Spanish National Championships 1966
General 1966-10-03 - 1966-10-09
Amateur
Clay
5
Huelva, R.C. Recreativo Huelva
Spain
Source Spanish Tennis Federation
Media
Winner Juan Manuel Couder
Players
F. Agullo
J. Alonso
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
S. Bermudez
Juan I. Cabezon
Jose Antonio Castanon
Juan Manuel Couder
J. Alonso
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
S. Bermudez
Juan I. Cabezon
Jose Antonio Castanon
Juan Manuel Couder
F.J. Couder
Mr. De La Corte
Mr. Diez
Jose Manuel Dominguez
Antonio Durall
Alberto Esplugas
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Mr. De La Corte
Mr. Diez
Jose Manuel Dominguez
Antonio Durall
Alberto Esplugas
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Rounds
Round 1
Antonio Martinez*
F. Agullo
F. Agullo
6-1
6-2
6-2
S. Bermudez*
F.J. Couder
F.J. Couder
6-8
2-6
6-4
6-4
6-3
Carlos Zamora*
Jose A. Moreno
Jose A. Moreno
7-5
6-1
6-4
Round 2
Juan Manuel Couder*
Juan I. Cabezon
Juan I. Cabezon
6-1
6-3
6-1
Manuel Orantes*
Mr. De La Corte
Mr. De La Corte
6-0
6-4
6-1
Pedro Loewe*
Mr. Diez
Mr. Diez
6-1
6-0
6-2
Antonio Martinez*
Jose Manuel Dominguez
Jose Manuel Dominguez
6-0
6-2
9-7
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez*
Antonio Durall
Antonio Durall
6-1
6-1
6-4
Carlos Zamora*
S. Bermudez
S. Bermudez
6-0
6-3
6-0
Alberto Esplugas*
J. Alonso
J. Alonso
6-1
6-2
6-2
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Jose Antonio Castanon
Jose Antonio Castanon
6-2
6-3
6-4
Quarterfinals
Juan Manuel Couder*
Manuel Orantes
Manuel Orantes
3-6
7-5
6-1
2-6
4-2
ret.
Antonio Martinez*
Pedro Loewe
Pedro Loewe
6-4
7-5
6-4
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez*
Carlos Zamora
Carlos Zamora
6-3
6-1
6-1
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Alberto Esplugas
Alberto Esplugas
2-6
6-1
6-4
6-3
Semifinals
Juan Manuel Couder*
Antonio Martinez
Antonio Martinez
6-1
6-4
8-6
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
6-3
6-3
7-5
Final
Juan Manuel Couder*
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
6-3
6-1
6-1
Tournament
Round 1
Antonio Martinez*
F. Agullo
F. Agullo
Carlos Zamora*
Jose A. Moreno
Jose A. Moreno
S. Bermudez*
F.J. Couder
F.J. Couder
Round 2
Juan Manuel Couder*
Juan I. Cabezon
Juan I. Cabezon
Manuel Orantes*
Mr. De La Corte
Mr. De La Corte
Antonio Martinez*
Jose Manuel Dominguez
Jose Manuel Dominguez
Pedro Loewe*
Mr. Diez
Mr. Diez
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Jose Antonio Castanon
Jose Antonio Castanon
Alberto Esplugas*
J. Alonso
J. Alonso
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez*
Antonio Durall
Antonio Durall
Carlos Zamora*
S. Bermudez
S. Bermudez
Quarterfinals
Juan Manuel Couder*
Manuel Orantes
Manuel Orantes
Antonio Martinez*
Pedro Loewe
Pedro Loewe
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Alberto Esplugas
Alberto Esplugas
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez*
Carlos Zamora
Carlos Zamora
Semifinals
Juan Manuel Couder*
Antonio Martinez
Antonio Martinez
Juan M. Gisbert Ortiga Sr*
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Jose-Luis (Lis) Arilla Lopez
Final
Juan Manuel Couder*
Juan M. Gisbert Ortiga Sr
Juan M. Gisbert Ortiga Sr