Tasmanian Championships 1924
General 1924-04-19 - 1924-04-25
Amateur
Grass
6
Hobart, New Town Association Courts, Creek Road
Australia
Source The Mercury and Examiner
Info Draw: 38
Media
Winner Alan Colin Newton
Players
H.A. Ainsworth
H.S. Barnett
Robert Harold Berriman
Eric Nelmes Bluck
Charles Claude Boag
G. Braithwaite
Henry Cosmos Broderick
Frederick Nathaniel Brownell
Andrew Morland Bush
J.W. Campbell
Robert Andrew Chandler
E.N. Charsley
E.J. Cosgrave
Reginald Robert Arthur Coupe
H.S. Barnett
Robert Harold Berriman
Eric Nelmes Bluck
Charles Claude Boag
G. Braithwaite
Henry Cosmos Broderick
Frederick Nathaniel Brownell
Andrew Morland Bush
J.W. Campbell
Robert Andrew Chandler
E.N. Charsley
E.J. Cosgrave
Reginald Robert Arthur Coupe
Roy McLean Crawford
Gavan Page Crisp
N.H. Cummins
R. Doherty
Frederick Ernest Down
A.M. Forbes
A.L. Giblin
E.R. Henry
A. Hocking
Gordon H. Hughes
Eric Mulvihill Johnson
Bernard Joseph McMahon
T.N. Mitchell
J. Morriss
Gavan Page Crisp
N.H. Cummins
R. Doherty
Frederick Ernest Down
A.M. Forbes
A.L. Giblin
E.R. Henry
A. Hocking
Gordon H. Hughes
Eric Mulvihill Johnson
Bernard Joseph McMahon
T.N. Mitchell
J. Morriss
Thomas William Newton
Alan Colin Newton
William Joseph (Bill) Sheehan
Thomas Arthur Stump
F. Richardson
Francis Herbert (Frank) Stephens
Eric Arthur Stewart
A. Templeman
Stanley Douglas Trethewey
A.C. Watkins
Alan Colin Newton
William Joseph (Bill) Sheehan
Thomas Arthur Stump
F. Richardson
Francis Herbert (Frank) Stephens
Eric Arthur Stewart
A. Templeman
Stanley Douglas Trethewey
A.C. Watkins
Rounds
Round 1
Twenty-four Players had a bye.
A. Hocking*
Charles Claude Boag
Charles Claude Boag
6-3
5-7
6-4
Gordon H. Hughes*
J.W. Campbell
J.W. Campbell
6-1
6-2
E.N. Charsley*
J. Morriss
J. Morriss
w.o.
Robert Harold Berriman*
A. Templeman
A. Templeman
6-2
6-3
N.H. Cummins*
A.C. Watkins
A.C. Watkins
6-4
7-5
Francis Herbert (Frank) Stephens*
G. Braithwaite
G. Braithwaite
5-7
6-1
6-2
Bernard Joseph McMahon*
F. Richardson
F. Richardson
6-1
6-4
Round 2
Eric Arthur Stewart*
bye
Reginald Robert Arthur Coupe*
A.L. Giblin
A.L. Giblin
6-2
6-3
William Joseph (Bill) Sheehan*
Thomas Arthur Stump
Thomas Arthur Stump
6-1
6-2
T.N. Mitchell*
H.S. Barnett
H.S. Barnett
w.o.
A.M. Forbes*
Andrew Morland Bush
Andrew Morland Bush
3-6
9-7
8-6
Stanley Douglas Trethewey*
Henry Cosmos Broderick
Henry Cosmos Broderick
1-6
6-4
7-5
Thomas William Newton*
E.R. Henry
E.R. Henry
6-2
6-3
Frederick Ernest Down*
R. Doherty
R. Doherty
w.o.
Eric Mulvihill Johnson*
Eric Nelmes Bluck
Eric Nelmes Bluck
6-3
3-6
6-3
Alan Colin Newton*
Gavan Page Crisp
Gavan Page Crisp
6-0
6-3
A. Hocking*
Gordon H. Hughes
Gordon H. Hughes
6-0
6-2
Roy McLean Crawford*
Robert Andrew Chandler
Robert Andrew Chandler
6-2
6-3
Robert Harold Berriman*
E.N. Charsley
E.N. Charsley
6-4
6-2
Francis Herbert (Frank) Stephens*
N.H. Cummins
N.H. Cummins
6-3
6-0
Bernard Joseph McMahon*
E.J. Cosgrave
E.J. Cosgrave
6-3
6-8
6-4
H.A. Ainsworth*
Frederick Nathaniel Brownell
Frederick Nathaniel Brownell
4-6
6-4
6-2
Round 3
T.N. Mitchell*
A.M. Forbes
A.M. Forbes
6-2
6-2
William Joseph (Bill) Sheehan*
Reginald Robert Arthur Coupe
Reginald Robert Arthur Coupe
6-2
6-0
Stanley Douglas Trethewey*
Roy McLean Crawford
Roy McLean Crawford
5-7
6-4
6-2
Robert Harold Berriman*
A. Hocking
A. Hocking
10-8
6-1
Francis Herbert (Frank) Stephens*
Bernard Joseph McMahon
Bernard Joseph McMahon
6-3
4-6
6-0
Thomas William Newton*
H.A. Ainsworth
H.A. Ainsworth
6-4
6-3
Eric Arthur Stewart*
Frederick Ernest Down
Frederick Ernest Down
6-8
6-3
6-2
Alan Colin Newton*
Eric Mulvihill Johnson
Eric Mulvihill Johnson
6-4
6-2
Quarterfinals
William Joseph (Bill) Sheehan*
T.N. Mitchell
T.N. Mitchell
w.o.
Stanley Douglas Trethewey*
Robert Harold Berriman
Robert Harold Berriman
6-4
6-2
Francis Herbert (Frank) Stephens*
Thomas William Newton
Thomas William Newton
7-5
0-6
6-3
Alan Colin Newton*
Eric Arthur Stewart
Eric Arthur Stewart
6-3
6-4
Semifinals
William Joseph (Bill) Sheehan*
Stanley Douglas Trethewey
Stanley Douglas Trethewey
6-0
6-2
Alan Colin Newton*
Francis Herbert (Frank) Stephens
Francis Herbert (Frank) Stephens
6-0
6-2
Final
Alan Colin Newton*
William Joseph (Bill) Sheehan
William Joseph (Bill) Sheehan
6-2
6-0
6-3
Tournament
Round 1
Francis Herbert (Frank) Stephens*
G. Braithwaite
G. Braithwaite
N.H. Cummins*
A.C. Watkins
A.C. Watkins
Bernard Joseph McMahon*
F. Richardson
F. Richardson
Robert Harold Berriman*
A. Templeman
A. Templeman
E.N. Charsley*
J. Morriss
J. Morriss
A. Hocking*
Charles Claude Boag
Charles Claude Boag
Gordon H. Hughes*
J.W. Campbell
J.W. Campbell
Round 2
Alan Colin Newton*
Gavan Page Crisp
Gavan Page Crisp
Eric Mulvihill Johnson*
Eric Nelmes Bluck
Eric Nelmes Bluck
Eric Arthur Stewart*
Frederick Ernest Down*
R. Doherty
R. Doherty
Francis Herbert (Frank) Stephens*
N.H. Cummins
N.H. Cummins
Bernard Joseph McMahon*
E.J. Cosgrave
E.J. Cosgrave
Thomas William Newton*
E.R. Henry
E.R. Henry
H.A. Ainsworth*
Frederick Nathaniel Brownell
Frederick Nathaniel Brownell
William Joseph (Bill) Sheehan*
Thomas Arthur Stump
Thomas Arthur Stump
Reginald Robert Arthur Coupe*
A.L. Giblin
A.L. Giblin
T.N. Mitchell*
H.S. Barnett
H.S. Barnett
A.M. Forbes*
Andrew Morland Bush
Andrew Morland Bush
Stanley Douglas Trethewey*
Henry Cosmos Broderick
Henry Cosmos Broderick
Roy McLean Crawford*
Robert Andrew Chandler
Robert Andrew Chandler
Robert Harold Berriman*
E.N. Charsley
E.N. Charsley
A. Hocking*
Gordon H. Hughes
Gordon H. Hughes
Round 3
Alan Colin Newton*
Eric Mulvihill Johnson
Eric Mulvihill Johnson
Eric Arthur Stewart*
Frederick Ernest Down
Frederick Ernest Down
Francis Herbert (Frank) Stephens*
Bernard Joseph McMahon
Bernard Joseph McMahon
Thomas William Newton*
H.A. Ainsworth
H.A. Ainsworth
William Joseph (Bill) Sheehan*
Reginald Robert Arthur Coupe
Reginald Robert Arthur Coupe
T.N. Mitchell*
A.M. Forbes
A.M. Forbes
Stanley Douglas Trethewey*
Roy McLean Crawford
Roy McLean Crawford
Robert Harold Berriman*
A. Hocking
A. Hocking
Quarterfinals
Alan Colin Newton*
Eric Arthur Stewart
Eric Arthur Stewart
Francis Herbert (Frank) Stephens*
Thomas William Newton
Thomas William Newton
William Joseph (Bill) Sheehan*
T.N. Mitchell
T.N. Mitchell
Stanley Douglas Trethewey*
Robert Harold Berriman
Robert Harold Berriman
Semifinals
Alan Colin Newton*
Francis Herbert (Frank) Stephens
Francis Herbert (Frank) Stephens
William Joseph (Bill) Sheehan*
Stanley Douglas Trethewey
Stanley Douglas Trethewey
Final
Alan Colin Newton*
William Joseph (Bill) Sheehan
William Joseph (Bill) Sheehan