6-2
Boro Jovanovic*
Dick Mechem
Dick Mechem
6-4
7-5
Round 2
Cliff Drysdale*
Vicente Zarazua
Vicente Zarazua
6-4
10-8
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Fritz Schunck
Fritz Schunck
7-5
6-4
Jaidip Mukerjea*
Alexander T. (Lex) Wood
Alexander T. (Lex) Wood
w.o.
Jose Edson Mandarino*
Nikola (Niki) Pilic
Nikola (Niki) Pilic
6-2
6-4
François Jauffret*
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
7-5
6-4
Roger Taylor*
Luis Augusto Garcia
Luis Augusto Garcia
6-3
6-2
William (Bill) Tym*
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
6-4
6-2
Boro Jovanovic*
Dimitri (Tim) Sturdza
Dimitri (Tim) Sturdza
6-4
6-4
Quarterfinals
Cliff Drysdale*
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
6-0
7-5
Jose Edson Mandarino*
Jaidip Mukerjea
Jaidip Mukerjea
6-0
11-9
Roger Taylor*
François Jauffret
François Jauffret
7-5
6-2
Boro Jovanovic*
William (Bill) Tym
William (Bill) Tym
2-6
6-3
7-5
Semifinals
Cliff Drysdale*
Jose Edson Mandarino
Jose Edson Mandarino
9-7
6-3
6-4
Boro Jovanovic*
Roger Taylor
Roger Taylor
7-5
4-6
5-7
6-3
6-2
Final
Cliff Drysdale*
Boro Jovanovic
Boro Jovanovic
6-2
6-4
6-4
Tournament
Round 1
Cliff Drysdale*
Armistead C. Neely
Armistead C. Neely
Vicente Zarazua*
Miguel Valdez
Miguel Valdez
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Paul De Zeeuw
Paul De Zeeuw
Fritz Schunck*
Jaime Fillol Sr.
Jaime Fillol Sr.
Jose Edson Mandarino*
Ernesto Schmidt
Ernesto Schmidt
Nikola (Niki) Pilic*
Kenny Marcus
Kenny Marcus
Jaidip Mukerjea*
James C. (Jamie) Pressly Jr.
James C. (Jamie) Pressly Jr.
Alexander T. (Lex) Wood*
Mickey Schad
Mickey Schad
Boro Jovanovic*
Dick Mechem
Dick Mechem
Dimitri (Tim) Sturdza*
Harry Coe
Harry Coe
William (Bill) Tym*
Julian R. Ganzabal
Julian R. Ganzabal
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez*
Luis Roa
Luis Roa
Roger Taylor*
Roberto (Bob) Marcher
Roberto (Bob) Marcher
Luis Augusto Garcia*
Gustavo Castillo
Gustavo Castillo
François Jauffret*
Robin Howard Evans
Robin Howard Evans
Ronald Winston (Ronnie) Barnes*
Steve Beeland
Steve Beeland
Round 2
Cliff Drysdale*
Vicente Zarazua
Vicente Zarazua
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Fritz Schunck
Fritz Schunck
Jose Edson Mandarino*
Nikola (Niki) Pilic
Nikola (Niki) Pilic
Jaidip Mukerjea*
Alexander T. (Lex) Wood
Alexander T. (Lex) Wood
Boro Jovanovic*
Dimitri (Tim) Sturdza
Dimitri (Tim) Sturdza
William (Bill) Tym*
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Roger Taylor*
Luis Augusto Garcia
Luis Augusto Garcia
François Jauffret*
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Ronald Winston (Ronnie) Barnes
Quarterfinals
Cliff Drysdale*
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Jose Edson Mandarino*
Jaidip Mukerjea
Jaidip Mukerjea
Boro Jovanovic*
William (Bill) Tym
William (Bill) Tym
Roger Taylor*
François Jauffret
François Jauffret
Semifinals
Cliff Drysdale*
Jose Edson Mandarino
Jose Edson Mandarino
Boro Jovanovic*
Roger Taylor
Roger Taylor
Final
Cliff Drysdale*
Boro Jovanovic
Boro Jovanovic