Cincinnati 1907


General 1907-08-31 - 1907-09-07
Amateur / Challenge
Clay
7
Cincinnati, Ohio, Cincinnati T.C.
United States of America

Source Phillip S. Smith, From Club Court to Center Court, Wright & Ditson's Lawn Tennis Guide for 1908 pages 269-277



Media


Winner Robert Leroy jr


Players
M. Thomas Ackerland
Harvey M. Anthony
Frederick G. (Fred) Appel
George Bailey
H. Barnes
Hugh H. Bates
Beals Coleman Wright
Norman Beecher
Louis Bonte Blakemore
William Dennison Breed
Everett Brickert
M.G. Chase
Joe Colquitt
Scott Dailey
J. Floyd Day
Benjamin Crane DeCamp
J.P. DeCamp
J.S. Drewry
Ernest S. DuBray
James M. Dugan
Thomas Oliver Dunlap
Arthur Dyer
Philip B. Eckert
Henry Truxton (Trux) Emerson
Nathaniel C. (Nat) Emerson
Thomas Dodsworth (Tom) Esses
Charles Haeker Farber
Norman Farrell jr
Morton Fearey
Don Fitton
Frank P. Garrison
Guido Gores
Bryan Morel Grant sr
J.V. Greenebaum
John G. Holters
Z. Howell
William P. Hunt
N. Johannigman
A.M. Kahn
R.E. Klein
Robert Leroy jr
Stanley Lewis
Raymond Demerest Little
Dr. Karl F. (Carl) Little
C.M. Marsh
Francis Curry (Frank) Marty
M. McCall
Frank Yeigh McEachren
S. Menzies
Elliott Middleton
Paul Lincoln Mitchell sr
Robert Mitchell
Mark Mitchell
J. Mitchell
Edgar J. Moch sr
Nathaniel William (Nat) Niles
William Gallupe Oehmig jr
Hence Orme
Richard Holkins (lefty) Palmer
E. Palmer
Nelson Childs Peebles
Elwood T. Pfau
F.W. Pickard
H.C. Powell
Harry Pugh
Robert Ralston
J.W. Ritchey
Robert Leroy jr
Charles M. Rodgers
Cowan Rodgers
W.A. Roudebush
John Sage
John Frederick Schaaf
Robert Chauncey Seaver
Harry B. Smith
Howard V. Stephens Jr.
George H. Thompson
S.J. Thompson
Nathaniel (Nat) Thornton
L. Todd
Vorgil Tucker
William M. Tyler
A. C. J. V. van Vossen
John Wentzel
Herbert Lavern Westfall
Henry Clarence jr Wick
Louis D. Woodrough
Irving Christian Wright
Nathaniel (Nat) Wright
Albert F. Zimmerman


Challenge round
Robert Leroy jr*
Beals Coleman Wright
w.o.


Rounds
Preliminary Round
Paul Lincoln Mitchell sr*
Harvey M. Anthony
6-1 6-1
M. Thomas Ackerland*
W.A. Roudebush
6-2 6-1
Henry Truxton (Trux) Emerson*
L. Todd
7-5 6-4
F.W. Pickard*
R.E. Klein
w.o.
Irving Christian Wright*
Charles M. Rodgers
w.o.
Mark Mitchell*
Louis Bonte Blakemore
6-2 7-5
Henry Clarence jr Wick*
Robert Ralston
4-6 6-1 6-1
Francis Curry (Frank) Marty*
Vorgil Tucker
6-1 6-1
Dr. Karl F. (Carl) Little*
Elliott Middleton
6-2 6-3
Howard V. Stephens Jr.*
S. Menzies
7-5 8-6
Stanley Lewis*
Herbert Lavern Westfall
w.o.
William Dennison Breed*
Philip B. Eckert
6-3 6-1
William Gallupe Oehmig jr*
Scott Dailey
6-2 6-0
M.G. Chase*
Harry Pugh
6-0 6-1
Nathaniel (Nat) Wright*
J.W. Ritchey
6-2 6-4
Nelson Childs Peebles*
N. Johannigman
6-0 6-3
Frank P. Garrison*
J.S. Drewry
6-1 6-0
John Sage*
Ernest S. DuBray
6-4 1-6 6-3
Robert Leroy jr*
M. McCall
6-2 6-2
Thomas Oliver Dunlap*
J.P. DeCamp
6-4 6-1
Don Fitton*
A.M. Kahn
6-2 6-1
William M. Tyler*
Guido Gores
6-4 6-1
Nathaniel C. (Nat) Emerson*
John G. Holters
6-1 6-0
Thomas Dodsworth (Tom) Esses*
Albert F. Zimmerman
6-3 8-6

Round 1
Norman Farrell jr*
Frank Yeigh McEachren
w.o.
Frederick G. (Fred) Appel*
Norman Beecher
6-0 6-2
Charles Haeker Farber*
Z. Howell
1-6 6-4 6-1
Louis D. Woodrough*
Bryan Morel Grant sr
w.o.
Robert Mitchell*
George Bailey
6-3 6-2
Benjamin Crane DeCamp*
Harry B. Smith
1-6 6-4 7-5
A. C. J. V. van Vossen*
J. Mitchell
6-2 7-5
Raymond Little*
Hugh H. Bates
w.o.
J. Floyd Day*
John Wentzel
6-4 8-6
Robert Chauncey Seaver*
Everett Brickert
6-0 6-0
Paul Lincoln Mitchell sr*
M. Thomas Ackerland
6-3 6-2
Henry Truxton (Trux) Emerson*
F.W. Pickard
6-4 5-7 6-2
Irving Christian Wright*
Mark Mitchell
9-7 6-1
Francis Curry (Frank) Marty*
Henry Clarence jr Wick
11-9 6-2
Dr. Karl F. (Carl) Little*
Howard V. Stephens Jr.
6-1 6-2
William Dennison Breed*
Stanley Lewis
6-1 6-3
M.G. Chase*
William Gallupe Oehmig jr
6-2 6-4
Nelson Childs Peebles*
Nathaniel (Nat) Wright
6-2 6-3
Frank P. Garrison*
John Sage
6-3 6-4
Robert Leroy jr*
Thomas Oliver Dunlap
6-2 6-4
William M. Tyler*
Don Fitton
5-7 6-4 7-5
Nathaniel C. (Nat) Emerson*
Thomas Dodsworth (Tom) Esses
6-1 6-4
Morton Fearey*
H.C. Powell
w.o.
Nathaniel Niles*
C.M. Marsh
w.o.
John Frederick Schaaf*
H. Barnes
6-1 6-2
George H. Thompson*
Cowan Rodgers
w.o.
Elwood T. Pfau*
Arthur Dyer
4-6 6-4 6-4
William P. Hunt*
E. Palmer
6-2 6-4
Edgar J. Moch sr*
Joe Colquitt
w.o.
Richard Holkins (lefty) Palmer*
J.V. Greenebaum
6-4 6-2
S.J. Thompson*
Hence Orme
1-6 6-2 6-4
James M. Dugan*
Nathaniel (Nat) Thornton
w.o.

Round 2
Frederick G. (Fred) Appel*
Norman Farrell jr
6-3 6-4
Charles Haeker Farber*
Louis D. Woodrough
6-3 6-2
Robert Mitchell*
Benjamin Crane DeCamp
6-4 8-6
Raymond Little*
A. C. J. V. van Vossen
w.o.
Robert Chauncey Seaver*
J. Floyd Day
6-2 6-4
Paul Lincoln Mitchell sr*
Henry Truxton (Trux) Emerson
4-6 6-4 6-1
Irving Christian Wright*
Francis Curry (Frank) Marty
6-0 6-1
Dr. Karl F. (Carl) Little*
William Dennison Breed
6-3 6-3
Nelson Childs Peebles*
M.G. Chase
6-0 6-4
Robert Leroy jr*
Frank P. Garrison
6-2 6-1
Nathaniel C. (Nat) Emerson*
William M. Tyler
7-5 7-5
Nathaniel Niles*
Morton Fearey
6-4 6-2
John Frederick Schaaf*
S.J. Thompson
3-6 6-4 8-6
William P. Hunt*
Elwood T. Pfau
6-2 6-2
Richard Holkins (lefty) Palmer*
Edgar J. Moch sr
6-0 6-0
George H. Thompson*
James M. Dugan
6-4 6-3

Round 3
Robert Chauncey Seaver*
Paul Lincoln Mitchell sr
9-7 6-2
Irving Christian Wright*
Dr. Karl F. (Carl) Little
6-0 6-1
Raymond Little*
Robert Mitchell
6-2 6-1
Charles Haeker Farber*
Frederick G. (Fred) Appel
6-2 6-4
Robert Leroy jr*
Nelson Childs Peebles
6-2 7-5
Nathaniel C. (Nat) Emerson*
Nathaniel Niles
6-3 6-4
Richard Holkins (lefty) Palmer*
George H. Thompson
6-2 6-4
William P. Hunt*
John Frederick Schaaf
6-3 6-3

Quarterfinals
Robert Chauncey Seaver*
Irving Christian Wright
8-6 6-4
Robert Leroy jr*
Nathaniel C. (Nat) Emerson
6-3 6-3
Raymond Little*
Charles Haeker Farber
6-1 6-4
Richard Holkins (lefty) Palmer*
William P. Hunt
4-6 6-3 11-9

Semifinals
Robert Chauncey Seaver*
Raymond Little
6-0 2-6 6-2 5-7 6-3
Robert Leroy jr*
Richard Holkins (lefty) Palmer
6-0 6-3 8-6

Final
Robert Leroy jr*
Robert Chauncey Seaver
8-6 6-8 6-2 6-0


Tournament
Preliminary Round
Robert Leroy jr*
M. McCall
Thomas Oliver Dunlap*
J.P. DeCamp
Frank P. Garrison*
J.S. Drewry
John Sage*
Ernest S. DuBray
Nelson Childs Peebles*
N. Johannigman
Nathaniel (Nat) Wright*
J.W. Ritchey
M.G. Chase*
Harry Pugh
William Gallupe Oehmig jr*
Scott Dailey
Nathaniel C. (Nat) Emerson*
John G. Holters
Thomas Dodsworth (Tom) Esses*
Albert F. Zimmerman
William M. Tyler*
Guido Gores
Don Fitton*
A.M. Kahn
Paul Lincoln Mitchell sr*
Harvey M. Anthony
M. Thomas Ackerland*
W.A. Roudebush
Henry Truxton (Trux) Emerson*
L. Todd
F.W. Pickard*
R.E. Klein
Irving Christian Wright*
Charles M. Rodgers
Mark Mitchell*
Louis Bonte Blakemore
Francis Curry (Frank) Marty*
Vorgil Tucker
Henry Clarence jr Wick*
Robert Ralston
Dr. Karl F. (Carl) Little*
Elliott Middleton
Howard V. Stephens Jr.*
S. Menzies
William Dennison Breed*
Philip B. Eckert
Stanley Lewis*
Herbert Lavern Westfall
Round 1
Robert Leroy jr*
Thomas Oliver Dunlap
Frank P. Garrison*
John Sage
Nelson Childs Peebles*
Nathaniel (Nat) Wright
M.G. Chase*
William Gallupe Oehmig jr
Nathaniel C. (Nat) Emerson*
Thomas Dodsworth (Tom) Esses
William M. Tyler*
Don Fitton
Nathaniel Niles*
C.M. Marsh
Morton Fearey*
H.C. Powell
Richard Holkins (lefty) Palmer*
J.V. Greenebaum
Edgar J. Moch sr*
Joe Colquitt
George H. Thompson*
Cowan Rodgers
James M. Dugan*
Nathaniel (Nat) Thornton
William P. Hunt*
E. Palmer
Elwood T. Pfau*
Arthur Dyer
John Frederick Schaaf*
H. Barnes
S.J. Thompson*
Hence Orme
Robert Chauncey Seaver*
Everett Brickert
J. Floyd Day*
John Wentzel
Paul Lincoln Mitchell sr*
M. Thomas Ackerland
Henry Truxton (Trux) Emerson*
F.W. Pickard
Irving Christian Wright*
Mark Mitchell
Francis Curry (Frank) Marty*
Henry Clarence jr Wick
Dr. Karl F. (Carl) Little*
Howard V. Stephens Jr.
William Dennison Breed*
Stanley Lewis
Raymond Little*
Hugh H. Bates
A. C. J. V. van Vossen*
J. Mitchell
Robert Mitchell*
George Bailey
Benjamin Crane DeCamp*
Harry B. Smith
Charles Haeker Farber*
Z. Howell
Louis D. Woodrough*
Bryan Morel Grant sr
Frederick G. (Fred) Appel*
Norman Beecher
Norman Farrell jr*
Frank Yeigh McEachren
Round 2
Robert Leroy jr*
Frank P. Garrison
Nelson Childs Peebles*
M.G. Chase
Nathaniel C. (Nat) Emerson*
William M. Tyler
Nathaniel Niles*
Morton Fearey
Richard Holkins (lefty) Palmer*
Edgar J. Moch sr
George H. Thompson*
James M. Dugan
William P. Hunt*
Elwood T. Pfau
John Frederick Schaaf*
S.J. Thompson
Robert Chauncey Seaver*
J. Floyd Day
Paul Lincoln Mitchell sr*
Henry Truxton (Trux) Emerson
Irving Christian Wright*
Francis Curry (Frank) Marty
Dr. Karl F. (Carl) Little*
William Dennison Breed
Raymond Little*
A. C. J. V. van Vossen
Robert Mitchell*
Benjamin Crane DeCamp
Charles Haeker Farber*
Louis D. Woodrough
Frederick G. (Fred) Appel*
Norman Farrell jr
Round 3
Robert Leroy jr*
Nelson Childs Peebles
Nathaniel C. (Nat) Emerson*
Nathaniel Niles
Richard Holkins (lefty) Palmer*
George H. Thompson
William P. Hunt*
John Frederick Schaaf
Robert Chauncey Seaver*
Paul Lincoln Mitchell sr
Irving Christian Wright*
Dr. Karl F. (Carl) Little
Raymond Little*
Robert Mitchell
Charles Haeker Farber*
Frederick G. (Fred) Appel
Quarterfinals
Robert Leroy jr*
Nathaniel C. (Nat) Emerson
Richard Holkins (lefty) Palmer*
William P. Hunt
Robert Chauncey Seaver*
Irving Christian Wright
Raymond Little*
Charles Haeker Farber
Semifinals
Robert Leroy jr*
Richard Holkins (lefty) Palmer
Robert Chauncey Seaver*
Raymond Little
Final
Robert Leroy jr*
Robert Chauncey Seaver