Italian National Championships 1979
General 1979-09-24 - 1979-09-30
Open
Unknown
6
Padua
Italy
Source Matchball
Media
Winner Corrado Barazzutti
Players
Marco Alciati
Isidoro Alvisi
Maurizio Aracri
Marco Armellini
Mr. Attolini
Valerio Baiardo
Corrado Barazzutti
Marco Bellini
Maurizio Bonaiti
Luca Bottazzi
Mario Caimo
Francesco Cancellotti
L. Canessa
Bruno Capineri
M. Ceccato
Raffaele Cirillo
Marco Consolini
Luigi Costa
Fausto Criscuolo
Fabrizio David
Massimo di Domenico
Isidoro Alvisi
Maurizio Aracri
Marco Armellini
Mr. Attolini
Valerio Baiardo
Corrado Barazzutti
Marco Bellini
Maurizio Bonaiti
Luca Bottazzi
Mario Caimo
Francesco Cancellotti
L. Canessa
Bruno Capineri
M. Ceccato
Raffaele Cirillo
Marco Consolini
Luigi Costa
Fausto Criscuolo
Fabrizio David
Massimo di Domenico
Ezio di Matteo
Fabrizio Fanucci
Mr. Fesce
Vincenzo Franchitti
Fabrizio Gasparini
Andrea Giacomoni
Ruggerio Gorgoglione
Massimo Grassotti
Roberto Lombardi
Vittorio Magnelli
Gianni Marchetti
Pietro Marzano
Flavio Mazzocchi
Famiano Meneschincheri
Stefano Meneschincheri
Giovanni Milan
Marzio Miloro
Fabio Moscino
Fabrizio Murgia
Gianni Ocleppo
Claudio Panatta
Fabrizio Fanucci
Mr. Fesce
Vincenzo Franchitti
Fabrizio Gasparini
Andrea Giacomoni
Ruggerio Gorgoglione
Massimo Grassotti
Roberto Lombardi
Vittorio Magnelli
Gianni Marchetti
Pietro Marzano
Flavio Mazzocchi
Famiano Meneschincheri
Stefano Meneschincheri
Giovanni Milan
Marzio Miloro
Fabio Moscino
Fabrizio Murgia
Gianni Ocleppo
Claudio Panatta
Patrizio Parrini
Mr. Piombo
Mario Piuk
Massimo Pradal
Raimundo Ricci Bitti
Gianluca (Luca) Rinaldini
Graziano Risi
Alberto Riva
Ferrante Rocchi
Torquato Rossini
Mr. Saggini
Alberto Sbrescia
Giovanni Scola
Gianluigi Signorini
Mr. Tesorieri
Mr. Tine
Piero Toci
Omar Urbinati
Enzo Vattuone
Antonio Zugarelli
Mr. Piombo
Mario Piuk
Massimo Pradal
Raimundo Ricci Bitti
Gianluca (Luca) Rinaldini
Graziano Risi
Alberto Riva
Ferrante Rocchi
Torquato Rossini
Mr. Saggini
Alberto Sbrescia
Giovanni Scola
Gianluigi Signorini
Mr. Tesorieri
Mr. Tine
Piero Toci
Omar Urbinati
Enzo Vattuone
Antonio Zugarelli
Rounds
Round 1
Corrado Barazzutti*
Bruno Capineri
Bruno Capineri
6-3
6-3
Maurizio Bonaiti*
Massimo Pradal
Massimo Pradal
6-2
6-3
Pietro Marzano*
Torquato Rossini
Torquato Rossini
6-2
6-4
Massimo Grassotti*
Fabrizio Fanucci
Fabrizio Fanucci
6-3
6-1
Graziano Risi*
Isidoro Alvisi
Isidoro Alvisi
6-1
6-2
Alberto Sbrescia*
Omar Urbinati
Omar Urbinati
6-4
6-3
Roberto Lombardi*
Valerio Baiardo
Valerio Baiardo
3-6
6-2
6-0
L. Canessa*
Mr. Attolini
Mr. Attolini
7-5
6-3
Gianni Marchetti*
Luca Bottazzi
Luca Bottazzi
6-4
6-2
Fabio Moscino*
Marco Alciati
Marco Alciati
4-6
6-4
6-3
Raimundo Ricci Bitti*
Marzio Miloro
Marzio Miloro
3-6
6-1
6-2
Giovanni Milan*
Vincenzo Franchitti
Vincenzo Franchitti
6-4
6-2
Massimo di Domenico*
Alberto Riva
Alberto Riva
6-3
6-7
7-5
Enzo Vattuone*
Gianluigi Signorini
Gianluigi Signorini
6-3
6-2
Marco Consolini*
Fabrizio Gasparini
Fabrizio Gasparini
6-1
6-0
Patrizio Parrini*
Andrea Giacomoni
Andrea Giacomoni
6-4
6-2
Mr. Fesce*
Mr. Tine
Mr. Tine
2-6
6-2
6-4
Flavio Mazzocchi*
Piero Toci
Piero Toci
3-6
7-5
6-4
Marco Armellini*
Mr. Tesorieri
Mr. Tesorieri
5-7
7-6
6-2
Ezio di Matteo*
Claudio Panatta
Claudio Panatta
6-2
2-6
6-1
Ferrante Rocchi*
Mario Caimo
Mario Caimo
6-0
6-4
Mr. Saggini*
M. Ceccato
M. Ceccato
1-6
6-3
6-1
Raffaele Cirillo*
Fabrizio Murgia
Fabrizio Murgia
6-2
6-2
Antonio Zugarelli*
Giovanni Scola
Giovanni Scola
6-1
6-2
Francesco Cancellotti*
Mario Piuk
Mario Piuk
4-6
6-2
6-1
Gianluca (Luca) Rinaldini*
Luigi Costa
Luigi Costa
7-6
6-4
Marco Bellini*
Maurizio Aracri
Maurizio Aracri
7-6
ret.
Vittorio Magnelli*
Fabrizio David
Fabrizio David
4-6
6-4
6-2
Stefano Meneschincheri*
Mr. Piombo
Mr. Piombo
4-6
6-4
6-4
Gianni Ocleppo*
Ruggerio Gorgoglione
Ruggerio Gorgoglione
4-6
6-4
6-0
Round 2
Corrado Barazzutti*
Maurizio Bonaiti
Maurizio Bonaiti
6-3
6-4
Massimo Grassotti*
Pietro Marzano
Pietro Marzano
7-5
2-6
6-3
Alberto Sbrescia*
Graziano Risi
Graziano Risi
7-5
3-6
6-2
L. Canessa*
Roberto Lombardi
Roberto Lombardi
6-4
6-1
Gianni Marchetti*
Fabio Moscino
Fabio Moscino
6-4
0-6
6-1
Giovanni Milan*
Raimundo Ricci Bitti
Raimundo Ricci Bitti
7-6
6-4
Massimo di Domenico*
Enzo Vattuone
Enzo Vattuone
7-6
6-4
Patrizio Parrini*
Marco Consolini
Marco Consolini
6-3
2-6
6-2
Flavio Mazzocchi*
Mr. Fesce
Mr. Fesce
6-4
6-7
6-3
Ezio di Matteo*
Marco Armellini
Marco Armellini
6-7
6-1
6-1
Ferrante Rocchi*
Mr. Saggini
Mr. Saggini
7-6
6-2
Antonio Zugarelli*
Raffaele Cirillo
Raffaele Cirillo
6-3
7-6
Famiano Meneschincheri*
Fausto Criscuolo
Fausto Criscuolo
6-4
6-4
Gianluca (Luca) Rinaldini*
Francesco Cancellotti
Francesco Cancellotti
6-4
6-0
Vittorio Magnelli*
Marco Bellini
Marco Bellini
6-7
6-4
6-4
Gianni Ocleppo*
Stefano Meneschincheri
Stefano Meneschincheri
6-1
6-1
Round 3
Corrado Barazzutti*
Massimo Grassotti
Massimo Grassotti
6-1
6-3
L. Canessa*
Alberto Sbrescia
Alberto Sbrescia
6-4
6-4
Gianni Marchetti*
Giovanni Milan
Giovanni Milan
4-6
7-6
6-3
Massimo di Domenico*
Patrizio Parrini
Patrizio Parrini
3-6
7-5
6-3
Ezio di Matteo*
Flavio Mazzocchi
Flavio Mazzocchi
6-2
6-0
Antonio Zugarelli*
Ferrante Rocchi
Ferrante Rocchi
6-2
6-2
Famiano Meneschincheri*
Gianluca (Luca) Rinaldini
Gianluca (Luca) Rinaldini
6-1
6-3
Gianni Ocleppo*
Vittorio Magnelli
Vittorio Magnelli
6-0
6-1
Quarterfinals
Corrado Barazzutti*
L. Canessa
L. Canessa
6-0
6-3
Massimo di Domenico*
Gianni Marchetti
Gianni Marchetti
6-4
6-4
Antonio Zugarelli*
Ezio di Matteo
Ezio di Matteo
6-3
6-4
Gianni Ocleppo*
Famiano Meneschincheri
Famiano Meneschincheri
7-5
6-4
Semifinals
Corrado Barazzutti*
Massimo di Domenico
Massimo di Domenico
6-3
6-1
Gianni Ocleppo*
Antonio Zugarelli
Antonio Zugarelli
6-0
6-3
Final
Corrado Barazzutti*
Gianni Ocleppo
Gianni Ocleppo
5-7
6-4
3-6
6-1
6-1
Tournament
Round 1
Corrado Barazzutti*
Bruno Capineri
Bruno Capineri
Maurizio Bonaiti*
Massimo Pradal
Massimo Pradal
Massimo Grassotti*
Fabrizio Fanucci
Fabrizio Fanucci
Pietro Marzano*
Torquato Rossini
Torquato Rossini
L. Canessa*
Mr. Attolini
Mr. Attolini
Roberto Lombardi*
Valerio Baiardo
Valerio Baiardo
Alberto Sbrescia*
Omar Urbinati
Omar Urbinati
Graziano Risi*
Isidoro Alvisi
Isidoro Alvisi
Massimo di Domenico*
Alberto Riva
Alberto Riva
Enzo Vattuone*
Gianluigi Signorini
Gianluigi Signorini
Patrizio Parrini*
Andrea Giacomoni
Andrea Giacomoni
Marco Consolini*
Fabrizio Gasparini
Fabrizio Gasparini
Gianni Marchetti*
Luca Bottazzi
Luca Bottazzi
Fabio Moscino*
Marco Alciati
Marco Alciati
Giovanni Milan*
Vincenzo Franchitti
Vincenzo Franchitti
Raimundo Ricci Bitti*
Marzio Miloro
Marzio Miloro
Gianni Ocleppo*
Ruggerio Gorgoglione
Ruggerio Gorgoglione
Stefano Meneschincheri*
Mr. Piombo
Mr. Piombo
Vittorio Magnelli*
Fabrizio David
Fabrizio David
Marco Bellini*
Maurizio Aracri
Maurizio Aracri
Gianluca (Luca) Rinaldini*
Luigi Costa
Luigi Costa
Francesco Cancellotti*
Mario Piuk
Mario Piuk
Antonio Zugarelli*
Giovanni Scola
Giovanni Scola
Raffaele Cirillo*
Fabrizio Murgia
Fabrizio Murgia
Ferrante Rocchi*
Mario Caimo
Mario Caimo
Mr. Saggini*
M. Ceccato
M. Ceccato
Ezio di Matteo*
Claudio Panatta
Claudio Panatta
Marco Armellini*
Mr. Tesorieri
Mr. Tesorieri
Flavio Mazzocchi*
Piero Toci
Piero Toci
Mr. Fesce*
Mr. Tine
Mr. Tine
Round 2
Corrado Barazzutti*
Maurizio Bonaiti
Maurizio Bonaiti
Massimo Grassotti*
Pietro Marzano
Pietro Marzano
L. Canessa*
Roberto Lombardi
Roberto Lombardi
Alberto Sbrescia*
Graziano Risi
Graziano Risi
Massimo di Domenico*
Enzo Vattuone
Enzo Vattuone
Patrizio Parrini*
Marco Consolini
Marco Consolini
Gianni Marchetti*
Fabio Moscino
Fabio Moscino
Giovanni Milan*
Raimundo Ricci Bitti
Raimundo Ricci Bitti
Gianni Ocleppo*
Stefano Meneschincheri
Stefano Meneschincheri
Vittorio Magnelli*
Marco Bellini
Marco Bellini
Famiano Meneschincheri*
Fausto Criscuolo
Fausto Criscuolo
Gianluca (Luca) Rinaldini*
Francesco Cancellotti
Francesco Cancellotti
Antonio Zugarelli*
Raffaele Cirillo
Raffaele Cirillo
Ferrante Rocchi*
Mr. Saggini
Mr. Saggini
Ezio di Matteo*
Marco Armellini
Marco Armellini
Flavio Mazzocchi*
Mr. Fesce
Mr. Fesce
Round 3
Corrado Barazzutti*
Massimo Grassotti
Massimo Grassotti
L. Canessa*
Alberto Sbrescia
Alberto Sbrescia
Massimo di Domenico*
Patrizio Parrini
Patrizio Parrini
Gianni Marchetti*
Giovanni Milan
Giovanni Milan
Gianni Ocleppo*
Vittorio Magnelli
Vittorio Magnelli
Famiano Meneschincheri*
Gianluca (Luca) Rinaldini
Gianluca (Luca) Rinaldini
Antonio Zugarelli*
Ferrante Rocchi
Ferrante Rocchi
Ezio di Matteo*
Flavio Mazzocchi
Flavio Mazzocchi
Quarterfinals
Corrado Barazzutti*
L. Canessa
L. Canessa
Massimo di Domenico*
Gianni Marchetti
Gianni Marchetti
Gianni Ocleppo*
Famiano Meneschincheri
Famiano Meneschincheri
Antonio Zugarelli*
Ezio di Matteo
Ezio di Matteo
Semifinals
Corrado Barazzutti*
Massimo di Domenico
Massimo di Domenico
Gianni Ocleppo*
Antonio Zugarelli
Antonio Zugarelli
Final
Corrado Barazzutti*
Gianni Ocleppo
Gianni Ocleppo