Australian Hard Courts Championship 1974
General 1974-11-25 - 1974-12-01
Open
Clay
6
Gympie
Australia
Media
Winner Ulrich (Ulli) Pinner
Players
Lennart Bergelin
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt
William Walter (Bill) Bowrey
Greg Braun
Noel Callaghan
David Carter
Dale H. Collings
N. Conlin
Tony Dawson
Milos (Misha) Dimitrijevic
Steve Docherty
John Eastburn
Harald Elschenbroich
Ulf Eriksson
Trevor Charles (Charlie) Fancutt
Trevor Thomas Fancutt
Alvin R. Gardiner
J. Gibson
Robert G. (Bob) Giltinan
Warren Girle
Keith N. Hancock
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt
William Walter (Bill) Bowrey
Greg Braun
Noel Callaghan
David Carter
Dale H. Collings
N. Conlin
Tony Dawson
Milos (Misha) Dimitrijevic
Steve Docherty
John Eastburn
Harald Elschenbroich
Ulf Eriksson
Trevor Charles (Charlie) Fancutt
Trevor Thomas Fancutt
Alvin R. Gardiner
J. Gibson
Robert G. (Bob) Giltinan
Warren Girle
Keith N. Hancock
J.K. Jellquist
Kjell Johansson
Igor Kosak
J. Laurent
Richard Alan Lewis
Trevor Little
Joaquin Loyo Mayo
Michael H. (Mike) Machette
Warren Maher
Ulrich (Ulli) Marten
Denis McKeown
Paul Francis McNamee
Alexander Irakleivich Metreveli
F. Nakano
P. Neilson
Jan E. Norback (Norbäck)
Leo Palin
Greg W. Perkins
Ulrich (Ulli) Pinner
Mike Prineas
Jean-Pierre Richer
Kjell Johansson
Igor Kosak
J. Laurent
Richard Alan Lewis
Trevor Little
Joaquin Loyo Mayo
Michael H. (Mike) Machette
Warren Maher
Ulrich (Ulli) Marten
Denis McKeown
Paul Francis McNamee
Alexander Irakleivich Metreveli
F. Nakano
P. Neilson
Jan E. Norback (Norbäck)
Leo Palin
Greg W. Perkins
Ulrich (Ulli) Pinner
Mike Prineas
Jean-Pierre Richer
Clem Robertson
C. Martin Robinson
P. Russell
Lars Samuelson
Dragan Savic
Spencer Segura
Frederick (Fred) Sherriff
Ron Smolders
Nikola Spear
Thierry Stevaux
Dragan Stojovic
Ivan Stoll
Graeme S. Thomson
John Trickey
B. Trueman
Peter Wise
Ken Wurtz
Jeff Young
C. Martin Robinson
P. Russell
Lars Samuelson
Dragan Savic
Spencer Segura
Frederick (Fred) Sherriff
Ron Smolders
Nikola Spear
Thierry Stevaux
Dragan Stojovic
Ivan Stoll
Graeme S. Thomson
John Trickey
B. Trueman
Peter Wise
Ken Wurtz
Jeff Young
Rounds
Round 1
Ulli Pinner*
Ron Smolders
Ron Smolders
6-4
6-3
Spencer Segura*
Noel Callaghan
Noel Callaghan
6-3
6-4
Michael H. (Mike) Machette*
Dragan Savic
Dragan Savic
6-1
6-4
Greg W. Perkins*
Mike Prineas
Mike Prineas
6-4
7-5
Tony Dawson*
J. Gibson
J. Gibson
6-3
6-3
Harald Elschenbroich*
Warren Girle
Warren Girle
6-4
6-1
Paul McNamee*
Ulrich (Ulli) Marten
Ulrich (Ulli) Marten
4-6
7-6
6-1
Dale H. Collings*
Warren Maher
Warren Maher
6-2
6-4
N. Conlin*
Lennart Bergelin
Lennart Bergelin
6-0
3-6
6-2
Leo Palin*
John Eastburn
John Eastburn
1-6
6-2
6-2
Greg Braun*
Dragan Stojovic
Dragan Stojovic
6-1
6-1
Bob Giltinan*
Clem Robertson
Clem Robertson
6-1
6-2
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt*
Frederick (Fred) Sherriff
Frederick (Fred) Sherriff
6-3
6-1
David Carter*
Trevor Fancutt
Trevor Fancutt
6-1
6-2
Thierry Stevaux*
Graeme S. Thomson
Graeme S. Thomson
6-3
6-4
John Trickey*
P. Neilson
P. Neilson
6-3
6-0
Alex Metreveli*
Ivan Stoll
Ivan Stoll
6-2
6-0
J.K. Jellquist*
Jan Norback
Jan Norback
6-2
0-6
6-0
Denis McKeown*
Keith N. Hancock
Keith N. Hancock
w.o.
C. Martin Robinson*
Jean-Pierre Richer
Jean-Pierre Richer
6-1
6-0
Joaquin Loyo Mayo*
Milos (Misha) Dimitrijevic
Milos (Misha) Dimitrijevic
6-3
7-5
Lars Samuelson*
Ulf Eriksson
Ulf Eriksson
6-4
6-3
Trevor Little*
Charlie Fancutt
Charlie Fancutt
6-1
6-2
Bill Bowrey*
B. Trueman
B. Trueman
6-0
6-2
Nikola Spear*
Jeff Young
Jeff Young
6-1
6-1
F. Nakano*
P. Russell
P. Russell
w.o.
Alvin R. Gardiner*
J. Laurent
J. Laurent
6-1
6-1
Kjell Johansson*
Richard Lewis
Richard Lewis
2-6
6-3
6-3
Round 2
Ulli Pinner*
Spencer Segura
Spencer Segura
6-4
6-3
Michael H. (Mike) Machette*
Ken Wurtz
Ken Wurtz
6-3
6-1
Greg W. Perkins*
Steve Docherty
Steve Docherty
2-6
6-4
6-3
Harald Elschenbroich*
Tony Dawson
Tony Dawson
6-1
6-2
Paul McNamee*
Dale H. Collings
Dale H. Collings
6-2
3-6
7-6
N. Conlin*
Peter Wise
Peter Wise
6-2
7-6
Igor Kosak*
Leo Palin
Leo Palin
7-5
2-6
7-6
Bob Giltinan*
Greg Braun
Greg Braun
7-5
4-6
7-6
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt*
David Carter
David Carter
6-1
7-6
John Trickey*
Thierry Stevaux
Thierry Stevaux
6-4
6-2
Alex Metreveli*
J.K. Jellquist
J.K. Jellquist
6-1
6-3
C. Martin Robinson*
Denis McKeown
Denis McKeown
6-2
6-1
Joaquin Loyo Mayo*
Lars Samuelson
Lars Samuelson
7-6
6-3
Bill Bowrey*
Trevor Little
Trevor Little
6-4
7-6
Nikola Spear*
F. Nakano
F. Nakano
6-2
6-0
Kjell Johansson*
Alvin R. Gardiner
Alvin R. Gardiner
2-6
6-3
6-4
Round 3
Ulli Pinner*
Michael H. (Mike) Machette
Michael H. (Mike) Machette
6-2
6-1
Harald Elschenbroich*
Greg W. Perkins
Greg W. Perkins
7-5
6-3
Paul McNamee*
N. Conlin
N. Conlin
7-6
5-7
6-1
Bob Giltinan*
Igor Kosak
Igor Kosak
6-4
6-3
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt*
John Trickey
John Trickey
6-2
6-3
C. Martin Robinson*
Alex Metreveli
Alex Metreveli
6-3
1-6
7-6
Joaquin Loyo Mayo*
Bill Bowrey
Bill Bowrey
6-7
7-5
7-5
Kjell Johansson*
Nikola Spear
Nikola Spear
6-2
6-1
Quarterfinals
Ulli Pinner*
Harald Elschenbroich
Harald Elschenbroich
6-0
6-1
6-4
Bob Giltinan*
Paul McNamee
Paul McNamee
6-0
6-3
6-2
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt*
C. Martin Robinson
C. Martin Robinson
6-1
6-0
6-1
Kjell Johansson*
Joaquin Loyo Mayo
Joaquin Loyo Mayo
6-4
6-7
7-6
6-4
Semifinals
Ulli Pinner*
Bob Giltinan
Bob Giltinan
6-4
6-1
6-1
Kjell Johansson*
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt
6-4
6-4
6-3
Final
Ulli Pinner*
Kjell Johansson
Kjell Johansson
6-3
6-2
4-6
7-5
Tournament
Round 1
Ulli Pinner*
Ron Smolders
Ron Smolders
Spencer Segura*
Noel Callaghan
Noel Callaghan
Michael H. (Mike) Machette*
Dragan Savic
Dragan Savic
Harald Elschenbroich*
Warren Girle
Warren Girle
Tony Dawson*
J. Gibson
J. Gibson
Greg W. Perkins*
Mike Prineas
Mike Prineas
Bob Giltinan*
Clem Robertson
Clem Robertson
Greg Braun*
Dragan Stojovic
Dragan Stojovic
Leo Palin*
John Eastburn
John Eastburn
Paul McNamee*
Ulrich (Ulli) Marten
Ulrich (Ulli) Marten
Dale H. Collings*
Warren Maher
Warren Maher
N. Conlin*
Lennart Bergelin
Lennart Bergelin
Kjell Johansson*
Richard Lewis
Richard Lewis
Alvin R. Gardiner*
J. Laurent
J. Laurent
Nikola Spear*
Jeff Young
Jeff Young
F. Nakano*
P. Russell
P. Russell
Joaquin Loyo Mayo*
Milos (Misha) Dimitrijevic
Milos (Misha) Dimitrijevic
Lars Samuelson*
Ulf Eriksson
Ulf Eriksson
Bill Bowrey*
B. Trueman
B. Trueman
Trevor Little*
Charlie Fancutt
Charlie Fancutt
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt*
Frederick (Fred) Sherriff
Frederick (Fred) Sherriff
David Carter*
Trevor Fancutt
Trevor Fancutt
John Trickey*
P. Neilson
P. Neilson
Thierry Stevaux*
Graeme S. Thomson
Graeme S. Thomson
C. Martin Robinson*
Jean-Pierre Richer
Jean-Pierre Richer
Denis McKeown*
Keith N. Hancock
Keith N. Hancock
Alex Metreveli*
Ivan Stoll
Ivan Stoll
J.K. Jellquist*
Jan Norback
Jan Norback
Round 2
Ulli Pinner*
Spencer Segura
Spencer Segura
Michael H. (Mike) Machette*
Ken Wurtz
Ken Wurtz
Harald Elschenbroich*
Tony Dawson
Tony Dawson
Greg W. Perkins*
Steve Docherty
Steve Docherty
Bob Giltinan*
Greg Braun
Greg Braun
Igor Kosak*
Leo Palin
Leo Palin
Paul McNamee*
Dale H. Collings
Dale H. Collings
N. Conlin*
Peter Wise
Peter Wise
Kjell Johansson*
Alvin R. Gardiner
Alvin R. Gardiner
Nikola Spear*
F. Nakano
F. Nakano
Joaquin Loyo Mayo*
Lars Samuelson
Lars Samuelson
Bill Bowrey*
Trevor Little
Trevor Little
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt*
David Carter
David Carter
John Trickey*
Thierry Stevaux
Thierry Stevaux
C. Martin Robinson*
Denis McKeown
Denis McKeown
Alex Metreveli*
J.K. Jellquist
J.K. Jellquist
Round 3
Ulli Pinner*
Michael H. (Mike) Machette
Michael H. (Mike) Machette
Harald Elschenbroich*
Greg W. Perkins
Greg W. Perkins
Bob Giltinan*
Igor Kosak
Igor Kosak
Paul McNamee*
N. Conlin
N. Conlin
Kjell Johansson*
Nikola Spear
Nikola Spear
Joaquin Loyo Mayo*
Bill Bowrey
Bill Bowrey
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt*
John Trickey
John Trickey
C. Martin Robinson*
Alex Metreveli
Alex Metreveli
Quarterfinals
Ulli Pinner*
Harald Elschenbroich
Harald Elschenbroich
Bob Giltinan*
Paul McNamee
Paul McNamee
Kjell Johansson*
Joaquin Loyo Mayo
Joaquin Loyo Mayo
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt*
C. Martin Robinson
C. Martin Robinson
Semifinals
Ulli Pinner*
Bob Giltinan
Bob Giltinan
Kjell Johansson*
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt
Richard Lawrence (Dick) Bohrnstedt
Final
Ulli Pinner*
Kjell Johansson
Kjell Johansson