Seabright Invitational 1930


General 1930-07-28 - 1930-08-04
Amateur
Unknown
5
Seabright, N.J.
United States of America

Source Ayres 1931, American Lawn Tennis



Media


Winner Sidney Burr Wood Jr.


Players
Dr Gerald Porter Bartosh
Maurice Bayon
Harold Blauer
Gustave H. (Gus) Boehmer Jr.
Herbert L. Bowman
Clayton Lee (Teddy) Burwell
Donald Cram
Edward W. Feibleman
H.B. Fisher Jr.
Samuel Bellows Gilpin
Keith Gledhill
J. Gilbert (Gil) Hall
Edward T. Herndon
Malcolm T. Hill
Francis Townsend (Frank) Hunter
Henry L. Johnson Jr.
Dave N. Jones jr
Richard T. Murphy
Phillip Franklin (Phil) Neer
Sadakazu Onda
Marcel Rainville
Julius Seligson
Francis Xavier (Frank) Shields
Donald Strachan
Clifford Samuel Sutter
John Pitman (Jack) Tidball
Henry Ellsworth Vines
Robert Noble Watt sr
Richard Norris (Dick) Williams jr
Sidney Burr Wood Jr.


Rounds
Round 1
Frank Hunter*
Jack Tidball
3-6 6-4 6-2
Donald Cram*
Henry L. Johnson Jr.
6-2 4-6 6-4
Julius Seligson*
Gustave H. (Gus) Boehmer Jr.
6-4 6-4
Marcel Rainville*
Herbert L. Bowman
6-4 3-6 6-2
Samuel Gilpin*
H.B. Fisher Jr.
6-2 6-4
Dick Williams jr*
Sadakazu Onda
6-2 6-3
Frank Shields*
Phillip Franklin (Phil) Neer
6-0 6-3
Ellsworth Vines*
Harold Blauer
6-2 10-8
Sidney Wood jr.*
Maurice Bayon
4-6 6-3 8-6
Donald Strachan*
Robert Noble Watt sr
6-3 6-1
Dave N. Jones jr*
Edward W. Feibleman
7-9 6-2 7-5
J. Gilbert (Gil) Hall*
Keith Gledhill
6-4 7-5
Clayton Lee (Teddy) Burwell*
Edward T. Herndon
6-0 6-4
Clifford Sutter*
Malcolm T. Hill
6-3 6-0

Round 2
Frank Hunter*
Donald Cram
6-3 6-2
Julius Seligson*
Marcel Rainville
6-4 7-5
Dick Williams jr*
Samuel Gilpin
6-4 6-3
Ellsworth Vines*
Frank Shields
6-8 6-4 8-6
Sidney Wood jr.*
Dr Gerald Porter Bartosh
6-2 2-6 6-3
Dave N. Jones jr*
Donald Strachan
6-3 6-4
J. Gilbert (Gil) Hall*
Clayton Lee (Teddy) Burwell
6-4 6-2
Clifford Sutter*
Richard T. Murphy
6-3 7-5

Quarterfinals
Frank Hunter*
Julius Seligson
7-5 8-6
Ellsworth Vines*
Dick Williams jr
6-0 4-6 6-2
Sidney Wood jr.*
Dave N. Jones jr
7-5 7-5
Clifford Sutter*
J. Gilbert (Gil) Hall
6-3 6-3

Semifinals
Ellsworth Vines*
Frank Hunter
3-6 6-2 8-6
Sidney Wood jr.*
Clifford Sutter
6-3 3-6 6-0

Final
Sidney Wood jr.*
Ellsworth Vines
6-2 6-2 6-0


Tournament
Round 1
Sidney Wood jr.*
Maurice Bayon
Dave N. Jones jr*
Edward W. Feibleman
Donald Strachan*
Robert Noble Watt sr
Clifford Sutter*
Malcolm T. Hill
J. Gilbert (Gil) Hall*
Keith Gledhill
Clayton Lee (Teddy) Burwell*
Edward T. Herndon
Ellsworth Vines*
Harold Blauer
Frank Shields*
Phillip Franklin (Phil) Neer
Dick Williams jr*
Sadakazu Onda
Samuel Gilpin*
H.B. Fisher Jr.
Frank Hunter*
Jack Tidball
Donald Cram*
Henry L. Johnson Jr.
Julius Seligson*
Gustave H. (Gus) Boehmer Jr.
Marcel Rainville*
Herbert L. Bowman
Round 2
Sidney Wood jr.*
Dr Gerald Porter Bartosh
Dave N. Jones jr*
Donald Strachan
Clifford Sutter*
Richard T. Murphy
J. Gilbert (Gil) Hall*
Clayton Lee (Teddy) Burwell
Ellsworth Vines*
Frank Shields
Dick Williams jr*
Samuel Gilpin
Frank Hunter*
Donald Cram
Julius Seligson*
Marcel Rainville
Quarterfinals
Sidney Wood jr.*
Dave N. Jones jr
Clifford Sutter*
J. Gilbert (Gil) Hall
Ellsworth Vines*
Dick Williams jr
Frank Hunter*
Julius Seligson
Semifinals
Sidney Wood jr.*
Clifford Sutter
Ellsworth Vines*
Frank Hunter
Final
Sidney Wood jr.*
Ellsworth Vines