Cannes Club Tournament 1926
General 1926-03-15 - 1926-03-21
Amateur
Clay
6
Cannes, LTC
France
Source Lawn Tennis and Badminton
Media
Winner Henri Jean Cochet
Players
Charles Frederick Aeschlimann
J. Andreu
André (Adrien) Aron
A.H. Bloomer
E. Bret
Archibald John Salisbury Butler
C.G. Carruthers
Henri Jean Cochet
G.V. Comyn
J. Crewe Wood
George François (Frans) de Bruyn-Kops
F. De Musset Hall
Emmanuel Du Plaix
André Ducreux
R. Dunkerley
J.H. Fauvargue
Dutard Feret
Carl Frédéric Marie Georgi
Arne Wilhelm Grahn
A.W. Gref
J. Andreu
André (Adrien) Aron
A.H. Bloomer
E. Bret
Archibald John Salisbury Butler
C.G. Carruthers
Henri Jean Cochet
G.V. Comyn
J. Crewe Wood
George François (Frans) de Bruyn-Kops
F. De Musset Hall
Emmanuel Du Plaix
André Ducreux
R. Dunkerley
J.H. Fauvargue
Dutard Feret
Carl Frédéric Marie Georgi
Arne Wilhelm Grahn
A.W. Gref
R.G. Hawksley
Brame Hillyard
Lord Charles Melbourne Hope
G. de Iszkowski
P.H. Lanborn
Robert Le Blant
G.T. Lewis
Julian Joseph Lezard
George E. Lyttleton-Rogers
Maj. C.D. May
Harold Fowler McCormick
Bertie Meyer
G. Mills
H.A. Milne
W.E. Miskin
Major T. Moss
H. Natanson
R.R. Neuberger
J. Parisot
R. Parisot
Brame Hillyard
Lord Charles Melbourne Hope
G. de Iszkowski
P.H. Lanborn
Robert Le Blant
G.T. Lewis
Julian Joseph Lezard
George E. Lyttleton-Rogers
Maj. C.D. May
Harold Fowler McCormick
Bertie Meyer
G. Mills
H.A. Milne
W.E. Miskin
Major T. Moss
H. Natanson
R.R. Neuberger
J. Parisot
R. Parisot
F. Parsons
Robert B. Pope
A. Félix Poulin
D.W. Prinsep
Hubert Paul Hippolyte Rigault
E.W. Sawyer
Frederick Roosevelt Scovel
W.M. Sherring
A.R. Smedsrud
H.S. Tufton
M. Vermont
D. Vernier
A.D. Vickers
Dr. A. Warden
N.J. Watson
J.K. Whitehead
P. Whitehead
Col. A. Wilson
Robert B. Pope
A. Félix Poulin
D.W. Prinsep
Hubert Paul Hippolyte Rigault
E.W. Sawyer
Frederick Roosevelt Scovel
W.M. Sherring
A.R. Smedsrud
H.S. Tufton
M. Vermont
D. Vernier
A.D. Vickers
Dr. A. Warden
N.J. Watson
J.K. Whitehead
P. Whitehead
Col. A. Wilson
Rounds
Round 1
The remaining players had a bye.
Henri Cochet*
J.K. Whitehead
J.K. Whitehead
6-2
7-5
Major T. Moss*
R. Parisot
R. Parisot
6-1
6-0
Emmanuel Du Plaix*
Col. A. Wilson
Col. A. Wilson
6-0
6-3
Dr. A. Warden*
H. Natanson
H. Natanson
6-0
6-2
André Ducreux*
R.R. Neuberger
R.R. Neuberger
6-0
6-2
Charles Hope*
A.W. Gref
A.W. Gref
6-0
6-1
A.D. Vickers*
R. Dunkerley
R. Dunkerley
6-3
6-4
Brame Hillyard*
H.S. Tufton
H.S. Tufton
6-3
6-2
E. Bret*
Archibald John Salisbury Butler
Archibald John Salisbury Butler
6-2
4-6
6-4
D. Vernier*
Dutard Feret
Dutard Feret
6-2
4-6
6-4
J. Crewe Wood*
Maj. C.D. May
Maj. C.D. May
6-1
6-3
J. Andreu*
Carl Frédéric Marie Georgi
Carl Frédéric Marie Georgi
6-1
6-0
Frederick Roosevelt Scovel*
A.R. Smedsrud
A.R. Smedsrud
6-0
6-3
G. de Iszkowski*
E.W. Sawyer
E.W. Sawyer
6-1
6-1
Frans de Bruyn-Kops*
N.J. Watson
N.J. Watson
6-4
6-3
Robert Le Blant*
F. De Musset Hall
F. De Musset Hall
6-1
6-2
Bertie Meyer*
P. Whitehead
P. Whitehead
6-2
6-0
André (Adrien) Aron*
A.H. Bloomer
A.H. Bloomer
6-0
6-1
J.H. Fauvargue*
D.W. Prinsep
D.W. Prinsep
1-6
6-1
6-3
Charles Aeschlimann*
F. Parsons
F. Parsons
6-1
6-0
W.E. Miskin*
J. Parisot
J. Parisot
6-2
6-4
Julian Joseph Lezard*
G.T. Lewis
G.T. Lewis
8-10
7-5
6-0
H.A. Milne*
R.G. Hawksley
R.G. Hawksley
3-6
6-4
8-6
George E. Lyttleton-Rogers*
G.V. Comyn
G.V. Comyn
7-5
6-5
ret.
M. Vermont*
C.G. Carruthers
C.G. Carruthers
7-5
6-1
Robert B. Pope*
P.H. Lanborn
P.H. Lanborn
6-1
6-0
Round 2
Henri Cochet*
Major T. Moss
Major T. Moss
6-1
6-0
Emmanuel Du Plaix*
Dr. A. Warden
Dr. A. Warden
6-3
6-3
André Ducreux*
Charles Hope
Charles Hope
6-2
6-1
A. Félix Poulin*
A.D. Vickers
A.D. Vickers
6-1
3-6
6-1
Brame Hillyard*
E. Bret
E. Bret
6-2
6-1
J. Crewe Wood*
D. Vernier
D. Vernier
6-1
6-1
J. Andreu*
W.M. Sherring
W.M. Sherring
6-2
6-8
ret.
Frederick Roosevelt Scovel*
G. de Iszkowski
G. de Iszkowski
6-0
6-1
Arne Grahn*
Frans de Bruyn-Kops
Frans de Bruyn-Kops
6-3
6-2
André (Adrien) Aron*
J.H. Fauvargue
J.H. Fauvargue
6-3
6-1
Bertie Meyer*
Robert Le Blant
Robert Le Blant
6-4
1-6
6-4
Julian Joseph Lezard*
H.A. Milne
H.A. Milne
6-1
4-6
8-6
Charles Aeschlimann*
W.E. Miskin
W.E. Miskin
6-0
6-1
Hubert Rigault*
G. Mills
G. Mills
7-5
3-0
ret.
Robert B. Pope*
M. Vermont
M. Vermont
7-5
6-2
Harold Fowler McCormick*
George E. Lyttleton-Rogers
George E. Lyttleton-Rogers
6-3
6-2
Round 3
Henri Cochet*
Emmanuel Du Plaix
Emmanuel Du Plaix
6-0
6-4
André Ducreux*
A. Félix Poulin
A. Félix Poulin
8-6
6-3
Brame Hillyard*
J. Crewe Wood
J. Crewe Wood
6-1
7-5
J. Andreu*
Frederick Roosevelt Scovel
Frederick Roosevelt Scovel
6-2
6-4
Arne Grahn*
Bertie Meyer
Bertie Meyer
6-2
6-4
André (Adrien) Aron*
Hubert Rigault
Hubert Rigault
6-0
6-1
Charles Aeschlimann*
Julian Joseph Lezard
Julian Joseph Lezard
6-3
6-4
Harold Fowler McCormick*
Robert B. Pope
Robert B. Pope
6-1
6-0
Quarterfinals
Henri Cochet*
André Ducreux
André Ducreux
7-5
6-3
Brame Hillyard*
J. Andreu
J. Andreu
6-3
7-5
Arne Grahn*
André (Adrien) Aron
André (Adrien) Aron
2-6
11-9
6-1
Charles Aeschlimann*
Harold Fowler McCormick
Harold Fowler McCormick
6-1
7-5
Semifinals
Henri Cochet*
Brame Hillyard
Brame Hillyard
6-2
2-6
6-2
Charles Aeschlimann*
Arne Grahn
Arne Grahn
8-6
8-6
Final
Henri Cochet*
Charles Aeschlimann
Charles Aeschlimann
6-4
6-3
6-0
Tournament
Round 1
Henri Cochet*
J.K. Whitehead
J.K. Whitehead
Major T. Moss*
R. Parisot
R. Parisot
Emmanuel Du Plaix*
Col. A. Wilson
Col. A. Wilson
Dr. A. Warden*
H. Natanson
H. Natanson
André Ducreux*
R.R. Neuberger
R.R. Neuberger
Charles Hope*
A.W. Gref
A.W. Gref
A.D. Vickers*
R. Dunkerley
R. Dunkerley
Brame Hillyard*
H.S. Tufton
H.S. Tufton
E. Bret*
Archibald John Salisbury Butler
Archibald John Salisbury Butler
J. Crewe Wood*
Maj. C.D. May
Maj. C.D. May
D. Vernier*
Dutard Feret
Dutard Feret
J. Andreu*
Carl Frédéric Marie Georgi
Carl Frédéric Marie Georgi
Frederick Roosevelt Scovel*
A.R. Smedsrud
A.R. Smedsrud
G. de Iszkowski*
E.W. Sawyer
E.W. Sawyer
Charles Aeschlimann*
F. Parsons
F. Parsons
W.E. Miskin*
J. Parisot
J. Parisot
Julian Joseph Lezard*
G.T. Lewis
G.T. Lewis
H.A. Milne*
R.G. Hawksley
R.G. Hawksley
George E. Lyttleton-Rogers*
G.V. Comyn
G.V. Comyn
Robert B. Pope*
P.H. Lanborn
P.H. Lanborn
M. Vermont*
C.G. Carruthers
C.G. Carruthers
Frans de Bruyn-Kops*
N.J. Watson
N.J. Watson
Bertie Meyer*
P. Whitehead
P. Whitehead
Robert Le Blant*
F. De Musset Hall
F. De Musset Hall
André (Adrien) Aron*
A.H. Bloomer
A.H. Bloomer
J.H. Fauvargue*
D.W. Prinsep
D.W. Prinsep
Round 2
Henri Cochet*
Major T. Moss
Major T. Moss
Emmanuel Du Plaix*
Dr. A. Warden
Dr. A. Warden
André Ducreux*
Charles Hope
Charles Hope
A. Félix Poulin*
A.D. Vickers
A.D. Vickers
Brame Hillyard*
E. Bret
E. Bret
J. Crewe Wood*
D. Vernier
D. Vernier
J. Andreu*
W.M. Sherring
W.M. Sherring
Frederick Roosevelt Scovel*
G. de Iszkowski
G. de Iszkowski
Charles Aeschlimann*
W.E. Miskin
W.E. Miskin
Julian Joseph Lezard*
H.A. Milne
H.A. Milne
Harold Fowler McCormick*
George E. Lyttleton-Rogers
George E. Lyttleton-Rogers
Robert B. Pope*
M. Vermont
M. Vermont
Arne Grahn*
Frans de Bruyn-Kops
Frans de Bruyn-Kops
Bertie Meyer*
Robert Le Blant
Robert Le Blant
André (Adrien) Aron*
J.H. Fauvargue
J.H. Fauvargue
Hubert Rigault*
G. Mills
G. Mills
Round 3
Henri Cochet*
Emmanuel Du Plaix
Emmanuel Du Plaix
André Ducreux*
A. Félix Poulin
A. Félix Poulin
Brame Hillyard*
J. Crewe Wood
J. Crewe Wood
J. Andreu*
Frederick Roosevelt Scovel
Frederick Roosevelt Scovel
Charles Aeschlimann*
Julian Joseph Lezard
Julian Joseph Lezard
Harold Fowler McCormick*
Robert B. Pope
Robert B. Pope
Arne Grahn*
Bertie Meyer
Bertie Meyer
André (Adrien) Aron*
Hubert Rigault
Hubert Rigault
Quarterfinals
Henri Cochet*
André Ducreux
André Ducreux
Brame Hillyard*
J. Andreu
J. Andreu
Charles Aeschlimann*
Harold Fowler McCormick
Harold Fowler McCormick
Arne Grahn*
André (Adrien) Aron
André (Adrien) Aron
Semifinals
Henri Cochet*
Brame Hillyard
Brame Hillyard
Charles Aeschlimann*
Arne Grahn
Arne Grahn
Final
Henri Cochet*
Charles Aeschlimann
Charles Aeschlimann