New Zealand Championships 1930
General 1930-12-26 - 1930-12-31
Amateur
Grass
6
Christchurch, Wilding Park
New Zealand
Source New Zealand Herald
Info Draw: 43
Media
Winner Alan Christie Stedman
Players
N.S. Anderson
H.S.P. Andrews
Charles (Charlie) Angas
Harold Arthur Barnett
Arthur Rolleston Cant
R.A. Court
John Roberts Crawshaw
Cyril Allan Kingsley Deaker
E.S. Dixon
H.A. Dymond
S.W. Field
Arthur Leonard (Len) France
Donald Gunn (Don) France
Daniel Fergusson Glanville
Kenneth James Maxwell Hayr
H.S.P. Andrews
Charles (Charlie) Angas
Harold Arthur Barnett
Arthur Rolleston Cant
R.A. Court
John Roberts Crawshaw
Cyril Allan Kingsley Deaker
E.S. Dixon
H.A. Dymond
S.W. Field
Arthur Leonard (Len) France
Donald Gunn (Don) France
Daniel Fergusson Glanville
Kenneth James Maxwell Hayr
Alton Clive Johns
D.C. Johnston
J.R. Johnston
Mark Luder Lampe
Dr. James Tait Laurenson
William John (Bill) Melody
J.N. Mitchell
W.G. Morrison
N.G. Munns
E.H. Orbell
T.W. Patterson
George Andrew Pearce
E.A. Pearce
Digory Warne (Warne) Pearse
H.J. Pollock
D.C. Johnston
J.R. Johnston
Mark Luder Lampe
Dr. James Tait Laurenson
William John (Bill) Melody
J.N. Mitchell
W.G. Morrison
N.G. Munns
E.H. Orbell
T.W. Patterson
George Andrew Pearce
E.A. Pearce
Digory Warne (Warne) Pearse
H.J. Pollock
Trevor Rhodes-Williams
W.G. Robertson
W.R. Robinson
R.A. Rowe
Henry George Searle
Joseph Hadfield Westby Sheppard
W.S. Somerville
Alan Christie Stedman
Alexander Gladding Paul Wallace
George Douglas Hawkes Whitcombe
Noel Reginald Curtis Wilson
R.A. Young
D. Young
W.G. Robertson
W.R. Robinson
R.A. Rowe
Henry George Searle
Joseph Hadfield Westby Sheppard
W.S. Somerville
Alan Christie Stedman
Alexander Gladding Paul Wallace
George Douglas Hawkes Whitcombe
Noel Reginald Curtis Wilson
R.A. Young
D. Young
Rounds
Round 1
The remaining Players had a bye.
J.R. Johnston*
Digory Warne (Warne) Pearse
Digory Warne (Warne) Pearse
3-6
7-5
7-5
4-6
6-3
Henry George Searle*
R.A. Court
R.A. Court
7-5
6-4
1-6
6-3
H.A. Dymond*
Mark Luder Lampe
Mark Luder Lampe
2-6
4-6
8-6
6-3
6-2
Arthur Leonard (Len) France*
Joseph Hadfield Westby Sheppard
Joseph Hadfield Westby Sheppard
6-4
6-3
5-7
6-4
Trevor Rhodes-Williams*
John Roberts Crawshaw
John Roberts Crawshaw
6-4
5-7
6-0
6-2
Daniel Fergusson Glanville*
W.G. Robertson
W.G. Robertson
6-4
6-3
6-1
W.R. Robinson*
George Douglas Hawkes Whitcombe
George Douglas Hawkes Whitcombe
6-0
6-0
6-1
Alton Clive Johns*
S.W. Field
S.W. Field
6-1
6-0
6-1
N.S. Anderson*
George Andrew Pearce
George Andrew Pearce
4-6
6-3
6-1
6-4
R.A. Young*
J.N. Mitchell
J.N. Mitchell
6-2
6-4
6-4
Charles (Charlie) Angas*
H.J. Pollock
H.J. Pollock
6-1
6-2
6-1
Round 2
Alan Stedman*
N.G. Munns
N.G. Munns
6-3
6-0
6-2
W.S. Somerville*
William John (Bill) Melody
William John (Bill) Melody
7-5
6-3
2-6
6-4
E.H. Orbell*
Cyril Allan Kingsley Deaker
Cyril Allan Kingsley Deaker
6-1
4-6
6-4
6-2
Kenneth James Maxwell Hayr*
R.A. Rowe
R.A. Rowe
6-2
6-4
6-0
T.W. Patterson*
Alexander Gladding Paul Wallace
Alexander Gladding Paul Wallace
w.o.
D. Young*
H.S.P. Andrews
H.S.P. Andrews
w.o.
Harold Arthur Barnett*
Donald Gunn (Don) France
Donald Gunn (Don) France
1-6
6-0
6-1
7-5
D.C. Johnston*
E.A. Pearce
E.A. Pearce
2-6
9-7
2-6
6-3
6-3
Noel Reginald Curtis Wilson*
Arthur Rolleston Cant
Arthur Rolleston Cant
6-1
6-3
3-6
6-4
Arthur Leonard (Len) France*
W.G. Morrison
W.G. Morrison
6-4
6-2
6-1
Daniel Fergusson Glanville*
N.S. Anderson
N.S. Anderson
6-1
6-4
6-2
Alton Clive Johns*
Trevor Rhodes-Williams
Trevor Rhodes-Williams
6-3
6-2
6-1
W.R. Robinson*
R.A. Young
R.A. Young
6-2
6-4
6-4
Charles (Charlie) Angas*
J.R. Johnston
J.R. Johnston
7-5
6-0
6-0
H.A. Dymond*
Henry George Searle
Henry George Searle
6-1
6-1
6-8
6-2
E.S. Dixon*
Dr. James Tait Laurenson
Dr. James Tait Laurenson
w.o.
Round 3
Harold Arthur Barnett*
E.H. Orbell
E.H. Orbell
6-2
7-5
6-3
Kenneth James Maxwell Hayr*
E.S. Dixon
E.S. Dixon
6-1
6-0
6-1
Alton Clive Johns*
Daniel Fergusson Glanville
Daniel Fergusson Glanville
7-5
6-2
6-2
Charles (Charlie) Angas*
H.A. Dymond
H.A. Dymond
10-8
3-6
0-6
6-1
6-1
Arthur Leonard (Len) France*
D. Young
D. Young
6-0
6-0
6-3
Alan Stedman*
W.S. Somerville
W.S. Somerville
6-3
6-3
6-2
T.W. Patterson*
D.C. Johnston
D.C. Johnston
6-3
6-1
6-2
Noel Reginald Curtis Wilson*
W.R. Robinson
W.R. Robinson
5-7
6-3
6-3
6-3
Quarterfinals
Harold Arthur Barnett*
Kenneth James Maxwell Hayr
Kenneth James Maxwell Hayr
6-3
6-4
6-3
Noel Reginald Curtis Wilson*
Alton Clive Johns
Alton Clive Johns
4-6
3-6
6-1
6-3
6-3
Charles (Charlie) Angas*
Arthur Leonard (Len) France
Arthur Leonard (Len) France
6-4
6-1
6-2
Alan Stedman*
T.W. Patterson
T.W. Patterson
6-3
4-6
6-4
6-2
Semifinals
Alan Stedman*
Charles (Charlie) Angas
Charles (Charlie) Angas
17-15
6-4
6-2
Harold Arthur Barnett*
Noel Reginald Curtis Wilson
Noel Reginald Curtis Wilson
8-6
8-6
6-8
5-7
6-2
Final
Alan Stedman*
Harold Arthur Barnett
Harold Arthur Barnett
7-5
6-1
6-3
Tournament
Round 1
Charles (Charlie) Angas*
H.J. Pollock
H.J. Pollock
J.R. Johnston*
Digory Warne (Warne) Pearse
Digory Warne (Warne) Pearse
H.A. Dymond*
Mark Luder Lampe
Mark Luder Lampe
Henry George Searle*
R.A. Court
R.A. Court
Arthur Leonard (Len) France*
Joseph Hadfield Westby Sheppard
Joseph Hadfield Westby Sheppard
W.R. Robinson*
George Douglas Hawkes Whitcombe
George Douglas Hawkes Whitcombe
R.A. Young*
J.N. Mitchell
J.N. Mitchell
Alton Clive Johns*
S.W. Field
S.W. Field
Trevor Rhodes-Williams*
John Roberts Crawshaw
John Roberts Crawshaw
Daniel Fergusson Glanville*
W.G. Robertson
W.G. Robertson
N.S. Anderson*
George Andrew Pearce
George Andrew Pearce
Round 2
Alan Stedman*
N.G. Munns
N.G. Munns
W.S. Somerville*
William John (Bill) Melody
William John (Bill) Melody
T.W. Patterson*
Alexander Gladding Paul Wallace
Alexander Gladding Paul Wallace
D.C. Johnston*
E.A. Pearce
E.A. Pearce
Charles (Charlie) Angas*
J.R. Johnston
J.R. Johnston
H.A. Dymond*
Henry George Searle
Henry George Searle
Arthur Leonard (Len) France*
W.G. Morrison
W.G. Morrison
D. Young*
H.S.P. Andrews
H.S.P. Andrews
Harold Arthur Barnett*
Donald Gunn (Don) France
Donald Gunn (Don) France
E.H. Orbell*
Cyril Allan Kingsley Deaker
Cyril Allan Kingsley Deaker
Kenneth James Maxwell Hayr*
R.A. Rowe
R.A. Rowe
E.S. Dixon*
Dr. James Tait Laurenson
Dr. James Tait Laurenson
Noel Reginald Curtis Wilson*
Arthur Rolleston Cant
Arthur Rolleston Cant
W.R. Robinson*
R.A. Young
R.A. Young
Alton Clive Johns*
Trevor Rhodes-Williams
Trevor Rhodes-Williams
Daniel Fergusson Glanville*
N.S. Anderson
N.S. Anderson
Round 3
Alan Stedman*
W.S. Somerville
W.S. Somerville
T.W. Patterson*
D.C. Johnston
D.C. Johnston
Charles (Charlie) Angas*
H.A. Dymond
H.A. Dymond
Arthur Leonard (Len) France*
D. Young
D. Young
Harold Arthur Barnett*
E.H. Orbell
E.H. Orbell
Kenneth James Maxwell Hayr*
E.S. Dixon
E.S. Dixon
Noel Reginald Curtis Wilson*
W.R. Robinson
W.R. Robinson
Alton Clive Johns*
Daniel Fergusson Glanville
Daniel Fergusson Glanville
Quarterfinals
Alan Stedman*
T.W. Patterson
T.W. Patterson
Charles (Charlie) Angas*
Arthur Leonard (Len) France
Arthur Leonard (Len) France
Harold Arthur Barnett*
Kenneth James Maxwell Hayr
Kenneth James Maxwell Hayr
Noel Reginald Curtis Wilson*
Alton Clive Johns
Alton Clive Johns
Semifinals
Alan Stedman*
Charles (Charlie) Angas
Charles (Charlie) Angas
Harold Arthur Barnett*
Noel Reginald Curtis Wilson
Noel Reginald Curtis Wilson
Final
Alan Stedman*
Harold Arthur Barnett
Harold Arthur Barnett