Southern Championships 1971


General 0000-00-00 - 1971-07-04
Open
Unknown
7
Birmingham, Alabama
United States of America

Source World Tennis



Media


Winner Richard P. (Dick) Dell


Players
Elio (Lito) Alvarez
W. Jeffrey (Jeff) Austin
Danny Birchmore
Ben Bishop
William Lloyd (Bill) Brown
Robert (Bob) Chappell
Richard P. (Dick) Dell
Eddie Dibbs
Desmond (Des) Early
Mike Estep
Steve Faulk
Ronnie Flores
John W. Gardner
Brian Edward Gottfried
Gery Groslimond
Zan Guerry
G. Turner Howard III
Robert (Bob) Kahn
Steven Elliott (Steve) Krulevitz
William (Bill) Lofgren
Mike H. Machette
Gewan Dipnarine Maharaj
Michael (Mike) Marcin
Harris Masterson
Alexander (Sandy) Mayer
Kenneth (Ken) McMillan
Fred McNair IV
John McNair
Sashi Menon
Zdravko Mincek
Armistead C. Neely
Charles W. (Charlie) Owens
Mike Prineas
Grover E. (Raz) Reid
Frank D. (F.D.) Robbins
Spencer Segura
William (Bill) Shivar
Paul Sidone
Harold C. Solomon
Steve Stefanki
Sherwood Earl Stewart
Kiyoshi (Kiyo) Tanabe
Leonard R. (Roscoe) Tanner
Hugh Thomson
Steve Turner
Larry Turville
Jerry Van Linge
Tim Vann


Rounds
Round 1
Eddie Dibbs*
Gewan Maharaj
6-2 6-2
Jerry Van Linge*
Robert (Bob) Kahn
6-3 6-4
Harris Masterson*
Larry Turville
2-6 6-4 0-5 ret.
Gery Groslimond*
Spencer Segura
2-6 6-3 6-2

Round 2
Brian Gottfried*
Ronnie Flores
6-3 6-4
Danny Birchmore*
Ben Bishop
6-4 6-3
Mike Estep*
Tim Vann
7-5 6-4
Dick Dell*
William (Bill) Shivar
6-4 6-3
Eddie Dibbs*
Jerry Van Linge
6-4 6-2
Mike H. Machette*
Paul Sidone
3-6 6-1 7-5
Steve Krulevitz*
Desmond (Des) Early
6-0 6-1
Bob Chappell*
Armistead C. Neely
6-2 6-4
W. Jeffrey (Jeff) Austin*
Michael (Mike) Marcin
4-6 6-2 6-4
Frank D. (F.D.) Robbins*
Kenneth (Ken) McMillan
6-2 6-3
G. Turner Howard III*
Harris Masterson
7-6 7-5
Bill Brown*
Gery Groslimond
6-2 4-6 7-5

Round 3
Harold C. Solomon*
Hugh Thomson
6-3 6-3
Brian Gottfried*
Danny Birchmore
7-6 6-3
Dick Dell*
Mike Estep
6-3 6-4
Eddie Dibbs*
Mike Prineas
6-1 7-5
Zan Guerry*
Zdravko Mincek
6-4 6-7 7-5
Mike H. Machette*
John McNair
6-2 6-2
Charlie Owens*
Kiyoshi (Kiyo) Tanabe
2-6 6-2 6-1
Steve Krulevitz*
Bob Chappell
6-3 6-3
John W. Gardner*
W. Jeffrey (Jeff) Austin
7-6 7-5
Alexander (Sandy) Mayer*
William (Bill) Lofgren
6-3 6-4
Frank D. (F.D.) Robbins*
Grover E. (Raz) Reid
6-4 7-6
G. Turner Howard III*
Steve Turner
6-3 7-5
Bill Brown*
Fred McNair IV
7-6 1-6 6-4
Elio (Lito) Alvarez*
Sashi Menon
6-4 6-0
Steve Faulk*
Steve Stefanki
6-4 6-0
Roscoe Tanner*
Sherwood Stewart
6-3 6-2

Round 4
Brian Gottfried*
Harold C. Solomon
4-6 6-1 6-3
Dick Dell*
Eddie Dibbs
6-4 4-6 8-6
Zan Guerry*
Mike H. Machette
6-3 6-0
Charlie Owens*
Steve Krulevitz
4-6 6-1 6-2
John W. Gardner*
Alexander (Sandy) Mayer
6-4 6-1
G. Turner Howard III*
Frank D. (F.D.) Robbins
6-0 6-7 6-1
Elio (Lito) Alvarez*
Bill Brown
6-4 4-6 6-4
Roscoe Tanner*
Steve Faulk
7-5 6-1

Quarterfinals
Dick Dell*
Brian Gottfried
0-6 6-4 6-4
Charlie Owens*
Zan Guerry
5-7 6-0 7-5
John W. Gardner*
G. Turner Howard III
6-4 3-6 6-4
Roscoe Tanner*
Elio (Lito) Alvarez
6-4 5-7 6-3

Semifinals
Dick Dell*
Charlie Owens
6-4 7-5
John W. Gardner*
Roscoe Tanner
3-6 6-2 7-5

Final
Dick Dell*
John W. Gardner
6-3 7-5


Tournament
Round 1
Eddie Dibbs*
Gewan Maharaj
Jerry Van Linge*
Robert (Bob) Kahn
Harris Masterson*
Larry Turville
Gery Groslimond*
Spencer Segura
Round 2
Dick Dell*
William (Bill) Shivar
Mike Estep*
Tim Vann
Eddie Dibbs*
Jerry Van Linge
Brian Gottfried*
Ronnie Flores
Danny Birchmore*
Ben Bishop
Steve Krulevitz*
Desmond (Des) Early
Bob Chappell*
Armistead C. Neely
Mike H. Machette*
Paul Sidone
W. Jeffrey (Jeff) Austin*
Michael (Mike) Marcin
G. Turner Howard III*
Harris Masterson
Frank D. (F.D.) Robbins*
Kenneth (Ken) McMillan
Bill Brown*
Gery Groslimond
Round 3
Dick Dell*
Mike Estep
Eddie Dibbs*
Mike Prineas
Brian Gottfried*
Danny Birchmore
Harold C. Solomon*
Hugh Thomson
Charlie Owens*
Kiyoshi (Kiyo) Tanabe
Steve Krulevitz*
Bob Chappell
Zan Guerry*
Zdravko Mincek
Mike H. Machette*
John McNair
John W. Gardner*
W. Jeffrey (Jeff) Austin
Alexander (Sandy) Mayer*
William (Bill) Lofgren
G. Turner Howard III*
Steve Turner
Frank D. (F.D.) Robbins*
Grover E. (Raz) Reid
Roscoe Tanner*
Sherwood Stewart
Steve Faulk*
Steve Stefanki
Elio (Lito) Alvarez*
Sashi Menon
Bill Brown*
Fred McNair IV
Round 4
Dick Dell*
Eddie Dibbs
Brian Gottfried*
Harold C. Solomon
Charlie Owens*
Steve Krulevitz
Zan Guerry*
Mike H. Machette
John W. Gardner*
Alexander (Sandy) Mayer
G. Turner Howard III*
Frank D. (F.D.) Robbins
Roscoe Tanner*
Steve Faulk
Elio (Lito) Alvarez*
Bill Brown
Quarterfinals
Dick Dell*
Brian Gottfried
Charlie Owens*
Zan Guerry
John W. Gardner*
G. Turner Howard III
Roscoe Tanner*
Elio (Lito) Alvarez
Semifinals
Dick Dell*
Charlie Owens
John W. Gardner*
Roscoe Tanner
Final
Dick Dell*
John W. Gardner