Cumberland Open 1946
General 1946-04-15 - 1946-04-21
Amateur
Clay
6
Hampstead
England
Source The Times, Lawn Tennis and Badminton
Info Thirteenth edition.
Media
Winner Roland E. Carter
Players
Derrick William Barton
Headley Thomas Baxter
N. Bennett
R. Berger
W.I.B. Brooks
Roland E. Carter
Leslie Erastus Cater
Y.Y. Chan
M.P. Cooper
R.L.B. Cooper
Neil D. Cox
Murray Don Deloford
R.G. Dendy
C. Denison
P.A. Denison
Norman Dicks
T.A. Drower
C. Earp
R.S. Elven
Headley Thomas Baxter
N. Bennett
R. Berger
W.I.B. Brooks
Roland E. Carter
Leslie Erastus Cater
Y.Y. Chan
M.P. Cooper
R.L.B. Cooper
Neil D. Cox
Murray Don Deloford
R.G. Dendy
C. Denison
P.A. Denison
Norman Dicks
T.A. Drower
C. Earp
R.S. Elven
T.G. Figgis
Eric John Filby
K. Frawley
W.J. Gallimore
Dudley F. Georgeson
Derek Neville Hardwick
J. Howard
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones
Cyril Aubrey Kemp
Charles Herbert Kingsley
R.Y. Lee
Frederick (Derrick) Leyland
E. Lowden
W.J. Lowden
Maurice Edward Lucking
Donald MacPhail
William Augustine Manahan
H.K. Mitchell
Bernard G. Neal
Eric John Filby
K. Frawley
W.J. Gallimore
Dudley F. Georgeson
Derek Neville Hardwick
J. Howard
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones
Cyril Aubrey Kemp
Charles Herbert Kingsley
R.Y. Lee
Frederick (Derrick) Leyland
E. Lowden
W.J. Lowden
Maurice Edward Lucking
Donald MacPhail
William Augustine Manahan
H.K. Mitchell
Bernard G. Neal
Robert C. (Bobby) Nicoll
Geoffrey Lane Paish
Eric Conrad Peters
R.S. Pinguet
Colin Neville Ower Ritchie
J. Sandiford
J.E. Schneider
Anthony James Michael (Tony) Starte
H.M. Storer
K.M. Tan
Robert C. (Bobby) Thorn
Albertus Christiaan (Hans) Van Swol
Francis J. Wallis
Howard Francis Walton
John Charles (Jack) Warboys
J.F. Wightman
R.L. Williams
E.T. Wyatt
Geoffrey Lane Paish
Eric Conrad Peters
R.S. Pinguet
Colin Neville Ower Ritchie
J. Sandiford
J.E. Schneider
Anthony James Michael (Tony) Starte
H.M. Storer
K.M. Tan
Robert C. (Bobby) Thorn
Albertus Christiaan (Hans) Van Swol
Francis J. Wallis
Howard Francis Walton
John Charles (Jack) Warboys
J.F. Wightman
R.L. Williams
E.T. Wyatt
Rounds
Round 1
Francis J. Wallis*
Charles Kingsley
Charles Kingsley
6-2
6-2
R.S. Elven*
R.L.B. Cooper
R.L.B. Cooper
6-2
6-4
Howard Francis Walton*
R.L. Williams
R.L. Williams
6-1
6-1
Donald MacPhail*
Frederick (Derrick) Leyland
Frederick (Derrick) Leyland
6-4
6-3
Roland E. Carter*
E.T. Wyatt
E.T. Wyatt
6-1
6-1
Colin Ritchie*
Dudley F. Georgeson
Dudley F. Georgeson
6-3
6-3
Y.Y. Chan*
H.K. Mitchell
H.K. Mitchell
6-3
6-3
Bernard G. Neal*
C. Denison
C. Denison
3-6
6-1
6-4
Robert C. (Bobby) Thorn*
H.M. Storer
H.M. Storer
6-1
6-3
John Charles (Jack) Warboys*
J. Howard
J. Howard
6-4
6-1
Murray Deloford*
Tony Starte
Tony Starte
6-3
6-4
Headley Thomas Baxter*
R.S. Pinguet
R.S. Pinguet
6-4
6-2
R. Berger*
W.J. Gallimore
W.J. Gallimore
6-4
3-6
6-3
Derek Neville Hardwick*
J.F. Wightman
J.F. Wightman
6-2
6-2
N. Bennett*
J.E. Schneider
J.E. Schneider
6-2
7-5
Eric Peters*
Maurice Edward Lucking
Maurice Edward Lucking
6-4
6-1
K.M. Tan*
C. Earp
C. Earp
7-5
6-1
Cyril Kemp*
W.I.B. Brooks
W.I.B. Brooks
6-4
6-0
K. Frawley*
J. Sandiford
J. Sandiford
6-1
6-3
T.A. Drower*
W.J. Lowden
W.J. Lowden
9-7
6-3
Bernard G. Neal*
P.A. Denison
P.A. Denison
2-6
6-1
6-4
Leslie Erastus Cater*
Norman Dicks
Norman Dicks
6-2
6-8
6-0
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones*
Geoff Paish
Geoff Paish
3-6
6-4
9-7
Robert C. (Bobby) Nicoll*
E. Lowden
E. Lowden
6-4
6-2
Round 2
Eric Filby*
William Augustine Manahan
William Augustine Manahan
6-1
6-3
Neil D. Cox*
T.G. Figgis
T.G. Figgis
6-4
6-1
Derrick Barton*
R.G. Dendy
R.G. Dendy
6-0
6-0
Howard Francis Walton*
R.S. Elven
R.S. Elven
6-1
6-0
Colin Ritchie*
N. Bennett
N. Bennett
6-1
6-2
Cyril Kemp*
Y.Y. Chan
Y.Y. Chan
6-1
6-4
Francis J. Wallis*
Headley Thomas Baxter
Headley Thomas Baxter
6-2
6-1
Roland E. Carter*
Donald MacPhail
Donald MacPhail
5-7
1-5
ret.
Derek Neville Hardwick*
M.P. Cooper
M.P. Cooper
6-2
6-1
Murray Deloford*
K. Frawley
K. Frawley
6-4
6-4
Hans van Swol*
R.Y. Lee
R.Y. Lee
6-0
6-0
Eric Peters*
T.A. Drower
T.A. Drower
6-3
6-1
Bernard G. Neal*
Robert C. (Bobby) Thorn
Robert C. (Bobby) Thorn
6-1
6-4
John Charles (Jack) Warboys*
Leslie Erastus Cater
Leslie Erastus Cater
6-3
6-3
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones*
K.M. Tan
K.M. Tan
6-2
6-1
Robert C. (Bobby) Nicoll*
R. Berger
R. Berger
6-1
6-3
Round 3
Howard Francis Walton*
Francis J. Wallis
Francis J. Wallis
6-2
4-6
6-2
Eric Filby*
Neil D. Cox
Neil D. Cox
6-2
10-8
Derek Neville Hardwick*
Colin Ritchie
Colin Ritchie
7-5
4-6
6-0
Cyril Kemp*
Eric Peters
Eric Peters
6-0
6-3
Murray Deloford*
John Charles (Jack) Warboys
John Charles (Jack) Warboys
6-3
6-4
Hans van Swol*
Derrick Barton
Derrick Barton
5-7
6-1
6-4
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones*
Bernard G. Neal
Bernard G. Neal
8-6
6-3
Roland E. Carter*
Robert C. (Bobby) Nicoll
Robert C. (Bobby) Nicoll
7-5
6-3
Quarterfinals
Howard Francis Walton*
Eric Filby
Eric Filby
5-7
6-4
6-7
ret.
Roland E. Carter*
Derek Neville Hardwick
Derek Neville Hardwick
3-6
8-6
6-2
Hans van Swol*
Murray Deloford
Murray Deloford
w.o.
Cyril Kemp*
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones
6-4
7-5
Semifinals
Roland E. Carter*
Howard Francis Walton
Howard Francis Walton
6-3
6-3
Cyril Kemp*
Hans van Swol
Hans van Swol
7-9
2-5
ret.
Final
Roland E. Carter*
Cyril Kemp
Cyril Kemp
6-4
6-2
Tournament
Round 1
Roland E. Carter*
E.T. Wyatt
E.T. Wyatt
Donald MacPhail*
Frederick (Derrick) Leyland
Frederick (Derrick) Leyland
Robert C. (Bobby) Nicoll*
E. Lowden
E. Lowden
R. Berger*
W.J. Gallimore
W.J. Gallimore
Derek Neville Hardwick*
J.F. Wightman
J.F. Wightman
Colin Ritchie*
Dudley F. Georgeson
Dudley F. Georgeson
N. Bennett*
J.E. Schneider
J.E. Schneider
Howard Francis Walton*
R.L. Williams
R.L. Williams
R.S. Elven*
R.L.B. Cooper
R.L.B. Cooper
Francis J. Wallis*
Charles Kingsley
Charles Kingsley
Headley Thomas Baxter*
R.S. Pinguet
R.S. Pinguet
Cyril Kemp*
W.I.B. Brooks
W.I.B. Brooks
Y.Y. Chan*
H.K. Mitchell
H.K. Mitchell
Eric Peters*
Maurice Edward Lucking
Maurice Edward Lucking
T.A. Drower*
W.J. Lowden
W.J. Lowden
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones*
Geoff Paish
Geoff Paish
K.M. Tan*
C. Earp
C. Earp
Bernard G. Neal*
C. Denison
C. Denison
Robert C. (Bobby) Thorn*
H.M. Storer
H.M. Storer
Murray Deloford*
Tony Starte
Tony Starte
K. Frawley*
J. Sandiford
J. Sandiford
John Charles (Jack) Warboys*
J. Howard
J. Howard
Leslie Erastus Cater*
Norman Dicks
Norman Dicks
Round 2
Roland E. Carter*
Donald MacPhail
Donald MacPhail
Robert C. (Bobby) Nicoll*
R. Berger
R. Berger
Derek Neville Hardwick*
M.P. Cooper
M.P. Cooper
Colin Ritchie*
N. Bennett
N. Bennett
Howard Francis Walton*
R.S. Elven
R.S. Elven
Francis J. Wallis*
Headley Thomas Baxter
Headley Thomas Baxter
Eric Filby*
William Augustine Manahan
William Augustine Manahan
Neil D. Cox*
T.G. Figgis
T.G. Figgis
Cyril Kemp*
Y.Y. Chan
Y.Y. Chan
Eric Peters*
T.A. Drower
T.A. Drower
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones*
K.M. Tan
K.M. Tan
Bernard G. Neal*
Robert C. (Bobby) Thorn
Robert C. (Bobby) Thorn
Hans van Swol*
R.Y. Lee
R.Y. Lee
Derrick Barton*
R.G. Dendy
R.G. Dendy
Murray Deloford*
K. Frawley
K. Frawley
John Charles (Jack) Warboys*
Leslie Erastus Cater
Leslie Erastus Cater
Round 3
Roland E. Carter*
Robert C. (Bobby) Nicoll
Robert C. (Bobby) Nicoll
Derek Neville Hardwick*
Colin Ritchie
Colin Ritchie
Howard Francis Walton*
Francis J. Wallis
Francis J. Wallis
Eric Filby*
Neil D. Cox
Neil D. Cox
Cyril Kemp*
Eric Peters
Eric Peters
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones*
Bernard G. Neal
Bernard G. Neal
Hans van Swol*
Derrick Barton
Derrick Barton
Murray Deloford*
John Charles (Jack) Warboys
John Charles (Jack) Warboys
Quarterfinals
Roland E. Carter*
Derek Neville Hardwick
Derek Neville Hardwick
Howard Francis Walton*
Eric Filby
Eric Filby
Cyril Kemp*
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones
Clarence Medlycott (Jimmy) Jones
Hans van Swol*
Murray Deloford
Murray Deloford
Semifinals
Roland E. Carter*
Howard Francis Walton
Howard Francis Walton
Cyril Kemp*
Hans van Swol
Hans van Swol
Final
Roland E. Carter*
Cyril Kemp
Cyril Kemp