County of Cumberland 1946
General 1945-12-26 - 1946-01-02
Amateur
Grass
6
Ashfield, Pratten Park
Australia
Source Wikipedia, Internet
Media
Winner Dennis Robert (Dinny) Pails
Players
N.J. Bourke
R. Clee
D.F. Cook
E. Ellsmore
N. Fish
James (Jim) Gilchrist
H. Goggins
Harvey Gray
Spencer Edward Gulley
Edmund J. Halliday Jr
Keith Ernest Creffield Hawton
Robert Evan (Evan) Henry
F. Kirby
R. Clee
D.F. Cook
E. Ellsmore
N. Fish
James (Jim) Gilchrist
H. Goggins
Harvey Gray
Spencer Edward Gulley
Edmund J. Halliday Jr
Keith Ernest Creffield Hawton
Robert Evan (Evan) Henry
F. Kirby
Noel Douglas Kirkby
G. Leslie
Henry Allen Lindo
John Bernard (Jack) May
Robert J. McCarthy
W. McLaughlin
Vincent Michael Misto
R. Murden
Alan G. Mynott
G. Opferkuch
Dennis Robert (Dinny) Pails
H.J. Paine
Frank Pryor
G. Leslie
Henry Allen Lindo
John Bernard (Jack) May
Robert J. McCarthy
W. McLaughlin
Vincent Michael Misto
R. Murden
Alan G. Mynott
G. Opferkuch
Dennis Robert (Dinny) Pails
H.J. Paine
Frank Pryor
C.W. Reynolds
Donald Francis (Don) Rocavert
George Edward Ryder
Edward Charles Ross (Ross) Sherriff
Erland John (Earl) Sieler
Duncan Taylor
C. Tickle
Keith Lindsay Parton Walker
William Wallace
Earl Willard
Donald Francis (Don) Rocavert
George Edward Ryder
Edward Charles Ross (Ross) Sherriff
Erland John (Earl) Sieler
Duncan Taylor
C. Tickle
Keith Lindsay Parton Walker
William Wallace
Earl Willard
Rounds
Round 1
Vincent Michael Misto*
E. Ellsmore
E. Ellsmore
6-0
6-1
Earl Sieler*
Edmund J. Halliday Jr
Edmund J. Halliday Jr
6-2
6-1
William Wallace*
Duncan Taylor
Duncan Taylor
7-5
6-0
Ross Sherriff*
Keith Ernest Creffield Hawton
Keith Ernest Creffield Hawton
6-3
3-6
6-0
Round 2
Dinny Pails*
D.F. Cook
D.F. Cook
6-1
6-1
Keith Walker*
Spencer Edward Gulley
Spencer Edward Gulley
6-3
6-2
C. Tickle*
R. Clee
R. Clee
6-0
6-4
Henry Lindo*
R. Murden
R. Murden
6-0
6-3
Robert J. McCarthy*
F. Kirby
F. Kirby
6-3
6-0
H.J. Paine*
G. Opferkuch
G. Opferkuch
6-4
4-6
6-0
Vincent Michael Misto*
George Edward Ryder
George Edward Ryder
6-2
4-6
6-2
James (Jim) Gilchrist*
John Bernard (Jack) May
John Bernard (Jack) May
6-0
6-3
Earl Sieler*
William Wallace
William Wallace
6-2
6-3
Robert Evan (Evan) Henry*
Harvey Gray
Harvey Gray
6-4
6-2
Don Rocavert*
Ross Sherriff
Ross Sherriff
8-6
6-2
G. Leslie*
H. Goggins
H. Goggins
5-7
6-4
6-1
Alan G. Mynott*
W. McLaughlin
W. McLaughlin
6-0
6-0
N. Fish*
N.J. Bourke
N.J. Bourke
6-4
2-6
6-1
Frank Pryor*
C.W. Reynolds
C.W. Reynolds
6-1
6-2
Noel Kirkby*
Earl Willard
Earl Willard
6-8
8-6
6-1
Round 3
Dinny Pails*
Keith Walker
Keith Walker
6-1
6-0
Henry Lindo*
C. Tickle
C. Tickle
6-2
7-5
Robert J. McCarthy*
H.J. Paine
H.J. Paine
6-4
6-3
James (Jim) Gilchrist*
Vincent Michael Misto
Vincent Michael Misto
8-6
6-1
Earl Sieler*
Robert Evan (Evan) Henry
Robert Evan (Evan) Henry
6-3
6-4
Don Rocavert*
G. Leslie
G. Leslie
7-5
6-2
Alan G. Mynott*
N. Fish
N. Fish
6-4
7-5
Noel Kirkby*
Frank Pryor
Frank Pryor
6-3
6-2
Quarterfinals
Dinny Pails*
Henry Lindo
Henry Lindo
6-3
6-3
James (Jim) Gilchrist*
Robert J. McCarthy
Robert J. McCarthy
6-2
6-1
Earl Sieler*
Don Rocavert
Don Rocavert
7-5
3-6
6-2
Noel Kirkby*
Alan G. Mynott
Alan G. Mynott
3-6
6-1
6-0
Semifinals
Dinny Pails*
James (Jim) Gilchrist
James (Jim) Gilchrist
6-2
6-1
Noel Kirkby*
Earl Sieler
Earl Sieler
6-4
3-6
7-5
Final
Dinny Pails*
Noel Kirkby
Noel Kirkby
6-4
6-0
Tournament
Round 1
Vincent Michael Misto*
E. Ellsmore
E. Ellsmore
Earl Sieler*
Edmund J. Halliday Jr
Edmund J. Halliday Jr
William Wallace*
Duncan Taylor
Duncan Taylor
Ross Sherriff*
Keith Ernest Creffield Hawton
Keith Ernest Creffield Hawton
Round 2
Dinny Pails*
D.F. Cook
D.F. Cook
Keith Walker*
Spencer Edward Gulley
Spencer Edward Gulley
Henry Lindo*
R. Murden
R. Murden
C. Tickle*
R. Clee
R. Clee
James (Jim) Gilchrist*
John Bernard (Jack) May
John Bernard (Jack) May
Vincent Michael Misto*
George Edward Ryder
George Edward Ryder
Robert J. McCarthy*
F. Kirby
F. Kirby
H.J. Paine*
G. Opferkuch
G. Opferkuch
Noel Kirkby*
Earl Willard
Earl Willard
Frank Pryor*
C.W. Reynolds
C.W. Reynolds
Alan G. Mynott*
W. McLaughlin
W. McLaughlin
N. Fish*
N.J. Bourke
N.J. Bourke
Earl Sieler*
William Wallace
William Wallace
Robert Evan (Evan) Henry*
Harvey Gray
Harvey Gray
Don Rocavert*
Ross Sherriff
Ross Sherriff
G. Leslie*
H. Goggins
H. Goggins
Round 3
Dinny Pails*
Keith Walker
Keith Walker
Henry Lindo*
C. Tickle
C. Tickle
James (Jim) Gilchrist*
Vincent Michael Misto
Vincent Michael Misto
Robert J. McCarthy*
H.J. Paine
H.J. Paine
Noel Kirkby*
Frank Pryor
Frank Pryor
Alan G. Mynott*
N. Fish
N. Fish
Earl Sieler*
Robert Evan (Evan) Henry
Robert Evan (Evan) Henry
Don Rocavert*
G. Leslie
G. Leslie
Quarterfinals
Dinny Pails*
Henry Lindo
Henry Lindo
James (Jim) Gilchrist*
Robert J. McCarthy
Robert J. McCarthy
Noel Kirkby*
Alan G. Mynott
Alan G. Mynott
Earl Sieler*
Don Rocavert
Don Rocavert
Semifinals
Dinny Pails*
James (Jim) Gilchrist
James (Jim) Gilchrist
Noel Kirkby*
Earl Sieler
Earl Sieler
Final
Dinny Pails*
Noel Kirkby
Noel Kirkby