Geelong Easter Tournament 1900
General 1900-04-14 - 1900-04-17
Amateur
Asphalt
4
Geelong, Lawn Tennis Club, Corio Terrace Courts
Australia
Source Lawn tennis, 13/6/1900/ The Geelong Advertiser
Info Draw: 16
Media
Winner Alfred Wallace Dunlop
Players
H.S. Baynes
William Sydney Carr
Henry Francis De Little
Alfred Wallace Dunlop
Lancelot Evelyn Gaunt
Benjamin (Ben) Green
William Sydney Carr
Henry Francis De Little
Alfred Wallace Dunlop
Lancelot Evelyn Gaunt
Benjamin (Ben) Green
H.J. Kearns
Percy Frederick Down Mills
Andrew Bernard (Barney) Murphy
Percy Force Rowe
Basil Spence
Thomas Whitalaw (Tom) Tatchell
Percy Frederick Down Mills
Andrew Bernard (Barney) Murphy
Percy Force Rowe
Basil Spence
Thomas Whitalaw (Tom) Tatchell
Harold Alfred Templeton
A.S. Templeton
Frederick Elliott Von Frankenberg
Charles Gilbert Marriott Watson
A.S. Templeton
Frederick Elliott Von Frankenberg
Charles Gilbert Marriott Watson
Rounds
Round 1
Andrew Bernard (Barney) Murphy*
Harold Alfred Templeton
Harold Alfred Templeton
6-3
6-1
Benjamin (Ben) Green*
Frederick Elliott Von Frankenberg
Frederick Elliott Von Frankenberg
6-2
1-6
6-2
H.J. Kearns*
Percy Force Rowe
Percy Force Rowe
6-2
6-3
Thomas Whitalaw (Tom) Tatchell*
Basil Spence
Basil Spence
9-7
5-7
6-4
H.S. Baynes*
A.S. Templeton
A.S. Templeton
6-0
6-1
Alfred Dunlop*
Percy Frederick Down Mills
Percy Frederick Down Mills
6-2
6-0
Charles Gilbert Marriott Watson*
William Sydney Carr
William Sydney Carr
8-6
6-1
Henry Francis De Little*
Lancelot Evelyn Gaunt
Lancelot Evelyn Gaunt
6-1
7-5
Quarterfinals
Benjamin (Ben) Green*
Andrew Bernard (Barney) Murphy
Andrew Bernard (Barney) Murphy
4-6
6-1
6-0
Thomas Whitalaw (Tom) Tatchell*
H.J. Kearns
H.J. Kearns
6-4
6-4
Alfred Dunlop*
H.S. Baynes
H.S. Baynes
6-1
5-7
6-2
Henry Francis De Little*
Charles Gilbert Marriott Watson
Charles Gilbert Marriott Watson
6-2
6-2
Semifinals
Benjamin (Ben) Green*
Thomas Whitalaw (Tom) Tatchell
Thomas Whitalaw (Tom) Tatchell
4-6
6-3
10-8
Alfred Dunlop*
Henry Francis De Little
Henry Francis De Little
6-4
6-4
Final
Alfred Dunlop*
Benjamin (Ben) Green
Benjamin (Ben) Green
6-4
6-3
6-0
Tournament
Round 1
Alfred Dunlop*
Percy Frederick Down Mills
Percy Frederick Down Mills
H.S. Baynes*
A.S. Templeton
A.S. Templeton
Henry Francis De Little*
Lancelot Evelyn Gaunt
Lancelot Evelyn Gaunt
Charles Gilbert Marriott Watson*
William Sydney Carr
William Sydney Carr
Benjamin (Ben) Green*
Frederick Elliott Von Frankenberg
Frederick Elliott Von Frankenberg
Andrew Bernard (Barney) Murphy*
Harold Alfred Templeton
Harold Alfred Templeton
Thomas Whitalaw (Tom) Tatchell*
Basil Spence
Basil Spence
H.J. Kearns*
Percy Force Rowe
Percy Force Rowe
Quarterfinals
Alfred Dunlop*
H.S. Baynes
H.S. Baynes
Henry Francis De Little*
Charles Gilbert Marriott Watson
Charles Gilbert Marriott Watson
Benjamin (Ben) Green*
Andrew Bernard (Barney) Murphy
Andrew Bernard (Barney) Murphy
Thomas Whitalaw (Tom) Tatchell*
H.J. Kearns
H.J. Kearns
Semifinals
Alfred Dunlop*
Henry Francis De Little
Henry Francis De Little
Benjamin (Ben) Green*
Thomas Whitalaw (Tom) Tatchell
Thomas Whitalaw (Tom) Tatchell
Final
Alfred Dunlop*
Benjamin (Ben) Green
Benjamin (Ben) Green